FinTech alanında haftanın gündemi 50

FinTech alanında haftanın gündemi 50 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 50

1-7 Haziran tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Teknosa yeni sadakat programı TeknoClub’ı duyurdu

Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, yeni sadakat programı TeknoClub’ı hayata geçirdi. Teknosa müşterileri, alışveriş seviyesine göre TeknoPlus, TeknoPro ve TeknoElit üyeliklerine dahil olarak, TeknoClub avantajlarından yararlanabilecek. TeknoClub’a üye olanlar avantajlı kampanyalar, doğum gününe özel ve 3’üncü parti markalarda geçerli indirimlerin yanı sıra ücretsiz kargo, çağrı merkezi ve servis hizmetlerinde öncelikler, sürpriz hediyeler ve ayrıcalıklara sahip olacak.

VakıfBank’tan n11com ve Mastercard iş birliği

VakıfBank, n11com ve Mastercard iş birliği ile, online platformda kredi ile alışveriş yapmak isteyenler için anında dijital ihtiyaç kredisi alarak ya da anında dijital taksitli ek hesap seçeneğiyle ödeme yapma imkanını başlattı.

Mastercard’ın dünyada ilk defa bu projeyle sunduğu özel teknoloji ile işlemler, VakıfBank ile Masterpass arasında kurulan bir ağ aracılığıyla güvenli ve hızlı şekilde gerçekleştiriliyor. Sepetteki ürünün özelliğine göre taksit sayısı değişmekle birlikte VakıfBank müşterilerine 36 aya varan vade imkanı sağlanıyor. 

Visa İnovasyon Programı Kapsamını Güneydoğu Avrupa Bölgesi’ne Genişletti

Visa İnovasyon Programı üçüncü dönemine Türkiye’den 6 yeni fintech ile start verdi. Fintech’ler 6 ay sürecek programda mentorlardan ürün ve hizmetlerini geliştirecek eğitimler alacak, Visa Developer Platform üzerinden Visa API’lerine erişim sağlayacak, Visa’nın yerel ve global iş ağındaki uzman, banka, e-para kuruluşları ve üye işyerleri ile bir araya gelecek.

Visa İnovasyon Programı’nın üçüncü dönemine Türkiye’den dahil olan fintech’ler aşağıda:

  • FineDine: Dijital menülerle restoranların satış ve müşteri memnuniyetini arttıran yapay zekaya dayalı sipariş yönetim platformu. (https://www.finedinemenu.com)
  • Fintegre: Perakendecilerin müşterilerinin alım gücünü arttıran finansal çözümler sunan platform (https://www.fintegre.com)
  • HASO: İş yerlerinin, bankacılık sistemi dışında kalan segment ve tüketicilere ulaşmasını ve tüketicilerin herhangi bir kredi ilişkisi olmadan “Şimdi Al Sonra Öde” yapmasını sağlayan, üye işyeri ve tüketicilere yönelik risk yönetim platformu. (https://www.haso.com.tr)
  • Norma: Mikro-KOBİ’lere ve Freelancer’lara bankacılık ve iş yönetim çözümleri sunan finansal servisler platformu. (https://www.norma.com),
  • Paratic: Tüm banka hesaplarını, işlemleri tek ekranda görmeyi, tek bir platform üzerinden yönetmeyi, banka hesaplarına ek olarak POS işlemleri, API çözümleri, entegre ERP, toplu ödemeler, toplu tahsilatlar sağlayan platform. (https://paratic.com.tr/)
  • SoliPAY: Şehirlerin ulaşım hizmetlerine ve üniversitelerin kampüs ihtiyaçlarına odaklanan çözümlerle insanların tüm ihtiyaçlarını tek kartla karşılamaya odaklanan akıllı şehir çözümleri sunan bir platform. İnsanların günlük yaşamlarına hız ve kolaylık katan donanım ve yazılımlar geliştiriyor. (https://www.solipay.com.tr/)

Identify Türkiye’den Yeni Çözüm “Acente Yönetim Platformu”

Identify Türkiye, KYC’ye hazırlanan sigorta sektörüne yönelik yeni çözümü “Acente Yönetim Platformu” üzerinde çalıştığını duyurdu.

Uzaktan kimlik doğrulama teknolojileri alanında çözümler sunan Identify Türkiye, sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren kurumların yakın zamanda yayınlanması beklenen uzaktan müşteri edinimine yönelik regülasyona uyum sağlamaları için “Acente Yönetim Platformu” üzerinde çalıştığını açıkladı. 

Identify Türkiye Video Röportajı

Identify kurucuları Neslihan Özbugutu Ortakasapbaşı ile Taner Ortakasapbaşı ve Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal konuğum olmuştu.

Kadın Girişimci Destek Programı başvuruları başladı

iyzico, “İyiden İyiye” çatısı altındaki çalışmalarına bir yenisini daha ekledi ve iş ortakları Google, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt ve Mükellef ile birlikte iyzico Kadın Girişimci Destek Programı’nı hayata geçirdi.

iyzico, iş ortakları Google, Good4Trust, IdeaSoft, Paraşüt ve Mükellef ile birlikte hayata geçirdiği iyzico Kadın Girişimci Destek Programı ile kadın girişimcilerin gücünü “iyiden iyiye” artırmayı hedefliyor.

Garanti BBVACepPOS ürününe, temassız ödeme limiti üzerindeki alışverişler için şifreli işlem özelliği ekledi

Visa’nın Tap to Phone teknolojisiyle hayata geçen ek özellik sayesinde, KOBİ ve mikro ölçekteki iş yerleri bundan böyle CepPOS uygulamasıyla akıllı cep telefonlarından hızlı ve güvenli bir şekilde, şifreli işlemlerle limit sınırı olmaksızın ödeme alabilecek. CepPOS uygulamasının yüklü olduğu cep telefonunda girilen satış tutarı temassız işlem limiti olan 350 TL’nin üzerinde olduğunda, diğer temassız POS cihazlarında olduğu gibi kart okutulma işleminden sonra telefona kart şifresi girişi yapılarak işlem tamamlanabilecek.

Basit usulle çalışan esnaf üye iş yerlerinin hayatını kolaylaştıran CepPOS uygulamasının kullanılabilmesi için iş yerleri tarafından cep telefonlarına indirilmesi ve Garanti BBVA üye iş yeri olunarak Garanti BBVA internet şifresiyle üye girişi yapılması yeterli oluyor. Erişimi ve kullanımı çok kolay ve güvenli olan CepPOS uygulaması, kurulum beklemeksizin telefona indirildiği an kullanılabiliyor.

iyzico-PayU, Türkiye’nin Global E-Ticaret Raporunu Açıkladı

PayU’nun hizmet sunduğu 4 kıtadan 19 ülkenin e-ticaret verilerinin incelendiği “The Next Frontier: 2021 ve sonrasında ortaya çıkan e-ticaret liderleri için en çok umut vadeden pazarlar” raporu açıklandı.

Basın mensuplarıyla bir araya gelen iyzico-PayU CEO’su Barbaros Özbuğutu ve CMO’su Murat Büyükkucak, rapora dair dikkat çeken veriler paylaştı.

Küresel finans teknolojileri şirketi PayU, 50’den fazla ülkede yüz binlerce müşterisine sunduğu ödeme hizmetleriyle elde ettiği verileri içeren “The Next Frontier: 2021 ve Gelecekte E-Ticaret Dünyasının Umut Vadeden Pazarları” raporunu yayımladı. Rapor Türkiye’nin de yer aldığı 4 kıtaya yayılmış 19 ülkenin e-ticaret verileri hakkında önemli içgörüler içeriyor.

Param, Momento’ya ortak oldu

FinTech sektörünün öncü markası Param, 2010 yılından bu yana yüzlerce ulusal ve uluslararası firmanın paydaşlarına teşekkür etmesine aracılık eden, Türkiye’nin lider takdir ve ödüllendirme şirketi Momento’nun hissedarı oldu.

Lidio’nun CCO görevine Ece Berkol getirildi

Kurumsal bankacılık alanında ödeme sistemleri entegrasyonları, proje finansmanları, sürdürülebilir ilişki yönetimi ve pazarlama faaliyetleri, nakit yönetimi entegrasyon projeleri gibi konularda onbeş yılı aşkın deneyim sahibi olan Ece Berkol, Lidio markasının Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CCO) olarak atandı.

İstanbulkart Hopi iş birliği duyuruldu

Mobil sadakat ve alışveriş uygulaması Hopi, İstanbulkart ile yaptığı iş birliği ile Hopi’nin cüzdan özelliğini kullanarak Paracık ile ulaşımda ödeme dönemini başlattı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde, akılcı şehircilik vizyonuyla Belbim AŞ ve Hopi iş birliği ile İstanbulkartlar Hopi’ye eklenebiliyor, biriken Paracıklar İstanbulkart’ın geçtiği her yerde kullanabiliyor.

Vodafone süpermarket hizmetine mobil ödeme özelliği ekledi

Türkiye’nin önde gelen online market servislerinden istegelsin işbirliğiyle sunduğu Süpermarket hizmetiyle telekom sektöründe online süpermarket alışverişini sahiplenen ilk şirket olan Vodafone, bu hizmetine Vodafone Mobil Ödeme özelliğini entegre ederek müşterileri için yeni bir kolaylık sundu. Böylece Vodafone’lular, harcamalarını telefon numarasıyla mobil faturalarına yansıtarak veya bakiyelerinden düşerek market alışverişlerini tamamlayabilecek. Vodafone’un online Süpermarket hizmetine yönelik hayata geçirdiği mobil ödeme entegrasyonu, Türkiye e-ticaret sektöründe de bir ilk oldu.

FinTech alanında haftanın gündemi 49 

24 – 31 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 51 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir