Geçmişten Günümüze Yelpaze Sergisi ile Sanatsal Serinlik!

Last updated on Temmuz 18th, 2015 at 09:59 am

Bu sıcak yaz günlerinde sanatsal serinlik yaşamak isteyenlere harika bir önerim var ☺ Geçmişten Günümüze Yelpaze sergisi, işlevinin yanı sıra sosyal ve kültürel hayatımızın bir parçası olan yelpazenin tarihini de anlatıyor.

 

phpThumb_generated_thumbnailjpg (2)

Sakıp Sabancı Müzesi, bir süredir tarihin en eski aksesuarlarından biri olan yelpazeyi konuk ediyor ☺ 25 Ağustos’a kadar gezebileceğiniz segide, Nurcan Artam’a ait olan 120 yelpaze sergileniyor.

 

Antik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nurcan Artam’ın tarihleri 1720 ile 1900 yılları arasında değişen, günümüzde ender bulunan yaklaşık 120 yelpazeden oluşan bu özel koleksiyonunun yanı sıra giyim tarihinin en ilginç aksesuarlarından biri olarak yelpazenin önemini yansıtan yağlıboya tabloları da sanatseverlerin ilgisine sunuluyor.

 

Geçmisten_Gunumuze_Yelpaze22

Yelpaze deyince akla ilk olarak sıcak günlerde, serin bir esinti yayan, genellikle bayanların kullandığı şık bir gereç geliyor. Oysa yelpaze icat edildiğinden bu yana bir arzu nesnesi, vazgeçilmez bir aksesuar, sanat eseri ve hatta kişilerin toplumdaki yerini belirleyen bir obje olarak işlev görmüştür. Dünya kültürü, sanat tarihi ve onu kullanan kişi ile ilgili sunduğu bilgiler ise inanılmazdır.

 

Geçmisten_Gunumuze_Yelpaze4

Tarih boyunca moda, din, savaş ve hatta seremonilerde büyük önem taşıyan yelpazelerin yapraklarını süsleyen resimler, gövdelerindeki muhteşem kabartma, kakma ve ajur işçilikleri; bağa, fildişi, kemik, sedef, ahşap, lake, gümüş, boynuz, tavus kuşu tüyü gibi malzemelerden üretilen yelpaze çerçevelerine geçirilen nadide Chantilly dantelleri, tafta ve organze kumaşlar, şifon ve tüller; muhafazalarda kullanılan değerli taşlar, mücevherler, mineler bu zarif süsleme aletine bir kez daha hayran kalmamızı sağlıyor…

 

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Dönemin opera kültürünü yansıtan, opera dürbünleri de altın, porselen ve mine işçiliğinin zarif örnekleri olarak sergideki yerini alıyor. Yelpazenin tarih boyunca modada, seremonilerde ve hatta savaşlardaki önemi gözler önüne seriliyor….

 

Geçmisten_Gunumuze_Yelpaze2

Yelpazenin fonksiyon özelliğinden çok, sanatsal ve estetik güzelliklerinin ortaya çıktığı sergiye mutlaka vakit ayırın 🙂

 

Tatilde veya İstanbul dışında olanlar, sergi kataloğuna buradan ulaşabilir 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir