FinTech alanında haftanın gündemi 22

FinTech alanında haftanın gündemi 22 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 22

21-28 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Sardis Awards’ta Finale Kalan Projeler Belli Oldu.

Finans sektörünün en iyi projelerini ödüllendirmek üzere bu yıl ikincisi düzenlenen Sardis Ödüllerine başvurular 3 Eylül’de tamamlandı.

Sardis Ödülleri başvuruları; finans sektörünün üst düzey yöneticileri, akademisyenler, araştırmacılar, vakıf yöneticileri ve sektörde etkin girişimcilerden oluşacak jüri tarafından, arkalarındaki stratejik düşünce, geliştirilen çözüm fikri ve çizilen yol haritası üzerinden değerlendirildi. Uzun yıllardır finans sektöründe bulunan ve çeşitli şirketlerde yönetim kurulu üyelikleri bulunan Tayfun Bayazıt’ın başkanlığındaki jürinin değerlendirmeleri sonucunda toplamda 168 projenin başvurduğu yarışmada kısa listeye 98 proje kaldı.

PayCore’un PIN destekli SoftPOS teknolojisi onay aldı.

PayCore’un akıllı Android telefonların ve tabletlerin herhangi bir ek cihaza gerek kalmadan POS terminali olarak kullanılabilmesini sağlayan PIN destekli SoftPOS teknolojisi, Visa Ready Program kapsamında gerekli aşamaları geçerek onay aldı.

Paymes Panel ile Tahsilat Kabiliyeti Artıyor.

Paymes Panel ile kurumsal kullanıcılar, hem kendi tahsilatlarını alt bayilerinden alabiliyor hem de bu alt bayi ve satış ekiplerine, kendi hesaplarına ödeme alabilme imkan sağlıyor. 

Paymes panelin diğer tahsilat sistemlerinden en büyük farkı ise ödeme platformu olduğu için sunduğu bu katma değerli servis için yalnızca sabit komisyon ücreti alması. Yıllık, aylık herhangi bir ekstra ücret almayan Paymes benzeri sistemlerin aksine ödeme işlemi alt bayiinin bilgisayarlarından değil kullanıcıların kendi telefonlarından yapmasını sağlıyor. Bu sayede müşteriler benzer sistemlerde yer alan riskler ile de karşılaşmıyor.

Kredi Kartı Sahteciliğine Karşı Neler Yapılmalı?

SiPay, pandemi sebebiyle artan ev ve iş yerleri siparişlerine dikkat çekerek, teslimat sırasında kötü niyetli olabilecek kişilerin bu yöntemi kullanmak isteyebileceğini hatırlattı.

Ödeme sistemleri alanında dünyadaki en yüksek standart olan PCI-DSS sertifikasına sahip olan SiPay, kredi kartı ile ödemelerde sahteciliğe karşı bireysel kullanıcılara önemli tavsiyelerde bulunuyor:

  • Kredi kartı işlemleri güvenilir iş yerleri ve e-ticaret sitelerinden yapılmalı
  • Online işlemlerde mutlaka 3D güvenlikli işlemler tercih edilmeli. 3D güvenlikli işlemlerde telefona SMS doğrulama şifresi geldiğinde mutlaka işlem kontrol edilmeli ve kod kimseyle paylaşılmamalı
  • Acil olmayan işlemlerde mutlaka Sanal Kart oluşturulmalı, harcama yapılacak tutar kadar para Sanal Kart’a transfer edilmeli
  • Kredi kartı ya da banka kartı kullanılıyorsa kart internete sadece online alışverişte kullanılacağı zaman açılmalı
  • Tanınmayan numaralardan gelen aramalarda dikkatli olunmalı, tanınmayan kimselerle kart bilgileri kesinlikle paylaşılmamalıdır.Şüpheli tüm durumlarda kişiler kendi bankalarıyla iletişime geçip kart ve hesaplarını kapattırmalıdır.

4 bin KOBİ eTicaretle Tanıştı.

2020 yılının ilk altı ayında 4 bin yeni şirket e-ticarete adım attı. Yılın ilk çeyreğinde dijitalle tanışan 1500 şirkete karşın, COVID-19’a ilişkin tedbir ve önlemlerin uygulandığı ikinci çeyrekte bu rakam 2500’ün de üzerine çıktı. Buna göre bu yılın ilk yarısında dijitalle tanışan şirketlerin sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak toplamda 4 bini aştı. Bu artışta en önemli rolü KOBİ’ler üstlendi.

Yeni nesil harçlık kartı Papara Edu Card

Papara’nın sunduğu yeni nesil harçlık kartı Edu Card, öğrencinin yanında nakit para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırırken, kâğıt veya madeni para ile bulaşan hastalık riskine de son veriyor.

Papara Edu Card projesi ile veliler kendi Papara hesaplarından öğrencilerinin yaptığı harcamaları anlık olarak takip edebiliyor. Öğrenciler ise küçük yaşlardan itibaren finansal okur-yazarlık konusunda sağlam bir temel atıyor.

Paranın sosyal hali Tosla 1 yaşında.

Türkiye’nin ilk banka iştiraki olan E-para şirketi AkÖde’nin geliştirdiği yenilikçi uygulaması Tosla 1. yaş coşkusunu yıl sonuna kadar sürecek sürpriz hediyeler ve marka iş birlikleriyle kutluyor. İlk günden bu yana kullanıcılara birbirinden kazançlı kampanyalar sunan Tosla, 1. yıl kutlamaları kapsamında da kampanyalarına devam ediyor.

Multinet Up “The Hammers Awards”da 2 Ödül Kazandı.

Multinet Up, bu yıl ilk defa düzenlenen The Hammers Awards’da ‘’En İyi Müşteri Deneyimi Takımı’’ ve ‘’En İyi PR Takımı’’ kategorilerinde iki ödülün sahibi oldu.

D Yatırım Bankası Genel Müdürü Hulusi Horozoğlu oldu.

Yatırım bankası kurmak için lisans iznini alınan ve faaliyet izni alınma aşamasında olan D Yatırım Bankası A.Ş.’ye Genel Müdür olarak Hulusi Horozoğlu atandı.

Grubun e-ticaret ve bankacılık deneyiminden faydalanarak, dijital teknolojilerle donatılan bir yapıyla, üst düzeyde yatırım bankası hizmetlerini ve fonlamayı birlikte sunacak ve aynı zamanda KOBİ’lere yönelik önemli fintech ürünlerine yönelik çalışmaların planlandığı D Yatırım Bankası’nın Genel Müdürü olarak atanan Horozoğlu’nun, bankacılık sektöründe uzun yıllar hem yerel hem de uluslararası pazarlarda çok önemli deneyimleri bulunuyor.

ininal Masterpass’e entegre oldu

Ön ödemeli kartların kullanımı yaygınlaşırken, hızlı ve güvenli dijital ödeme platformu Masterpass de kabul edilen kartların sayısı da her geçen gün artıyor. Son olarak İninal’ın da entegrasyonu ile Masterpass’te kartları kullanılabilen e-para kuruluşlarının sayısı 5’e ulaştı.

Global Blue ile Çin’in önde gelen dijital ödeme platformu Ali Pay’in ana şirketi Ant Grup, ortaklıklarını pekiştirme kararı aldı.

Global Blue ve Ant Grup  bu kapsamda sisteme üye olan markalara, Çinli turistlere daha kolay ulaşmalarını sağlamak için Ali Pay’ in pazarlama platformundan yararlanarak, kapsamlı pazarlama çözümleri de geliştirecekler. Böylece yenilikçi, ölçülebilir, doğrudan yönlendirici kampanyalar sayesinde perakendeciler daha fazla Çinli turiste ulaşarak ziyaretçi trafiklerini artıracak.

Temassız yaşamlar ile şekillenen teknolojik geleceğimiz.

COVID-19’un etkileri sınır gözetmeksizin tüm dünyada hissediliyor ve teknoloji sektörü üzerinde de önemli bir etkisi var. Bu yazımda pandemi süresince öne çıkan teknolojileri, yeni yaklaşımları, teknolojinin lider ülkelerini ve teknoloji ile şekillenen yarının dünyasını sizin için derlemeye çalıştım.

Fintechtime Dergisi Sonbahar Eylül Ekim sayısı için kaleme aldığım makale bireyden topluma, globalden geleceğe bir akışa sahip.

Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk Röportajı.

Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk ile özel bir röportaj gerçekleştirdim.

Emrah Bey ile “pandemi süreci ile değişen kullanıcı alışkanlıklarını, markaların ihtiyaçlarını, e-ticaret ve dijital pazarlamanın geleceğini” odağımıza aldığımız röportajda, sosyal medya platformlarını da tek tek ele aldık.

FinTech alanında haftanın gündemi 21

14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırmak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir