FinTech alanında haftanın gündemi 47

FinTech alanında haftanın gündemi 47 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 47

10 – 16 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim. 

Türkiye Start-up Yatırımları Raporu’nu açıkladı

KPMG Türkiye, 212 iş birliği ile ‘Türkiye Start-up Yatırımları Raporu’nun üçüncüsünü açıkladı. Girişim ekosisteminin 2021 yılının ilk çeyreğindeki performansını ortaya koyan rapora göre Türkiye girişim ekosistemi bu çeyrekte, 508.5 milyon yatırım hacmine sahip 60 işlemle, 2020 yılındaki toplam yatırım tutarının 3,5 katından fazlasına erişerek tüm zamanların en yüksek yatırım miktarına ulaştı. Getir, iki farklı işlemde elde ettiği 428 milyon dolarlık yatırım ile toplam hacmin yüzde 84’ünü oluşturdu.

Rapora göre ilk çeyrekteki önemli hareketler şöyle:

  • Getir, Ocak 2021’de Cranckstart Vakfı önderliğindeki B Serisi turunda 128 milyon dolar ve Mart 2021’de dünyaca ünlü Sequoia Capital ve Tiger Global Management liderliğindeki C Serisi’nde 300 milyon dolar topladı. Toplam 428 milyon dolarlık bu iki işlem, Türkiye’deki girişim yatırımlarının yüzde 84’ünü oluşturdu. 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaşan Getir, en çok yatırım yapılan Türk şirketi ünvanını alarak unicorn oldu.

Oyun sektörü popüler 

  • 2021’in ilk çeyreğinde en fazla yatırım çeken ana Getir işlemlerinin de etkisiyle teslimat&lojistik olurken, en çok işlemin gerçekleştiği dikeyler ise oyun, fintech, medya ve SaaS (hizmet olarak yazılım) oldu.
  • İlk çeyrekte gerçekleşen 10 işlemden üçü oyun sektöründe yapıldı. Dream Games, Şubat 2021’de İngiltere ve ABD merkezli kurumsal yatırımcılardan gelen 50 milyon dolarlık Seri A yatırımı topladı.
  • Satın almada mega çıkışlar olmasa da işlem hacmine göre en büyük 10 işlemden dördü satın alma tarafında gerçekleşti. Bu çeyrekte gerçekleşen en büyük satın alma işlemi medya şirketi BluTV’nin yüzde 35,09’luk hissesinin, Discovery Communications Europe tarafından 20 milyon dolara satın alınması oldu.
  • Türkiye, işlem hacmi büyüklüğü açısından Avrupa’da 10’uncu, MENA (Orta Doğu ve Kuzey Afrika) bölgesinde ise ikinci sırada yer aldı. Ayrıca İstanbul, işlem hacmi büyüklüğüne göre Avrupa şehirleri arasında yedinci sırada yer aldı.
  • Başlangıç seviye işlemleri, 2021 yılının ilk çeyreğinde 54 işlem sayısı ile ekosisteme hakim oldu. Öte yandan geç dönem VC işlemleri, Getir işleminin etkisiyle işlem hacmini sıralamasında ilk sırada yer aldı.
Woman is sitting on couch with box of shoes and holding bank card and smartphone. Shopping in online stores mobile applications concept

Azerbaycan’a e-ticaret satışları yüzde 60 arttı

Brendfoni, Anneler Günü alışverişlerini de kapsayan son bir aylık dönemde Türkiye’den Azerbaycan bölgesine e-ihracat odağındaki satışların %60 oranında artış gösterdiğini açıkladı.

Pandeminin de etkisiyle dünya genelinde e-ticaret günlük hayatın ve alışverişlerin önemli bir parçası olarak kayda değer yükselişini sürdürüyor. Yapılan çalışmalar, insanların alışveriş alışkanlıklıklarının büyük oranda dijitale taşındığını ve e-ticarette yaşanan bu yükselişlerin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğini öngörüyor.

Kuveyt Türk Dijital Bankacılık Grup Müdürü Dr. Okan Acar Video Röportajı

Kuveyt Türk Dijital Bankacılık Grup Müdürü Dr. Okan Acar ile özel bir röportaj yaptım. Dr. Okan Acar ile birlikte hem Kuveyt Türk’ün başta KYC olmak üzere son dönem çalışmalarını değerlendirdik hem de dijital bankacılığın geleceğini ve yeni nesil müşteri beklentilerini konuştuk. Görüntülü görüşme ile şubeye gitmeden bankacılık döneminin sektörde oluşturacağı rekabeti, Dijital Asistan Selim’in son bir yıllık verileri ile birlikte dijital asistanların bankacılığın dijital dönüşümünde etkisi sohbetimizin diğer başlıkları arasındaydı.

Identify Türkiye’den Fintech girişimlerine regülasyon desteği geldi!

Türk girişimciler tarafından Almanya’da kurulan en yenilikçi kimlik yönetim platformu (IMPaaS) sağlayıcısı Identify, Türkiye ofisi aracılığıyla fintech girişimlerinin AB içindeki farklı ülkelerde konuşlanmasına ve ekosistem ile bütünleşmesini sağlayacak regülasyonlara uyumluluğuna destek olacak.

Cute daughter offering gift to her mother in the in the kitchen. Mother day.

iyzico, Anneler Günü’nün online alışveriş istatistiklerini paylaştı.

iyzico’nun Anneler Günü istatistiklerine göre temassız ödeme avantajı sunarak sosyal izolasyonu destekleyen online alışverişte, alışveriş hacmi ve işlem adetleri artış gösterdi.

Harcamalar arttı

2021 Anneler Günü’nde alışveriş hacmi ve işlem adetleri önceki yıla göre 2 kat artışla gerçekleşti. Harcamaların hacmi %136 oranında artarken, işlem adetleri %127 artış gösterdi. Banka kartı ve kredi kartı oranında değişiklik olmamakla birlikte banka kartı kullanımı %41’e ulaştı.

Tek çekim tercih edildi

2020 yılında %30 oranında olan kredi kartı taksitli işlem hacmi bu yıl %36’ya ulaştı. Kredi kartıyla yapılan tek çekim işlemlerin adeti, %2 oranında artış oldu. Bu yıl Anneler Günü’nde kredi kartıyla yapılan işlem adetlerinin %85’i tek çekim gerçekleşti.

Kadınlar sepetleri doldurdu

Erkeklerin sepet tutarı önceki yıla göre 10 TL azalıp 249 TL olurken, kadınların sepet tutarında artış oldu. Kadınlar sepetlerini ortalama 30 TL daha fazla doldurarak 250 TL’ye ulaştı. Erkekler %5’lik artışla kredi kartıyla yaptıkları işlemlerin %29’unu taksitli gerçekleştirirken, kadınlar %4’lük artışla kredi kartı işlemlerinin %27’sini taksitli gerçekleştirdi.

Alışverişte mobil yükselişte

Erkeklerin mobil cihazlar aracılığıyla yaptığı online alışverişte önceki yıl 155 TL olan ortalama sepet tutarı 169 TL’ye; kadınların 100 TL olan ortalama sepet tutarı ise 125 TL’ye yükseldi. Erkeklerin mobil cihazlardan yaptıkları alışverişte işlem adedi %114 artarken, kadınlarda bu oran %83 olarak gerçekleşti.

Mobil cihazların tercih edilme oranı %8 artarak %60’a ulaşmış olmakla birlikte işlem hacimlerinin %62’si halen masaüstü bilgisayarlar aracılığıyla gerçekleşiyor. Mobil cihazların sepet ortalaması 100 TL’den 125 TL’ye; masaüstü bilgisayarlar ile yapılan alışverişlerin sepet ortalaması ise 260 TL’den 300 TL’ye yükseldi.

Identify Türkiye Video Röportajı

Identify kurucuları Neslihan Özbugutu Ortakasapbaşı ile Taner Ortakasapbaşı ve Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal konuğum oldu. Almanya’nın en büyük kimlik yönetim platformu sağlayıcılarından biri olan Identify, Ocak ayında Türkiye’de şirket kurarak faaliyetlerine başlamıştı.

Teknopark İstanbul’da çalışmalarına başlayan şirket; bankacılık-finans, sigortacılık, telekomünikasyon, e-ticaret başta olmak üzere pek çok sektörlerde faaliyet gösteren kurumlara regülasyonlara uygun olarak Uzaktan Müşteri Edinimi ve Müşteri Tanıma (KYC Know Your Customer) çözümleri sunuyor. Şirketin yöneticilerine hem Identify Türkiye’nin mevcut çalışmalarını ve hedeflerlerini hem de KYC’nin bankacılık sektörüne katacağı değerleri ve oluşturacağı rekabet ortamını sordum. Türkiye’deki ve Almanya’daki ekosistemin kıyas ve karşılaştırmasının yanında KYC’nin sektörleri dönüştürme gücü ve kullanım alanları sohbetimizin diğer başlıkları arasındaydı.

Huobi Global, Yeni ve Geliştirilmiş Huobi Prime Ürünü için İlk Projesini Duyurdu!

Huobi Global, seçkin premium varlık projelerini sunmak için tasarlanmış bir platform olan Huobi Prime’da yer alacak ilk projeyi bugün açıkladı.

Huobi Prime, kripto varlık listelemelerini verimli bir şekilde yönetmeye adanmış yeni iş birimi olan Huobi Varlık Merkezi’nin kurulmasından sonra 11 Mayıs’ta yeniden devreye alındı.

Huobi Token tarafından desteklenen Huobi Prime, yatırımcıların son teknoloji kripto projelerine rahatlıkla erişmelerini sağlıyor. Yeni Huobi Prime’da sadece premium projeler listelenebiliyor.

Anneler Günü harcamaları yaklaşık 3 kat arttı!

PayTR, Anneler Günü özelinde yapılan harcamalara ilişkin verileri açıkladı. 3-9 Mayıs haftasındaki veriler bir önceki yılla karşılaştırıldığında online alışverişlerde adet bazında yüzde 133, tutar bazında ise yüzde 93 yükseliş görüldü. Ortalama harcama tutarının 143 TL olduğu haftanın en yoğun alışveriş yapılan saat dilimi ise 13:00-14:00 arası oldu.

Bu yıl kozmetik tercih edildi

Verilere göre en çok harcama yapılan kategori “kozmetik” olurken, onu sırasıyla “giyim ve aksesuarları” ve “ev mefruşat eşyaları” takip etti. Geçtiğimiz yıl ise en çok tercih edilen hediye kategorisi “muhtelif ev eşyaları” oldu.

Mobil ödeme alışverişleri 2,3 katına çıktı!

Mobil operatörlerle olan entegrasyonu aracılığıyla “mobil ödeme” hizmeti sunan ve banka entegrasyonlarıyla “nakit ödeme ve banka transfer hizmeti” sağlayan yeni nesil ödeme platformu Payguru, İngiltere merkezli Helios Investment Partners portföy şirketi TPAY MOBILE tarafından satın alınmasının ardından pandemi döneminde de cirosunu 2,5 katına çıkardı. Payguru ile mobil ödeme alışverişleri 2,3 katına çıkarken, Banka Transferi ile alışverişler yaklaşık 3 katına çıktı.

Oyunlarda mobil ödeme yükselişte

Payguru’nun Nakit Ödeme ve Banka Transferi cirosunda aylık yüzde 219 artış yaşandı. En çok artışın yaşandığı alanlardan biri ise online oyun sektörü oldu. Oyunlarda mobil ödeme harcamalarında aylık yüzde 218 artış yaşandı. 

Ozan SuperApp kullanıcıları karekod ile kolayca ödeme yapabilecek!

Ozan Elektronik Para, şimdi de kullanıcılarına sunduğu fonksiyonlar arasına karekod ile ödemeyi ekledi. Ozan SuperApp kullanıcıları bu fonksiyon sayesinde, 30.000’i aşkın restoran, büfe ve marketi kapsayan MetropolCard noktalarında karekod ile anında ödeme yapabilecekler. Kullanıcılar uygulamaya gelecek bir sonraki güncelleme ile beraber, karekod ile yaptıkları her harcamalarından Cashback bakiye kazanabilecekler.

Enucuzoyuncom’a 300 bin Euro yatırım geldi!

Türkiye’nin en büyük oyun yerelleştirme şirketlerinden biri olan 23 Studios, yerli girişim Enucuzoyun.com’a 1 milyon Euro değerleme üzerinden 300 bin Euro yatırım yaptı.

Oyun fiyatı karşılaştırma platformu olarak konumlanan Enucuzoyun.com, 23 Studios’tan aldığı yatırımla globale açılarak global oyuncu topluluğu kurmaya hazırlanıyor.

BtcTurk, BtcTurk | PRO’da Avalanche (AVAX)’i listeledi!

BtcTurk, profesyonel kriptopara yatırımcıları için geliştirdiği BtcTurk | PRO’ya Avalanche (AVAX)’i ekledi.

AVAXile BtcTurk | PRO web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden Türk Lirası, USDT işlem çiftlerinde alım satım işlemi yapılabiliyor. BtcTurk | PRO’da AVAX için minimum yatırma ve çekme limiti 1 AVAX olarak uygulanıyor.

Fibabanka Ekosistem ve Platform Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Gökhan Ertürk getirildi!

Ekosistem ve platform bankacılığını yol haritası olarak benimseyen, tamamen dijital banka olma yolunda hızlı ve emin adımlarla ilerleyen Fibabanka, bu alanda önemli bir transfere imza attı. Bankacılık ve finans dünyasının deneyimli ismi Gökhan Ertürk, Fibabanka İcra Kurulu Üyesi, Ekosistem ve Platform Bankacılığı’ndan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak banka bünyesinde görev alacak.

FinTech alanında haftanın gündemi 46

2 – 9 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir