FinTech alanında haftanın gündemi 20

FinTech alanında haftanın gündemi 20 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 20

7-13 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

KT Portföy Teknogirişim GSYF’den Pollective’e yatırım geldi.

Pollective, Kuveyt Türk ve Vakıf Katılım tarafından desteklenen KT Portföy Teknogirişim Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan 1 milyon TL yatırım aldı.

Aldığı yatırımla kullanıcı sayısını artırmayı ve ödeme sistemi entegrasyonunu tamamlamayı planlayan Pollective, markalarla paylaştığı içgörüsü, ilgisi ve zamanı karşılığında son kullanıcıya mikro gelirler elde etme imkânı sunmayı hedefliyor.

Mehmet Cantekin SiPay Yönetim Kurulu’na atandı.

Bankacılık ve finans sektörünün deneyimli isimlerinden Mehmet Cantekin, fintech şirketi SiPay’in yönetim kuruluna atandı. 

Fibabanka’da Üst Düzey Transfer Gerçekleşti.

Fibabanka Bilgi Teknolojileri ve Bankacılık Operasyonları Genel Müdür Yardımcılığı görevine sektörün deneyimli ismi Serdar Yılmaz getirildi.

Fibabanka, dijital dönüşüm stratejileri kapsamında; müşterilerine ve iş ortaklarına teknolojiye dayalı esnek, hızlı finansal çözümler sunma vizyonuyla çalışmalarına devam ediyor. Dijital alt yapı teknolojilerine yatırımlarını sürdüren Fibabanka, bu alandaki insan kaynağını da güçlendirecek önemli bir transfer gerçekleştirdi. Bu doğrultuda, Fibabanka’nın Bilgi Teknolojileri ve Bankacılık Operasyonları Genel Müdür Yardımcılığı görevini bundan sonra Serdar Yılmaz yürütecek.

İşCep’e görüntülü görüşme ile hesap açma kolaylığı geldi.

İşCep’ten görüntülü görüşme ile hesap açma kolaylığı başladı. Yeni özellik ile haftanın 7 günü saat 09.00-22.00 saat aralığında görüntülü görüşme yapılabiliyor.

Türkiye İş Bankası, İşCep uygulaması üzerinden sunduğu şubeye gitmeye gerek kalmadan, “müşteri olmak istiyorum” hizmetine görüntülü görüşme ile hesap açma özelliğini de ekleyerek, bireylere mobilden hızlı ve kolay bir deneyimle müşteri olma kolaylığı sağlıyor.

Ödeal Ödeal API’yi Duyurdu

Ödeal; değişen ve gelişen ihtiyaçlar ve teknoloji doğrultusunda, reyonda mobil ödemeyi sağlayan “Ödeal API” adında yeni bir ürün geliştirdi.

Türkiye’yi “Cepte POS” ile tanıştıran Ödeal, reyonda ödemeyi sağlayarak, kasa kuyruklarını, hatta kasaları ortadan kaldıran, “Ödeal API” adında yeni bir ürün çıkardı. Yeni ürünle, perakendecilerin, uzun kuyruklar nedeniyle uğradıkları yüzde 43’e kadar ulaşan gelir kayıplarının ve alışverişin müşteriler için kabusa dönüşmesinin önlenmesi hedefleniyor.

Bitexen Blockchain Türkiye Platformu’na üye oldu.

Bitexen Teknoloji A.Ş. blockchain teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması için çalışmalar yürüten Blockchain Türkiye Platformu’nun platin Üyeleri Arasında Yerini aldı. 

iPara Başvuru Süreçlerini Dijitale Taşıdı.

iPara’dan Sanal POS hizmeti almak isteyen şirketler başvuru işlemlerinin tamamını web sitesi üzerinden dijital bir süreçle tamamlayabilecek.

E-ticaret alanında sunduğu esnek, gelişmiş ve çözüm odaklı servisleri ile hizmet veren iPara, yeni dönem güçlü büyüme hedeflerine yönelik çalışmalarına müşterilerinin hayatını kolaylaştırarak devam ediyor. Şirketler, iPara’nın web sitesi üzerinden başvuru yaparak, ilgili ekiplerin kontrolleri sonrasında aynı gün içinde hizmet almaya başlayabiliyor.

6 aylık pandemi döneminin online alışveriş istatistikleri açıklandı.

iyzico’nun yaptığı araştırma, pandemi sürecinde tüketicinin e-ticaret algısında değişimler olduğunu ortaya koyuyor.

iyzico’nun istatistikleri 6 aylık pandemi sürecinde online alışverişe bakış açısındaki değişimleri yansıtıyor.

Kredi kartı kullanımı zirvede
Pandemi döneminde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartı oldu. Alışverişlerin %62’si kredi kartı ile yapılırken %38’i banka kartı ile yapıldı. Özellikle yüksek tutarlı alışverişlerde kredi kartı tercih edildi. Ortalama sepet tutarı, kredi kartında 208 TL iken banka kartlarında 93 TL oldu.

Tek çekim tercih edildi
Altı aylık pandemi sürecinde pek çok değişim yaşansa da taksit alışkanlıkları değişmedi. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerin %84’ü taksitsiz gerçekleştirildi. Alışverişlerin %10’unda 3 taksite, %3’ünde 2 taksite böldürmek tercih edildi. Online mağazaların peşin alışverişler için sunduğu ekstra indirimlerin bu istatistikte etkisi olduğu düşünülüyor.

İç Anadolu sepetleri doldurdu
Pandemi sürecinde Türkiye’de en çok alışveriş yapılan bölge Marmara oldu. Marmara’yı İç Anadolu ve Ege takip etti. Sepetini en çok dolduran İç Anadolulular olurken, Ankaralılar 208 TL sepet tutarıyla online alışverişte öne çıktı. Sepetini en çok dolduran ikinci şehir 206 TL ile Muğla oldu. 201 TL sepet tutarı ile Artvin, Karadeniz’i de listeye ekledi.

Tüketicinin tercihi mobil alışveriş oldu

Pandemi sürecinde tüketiciler, ürün araştırması yapmadaki kolaylık ve kampanya fırsatları gibi avantajları bulunan mobil alışveriş yöntemine yöneldi. Yapılan alışverişlerin %45’inde bilgisayar kullanılırken, %55’inde kullanıcılar mobil alışveriş deneyimini tercih etti. Özellikle düşük tutarlı alışverişlerde mobil alışveriş öne çıktı. Bilgisayardan yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı 280 TL iken, mobilden yapılan alışverişlerde ortalama sepet tutarı ise 97 TL oldu.

Kadınlar online alışverişte fark attı

Pandemi ile mücadele döneminde online alışverişin %33’ü erkekler %67’si ise kadınlar tarafından yapıldı. Kadınların online alışverişte tercihi mobil alışveriş oldu. Erkeklerin %29’u mobilden, %71’i web üzerinden alışveriş yaparken; kadınların %55’i mobilden %45’i ise web üzerinden alışverişlerini gerçekleştirdi.

Farklı sektörlere eğilim
Pandemi sürecinde kitap ve eğitim sektöründeki satışlarda patlama yaşandı. Gıda ve giyim-aksesuar sektörleri de büyük ilgi gördü. Normalleşme sürecinin başladığı yaz aylarıyla birlikte araç kiralama, spor giyim mağazaları ve seyahat acentelerindeki alışverişlerde artış oldu.

Sensormatic Passlogic Kantin Entegrasyon çözümü duyuruldu. 

Sensormatic kantin ve kafeteryada çalışanların ödemelerini temassız ve kendi personel kartlarıyla yapabilmesini sağlayan Passlogic Kantin Entegrasyon çözümüyle karşılamaya başladı ve yemekhanede teması sıfırladı.

BTK Kripto Para Araştırma Raporu’nu Yayınladı

On Birinci Kalkınma Planı’nda blockchain tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya konacağının açıklanmasının ardından dijital para alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dijital para ekibinde çalışacak yeni takım arkadaşları aradığını belirten bir ilan çıkarken son olarak da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) kripto para araştırma raporunu yayınladı. Raporda kripto paraların teknolojinin gelişmesi ve dijitalleşmesi ile öneminin giderek artığı ve her geçen gün daha fazla kişi tarafından geçerli bir ödeme aracı olarak kabul edildiği vurgulandı. 

Dijitalleşme ile Artan Güvenlik Saldırılarından Nasıl Korunuruz?

Günümüzde dijitalleşmeyle birlikte artan saldırı yüzeyinin, kötü niyetli gruplar için daha çok fırsat yarattığını belirten Paynet CTO’su Gökhan Öztorun, bu tür saldırılara karşı alınması gereken önlemleri aktardı:

Covid-19’un reçetesi dijital finans platformları

Figopara’nın desteği ile düzenlenen ‘Covid-19 ve Tedarik Zincirine Etkisi’ webinar’ı gerçekleşti. Online olarak gerçekleşen etkinlikte firmaların pandemi sürecinde tedarik zincirinin önemini daha çok anladığı belirtilirken, finansman tarafında vade ve işletme sermayesi gibi sorunlara karşı dijital finans platformlarının daha çok kullanılması gerektiği vurgulandı.

“Covid-19 ve Tedarik Zincirine Etkisi” temasıyla düzenlenen online etkinlikte sektörün önemli isimleri Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur, Fibabanka CEO’su Ömer Mert, Hepsiburada CFO’su Korhan Öz ve Figopara CEO’su Koray Bahar konuşmacı olarak katıldı.

Bölgesel hub’lar yaratılabilir

Webinar’da konuşan Boğaziçi Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur, özellikle son dönemde finansman, lojistik, üretim ve e-ticaret tarafında tedarik zincirinin öneminin anlaşıldığını söyledi. İki ana alan üzerinde değişim yaşandığını da vurgulayan Agah Uğur, “Bunlardan ilki tedarik kaynaklarında çeşitliliğin sağlanması ikincisi ise tedarik zinciri sistemlerinin dijitalleşmesi. Herkes globalleşmenin önemine inanmasına rağmen her şeyini arka bahçesinden yani kendi ülkesinden ya da kendine yakın bölgesel alanlardan tedarik etmeye başladı. Bölgesel hub’larla tedarik zincirini farklılaştırma ve ekosistemin tümünü yaratabilmek lazım” dedi.

Bir diğer önemli değişimin de dijitalleşme olduğunu ifade eden Uğur “Geleneksel tedarik sistemi zincirinin en basit tanımı kâğıt evrak ile yönetilmesi. Dünya ticaretinde hala şaşırtıcı boyutta kağıt kullanılıyor. Bütün resmi göremiyorsunuz. Dijital sistemler ise bunların hepsini altüst ediyor. Tedarik zincirini yöneten insanlar uçtan uca dijital bir network üzerinden bağlanıp yönetebiliyorlar. Bunun yanı sıra tahmin edilebilirliği arttırıyor. Her şeyi on-time yapmak istiyorsak, fiziksel olarak da çok çevik olmamız lazım. Dijitalleşme bu çevikliği son derece arttırıyor. Sadece maliyeti azaltmıyor, öngörülebilirliği, hedef koymayı ve tahminde bulunma gibi pek çok fayda sağlıyor. Aslında dijitalleşmenin mecburiyetlerden dolayı hızlandırdığı bir dönem yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Bankacılık dışı finansman şart

Türkiye’de tedarik zincirinde dijitalleşme ve finansman konusunda tüm yükü bankaların çektiğini belirten Fibabanka CEO’su Ömer Mert, ise şunları söyledi: “İki yıl önce Finberg şirketimizi kurarken en kritik alanlardan biri de tedarik zinciri finansmanıydı. Türkiye’de aslında finans sektörü ne yazık ki bankacılık sektörü üzerinden yürüyor. KOBİ’lere sorduğunuz zaman ise Türkiye’deki bankacılık sisteminin bu kadar gelişmesine rağmen bir numaralı sorun finansmana ulaşım. KOBİ’ler teminat yoksa kredi yaratamıyorlar. Bu ciddi bir problem. Bunun yanı sıra Türkiye’de alıcının çok kuvvetli olduğu, çek sistemi üzerine kurgulanmış bir yapı var. Biz buradaki açığı görerek Finberg şirketimizle bu alana yatırım yaptık. Son dönemlerdeki gelişmelerle alıcının elinden bazı güçleri alarak finans kuruluşları ve yeni nesil FinTech’lerin de desteğiyle kredi ve finansman sağlanmaya başlandı. 2005 yılında yüzde 5’lerde olan bu oran şu anda yüzde 15-20’ler seviyesine geldi. Bu oranlar iyi bir potansiyel olduğunu gösteriyor” dedi.

İki dakika içinde finansmanı sağlıyoruz

Figopara ile kurdukları yapının 1 milyar liralık finansman barajını aştığını belirten Fibabanka CEO’su Ömer Mert, “Türkiye’de FinTech’lerde algı, ödeme sistemi üzerine kurgulandı. Bugün dünya çapında yapılan araştırmalar gösteriyor ki; bir numaralı ihtiyaç mikro finans ve tedarikçi finansmanı. Bu alanların gelişmesi gerekiyor. Bu konu KOBİ’lerin de ciddi anlamda finansmana ulaşmasında avantaj sağlıyor. Türkiye’de de olduğu gibi dünyada da vadeli satışlar var. Örneğin Avrupa’da bir tedarikçinin sattığı ürünün vadesi ortalama 30-35 gün, Türkiye’de ise bu süre ortalama 50 güne çıkıyor. Bu dönemde süre dünyada 50, Türkiye’de 80-90 günlere kadar çıktı. Daha riskli zamanlarda 100 günü bile aşabiliyor. Dolayısıyla tedarikçinin finansmana ulaşmasında zaman büyük rol oynamaya başlıyor. Biz dakikalar içinde finansmana ulaşımı sağlıyoruz. Bunları banka anlayışıyla değil yeni start-up ve FinTech dünyasının anlayışıyla yapmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Tahsilat konusunda çözümler ürettik

Tedarikçilerin pandemi sürecinde sadece online’dan satış yapabildikleri bir dönem yaşadıklarını belirten Hepsiburada CFO’su Korhan Öz, “Hem ürünlerini satabilmeleri hem müşteriye ulaştırabilmeleri hem de tahsilatlarını zamanında yapabilmeleri tedarikçilerimiz açısında çok önemliydi. Bu süreçte Online’da yoğun bir şekilde işlerini sürdürmelerini ve nakit akışları çok etkilenmeden tahsilatlarını yapıp diğer kanallardaki ihtiyaçlarını gidermelerini sağladık. En çok da bu dönemde yeni tedarikçinin sisteme katılmak istediğini gördük. Dijital kanallarda yaptığımız yatırımlar bize bu dönemde avantaj sağladı. Tedarikçilerimizin dijital olarak sisteme dahil olmalarını kolaylaştıracak önlemleri aldık. Hemen kendilerini bize tanıtabilecekleri, evrakları dijital ortama yükleyebilecekleri, ürünlerini tanıtabilecekleri sistemleri geliştirdik. Ekonomi yönetiminin de koyduğu belli tedbirlerle fiyat ve kur artış risklerine karşı önlemler aldık. Platformumuzda fiyatların fahiş şekilde artırılmasına ya da ürünlerin çekilmesine önleyici engeller koyduk. Tedarikçilerimiz istediği gibi fiyatları artırma yoluna gidemediler” dedi.

KOBİ için en değerli şey zaman

Covid-19 pandemisi sürecinde tedarikçiye finansman sağlamak konusundaki çalışmalarıyla ön plana çıkan Figopara CEO’su Koray Bahar ise firmaların önemli sorunlarına çözümler ürettiklerimi belirtti. Bahar, “Hepsiburada gibi büyük alıcıların ve onlara finansman sağlamaya hazır Fibabanka gibi bankalar ile KOBİ’lerden oluşan iki farklı müşteri segmentine hizmet veriyoruz. Bu dönemde, büyük şirketler, süreçlerini sağlıklı bir döngüde yürütebilmek için işletme sermayesini kontrol edebilecek esnek alıcıya ihtiyaç duyarken, KOBİ’ler açısından en önemli konu nakit akışı oldu. Uzayan vadelere karşın KOBİ’ler nakde ne kadar hızlı kavuşabiliyorsa o ay maaşını ödeyebildi, o ay hammadde alabildi, o ay kirasını ödeyebildi ya da üretim yapmaya devam edebildi. Pandemi öncesinde 60 gün vade ile çalışan bir şirket, bugün sağlıklı bir sermaye oluşturabilmek için 90 gün vade ile çalışmak zorunda kaldı. KOBİ için de eskiden 60 gün içinde alabileceği bir alacağı bugün 30 gün içinde alma ihtiyacı doğdu. Bu nedenle zaman, önemli bir faktör haline geldi” dedi.

Her tedarikçiye uygun yeni bir finansman modeli

Figopara olarak bu dönemde ihtiyaca çözüm üreten doğru bir yerde konumlandıklarını vurgulayan Bahar, “Güçlü banka ortaklarımız, güçlü alıcılarımız ve binlerce tedarikçiyi buluşturmuş bir platform olarak hep bir sonraki adımı düşünerek ilerliyoruz. Şirketler dijitalleştikçe, veriler dijitalleştikçe bankalar daha doğru karar verebilecek bir yapıya gelebiliyor. Bu kapsamda da Eylül ayının sonunda yeni hizmetimizi Fibabanka ile KOBİ’lere sunabilir hale gelmiş olacağız. Evde bir ürün yapıp Hepsiburada’da satan bir kadın girişimci de uluslararası bir cep telefonu firması da bu hizmetten rahatlıkla faydalanabilecek.Sermaye finansmanında teminata dayalı kredilerden ziyade, nakit akışına ve ticaretin fonlanmasında Figopara gibi finansal teknoloji şirketlerinin çok daha aktif rol oynayacağına inanıyorum” dedi.

FinTech alanında haftanın gündemi 19

1-6 Eylül 2020 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki yazımı okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 21 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir