Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk Röportajı

Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk ile özel bir röportaj gerçekleştirdim. Digital Exchange hakkında merak edilenler yazımda.

Emrah Bey ile “pandemi süreci ile değişen kullanıcı alışkanlıklarını, markaların ihtiyaçlarını, e-ticaret ve dijital pazarlamanın geleceğini” odağımıza aldığımız röportajda, sosyal medya platformlarını da tek tek ele aldık.

 “Dijital Fabrika” yaklaşımıyla çalışmalarını sürdüren Digital Exchange, 360 derece danışmanlık veren bir ajans. Kendi geliştirdikleri yapay zeka destekli platformlarla dikkat çeken Digital Exchange, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinin yatırımlarıyla kurulmuş. 2Gether Social, Medialogy Rawy ve Accumulate gibi platformlar üzerinden hizmet veren ajansın son dönem çalışmalarını ve yakın döneme dair tespitlerini şirketin CEO’su Emrah Pamuk’tan dinledim.

Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk Röportajı

Pandemi sonrası yönelimler, değişen marka ve kullanıcı beklentileri, öne çıkan sosyal medya platformları, e-ticaretin olmazsa olmazları, son dönemin trend başlığı etnik pazarlama ve daha da fazlasını bu röportajda bulabilirsiniz.

Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk Video Röportajı

Emrah Pamuk; “Kullanıcı davranışlarında gözlemlediğimiz çok önemli bir nokta var. Hedef kitlenin her mecrayı gördüğü, ses verdiği, yön verdiği bir dönemdeyiz. Aslında bunun markalara çok önemli bir artı nokta kattığını düşünüyoruz. Kullanıcıların markalar hakkındaki olumlu olumsuz düşüncelerini bu kadar şeffaf bir reaksiyona dönüştürmeleri, markaların gelecek dönem yapılandırmalarını oldukça etkileyecektir. Markalar için de, sadık hedef kitlelerinden ses alarak gelişim sağlamaları için harika bir dönem.

Sosyal medya tarafında Facebook, Instagram, Twitter, Snapchat, YouTube gibi mecraların yanı sıra, TikTok’un da geniş kitlelere ulaşımda etkili. Özellikle sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen hedefleme çalışmaları, etnik pazarlama için ideal. Çünkü, kişiyi tanımlayan birçok farklı değişkenin yanına, kişinin sevdiği konular ve içerikler de eklenebiliyor. Bu da ‘adrese teslim’ diyebileceğimiz bir hedefleme netliği sağlıyor. Sosyal medya, programatik reklamlar ve yerel medya kullanımını influencer pazarlamasıyla destekliyoruz. Böylece dijitalde 360 dereceyi kapsayan bir planlama ortaya çıkıyor ve sonuçlar da pandeminin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırıyor”.

Digital Exchange CEO’su Emrah Pamuk Röportajı Soruları

Siz 360 derece danışmanlık hizmeti veren bir ajanssınız. Digital Exchange ile bizi yakınlaştırabilir misiniz? Nasıl bir şirket yapınız var, hangi hizmetleri veriyorsunuz?

Pandemi sonrası yönelimler ve tespitleriniz ile devam etmek isterim. Süreçte kullanım alışkanlıklarımız nasıl gelişti? Markaların sizden talep ve beklentilerinde bir değişiklik oldu mu?

Pandemi sonrasında ülkeler arası dolaşımın azalması uluslararası çalışmalar yürüten şirketleri olumsuz etkiledi. Tedarik süreci ile ilgili yaşanan problemler ise sürüyor. Siz de yakın dönemde etnik pazarlamanın gerekliliklerine dikkat çekmiş ve pandemi sonrası dönemin yıldızı olarak dile getirmiştiniz. Etnik pazarlama nedir, neden önemlidir? Hedefleme çalışmalarına nasıl bir katkı sağlıyor?

Son 6 aylık dönemde, mevcut koşulların da etkisiyle sepetlerimiz internetten doldu. Sepet tutarı 280 TL seviyesinde gerçekleşti. E-ticarete olan ilgi kalıcılığını halen koruyor, kullanıcı talepleri yükseliyor. İzlenimleriniz eşliğinde e-ticaret sitelerinde gözlemlediğiniz olumsuzluklar neler? Bu alana yönelen markalar nasıl bir konumlandırma yapmalı?

Günlük yaşamımızda sosyal medyanın yeri, kullanıcıların son dönem alışkanlıkları ve markaların ihtiyaçları konusunda görüşlerinizi almak isterim. Bu soruyu mecralara ve trendlere göre kullanıcı eğilimleri, dikkat edilmesi gerekenler, hangi markalar kullanmalı, nasıl bir katkı sağlar başlıkları altında değerlendirmenizi rica ediyorum.

Geleneksel kanalların gücünü ve önceliklerini hızla kaybettiğini gözlemliyoruz. Bu düşüş yakın dönemde başlamamıştı ama süreçle birlikte daha da hızlandı. Televizyon programları her ne kadar sosyal medya etkileşimleri ile renklendirilmeye çalışılsa da tam bir uyum sağlanamadı.

Medya ve reklam yatırımlarında nasıl bir değişim yaşanıyor. Markalar bu dönüşüme nasıl hazırlanmalı?

Markaların strateji oluştururken olmazsa olmazları neler olmalı, geleceğe nasıl hazırlanmalılar? Son dönem yükselişe geçen trendler ve yönelimler hakkında neler söylemek istersiniz?

Emrah Pamuk’a röportaj fırsatı için teşekkür ederim.

  4Yorum

  1. Pingback: Video tasarımında yaratıcılığın sınırları kalkıyor - Fundalina

  2. Pingback: Digital Exchange girişimi 2Gether Social ile yakınlaşın - Fundalina

  3. Pingback: Markalar Black Friday kampanyalarında nelere dikkat etmeli? - Fundalina

  4. Pingback: Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Çağı Başladı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir