FinTech alanında haftanın gündemi 49

FinTech alanında haftanın gündemi 49 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 49

24 – 31 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Eçözüm Açık Bankacılık platformunu genişletti

Eçözüm, Açık Bankacılık platformunu genişleterek, sisteme Fiziki ve Sanal Pos Raporlama Sistemi ‘PosRapor’u ekledi.

2020 yıl sonu itibariyle açık bankacılık platformunda yüzde 330 büyüme ve 1000’in üzerinde firma sayısına ulaşan Eçözüm, sisteme ‘PosRapor’ ve ‘E-dbs’ ürünlerini dahil etmişti.

Linktera, Akbank ile iş birliği yaptı

SAS, Türk yazılım ve mühendislik şirketi Linktera partnerliğiyle Akbank’ın yasal sermaye hesaplama ve raporlama otomasyon süreçlerini kapsayan önemli bir projeye imza attı. Proje aynı zamanda Türkiye’de Basel IV konfigürasyonunun uygulanacağı ilk proje olma özelliği taşıyor.

SAS, regülasyona tam uyumlu şekilde geliştirdiği platformuyla Akbank’ın hesaplama ve raporlama süreçlerinin otomasyonunu sağlayacak. Proje ortaklarından Linktera ise Türkiye’deki güçlü kadrosu ve geniş proje tecrübesiyle yerel gereksinimlerin platform üzerinde  konfigüre edilmesi ve BDDK yasal raporlarının entegrasyonu konusunda uzmanlığını paylaşacak. Proje kapsamında sunulan güçlü altyapı sayesinde Standart, Temel ve İleri İçsel Derecelendirmeye Dayalı yaklaşımların her biriyle günlük bazda hesaplamaların yapılması ve yasal raporların üretilmesi hedefleniyor. Bununla beraber, proje Akbank’ın bağlı ortaklıklarının entegrasyonunu da içeriyor.

Birleşik Ödeme Azerbaycan Ofisini Açtı

Birleşik Ödeme, global pazarda öncülük ve liderlik temeline dayanarak belirlenen yol haritası doğrultusunda Azerbaycan Ofisini açarak, bu yolda sağlam ve hızlı bir adımla başlangıç yaptı. 

Önümüzdeki 3 yıl içerisinde toplam 8 ülkede faaliyete geçerek; 3 yıl sonunda 35 milyon kullanıcı ve milyar dolarlık işlem hacmiyle bölgenin en büyük Fintech şirketi olmayı odağına alan Birleşik Ödeme, bu hedef paralelindeki stratejik ilk adım ise Azerbaycan’la attı. 

PTT 200’den Fazla Ülkeye Hızlı Para Transferine Başladı

PTT AŞ, bankacılık alanında müşterilerin hayatını kolaylaştıracak önemli bir anlaşmaya imza atarak yurt dışı para transferi ile ilgili iş birliklerine bir yenisini ekledi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) ile MoneyGram Ödeme Hizmetleri arasında gerçekleşen iş birliği ile müşteriler, PTT iş yerlerinden 200’den fazla ülkeye uygun fiyatlarla dakikalar içerisinde para transferi gerçekleştirebiliyor.

Türkiye nakitsiz toplum hedefine yaklaştı

Paynet CEO’su Serkan Çelik, Türkiye’nin nakitsiz toplum olma yolundaki performansını değerlendirdi ve pandemi etkisiyle artan e-ticaret ve anlık ödeme çözümlerinin de bu hedefi desteklediğine dikkat çekti.

Türkiye nakitsiz toplum olma yolunda hızla ilerliyor. 2010 yılında BKM verilerine göre nihai tüketimin yüzde 60’ı aşkın bölümü nakit gerçekleştirilirken bugün bu oran yüzde 46’ya (2) gerilemiş durumda. Türkiye ekonomisinde 2023 nakitsiz topluma geçiş yılı olarak görülüyor. Dünyada tüm ülkelerin hedefi nakitsiz toplum yaratmak. Ekonomiyi tam anlamıyla kayıt altına alan, ödemeyi daha güvenli ve kolay kılan nakitsiz toplum, tüm finansal işlemlerin herhangi bir banknot ya da bozuk para kullanımından bağımsız olarak dijital cüzdanlar, kartlar, internet ya da mobil bankacılık işlemleri aracılığıyla gerçekleştirilmesi anlamına geliyor.

Param, ParamPOS ürünüyle zirveyi kimseye kaptırmadı

ParamPOS, işlem adedi ve işlem hacminde yılın başından beri sağladığı rekor büyümeyle Sanal POS sektörünün zirvesindeki yerini giderek sağlamlaştırıyor.

Ön ödemeli kart, sanal POS, e-cüzdan, kredi gibi alanlarda B2B ve B2C müşterilerine hizmet veren Param, ParamPOS ürünüyle yılın ilk dört ayında rekor bir büyümeye imza atmanın yanı sıra, yılbaşından bu yana sanal POS sektöründe liderliği kimseye bırakmadı.

ParamPOS, yılın ilk üç ayında işlem hacmi ve adedinde aşılması güç rakamlara ulaştı. 2021 yılının ilk üç ayında 2020 yılının ilk 3 ayına göre işlem hacminde yüzde 470, işlem adedinde yüzde 2056 büyüyen ParamPOS, nisan ayında ise geçen yılın nisan ayına kıyasla işlem hacmini yüzde 1264, işlem adedini ise yüzde 3 bin oranında artırdı.

Multinet Up ile Metro Türkiye iş birliği duyuruldu

Multinet Upekosistemindeki KOBİ ve mikro işletmelere avantajlar sunmak için geliştirdiği iş birliklerine bir yenisini ekledi.

Multinet Up’ın Metro Türkiye ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında Multinet Up’ın geniş tedarik zinciri MultiAvantaj 26 Mayıs itibariyle tüm Metro mağazalarında geçerli olacak.

Doğan Yatırım Bankası faaliyete başladı

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nin sahip olduğu ve yatırım bankacılığı alanında faaliyet göstermek üzere 19 Mart 2020 tarihinde kuruluş izni alınan Doğan Yatırım Bankası, 21 Mayıs 2021 tarihinde BDDK’dan faaliyet iznini almıştır. Hem Türkiye’nin ekonomik ilerlemesini desteklemeyi hem de uluslararası finansal sistemin ülkemizdeki güçlü temsilcilerinden biri olmayı hedefleyen Doğan Yatırım Bankası, küresel standartlarda yenilikçi finansal çözümleri, yerel ve uluslararası piyasalar hakkındaki bilgi ve deneyimi, sorumlu bankacılık anlayışı ve girişimci kültürü ile tüm paydaşlarına sürdürülebilir katma değer yaratmak misyonu ile faaliyetlerini yürütecek.

Doğan Yatırım Bankası, önümüzdeki dönemde Kurumsal ve Ticari Bankacılık müşterilerine Yapılandırılmış Finansman, Yatırım Bankacılığı, Hazine, Nakit Yönetimi, Dış Ticaret Finansmanı ile Dijital finansman ve Dijital Bankacılık Çözümleri gibi ürün ve hizmetler sunacak. Doğan Yatırım Bankası, yetkin ve tecrübeli kadrosu, katma değerli, sürdürülebilirlik odaklı ürün ve servisleriyle müşterilerinin çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

Türkiye İş Bankası, blockchain teknolojisini kullanarak dış ticarete aracılık eden ve dış ticarette ödeme garantisi veren ilk Türk bankası oldu.

Şişecam, Kuraray Europe GMBH, İş Bankası ve Commerzbank’ın taraf olduğu işlem, 10 Mayıs 2021’de Marco Polo platformu üzerinden gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yılın Mayıs ve Kasım aylarında pilot ortamda yapılan iki işlem ile blockchain teknolojisini test eden İş Bankası’nın gerçekleştirdiği bu son işlem, Türkiye’de blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen ilk canlı dış ticaret işlemi olma özelliği taşıyor. Almanya ve Türkiye arasındaki bu İşlem, aynı zamanda uluslararası “Marco Polo” platformunun ödeme garantisi modülünde yapılan ilk işlem oldu.

Multinet Up’a “Best of Sales Awards”tan ödül

Markaların satış alanında üstün performans getiren proje, uygulama ve yaklaşımlarının ödüllendirildiği “Best of Sales Awards” (BoSA 2021) ödülleri sahiplerini buldu. Multinet Up, pazarlama otomasyonu projesi Flow ile “Satışta Teknoloji ve İnovasyon Uygulaması” kategorisinde Gümüş Ödülün kazananı oldu. 

Lidio’da Risk Yönetimi ve Uyum Direktörlüğü görevi Can Tiken’e emanet

Risk yönetimi, kripto para uyum ve kontrol süreçleri, ödeme sistemleri, e-para ve finansal ticaret alanlarında on yılı aşkın deneyimi bulunan Can Tiken, Lidio markasının Risk Yönetimi ve Uyum Direktörü oldu.

Sektörün ilk ‘Effie Ödül’ü BtcTurk’ün oldu

BtcTurk, Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği’nin Effie Worldwide Inc. iş birliğiyle bu yıl 13’üncüsünü düzenlediği Effie Türkiye’de ödül kazandı.

Happy People Project imzalı, ilk televizyon reklam filmi ‘BtcTurk ile Kolayca Bitcoin Al Sat’ ile Bankacılık ve Finans kategorisinde bronz ödüle layık görülen BtcTurk, kriptopara sektöründe de ilk Effie Ödülü’nün sahibi oldu.

FinTech alanında haftanın gündemi 48

17 – 23 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 50 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir