FinTech alanında haftanın gündemi 48

FinTech alanında haftanın gündemi 48 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 48

17 – 23 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Gedik Yatırım ve Papara, Finfree’ye yatırım yaptı

Gedik Yatırım ile Papara, Senih Mete Dal, Adnan Can Türkay ve Cem Ünüvar tarafından bir yıl önce kurulan tam kapsamlı mobil yatırım platformu Finfree’ye yatırım yaptı. 21 Nisan 2021 tarihinde yapılan anlaşmaya Gedik Yatırım CEO’su Onur Topaç, Papara’nın Kurucusu Ahmed F. Karslı ve Finfree Kurucu Ortağı Senih Mete Dal imza attı. 

Tam kapsamlı mobil yatırım platformu Finfree Kurucu Ortağı Senih Mete Dal, alınan sermaye desteği ile platformu global sermaye piyasalarına da açmak istediklerini bildirdi. 

PaybyMe, 2021 Ramazan ayı ile bir önceki ayın harcamalarını karşılaştırdı

PaybyMe, 2021 Ramazan ayı ile Ramazan ayı öncesi 30 günlük döneme ait harcamaları karşılaştırdı.

PaybyMe verilerine göre; Ramazan ayındaki (13 Nisan-12 Mayıs) kartlı harcamalarda Ramazan öncesindeki 30 güne göre (14 Mart-12 Nisan) artış yaşanmazken, mobil ödemeyle yapılan harcamalar yüzde 19 oranında arttı.
Ramazan ayındaki kartlı harcamalar haftalık kırılımlarda incelendiğinde; ilk üç haftadaki (13 Nisan-1 Mayıs) ortalama günlük işlem hacminin, dördüncü haftadan (2-8 Mayıs) yüzde 18 daha fazla olduğu gözlemlendi. Son haftada ise (9-12 Mayıs, arife günü dahil) Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla ortalama günlük işlem hacminde, dördüncü haftaya göre yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Ramazan’ın ilk günlerinde yapılan ev harcamalarının nisan sonu gibi düştüğü ve bayramın gelmesiyle tekrar arttığını gözlemlendi.

Edenred Kuzey Avrupa Bölgesi’ne Türk Yönetici atandı

Edenred Türkiye’de 2019 yılından bu yana CIO olarak görev yapan Göksel Marangoz, Edenred Kuzey Avrupa Bölgesi’ne Altyapı ve Operasyonlarından Sorumlu Lider olarak atandı.

Kariyerine İngiltere’de devam edecek olan Marangoz, yeni görev tanımı kapsamında 5 ülkenin tüm teknoloji yönetiminden sorumlu olacak.

BtcTurk, Türkiye Kadın ve Erkek Voleybol Millî Takımlarının Ana Sponsoru Oldu

BtcTurk, Türkiye Voleybol Federasyonu ile Kadın ve Erkek Millî Takımları için ‘Ana Sponsorluk’ anlaşması imzaladı. Anlaşma 2 yıl süreyle geçerli olacak.

Pandemi sebebiyle çevrimiçi olarak yapılan imza törenine Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Millî voleybolcular Meryem Boz ve Oğulcan Yatgın katıldı.

iyzico, Ramazan dönemini kapsayan online alışveriş istatistikleri açıkladı

iyzico’nun verilerine göre temassız ödeme avantajı sunan online alışverişte işlem hacmi ve işlem adeti, Ramazan döneminde önceki seneye göre yaklaşık 2 kat arttı. 

İşlem hacmi bakımından kredi kartı kullanım oranında geçen sene ile arada farklılık olmadı. İşlem adetlerinde kredi kartının kullanım oranı 5 puan azalarak %58 oldu.

Debit kart ile yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarı 100 TL civarında seyretti. Kredi kartı ile yapılan işlemlerin ortalama sepet tutarı geçen yıla göre 20 TL’lik artış gösterdi ve 230 TL oldu. Ortalama sepet tutarı 175 TL civarına ulaştı. Kredi kartıyla yapılan tek çekim işlem hacmi 5 puan azalarak %64 oldu. Kredi kartıyla yapılan tek çekim işlemlerin, kredi kartıyla yapılan tüm işlemlerdeki payı %3 artarak %85 oldu. Kredi kartı ile yapılan işlemlerde tek çekim işlemlerin ortalama sepet tutarı ise 170 TL olarak gerçekleşti.

Paraşüt’ün yeni Satış Direktörü Taner Özdoğan oldu

Paraşüt Kurucu Ortağı ve CEO’su Sean X Yu’ya bağlı olarak çalışacak Özdoğan, tüm satış süreçlerinden sorumlu olacak.

Param, Ramazan ayına ve Ramazan Bayramı’na ilişkin istatistiklerini açıkladı

Ön ödemeli kart, sanal POS, e-cüzdan, kredi gibi alanlarda B2B ve B2C müşterilerine hizmet veren Param, Ramazan ayına ve Ramazan Bayramı’na ilişkin istatistiklerini açıkladı. 

Koronavirüs salgını ile hız kazanan online alışveriş, 17 günlük tam kapanmanın da etkisiyle zirve yaptı. Param’ın verilerine göre, Ramazan ayında ve Ramazan Bayramı’nda ParamPOS üzerinden gerçekleşen işlem hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 13 kat artış gösterdi.

Ön ödemeli kart, sanal POS, e-cüzdan, kredi gibi alanlarda B2B ve B2C müşterilerine hizmet veren Param, Ramazan ayına ve Ramazan Bayramı’na ilişkin istatistiklerini açıkladı. Param’ın verilerine göre; bu yıl 13 Nisan-12 Mayıs tarihlerini kapsayan Ramazan ayı döneminde ParamPOS üzerinden gerçekleşen işlem hacmi, geçen yılın Ramazan ayına kıyasla 13 kat artarken, işlem adedi ise yaklaşık 38 kat artış gösterdi. ParamKart tarafındaki veriler incelendiğinde de söz konusu dönemde, işlem hacmi 8 kat, işlem adedi ise 20 kat arttı.

İsmail Uzelli, Securitas’ın Avrupa Elektronik Güvenlik Başkanı olarak atandı

Elektronik güvenlik entegratörü Sensormatic’in CEO’su İsmail Uzelli, dünya güvenlik endüstrisinin lider şirketi Securitas’ın Avrupa Elektronik Güvenlik Başkanı olarak atandı.

Uzelli, elektronik güvenlik işini büyütmeyi hedefleyen Securitas’ın, Avrupa bölgesinde organik ve inorganik büyüme ile yapılanma stratejilerinin şekillenmesinden sorumlu olacak. Aynı zamanda Sensormatic CEO’su olarak da görevini sürdürecek. Securitas Avrupa Başkanı Peter Karlströmer’e bağlı çalışacak Uzelli’nin sorumluluk alanı, 24 ülkenin yer aldığı yaklaşık 500 milyon Euro’luk bir pazarı kapsıyor.

Tam kapanmada online market alışverişleri yüzde 35 arttı

Apsiyon’un, 17 günlük tam kapanma döneminde, Apsiyon Market’ten aldığı veriler, bu dönemde online market alışverişlerinin yüzde 35 artış yaşandığını ortaya koydu.

Pandemi tedbirleri doğrultusunda uygulanan tam kapanmanın sona ermesiyle birlikte kademeli normalleşme süreci başladı. Apsiyon’un, 17 günlük tam kapanma döneminde, Apsiyon Market’ten aldığı veriler, bu dönemde online market alışverişlerinin yüzde 35 artış yaşandığını ortaya koydu.

Pandemiyle birlikte online market alışverişlerine olan talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Apsiyon Market üzerinden 30 Nisan 2021 ile 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılan online alışverişlere bakıldığında, bir önceki ayın aynı dönemine kıyasla tam kapanma döneminde yüzde 35 artış yaşandığı görünüyor.

Octet Türkiye’den İnsan Kaynağı Yatırımı

Octet Türkiye, pandemide artan talep ve kullanım oranlarıyla birlikte istihdamda %33 oranında bir artış sağladı.

Pandemi sürecinde artan talep ve büyüme hedefleri doğrultusunda istihdamını yüzde 33 oranında büyüten Octet Türkiye, 2021 sonuna kadar bu sayıyı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyor.

Sipay Genel Müdürü Semih Muşabak Röportajı

Sipay Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin Genel Müdürü Semih Muşabak ile Fintechtime Mayıs & Haziran sayısı için gerçekleştirdiğim röportaj yayımlandı.

FinTech alanında haftanın gündemi 47

10 – 16 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir