Adjust Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan Röportajı

Adjust Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan ile özel bir röportaj yaptım.

Adjust Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan Röportajı

Ender Bey ile geçtiğimiz günlerde Zoom üzerinden bir araya geldik ve pandemi süreci ile büyüyen mobil uygulama dünyasını, mobil pazarlamayı ve bu alanlardaki trend ve yönelimleri konuştuk.

Ender Özcan ile gerçekleştirdiğim video röportajı aşağıdan izleyebilirsiniz.

Adjust Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan Video Röportajı

Ender Özcan; “Mobil uygulama yatırımlarının 200 milyar doları aştığı bir yıldayız. Adjust, uygulama geliştirme ekosisteminde reklam verenlere reklam analitiği ve süreçlerin daha kolay ve güvenli olmasını sağlayan bir teknoloji firması. Firmamız 2012 yılında kuruldu, ben ise 2014 yılında ekibe dahil oldum. İstanbul ofisimiz global operasyonun ilk adımlarından birini oluşturuyor. Şu an dünyanın farklı yerlerinde 16 ofiste, 550 çalışanlar hizmet veriyoruz.

Bugün 45.binden fazla uygulama ile entegreyiz. Geçen yıl 227 milyon dolarlık bir yatırım serisi aldık. Türkiye’de şu anda yoğun olarak e-ticaret, finans, eğlence ve oyun kategorilerinde 2.500’ü aşkın uygulama Adjust analitik hizmetlerinden faydalanıyor. Özetlemek gerekirse reklam verenlerin reklam performansını, kullanıcı ve uygulama içi etkileşimlerini ölçümlemeyi mümkün kılan pazarlama analitiği platformuyuz. Bunun yanısıra otomasyon ve veri güvenliği sağlıyoruz.”

Adjust Ortadoğu, Afrika, Türkiye, Güney Avrupa ve Benelüks Bölge Müdürü Ender Özcan Röportaj Soruları

Ender Bey’e aşağıdaki soruları ilettim. Kendisine verdiği değerli bilgiler için teşekkür ederim, ilk fırsatta tekrar bir araya gelmek dileğiyle.

Mobil uygulaması bulunan markaların çoğu ile çalışıyorsunuz. Adeta yapışık yaşadığımız mobil cihazların geleceğini temsil ediyorsunuz. Global bir şirket olan Adjust ile bizi yakınlaştırabilir misiniz? Hangi ülkelerde bulunuyorsunuz, neler yapıyorsunuz?

Mobil artık internet kullanımının yarısını oluşturuyor. Mobil uygulamalara artan ilgimiz ise malum. Son dönem araştırmalar bunun altını çiziyor. GlobalWebIndex, cep telefonlarının artık çevrimiçi harcadığımız sürenin yarısından fazlasını oluşturduğunu ve mobilin internet zamanını yüzde 50,1’e düşürdüğünü tespit etmiş. Bu durum pandemi sürecinde nasıl bir ivme kazandı? Pandemi döneminin kullanıcı alışkanlıklarına etkisi nasıl oldu? Hangi tür uygulamalara ilgi arttı?

Alışveriş uygulamalarında satın alma oranlarının tarihi artışına şahit olduk. Elbette bu durum süreç ile de ilgiliydi ancak kalıcı bir hale de geldi. Alışveriş uygulamalarının e-ticarete endüstrisine nasıl bir katkısı oldu? Süreç marka yatırımlarını ne yönde etkiledi? Sorumluluk alanınız geniş, ülkeler arasında yönelim açısından bir farklılık var mı? Ortalama kaç mobil uygulama kullanıyoruz / kullanıyorlar, uygulama içi satın alma konusunda ne durumdayız?

Bu işin pazarlaması da çok değerli Mobil Pazarlama bambaşka bir iş kolu ve deneyim alanı. Bu alanda öne çıkan trendler neler? Oluşan yeni trendler markaların mevcut yatırımlarını nasıl etkiliyor – nasıl etkilemeli? 2020’de öne çıkan mobil uygulama kategorileri ve kategori liderleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Analiz etmek bir başarının ardında yatan en önemli etkenlerden biri. Sizin işinizin de kalbinde yer alıyor. Adjust yapısı altında hangi teknolojileri kullanıyor ve geleceğe nasıl hazırlanıyoruz?

Adjust’ın Global Mobil Uygulama Trendleri raporu sonuçlarını sizlerle paylaşmıştım.

Adjust’ın Global Mobil Uygulama Trendleri araştırması, Mobil Uygulama  Ekonomisinin COVID-19 Salgını Döneminde Büyüdüğünü ortaya koyuyor. Rapor,  indirilen ücretli ve ücretsiz uygulamalara ışık tutuyor ve çıkan sonuca göre pazarlamacılar, uygulama içi aktiviteleri paralı hale getiriyor ve mobil uygulamalar dünyası “öde ve oyna”  bir şekle evriliyor. 

  2Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 21 - Fundalina

  2. Pingback: Mobil Finans Raporu Yayınlandı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir