Merhaba Chappie!

Warner Bros Türkiye basın gösterim daveti ile izleme şansı bulduğum Neill Blomkamp‘ın yeni filmi Chappie, bu cuma sinemalarda gösterime giriyor. Baştan söylemeliyim ki, genç yönetmen yine yapacağını yapmış ve kalburüstü nefis bir film ortaya çıkarmış.

 

c4

Merakla beklediğimiz filmimizin konusuna gelecek olursak, 2016 yılında Johannesburg’da geçen hikayemizde, yüksek suç oranı ile baş edemez durumda olan polis güçleri, Tetravaal isimli şirketin üretimi olan yeni robot polisler ile işbirliği yaparak çok başarılı olur. Polis teşkilatı Tetravaal’a yeni siparişler geçer, şirket ise maliyetleri düşürerek kar oranını artırma peşindedir.

İşler böyle gelişirken, şirkette robot yapay zeka teknolojisinin gelişiminde önemli rol oynayan Deon, hissedebilen ve bilinç sahibi bir zeka yazılımı üzerinde çalışmaktadır, yine aynı şirketteki emekli asker Vincent ise, çok daha saldırgan ve dev bir savaş robotu üretme peşindedir.

c3

Deon, bilinç sahibi zeka yazılımında büyük bir aşama kaydeder ve sonunda ortaya Chappie çıkar. Kıskanç ve kibirli Vincent ise boş durmaz, kendi amaçları doğrultusunda ortalığı karıştırmanın bir yolunu bulur.

Filmin konusunu kısaca bu şekilde özetlemek mümkün. Blomkamp Chappie ile aslında bizlere adeta bir peri masalı anlatmış.

Filmin genel hikayesi, farklı sayılabilecek finali ve genel akışı ne kadar karmaşık olsa da, çok rahat bir şekilde anlayarak çözebiliyorsunuz.

c2

Film sadece genel hikayesi ile değil içerdiği mesaj ve sorgularla da dokunmayı başarıyor size. Ana tema ise daha çok biz büyüdük ve kirlendi dünya olarak tanımlanabilir.

Chappie sadece bir aksiyon bilim kurgu olarak değil, duygusal olarak da üzerine çalışılmış bir yapım, aynı zamanda film içinde oldukça eğlenceli anlar da mevcut.

Filmin müzikleri ise bu defa önemli bir isimden : Hans Zimmer! Mutlaka dinleme listenize almanızı öneririm.

 

c1

Oyunculukları ele alacak olursak Deon rolünde Dev Patel’in mükemmel bir iş çıkardığını söylemek mümkün. Ülkeleri Güney Afrika’da oldukça ünlü şarkıcılar olan Yolandi Visser ve Watkin Tudor Jones’un performansları gayet yerinde. Genç yönetmenin onlara güvenerek şans vermesi de hoş olmuş.

Artık Blomkamp’ın kankası olan ve her projesinde yer alan Sharlto Chopley ise bu kez Chappie’ye sesini vererek dahil olmuş kadroya.

Hugh Jackman ise sanki rolüne çok konsantre olamamış gibi gözüküyor. Ama karakteri ve varlığı filmin değerine katkıda bulunmuyorda değil. Sigourney Weaver ise her zamanki gibi…

Sonuç olarak teknik olarak neredeyse kusursuz bir film olmuş Chappie. Zira robot animasyon ve davranışları mükemmel bir görsellikte sunulmuş. Minik bir spoiler, Chappie ile ilk tanıştığınızda bir maymunun davranışlarını sergilediğini anlıyor ve gülümsüyorsunuz. Gelişim evresi ise filmde çok iyi kurgulanmış ve yansıtılmış. Film bu açıdan bile izlediklerimizi eşsiz kılıyor.

 

cc4

Blomkamp hala çok genç ve kuşkusuz büyük gelecek vaadeden bir yönetmen. Chappie ve District 9 daha önceki kısa filmlerinden uyarlama olmasına rağmen, film tarihinde çok iyi bilim kurgular olarak yerlerini alacaklar, aynı şeyi biraz daha gişe endişeli Elysium için de söylemek gerek.

Ancak başarılı yönetmeni asıl parlatacak olan bundan bir sonraki projesi olan Alien 5 olacak. Bugüne kadar çektiği filmler her ne kadar bilim kurgu hayranlarını tatmin etse bile, Alien gibi hem çok büyük ve eski bir altyapıya sahip (hatta evrene), hem de önemli ustalarından elinden çıkmış bir klasiğe yeniden hayat vermek Blomkamp için önemli bir sınav olacak şüphesiz.

Tıpkı J.J. Abrams ve Star Wars hikayesi gibi… Ancak Abrams’ın avantajı Star Trek gibi kalbur üstü bir evreni yeniden çok iyi adapte etmiş olmasıydı. Bakalım Blomkamp neredeyse Chappie’nin lansmanının bile önüne geçen yeni Alien filminde sınıfı geçecek mi?

Unutmadan Chappie’yi kaçırmayın ve bu keyifli eserden aldığım keyfe siz de ortak olun 🙂 Şimdiden hepinize iyi seyirler.

 

Basın gösterimi olanağı için Warner Bros Türkiye ve konukseverliği için Duygu Kutlu‘ya teşekkürler.

  3Yorum

  1. Avatar integral   •  

    Simdi chappie district 9 kadar iyi mi zira ben district 9 a hayran kalmistim ve elysiumdan daah iyi bir film var dimi elimizde

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Chappie daha eğlenceli ve bakış açısı olarak Hem District 9 hem de Elysium ile bütünlük içinde. Ben çok sevdim, mutlaka izlemenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir