FinTech alanında haftanın gündemi 41

FinTech alanında haftanın gündemi 41 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim. 

FinTech alanında haftanın gündemi 41

22 – 28 Şubat 2021 tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Fintechtime Kış 2021 Mart Nisan Sayısı Çıktı!

Finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime’ın Kış 2021 Mart & Nisan sayısı çıktı!

Türkiye’de ve dünyada, fintech alanında yaşanan gelişmeleri anbean takip eden Fintechtime, birbirinden özel röportajları, sıra dışı makaleleri ve gündemi belirleyecek dosya konularıyla yine dopdolu.

Sektörel gelişmeleri ve süreci yansıtma heyecanıyla, yine emek ve bilgi dolu bir sayı hazırladık.

Yeni sayımızda 2021 yılının yıldızlarından birini kapağımıza taşıdık ve Limak gibi geleneksel bir şirketin OlduBil ile gelen muazzam dönüşüm yolculuğuna dair sorularımı Limak Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi, Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven’e ilettim. Ödeme sistemleri alanında Türkiye’den çıkan global bir şirket olan PayCore’un CEO’su Turgut Güney’den ise büyümelerinde etkisi olan stratejik hamleleri öğrendim.

Gücünün ve potansiyelinin farkında olan, hayallerini hayata geçirerek yarınların başarı hikayelerine ilham veren üç önemli isim ile bu özel sayımızı taçlandırdık.

Türkiye’nin en önemli kadın liderlerinden olan Micro Focus Türkiye Yunanistan Genel Müdürü Deniz Kırca, sektörün kalbinde yer alan ve ininal’ın büyümesinde önemli katkıları bulunan ininal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülben Yağcı, yapay zekanın kullanımını tüm dünyada değiştirecek bir isim olan Tazi.ai Kurucu Ortağı Prof. Dr. Zehra Çataltepe ile gerçekleştirdiğim röportajları sizlerle buluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Bu çok değerli üç ismin nezdinde “daha eşit ve kapsayıcı bir sektör beklentisi dileği ile ”8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nü kutluyorum.

Yeni sayımız sektör haberleri ve alanında birbirinden değerli isimlerin görüşleri ile yine dopdolu… Artiwise Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Tanel TemelTechsign CEO’su Abdullah KipAruba Türkiye Ülke Müdürü Ersin UyarInfina Yazılım Satış, Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İskender Ada ile gerçekleştirdiğim çok özel röportajları, dergimizin ilerleyen sayfalarında bulacaksınız.

PeP Pegasus BolBol Kart’ı kullanımına sundu!

PeP (Paladyum Elektronik Para), Pegasus Hava Yolları’nın misafir sadakat programı BolBol ile PeP Visa Kart’ın avantajlarını birleştirerek ortaya çıkardığı yeni ürünü PeP Pegasus BolBol Kart’ı kullanıma sundu. 

Kripto para şikayetleri yüzde 8 bin 619 arttı!

Transfer işlemlerinin yavaş olması ve hesap kapatma işleminin yapılamaması öne çıkan diğer şikayet konuları olurken verilere göre geçen yıl ile kıyaslandığında kripto para şikayetlerinin artış oranı yüzde 8 bin 619’lara kadar ulaştı. 

Paribu, Danışma Kurulu ile global standartları belirleyen işlem hizmetini geliştirmeye devam ediyor!

Paribu’nun Danışma Kurulu’nda Bikem Kanık, Cemil Şinasi Türün, Hulki Okan Tabak, Turan Sert ve Yakup Bayrak bulunuyor. Paribu Danışma Kurulu, dijital varlık işlem hizmetleri, blokzincir çalışmaları, müşteri deneyimi, risk yönetimi gibi konularda Paribu’ya ve ekosisteme katkı sağlamayı hedefliyor. 

Paycell’e ‘dijital varlık’ özelliği eklendi!

Paycell işlem portföyüne dijital varlıkların alım satımına ilişkin ödeme hizmetlerini de dahil etti. Paycell’e eklenen yeni özellik sayesinde bundan böyle kullanıcılar uygulama üzerinden Colendi A.Ş. tarafından sunulan kripto para alım-satım hizmetlerinden yararlanabilecek. 

Yerli Yatırımcı Kripto Paraya Güvenini Artırdı!

Dünya Ekonomik Forumu’nun araştırmasına göre nüfusa oranla kripto para kullanımında Türkiye, Avrupa’da 1’inci, dünya genelinde ise 4’üncü sırada yer aldı.

Başarının tesadüf olmadığını anlatan THODEX’in Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, 18-36 yaş arası genç kuşağın kripto paraya yoğun ilgi gösterdiğini belirtti.

2021’in ilk iki ayında mobil ödeme hacmi yüzde 159 arttı!

PaybyMe verilere göre, 2021 yılı ocak ve şubat aylarında mobil ödeme hacmi yüzde 159 artarken, en fazla büyüme yüzde 1971 ile fiziksel ihtiyaçlar kategorisinde gerçekleşti.

MultiNet’lilerin dijital asistanı RoboNet 1 yaşına girdi!

RoboNet, Multinet Up müşterilerine en iyi deneyimi sunmak için çalışıyor. Multinet Up’ın yapay zekâ destekli chatbot ve robot teknolojisi ile geliştirdiği dijital asistan RoboNet bir senedir MultiNet’lilere hizmet veriyor.

Insha Ventures ve Ozan Elektronik Para’dan stratejik iş birliği

Insha Ventures, Ozan Elektronik Para ile açık bankacılık alanında stratejik bir iş birliğine imza attı.

Bu iş birliği ile Ozan SuperApp kullanıcıları, kıymetli maden al-sat’tan fatura ödemelerine, döviz al-sat’tan sanal IBAN’a kadar birçok finansal servis ve hizmeti Albaraka API platformu altyapısı ile Ozan SuperApp uygulaması içerisinden hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Nakit para denilince akla kripto paralar gelecek!

Octet Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Selim Seval’e göre, toplam piyasa değeri 700 milyar doları aşan kripto paralar ileriki dönemde nakit paranın yerine geçecek.

NetEkstre, 2020 yılı verilerini açıkladı!

NetEkstre, 2020 yılında hizmet verdiği firma sayısını yüzde 330’luk artışla 1.000’in üzerine, sisteme entegre edilen banka sayısını da 28’e taşıdı.

http://fintechtime.com/tr/2021/02/netekstre-2020-yili-verilerini-acikladi/

Pandemide Harçlıklar Online Harcandı!

Manibux tarafından, 2020 yılı pandemi dönemi harcama alışkanlıklarını gösteren “manibux 2020 Harçlık Raporu” yayınlandı.

Türkiye genelinde50 bin aile ve 90 bin çocuk ile oluşturulan “manibux 2020 Harçlık Raporu”na göre kızlar, erkeklerden daha fazla harçlık almaya devam ediyor. Ancak 2020’nin en önemli farklılığı pandemi döneminde değişen harcama alışkanlıkları oldu. Zaman zaman yüzde 80’lere ulaşan online harcamalar, bu dönem klasik harçlık verme yöntemlerinin yetersiz kaldığını ve yerini dijital harçlFinTech alanındahaftanın gündemi 41ığa bıraktığını gözler önüne seriyor.

FinTech alanında haftanın gündemi 40

Finansal teknolojiler alanında haftanın gündemi belli oldu. 16 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 42 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir