Westworld Dizisi Bize Ne Anlatıyor?

Westworld Dizisi ilk sezonu gönlümüzü fethetmişti. 2. sezona da bomba gibi başlayan dizi, hız kesmeden kaldığı yerden devam ediyor.

Bu yazımda ilk sezondan itibaren Westworld Dizisi ‘nde olanların kısa bir özetini bulabilirsiniz.

Westworld, karıştırılmış timeline ve farklı bir kurgu ile sunulan diziyi dikkatli izlemek gerekiyor. Yeni devrin başlangıcıyla güzel bir dönüş yapan dizi, 1. sezon finalinde olan olayları tekrar hatırlatarak ikinci sezona başladı. Açılış sahnesinde Bernard’in gözlüğünün dalgalarla beraber kayboluşu ve ardından akıp giden sahnelere gözlüksüz devam etmesi ise dikkatlerden kaçmadı. Dolores’in tam bir intikam havasına girmesi ise heyecanımızı artırdı.

 

 

 

Westworld Dizisi Bize Ne Anlatıyor?

Şimdi gelin ilk bölümden itibaren “Westworld Dizisi Bize Ne Anlatıyor?“ kısa bir özet eşliğinde birlikte görelim.

35 Yıl Önce Dr Robert Ford ve Arnold Weber Bir tema parkı inşa etmeye karar verir ve parkta yer alacak robotlara host ev sahibi adını koyarlar.

Arnold robotların sadece insan gibi davranan yapay zekalar değil bilinç sahibi olmasını ister, Ford ise robotların sadece insan taklidi yapmakla yetinmelerini savunur.

Arnold bilinç sahibi robotlar yaratmak için çifte yazılım kullanarak onlara kendi zekaları haricinde bir iç ses ekler.

Dolores park için üretilen ilk host’tur. Çocuğu Charlie’yi kaybeden Arnold Dolores ile özel bir bağ kurarak onu çocuğu gibi görmeye başlar.

Arnold Dolores ile gizli görüşmeler yaparak onun bilincini açmaya çalışır.

Hostlara işkence edilerek defalarca öldürülmesine razı olmayan Arnold, parkın açılmaması için bir katliam planlayarak ölümcül bir karakter olarak dizayn edilen Wyatt adındaki hostun yazılımını Doloresin yazılımı ile birleştirir.

Arnold, bu robotların bilinç kazanma sürecinin geçirecekleri evrim dilimleri değil, aslında içe yaptıkları bir yolculuk olduğunu keşfederek maze’i (labirenti) tanımlar.

Yazılımı Wyatt ile birleştirilen Dolores, henüz park açılmadan beta kasabasında bir katliam yaparak hostları yok eder. En nihayetinde Arnold’u da öldürerek bilinç kazanma yolunda bir üst aşamaya geçer.

Park tüm imkansızlıklara rağmen Robert Ford tarafından açılır. Delos şirketinin mali desteğini de alan Ford, parkı tüm fonksiyonları ile çalışır hale getirir.

 

Bu olayların 5 yıl sonrasına gideriz. 

Bu olayların 5 yıl sonrasına gideriz. William ve Logan ilk kez parka gelirler.

William daha önce de parka gelmiştir, Logan ise Delosun üst yönetiminde yer alan ve kızkardeşi evlenecek olan William’ın arkadaşıdır.

William ve Logan Dolores ile tanışır. Dolores, bilince ulaşmasına rağmen sonrasında yeniden silindiği için garip davranır. Yazılımında yer almamasına rağmen silahla ateş eden, geçmiş anıları hatırlayan Dolore ile William aşık olur.

Kardeşi ile evlenecek olan William’ın tavırları Loganı çıldırttır. Willam ve Dolores ayrı düşer. William Dolores’i aramaya başlar bu arayışta Willam kendi özüne döner ve aslında çok da iyi biri olmadığını fark eder. Bu ayrılık William’ı kendi içine doğru bir yolculuğa çıkarır.

Tüm bunlar olup biterken Robert Ford, ölen ortağı Arnold Weber’in bir klon hostunu yaratır ve adını Bernard Lowe olarak belirler.

Siyahlı adam 30 yıldır parkın müdavimi olan ve aslında bu parktaki oyunların çok ötesinde derin anlamların olduğunu düşünen biridir. Labirentin anlamını çözmeye kendini adar. Parka olan bağımlılığı yüzünden karısı intihar eder, ve çocuğu da kendisini terk eder.

Siyahlı adam bu olayın ardından tamamen keyfi olarak kendisini test etmek amacı ile bir oyuna girer. Kendi halinde bir host ailesi olan Mave ve kızını öldürür. Mave, kızı vurulduğunda Siyahlı adama saldırır ve yaralar. Bu olay neticesinde siyahlı adam labirentin varlığından iyice emin olur.

 

Siyahlı adam William’dan başkası değildir.

Siyahlı adam aslında William’dan başkası değildir ve bundan önceki tüm olaylar siyahlı adamı gördüğmüz zamanın 30 yıl öncesinde geçmektedir.

Tüm bunlar olurken Dolores’in babası gerçek dünyaya ait bir kadın fotoğrafı görür ve ne olduğunu anlamaya çalışırken “devreleri yakar” emekli edilir.

Bazı hostların bazı anıları hatırlaması ise kafaları iyice karıştırır. Ghost nation denilen kabilenin tanrılardan söz etmesi ve onları resmetmesi ise işin cabasıdır. Aslında tanrı olarak gördükleri karakterlerin parkın teknik personeli olduğunu anlarız.

Bu karışıklıklar nedeniyle parkın düzeni bozulmaya başlar ve park yönetimi denetlemesi için Charlotte’ı parka gönderir.

Park güvenliği ile ilgili olan Elsie, Charlotte’ın bazı dataları park dışına göndermeye çalıştığını anlar ve araştırmaya girişir. Elsie’nin araştırmaları Bernard’ı rahatsız eder. Bernard, park direktörü Theresa ve Elsie’yi ödürüverir.

Tüm bunlar yaşanırken anıları ile yaşamaya başlayan host Mave, kurşun yediği bir oyunda aslında ölmediğini anlar ve karnına giren kurşunu çıkarır.

Bakım için gittiği park merkezinde zor kullanarak kapalı olan tüm host özelliklerini bu teknik ekibe açtırır ve böylelikle diğer hostları da kontrol edebilir hale gelir. Tam bir bilince ve özgürlüğüne kavuşan Mave’in tek amacı ise çocuğunu yeniden bulabilmektir.

Hikayenin başında Ford, robotların insan taklidi yapmasını ister. Ancak yıllar içerisinde fikir değiştirir ve ortağı Arnold gibi onların bilinç sahibi olmalarını destekler. Bundan hareketle Mave’in hikaye yazılımına “park dışına çıkmasını sağlayacak kaçış güncellemesini” ekler.

Bu arada Teddy’de kendi geçmişini hatırlar gibi olur.

Bernard ise Ford’un yarattığı ve kendi ailesi ve çocukluğunu kopyaladığı gizli evi bulur.

 

Dolores ile siyahlı adam günümüz dünyasında karşılaşır.

Dolores ile siyahlı adam günümüzde bir kez daha karşılaşır.

Mave ise kendi bilinci ve özgürlüğüne kavuşmuş olarak kaçış hikayesine göre parkı terk etmek üzeredir. Tam bu sırada çocuğunu hatırlar ve özgür iradesi ile kaçmaktan vazgeçer, parka dönme kararı alır.

Bu sırada Ford, değişen fikirlerinin bir sonucu olarak bilinçli hostları özgür kılacak bir katliam planlar. Bu katliamın odağında ise Delos yönetim kurulu ve kendisi yer alır.

Katliam tüm acımasızlığı ile gerçekleşir. Ford ve sayısız üst düzey yöneticisi bu plan sonucunda ölür. Siyahlı adam da bu olaylardan nasibini alır ve yaralanır. Öte yandan çok da mutludur. 30 yıldır müdavimi olduğu oyun, nihayet bir üst seviyeye geçmiştir.

 

 

Westworld Dizisi Hakkında

HBO imzası taşıyan dizi, 1973 yılı yapımı aynı isimle çekilen filmden uyarlandı. Diziyi, Jonathan Nolan ve Lisa Joy Nolan çifti ile Halley Wrgryn Gross birlikte yazdı. Christopher Nolan’ın kardeşi olan Jonathan Nolan, Interstellar ve The Dark Knight’ta da emek veren çok önemli biri isim. Bilim kurgu ve Western’in bir araya geldiği dizinin hikayesi, kovboyların yer aldığı bir parkta yaşayan insan görünümlü robotların yer aldığı ve zenginlerin eğlenmek için gittikleri Westworld’de geçiyor. Dizinin ilk sezonunun HBO’ya maliyeti 54 milyon dolara mal. İlk sezondaki bölümler ise 12 milyona yakın kişi tarafından izlendi. Dizinin ilk sezonu 10 bölüm üzerinden çekildi. Her bölüm ise ortalama bir saat (final bölümü hariç) süreliydi. İkinci sezon ise yine 10 bölüm üzerinden planlandı ve 24 Haziran’da “The Passenger” bölümü ile final yapacak.

 

 

Bu yazımda, Westworld Dizisi Bize Ne Anlatıyor? sorusunun yanıtını vermeye çalıştım. Hepinize iyi seyirler dilerim 🎬

 

  1 Yorum

  1. Pingback: HBO Dizileri Artık BluTV’de İzlenebilir - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir