Elysium: Yeni Cennet!

District 9 ile gönlümüzde kocaman bir yer kazanmış olan Neill Blomkamp’ın yazıp yönettiği Elysium: Yeni Cennet vizyonda!

Blomkamp, düşük bütçeli District 9 ile geleceğe dair kaygılarını sert ve neredeyse belgesel tadında yansıtarak, bizler için tekrar tekrar izlenen bir kült film ortaya koymuştu. Bu defa, yüz milyon dolarlık bütçesi ile, distopik bir gelecekte geçen ve yıldız oyuncu kadrosuyla kotarılmış bir stüdyo filmi olan Elysium ile karşımızda.

 

elysium0

Bir yazı yazarken o yönetmenin eski filmleri çok fazla anılıyorsa, bu durum geçmişe özlemden – beklenti içerisinde bulunmaktan ve hatta hayal kırıklığına uğrama endişesini de içerebilir. İlla ki bir karşılaştırma yapılır ve aslında yönetmen iyi, durumu açıklayabilirim… şeklinde gelişir 🙂

District 9, ışıl ışıl bir filmdi ve eksiklerini gördüğümüzde “bütçesi düşük – bir de maddi imkanları fazla olsa kim bilir nasıl olurdu” diye hepimizin sohbet konularında yerini almıştı. Elysium’un durumu ise tam tersi; yönetmenin yeri sağlam ve “işte elinde bütçe ve yıldızlar, bakalım şimdi neler yapacaksın” merakıyla izlediğimiz bir film.

 

İzlenimlerime geçmeden önce gelelim fimin konusuna;

elysium22

Filmimiz 2154 yılında Los Angeles’ta geçiyor. Dünya cehenneme dönmüş! Yetimhanede yoksulluk içerisinde büyüyen Max’in (Matt Damon) Frey (Alice Braga) ve rahibeden başka kimsesi yok. Gelecek hayallerinde Frey ile birlikte Elysium’da yaşamak var.

Yıllar geçiyor… Dünya çürümüş, kurak bir vaha. Max, hayallerinden ve sevdiklerinden ayrı ve sefalet içerisinde yaşamaya çalışıyor. Cennet ise yukarıda, Elysium adı verilen ve yarım milyon zengine ev sahipliği yapan bir uzay istasyonunda. Burada insanlar dünyadaki cehenneme inat, umarsızca konfor ve sıkı güvenlik önlemleri ile yaşıyor. Elysium’da teknolojik sağlık kabinlerinin yardımı ile kısa sürede tüm hastalık belirtilerinden kurtulmak mümkün. Sınıfsal ayrım korkutucu…

 

951023 - Elysium

Dünya ise ‘droid’lerden oluşan güvenlik ekipleri tarafından kontrol edilmeye çalışılıyor. Büyüyene kadar her tür suçu işlemiş Max ise bu droidlerin yapıldığı merkezde işçi olarak çalışıyor. Üstelik bir işi olduğu için çok şanslı. Geçmişini ve hayallerini hatırlayarak uyandığı bir günde, güvenlik kontrolü yapan doridlere espri yapınca kolu kırılıyor ve hastanede Frey ile karışılaşıyor. Frey’den zorla bir randevu koparan ve kolunu alçıya aldıran Max, işe dönüyor.

 

Matt Damon;Sharlto Copley

Cehennemde yaşayan insanlar, yoksulluk ve sefalete alışmış ancak en çok sağlıklarına kavuşabilmek için Elysium’a kaçak girebilme derdinde. Kollarına yapılan kimlik dövmeleri ile, sağlık kabinlerine girebilme uğuna canlarını tehlikeye atıp, büyük paralar ödeyerek kaçak girişin yollarını arıyorlar. Kaçak girişlerin yoğunlaştığı zamanlar, Elysium’un savunma bakanı olan Delacourt (Jodie Foster) için büyük sıkıntı oluşturuyor. Elysium’a inmeyi başaran bir kaçak gemi sonrası yönetimden ihtar alan Delacourt, yerini sağlamlaştırmak için plan yapıyor ve hikayenin gidişatı değişiyor.

 

elysium3

Droid montajladığı kabinde radyasyona maruz kalan Max ise 5 günlük ömrü olduğunu öğreniyor ve hayali olan Elysium’a kaçak girebilmek için Spider’ın teklifini kabul ediyor. Bedenine çakılan mekanik iskelet ile adeta bir robota dönüştürülen Max, kendini Delacourt’un yönetimi devirme planlarının içerisinde buluveriyor. Beyni veri transferi için hazırlanan Max’ın başı bu defa, Delacourt’un yasadışı işlerde kullandığı dünyadaki avcısı Kruger ile derde giriyor.

 

elysium11

Elysium, bir gelecek hayali iken artık Max için bir ölüm kalım savaşına dönüşüyor…

Neill Blomkamp’ın dört yıllık aradan sonra hayata geçirdiği Elysium detaylarla dolu saf bir bilim kurgu. Düşmeyen aksiyon dolu temposu, kusursuz gelecek tasfiri ve konusu ile keyifle izlenen bir film, ancak belleklerimizde çığır açmıyor. Öykünün temeline melodramı bu şekilde yerleştirince izlerken değilse bile, film bitince garipsemeniz mümkün. Detaylar aktarılmadan, melodrama dayalı anlatımda bilim kurgu ögeleri havada kalıyor… Yine de; gelecek tasfiri, uzay gemileri, uzay istasyonu, mekanik iskelet, sağlık kabini konsept tasarımları çok başarılı.

 

elysium000

Ama insan detayları merak ediyor, o uzay istasyonu nasıl kuruldu? Elysium’da hayat; havuz, şampanya ve sağlık kabinlerinin dışında nasıl? … gibi. Araya bolca duygusallık eklenip, karamsar geleceğe karşın insanlığın yüreğindeki iyilik temasını oturttuğunuzda saf bilim kurgudan, gişe kaygılı aksiyona doğru hızla geçen düşüncelere dalabiliyorsunuz. Fikirler çok güzel, maddi kaynağın var, bize tam istediğimiz gibi bir film izletsene, ama olmuyor…

 

elysium7

Oyunculuklara gelince; Max’i oynayan Matt Damon başarılı ve karaktere tam oturmuş. Delacourt rolü ile Jodie Foster çok havalı ama film için olsa da olur – olmasa da. Kruger rolü ile Sharlto Copley ise eşsiz bir oyuncu. Film boyunca her kareyi ve her oyuncuyu eziyor. En sonunda unutulmayacak bir Kruger karakteri izletiyor. Ben şimdiden 2014 yılında izleyeceğimiz Blomkamp & Copley komedi bilim kurgusu Chappie’yi merak etmeye başladım ☺

 

elysium00

Sonuç olarak Elysium, ağzımıza bir kaşık bal çalıyor ve keşke bu kadar gişe kaygısı gütmeseydi dedirtiyor. Fazla para her türlü saf düşünceyi örteliyor diyor ve Elysium’u hepinize öneriyorum.

 

 

Şimdiden iyi seyirler ☺

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir