FinTech alanında haftanın gündemi 40

FinTech alanında haftanın gündemi 40 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim. 

FinTech alanında haftanın gündemi 40

16 – 21 Şubat 2021 tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Sevgililer Günü’nde online harcamalar 7 kat arttı!

Param’ın verilerine göre bu yıl 1-14 Şubat tarihleri arasında ParamPOS üzerinden gerçekleşen online işlem adedi geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 27 kat artarken, toplam online harcamalar ise yaklaşık 7 kat artış gösterdi.  Ortalama harcama tutarı ise yüzde 75 azaldı.

Finartz, Deloitte Technology Fast 50 2020’de En Hızlı Büyüyen Şirketler Listesinde Yer Aldı! 

Finartz, son 4 yıllık dönemde %2478 büyüme oranı ile Deloitte tarafından belirlenen Teknoloji Fast 50 listesine genel sıralamada 4. sıradan, FinTech kategorisine ise 1. sıradan girerek Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasına adını yazdırdı.

Fintech şirketi SEPA Cyber Technologies, Türkiye pazarına adım attı!

Bankacılık ve finans sektörü başta olmak üzere perakende sektörüne ve hükümetlere bilgi teknolojileri çözümleri sunan şirket, İstanbul’da açtığı yeni ofisi ile Türkiye’de yerel dijitalleşmeyi hızlandırmayı amaçlıyor. 

PeP “Güzel Hareketleri”ni Yeni Reklam Kampanyası ile Duyurdu!

PeP, yeni reklam kampanyasıyla paranın artık dijital ortamdaki hızına vurgu yaparak herkesi bu harekete davet ediyor.

Tmob, Mowico’yu 1,6 milyon dolara satın aldı!

Tmob, web üzerinde hizmet veren ve e-ticaret sitelerini hızlı bir şekilde mobil uygulama sahibi yapan global Saas şirketi Mowico’yu 1,6 milyon dolara satın aldı.

Softtech 2021 Teknoloji Raporu yayımlandı! 

Raporda yer alan teknoloji radarına göre Mobil Cihaz Dönemi olarak adlandırılan 2020 ila 2023 yılları arasında; 5G, uç yapay zeka, sesli asistan, sanal çalışma alanları, uzaktan çalışma, izleme teknolojileri, anında nokta atışı teslimat, sürdürülebilirlik ve çevre konuları öne çıkarken 2023-2028 yılları arasında ise yapay zeka iş arkadaşları, dijital göçebeler ve otonom araçlar gündeme geliyor. 2028 ila 2036 yıllarında akıllı şehirler, dijital iş hayatı, kuantum yapay zeka ve temel gelir radara girerken 2036 ila 2080 yıllarında; yapay şirket, insansı yapay zeka, dijital gerçeklik, artırılmış insan ve insan ömrü konuları karşımıza çıkıyor.

PEAKUP, yeniden “Deloitte Teknoloji Fast 50” listesine girdi!

Her zaman Türkiye’den global bir teknoloji firması çıkması gerektiğini ve bu amaçta çalışmalar yaptığını belirten PEAKUP CEO’su Ahmet Toprakçı; “Son 4 yıldır Türkiye’nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri arasında yer almaktan son derece mutluyuz. İş hayatımızda plandığımız stratejilerimizle doğru yönde ilerlediğimizi kendimize bir kez daha kanıtlamış olduk. Önümüzdeki süreçte de elde ettiğimiz bu başarının devamı için yeni teknolojiler üreterek, sunduğumuz ürün ve hizmetlerimizle çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şirketimizin vizyonu olan yüzde yüz yerli sermayeli ve yurt dışına teknoloji ihraç eden bir Türk firması olarak, toplumumuzun ve çevrenin farkında olup, sürdürülebilir bir büyüme ile değer üretmek en büyük amacımızdır.” dedi.

Sipay Temassız Taksit Uygulamasını Kullanıma Sundu!

Türkiye’nin yeni nesil ödeme çözümleri sunan finansal teknoloji şirketi Sipay, kurumsal ve bireysel kullanıcılara sunduğu ürün ve hizmet yelpazesine yeni bir uygulamayı daha dahil etti.

Sipay, Türkiye’de ödeme sistemlerinde bir ilki gerçekleştirerek fiziki mağazalarda mobil POS üzerinden temassız olarak taksitli alışveriş alt yapısını sağlamaya başladı. 

BKM 2021 yılı ocak ayı verilerini açıkladı!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), 2021 yılının ocak ayına ilişkin verilerini açıkladı.

BKM’nin verilerine göre, ocak ayında en fazla kartlı ödeme tutarı artışı yüzde 65’lik oranla elektronik eşya sektöründe görüldü. Söz konusu dönemde MTV ödemelerini de içeren kamu-vergi ödemeleri sektöründeki kartlı ödeme tutarı yüzde 22 artarken, kartlarla yapılan her 5 TL vergi ödemesinin 3 TL’si internetten gerçekleşti.

Param, KOBİ’lere destek olmaya devam ediyor!

Param, yüzde 0,99 komisyon oranı ile ParamPOS’tan yapılan tahsilatları, anında Param Business Kart’a aktarma özelliğini KOBİ’lerin kullanımına sundu.

Aynı zamanda KOBİ’ler, Param Business Kart ile anlaşmalı 100’e yakın markadan da indirimli alışveriş yapabilecek.

Apsiyon’un ilk reklam filmi yayınlandı.

Apsiyon’un her zaman yöneticilerin yanında olduğu vurgusunun yapıldığı reklam filmi, toplu yaşam alanlarındaki yönetim süreçlerinde Apsiyon’un uçtan uca verdiği hizmetler anlatıyor.

ininal ve Insha Ventures yeni iş birliğine imza attı

Albaraka Türk Katılım Bankası’nın iştiraki olan ve Türkiye’nin ilk fintech girişim kurucusu olarak 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Insha Ventures ile bireysel ve kurumsal müşterilere temel finansal hizmetler sağlayan yeni nesil ödeme platformu ininal, finansal teknolojiler alanında önemli bir iş birliğine imza attı.

FinTech alanında haftanın gündemi 39

Finansal teknolojiler alanında haftanın gündemi belli oldu. 8 – 15 Şubat 2021 tarihleri arasında #FinTech alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 41 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir