FinTech alanında haftanın gündemi 21

FinTech alanında haftanın gündemi 21 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 21

14-20 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği Genel Kurul Toplantısı Yapıldı.

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği 17 Eylül 2020 tarihinde ilk Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirerek Yönetim ve Denetim Organlarını seçti. 

Ovinot, Ar-Ge Projesi ile Teknopark Onayı Aldı

Serbest meslek mensuplarının kolayca e-makbuz düzenlemesi ve online tahsil etmesini sağlayan web tabanlı, mobil uyumlu Ovinot uygulamasının geliştirilmesi için hazırlanan Ar-Ge projesi, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Teknopark’tan onay aldı.

Ovinot, YTÜ Teknopark’taki Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarıyla serbest meslek mensuplarının e-SMM ve online tahsilat süreçlerini yasal düzenlemelere uyumlu şekilde kullanıcı dostu bir ekranda yürütmesini sağlayacak.

Turkcell, sel felaketinin meydana geldiği Giresun’a yardım elini, yerli ve milli ödeme altyapısı Paycell ile uzattı.

Selden olumsuz etkilenen 350 esnaf ve 200 aileye, Turkcell’in yeni nesil ödeme platformu Paycell aracılığıyla 400 bin TL’den fazla hibe desteği tanımlandı. Giresun Valiliği’nin himayesinde başlatılan kampanya kapsamında hibe desteği Turkcell’in yeni nesil ödeme platformu Paycell üzerinden aktarılacak.

Papara ile kontrolü eline al!

Papara’nın beş filmden oluşan yeni reklam kampanyası yayına girdi. İşte finansal özgürlükle tanışmaya çağıran kampanyanın detayları; 

KOBIL, BDDK’nin Yeni Yönetmeliğine Hazır

KOBIL, Türkiye’de 1 Temmuz 2020 ve 1 Ocak 2021 olmak üzere iki aşamada yürürlüğe girecek olan yeni BDDK Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Yönetmeliği kapsamında, dünyanın önde gelen bağımsız denetim şirketinden geçer not aldı. Yürütülen denetim sürecini başarıyla tamamlayan KOBIL, Türkiye’de bu kapsamda bir denetimden geçen ilk ve tek şirket oldu.

Açık Bankacılık ve Fintech’ler Webinar’ı Ardından

FINTR, İstanbul Fintech Week işbirliğinde düzenlediği ‘Açık Bankacılık ve Fintech’ler’ konulu webinar’da Kuveyt Türk Katılım Bankası Dijital Dönüşüm Grup Müdürü Okan Acar ve Railsbank CEO’su ve Kurucu Ortağı Nigel Verdon’ı ağırladıModeratörlüğünü KOOPHub Kurucu Ortağı Mustafa Baltacı’nın yaptığı webinar’da, açık bankacılık ve fintech sektöründeki yönelimler ele alındı.

ininal ve Birleşik Ödeme’de 7/24 Para Transferi Dönemi Başladı

Türkiye’nin yeni nesil dijital bankası olma stratejisiyle kuruluşundan bu yana kullanıcılarına en iyi ürünleri ve hizmetleri sunmak için çalışmalarını sürdüren ininal, kullanıcılarının gün ve saat kısıtlaması olmadan para transferi yapabilmelerini sağlamak amacıyla 7/24 Bankaya Transfer (EFT/Havale) hizmetini hayata geçirdi. Bu kapsamda ininal kullanıcıları artık ücret ödemeden istediği bankaya dilediği zaman para transferi yapabiliyor.

Octet Türkiye, Müşterileri Arasına Citibank’ı da Ekledi

2019’da Citibank tarafından düzenlenen MENA FinTech Challenge’ın Türkiye’den tek kazananı olan Octet Türkiye, müşterileri arasına Citibank’ı da ekledi. Citibank Türkiye müşterileri, tahsilatlarını daha verimli ve hızlı bir şekilde Octet ile gerçekleştirecek.

Dijital Varlık Regülasyonu Yayımlandı

Paribu, finansal varlıkların dijitalleştirilmesi hizmeti veren STASIS’in hazırladığı, dünyadaki regülasyon çalışmalarına ilişkin yasa ve uygulamaları bir araya getiren “Dijital Varlık Regülasyonu”nu Türkçeye kazandırdı.

İstanbul Fintech Week 2020 Başlıyor

İstanbul Fintech Week 2020 (IFW) bu yıl 12-16 Ekim haftasında Covid-19 pandemisi dolayısıyla tamamen online olarak düzenleniyor. Bir ulusal girişim olan Endlessfairs’ın konferans platformunda düzenlenecek etkinliğin kayıtları yine bir başka ulusal girişim olan Biletino üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

2019 yılında Vodafone Park’ta 30 ülkeden 148 uluslararası konuşmacının ve 1200’ü aşkın kişinin katıldığı etkinliğe bu yıl da ilginin yoğun olması bekleniyor.  Sürekli değişen finansal hizmetler endüstrisinde küresel bir tartışma ve bilgi alışverişi etkinliği olarak kabul edilen ve 5 gün sürecek IFW 2020, 5 özel zirveye ev sahipliği yapacak.

Koronavirüs günlerinde vatandaş sepetini internette doldurdu

iyzico, koronavirüsün ülkemizde etkisini göstermeye başladığı Mart ayından günümüze kadarki 6 aylık dönemi içeren online alışveriş davranışlarıyla ilgili bir infografik paylaştı. 

FinTech alanında haftanın gündemi 21

Pandeminin Etkilerini Azaltan Girişimler Yatırımcılarla Buluştu

Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi Cube Incubation’ın yürütücüsü olduğu İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Girişimcilik Ekosistemi Yenilenme Projesi: Rejenerasyon-20” 8 haftalık yoğun bir tempodan sonra demo day etkinliği ile sonlandı.

FinTech alanında haftanın gündemi 21

Rejenerasyon-20’yi tamamlayan girişimler ve faaliyet alanları ise şöyle;

Cloudpeer: İmza.io’nun elektronik imza tabanlı süreç, yenilikçi dijital kanal ve doküman yönetimi platformu. 

Dunya 360: Sanal gerçeklik teknolojisi ile emlak gezintileri yapmaya imkan tanıyan uygulama ile mobil telefonlarla 360° fotoğraf çekip sanal tur oluşturulabiliyor.

Exhibin: Gerçek müşteriler için sanal fuar ve video sergi platformu sunan Exhibin’de organizatörler canlı fuar düzenleyebiliyor ve katılımcılar, online fuarları listeleyerek bir fuarda ihtiyaç duydukları tüm faaliyetleri dijital ortamda gerçekleştirebiliyor.  

FlexyTime: Uzaktan verimli çalışmaya imkan sağlayan otomatik zaman takip, verimlilik ölçüm ve raporlama programı FlexyTime çalışma ekiplerinin zamanlarını hangi işlerde harcadığı otomatik raporlar ile tespit edilebiliyor. 

FluAI: Üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarına sahip bireylere boğaz görüntüsü ve şikayetleri üzerinden AI destekli kişisel analiz ve öneriler veren FluAI; boğaz fotoğrafı ve semptom bilgileri üzerinden hastalara analiz ve sağlık önerileri ve evde yönetip/yönetemeyecekleri hakkında karar desteği sağlayan bir mobil uygulama.

Marinspector: Bağlantı sorunlarına karşı dayanıklı video konferans tabanlı uzaktan teftiş ve yardım sistemi olan Marinspector, otomatik raporlama, güvenli iletişim, kanıta dayalı teftiş gibi anahtar özellikler içeriyor.

MobilMed: Kalp rahatsızlığı olan hastaların evden EKG ölçümlerini doktorları ile paylaşmalarına imkan veren MobilMed; kalp hastalarının hastanelere gidip uzun kuyruklarda Holter sırası bekleme süreçlerini ortadan kaldırıyor.

Nworkee: B2B sınırötesi ticaret yapanların ve yapmak isteyenlerin birbirleriyle eşleşip, doğrudan ve hızlı bir şekilde iletişim kurmalarını sağlayan mobil uygulama Nworkee ile; mobil uygulamada profil oluşturan ya da sosyal ağlardaki hesaplarıyla (linkedin vb.) sisteme kaydolan kullanıcılar kendisiyle aynı sektörde/ürün grubunda alım-satım yapan insanlarla iletişime geçme ve bir iş ağı oluşturma imkanına sahip oluyor.

Smart Meet: Canlı yayın ve online toplantı servisleri ile kurumların dijitalleşmesine yardımcı olacak yeni nesil görüntülü iletişim çözümlerini bulut marketlerde sunuyor. Smart Meet, kurumların kendi sunucularında veya kullandıkları bulut hesaplar üzerine kurulabilen, lisanslama yöntemi ile çalışan B2B yeni nesil görüntülü iletişim çözümleri sunan Smart Meet katılımcı veya yayıncı sınırı bulunmadan kullanılabiliyor.

Xena Vision: Computer vision alanı özelinde kameralardan insan tespiti, insan aktivite tespiti, acil durum tespiti yapmak üzere geliştirilen teknoloji.

Akbank Strateji, Dijital Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce

Axess’ten Türkiye’nin ilk cebe inen kredi kartı

Akbank müşterileri artık Axess Mobil, Akbank Mobil, Akbank Internet ve web sayfasından başvurdukları kredi kartlarının dijital versiyonlarına ıslak imza gerekmeksizin mobil uygulamalarından anında erişebilecekler. 

Ödeme sistemlerinde yeni bir devir başlatan bu yepyeni özellik ile Axess ve Wings sahipleri kartlarını anında kullanmaya, kaybolmayan chip-para kazanmaya, Mil Puan biriktirmeye, yüz binlerce anlaşmalı üye işyerinde taksit ve ayrıcalıklardan faydalanmaya hemen başlayabilecekler.

Adjust Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan ile özel bir röportaj yaptım.

Ender Bey ile geçtiğimiz günlerde Zoom üzerinden bir araya geldik ve pandemi süreci ile büyüyen mobil uygulama dünyasını, mobil pazarlamayı ve bu alanlardaki trend ve yönelimleri konuştuk.

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2020 Eylül Ekim Sayısı yayında.

Bu sayıda sizler için, “Finansal Teknolojiler ve Pandemi Süreci” dosya konusunu kaleme aldım, özel isimlerle röportaj yaptım.

FinTech alanında haftanın gündemi 20

7-13 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir