Blade Runner 2049 Filmi

Blade Runner 2049 Filmi vizyonda.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film, 82 yılı yapımı ilk Blade Runner filminin felsefesini, büyüsünü, temposunu ve derinliğini korumakla kalmamış, hikayeyi bambaşka bir boyuta taşımış. İzlediklerimizin, hayallerimizin ve beklentilerimizim çok çok ötesinde bir deneyim sunuyor.

Filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Blade Runner 2049 Filmi

Philip K. Dick, 1968 yılında yayınladığı “Do Androids Dream of Electric Sheep? – Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?” isimli romanında androidlerin rüyalarını merak etmiş, androidlerin gördükleri koyunların elektrikli olup olmadığını okuyuculara sormuş ve roman üzerinden insanlık felsefesini incelemişti. 82 yılı yapımı Blade Runner filmi ise, yapay zekanın fiziksel dünyanın ötesine geçebilme yolculuğunu felsefik bir boyutta ele almış, belleklerimizde unutulmaz bir tat bırakmıştı. Üzerinden onca yıl geçmesine rağmen, Blade Runner filmi ufuk açan hikayesiyle hala çok özel ve kült bir eserdir.

Blade Runner gibi, “sorgulamamızı şu yıla kadar sürdürdüğümüz kült bir yapımı” tekrar ele almak ve devamını sağlamak herkesin cesaret edebileceği bir iş değil. Enemy, Scario ve Arrival gibi üst düzey yapımlarda imzası olan Denis Villeneuve bu cesareti iyi ki göstermiş ve uzun yıllar konuşmaya devam edeceğimiz bir yapım ortaya koymuş.

Blade Runner Filmi 

1982 yılı yapımı ilk Blade Runner filmini Ridley Scot yönetiminde hayata geçmişti. 2019 yılında Los Angles’ta geçen hikayede Rutger Hauer, Sean Young, Daryl Hannah ve Joanna Cassidy’yi android rollerinde izlemiştik. Vizyoner hikayesi, yönetimi ve oyunculukların etkisiyle Nexus 6’lerin yolculuğu ve buruk hikayesi yüreğimizi yerleşmişti. Rick Deckard rolüyle izlediğimiz Harrison Ford ve Rachael rolüyle izlediğimiz Sean Young ise filmin ana karakterileriydi. Nexus 6’leri bulup, ortadan kaldırmakla görevli Decard, eşsiz bir andorid olan Rachael’a aşık olmuş, robotlaşan insanlar ve insanlaşan robotlar üzerinden unutulmaz bir hikayeyi bizlere izletmişti.

 

Blade Runner Nedir?

Kopyalar biyoteknik ürünü yapay insanlar. İlk olarak Tyrell Şirketi tarafından, köle işçi olarak kullanılmak üzere tasarlanıyorlar. Ardından şiddetli bir isyan dalgası çıkıyor ve üretimleri yasaklanıyor. Rick Deckard bu kopyaların peşine düşüp, ortadan kaldırmakla görevli ve “Blade Runner” olarak adlandırılıyor. Bu olay sonrasında Tyrell şirketi batıyor. Ardından yıllar sonra Niander Wallace, Tyrell şirketinden kalanları toparlayıp yeni nesil itaatkar kopyaları yaratıyor. Tüm bu olaylar gelişirken hayatta kalan birçok eski modelin peşinde düşülüyor ve tümü ortadan kaldırılıyor. Kopyaları avlayanların isimlerine “Blade Runner” adı veriliyor. İzlediğimiz ilk blade runner Rick Deckard rolüyle Harrison Ford’dur.

Blade Runner 2049 filmi ile hikayemiz kaldığı yerden devam ediyor ve bizi bu olaylardan 30 yıl sonrasına “kıyamet sonrası” adı verilen bir döneme götürüyor.

 

Blade Runner 2049 Filmi Konusu

2049 yılında California’dayız. L.A. Polis Departmanından K (Ryan Gosling) bir çağrı alır ve yönlendirildiği adrese gider. Gittiği adreste protein tarlası olan bir çiftçi olduğunu iddia eden Sapper Morton’ı (Dave Bautista) bulur. Bir android olup olmadığını kontrol etmek istediğinde ise ortalık karışır. Sert bir kapışma sonrası Sapper, kendi türünü öldürmek nasıl bir duygu? diye sorar ve sen asla bir mucize görmedin der ve ardından K, Sapper’ı vurur. Sapper, son kalan Nexus 8 serisinden bir androiddir ve K tarafından imha edilmiştir.

 

 

Filmin konusunu şimdilik burada kesiyorum. Alt tarafta bulunan detaylı konu için kendimce bir çözümle renksiz hale getiriyorum. Filmi izlemeniz için size bir hafta süre tanıyorum, ardından konu kısmını görebileceğiniz hale getireceğim.

 

K, Madam Lieutenant Joshi’ye (Robin Wright) görevi tamamladığını bildirir ve üsse geri dönme emri alır. K, çevresini araştırmaya devam eder ve kurumuş bir ağacın dibinde sarı bir çiçek bulur. Taban taraması sayesinde ise ağacın altında gömülü bir sandığa ulaşır ve bunu merkeze bildirir. Merkeze döndüğünde polislerin aşağılanması ile karşılaşır. K, kendi türünü öldüren bir blade runner, polis ve diğer insanların tabiriyle “deri yüzücüdür”.

 

Evine döndüğünde onu Joi adı verilen hologram karşılar. K, Joi’ye bir yansıtıcı hediye eder. Bu yansıtıcı sayesinde Joi (Ana de Armas), evin dışına çıkmak ve dilediği yere gitme özgürlüğüne sahip olacaktır. Derken merkezden yeni bir çağrı gelir. Bulduğu sandığın içinden bir kadına ait olduğu belirlenen diş, kemikler ve saç çıkar. Kadının doğum esnasında öldüğü tespit edilmiştir. K, kemiklerin üzerinde androidlere ait olan bir kod bulur. Kadın bir kopyadır ama hamile olması imkansızdır. Madam, K’den bunun bir sır olarak saklamasını ve durumu araştırmasını ister.

 

K, bulduğu kodu araştırmak üzere Tyrell şirketinden kalanları devralan Wallace’ı (Jared Leto) görmeye gider. K’i, Luv (Sylvia Hoeks) karşılar ve 30 yıl önceki arşivleri çıkarır. Arşivdeki ses bizi ilk filme götürür ve Rachael ile Deckard’ın ilk tanıştıkları sahneyi tekrar dinleriz. K, Rick Deckard’ı (Harrison Ford) bulmak üzere yollara düşer. Bu durum Wallace’ı rahatsız etmiştir. Tyrell’ın ölmeden önceki son icadı doğurganlıktır ve onca yıl geçmesine rağmen Wallace, bu seviyeye ulaşamamıştır. Wallace, doğan bebeği bulması için Luv’u görevlendirir, olaylar gelişir.

 

Blade Runner 2049 Filmi Oyuncuları

Filmin yönetmen koltuğunda Denis Villeneuve bulunuyor. Film izlemeden önce bizlere Villeneuve’ün, “filmi önceden izleme şansı bulanlara hitaben” yazdığı mektup okundu. Villeneuve mektubunda, bol sürprizli filmin henüz izlememiş olanlar için büyüsünün korumasını istediğini belirtiyor ve konusundan bile bahsetmememizi istiyordu. Filmi izledikten sonra kendisine hak vermemek mümkün değildi, hepimiz yönetmenin bu isteğine saygı duyduk. Villeneuve’ün, Blade Runner 2049 filminde hem ilk Blade Runner filmine saygı duruşu niteliğinde sahnelere yer verdiğini, felsefesini koruduğunu ve çıtayı çok yükselttiğini belirtmek isterim. Yine kült olmaya aday bir yapım izlemenin mutluluğunu yaşadım. Mad Max Fury Road’da bende bu etkiyi bırakmıştı. Bu tür yapımlarda özgünlüğü korumak ve başka bir boyuta taşımak, izleyiciye hayal kırıklığı yaşatmamak kolay değil. Denis Villeneuve bunu başaran nadir yönetmenlerden biri. Sanat yönetimi ve ilk hikaye ile birleşen kurgu kusursuzdu. Villeneuve bu yılın en başarılı yapımını bizlere izletti.

 

Filmin oyuncu kadrosu ise birbirinden değerli ismi bir araya getiriyor. K rolüyle izlediğimiz Ryan Gosling’i ne kadar övgüyle ansak az. Umarım bu yıl tüm ödülleri toplar. Onu izlemek bambaşka bir keyif veriyor. İtiraf etmek gerekirse ilk Blade Runner’da Harrison Ford’un oyunculuğunu abartılı bulmuş ve hiç sevmemiştim. Harrison Ford bu filmde çok daha başarılıydı. Gosling’e Robin Wright, Dave Bautista, Ana de Armas, Jared Leto, Sylvia Hoeks ve Mackenzie Davis eşlik ediyor.

 

Filmde unutulmaz pek çok sahne, söz, kostüm ve mekan tasarımı var. Wallace’ın melek adını verdiği replikantların tıpkı doğumu andıran ironik hayata geliş sahnesi, Joi’nin senkronizasyon sahneleri, K’in bakışlarındaki hüzün, hologramlara yer verilen sahneler ve “Doğru amaç için ölmek, yapabileceğimiz en insanca şey” sözü ilk aklıma gelenler.

Denis Villeneuve, Blade Runner’ı felsefesi dahil temposu ile birlikte bu filme yansıtmış. Sahneler tam bir bütünlük içerisinde ilerliyor. İlk Blade Runner’ı günümüz koşullarında izlediğinizde temposunu ağır bulabilirsiniz. Blade Runner 2049 filmi ise 152 dakikalık süresiyle oldukça uzun bir yapım. Filmin temposu dengeli, şiir gibi ilerliyor ancak uzunluğu sebebiyle dikkatiniz de dağılabilir. İlk filmi izledikten sonra bu filmi izlerseniz çok daha anlamlı olacağını belirtmek isterim.

Ben filmi IMAX 3D izledim, gözlük kullanan biri olarak bu kadar uzun süre 3D gözlük takmak biraz başımı ağrıttı ama yine imkanım olsa yine 3D izlerim. Benim için kusursuz bir filmdi ve sizin de çok seveceğinizi düşünüyorum.

 

Filmden bu kadar bahsetmişken, neden bu kadar heyecanlanıyoruz, günümüz koşullarında yapay zeka konusunda hangi aşamalardayız bunu da biraz açmak isterim.

82 yılı yapımı Blade Runner filmi 2019 yılında geçiyordu. Günümüzde ise yapay zeka konusundaki çalışmalara her geçen gün yenileri ekleniyor. Bu genellikle bizi heyecanlandırırken bazen de kaotik bir gelecek fikri sebebiyle telaşlandırıyor. Birbirinden öğrenen robotlar günümüzde mevcut, otomasyon bir çığ gibi genişleyerek büyüyor.

 

Her filminde izlediğimiz yapay zekanın ilk meyvelerini aktif olarak kullanıyoruz. Eziyet edilen robotlar karşısında insani tepkilerimizi ortaya koyuyoruz. Zaman çok hızlı geçiyor, elbette 2019 yılında kimse Rachael gibi bir androidin hayatımıza gireceği beklentisi içerisinde değil ama belli mi olur?

 

Zamanlaması Manidar “Her & Aşk”

 

 

2016 yılı Eylül ayında Google, Microsoft, Facebook IBM ve Amazon bir araya gelerek yapay zeka çalışmaları konusunda işbirliğine vardı. “Partnership on Artifical Intelligence to Beneft People and Society” adı ile anılan bu işbirliği, yapay zeka konusunda kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyor. Bu 5 teknoloji devi, yapay zeka konusunda geleceğe yönelik çalışmaların, araştırmalarını, önerilerini, olası işbirliklerini https://www.partnershiponai.org/ adresinden yayımlıyorlar. Elon Musk bu konuda kaygılarını zaman zaman dile getiriyor. Birleşmiş Milletlerin bu alanı denetleyeceğini açıklamasının üzerinden henüz bir hafta geçti. Bu şeffaflığa rağmen Musk’ın kaygısı genişleyerek büyüyor olabilir.

Öte yandan Google’ın yapay zeka projesi DeepMind ve sanatsal çalışmaları temsil eden DeepDream’in gelişimini hayranlıkla izlememek mümkün değil.

Google AIExperiments web sitesinde makine öğrenim süreçlerini hızlandıracak araçlar üzerinde çalışılıyor ve bunu web sitesinden https://experiments.withgoogle.com/ai takip de edebiliyoruz.

Bu teknolojinin bu hızda ilerlemesi durumunda bizi hangi noktaya getireceği bilinmezliklerle dolu olmasına rağmen beni çok heyecanlandırıyor.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde Blade Runner filmi ve Philip K. Dick, 1968 yılından günümüze taşınan satırları çok çok daha anlamlı geliyor…

.

Film kısaca efsanevi ve şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼

.

Blade Runner 2049 Filmi Fragmanı

Blade Runner 2049 Filmi Yorumu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir