Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi – Truth or Dare, bugün vizyonda.

Michael Reisz’a ait bir hikayeden uyarlanan ve doğaüstü gerilim türünde olan film, zararsız görünen bir oyunun gittikçe şiddetini artıran bir ölüm oyununa dönüşmesini anlatıyor.

Film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Üniversitede okuyan ve son bahar tatillerini Meksika’da geçirmek isteyen altı arkadaşın hayatta kalma mücadelesini anlatan film, 100 dakika süreli filmi, bu türü sevenler tercih edebilir. Beklenti içinde izlememenizi önerdiğim filmin konusuna gelince.

 

 

 

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi Konusu

Üniversitede okuyan 6 arkadaş son bahar tatillerini geçirmek üzere Meksika’ya gider. 15 gün sürmesi planlanan tatil keyifli başlar. Olivia (Lucy Hale), için bu tatil zorlayıcıdır çünkü en yakın arkadaşı Markie’nin (Violett Beane) sevgilisi olan Lucas’tan (Tyler Posey) hoşlanmaktadır. Doktor adayı olan çiftimiz Tyson (Nolan Gerard Funk) ve Penelope (Sophia Ali) ile gay olduğunu ailesinden bir sır gibi saklayan Brad (Hayden Szeto) grubun diğer üyeleridir.

 

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Tatil günleri hızlaca geçer ve son gece bir parti verilir. Olivia barda Carter (Landon Liboiron) ile tanışır. Carter partiyi uzatarak başka bir yerde devam etmelerini öneriri. Olivia’nın da ısrarıyla tüm ekip Carter’ın peşinden yola düşer ancak gittikleri yer pek de tekin değildir.

Derme çatma bir kiliseye ulaşan ekip başta ürker, geri dönmek isteyenler de olur. Carter, ortamı eğlendirmek için Doğruluk mu Cesaret mi oyununu oynamayı önerir ve oyun başlar.

 

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Başta bildik düzende ilerleyen oyunun ardından sırlar dökülmeye başlar. Kilisede tuhaf bir hava hakimdir. Carter, saf bulduğu için Olivia’yı ve arkadaşlarını oyuna getirdiğini açıklar. Olivia’ya “Ne yaparsan yap o seni bulacak, kurallara uy” der ve kaçar. Ekip tedirgin bir şekilde ülkelerine döner. Oyun bitmemiştir, bunun ilk etkisini Olivia hisseder ve çevresindeki her köşede “Doğruluk mu Cesaret mi” yazısını görmeye başlar. Derken olanlar olur, baskıya dayanamaz ve okul kütüphanesinde doğruluğu seçer. Lucas’tan hoşlandığını böylelikle itiraf eder, Markie ile araları bozulur. Olivia sırasını savmıştır ama oyun kilisede başladıkları sıralamada sürer ve şiddet dozunu gittikçe artırır.

 

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi Oyuncuları

Michael Reisz’a ait bir hikayeden uyarlanan filmin yönetmeni Jeff Wadlow. Filmin genç oyuncu kadrosunda ise Lucy Hale, Violett Beane ve Tyler Posey’i izliyoruz. Kendilerine Nolan Gerard Funk, Sophia Ali, Hayden Szeto, Landon Liboiron, Sam Lerner ve Morgan Lindholm eşlik ediyor. Oyunculukların çok ortalama kaldığını söylemek mümkün.

 

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Filmin hikayesi her karakterin taşıdığı bir kusuru veya sırrı vurgulamak üzere tasarlanmış. Bu korkutucu olması planlanan ve oyuna girişi bir zorunluluk haline getiren çevre etkenler ise vasat ve yaratıcılıktan uzak tasarlanmış. Snapchat filtresine benzeyen yüzler, aniden beliren yazılar, derme çatma kilise ve daha da fazlası korkutuculuktan – ürkütücülükten uzak bir etki bırakıyor. Filmde merak uyandıran sahneler çok az ve her ne kadar bir seviyeye kadar izlenebilir bir hikaye olsa da, özellikle sonlara doğru düşen tempo ile birlikte bitse de gitsek duygusu yoğun olarak hissediliyor.

 

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi

Ekibimiz en nihayetinde doğaüstü bir güçle mücadele ediyor. Bu güçle mücadele ederken öğrendiğimi kişisel sorunlar ise basitlikleri ile hikayeyi daha da aşağıya çekiyor. Bu karakter hikayeleri belli ki izleyiciyle empati kurulabilmesi için tasarlanmış. Alkolizm, cinsel taciz, arkadaşının sevgilisine aşık olmak, cinsel kimliği saklamak ve uyuşturucu karakterlerin başlıca sorunları. Sorunlara “neden” olanla mücadeledeki basitlik ise filmin hikayesini iyice aşağıya çekiyor ve genel olarak vasat bir 100 dakika izletiyor.

İzlemeyi düşünenlere şimdiden iyi seyirler dilerim 🎬

 

Doğruluk mu Cesaret mi Filmi Fragmanı

 

Bu izleyeceğimiz filmleri “Mayıs 2018 Filmleri” başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

 

Mayıs 2018 Filmleri

 

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Mayıs 2018 Filmleri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir