FinTech alanında haftanın gündemi 56

FinTech alanında haftanın gündemi 56 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 56

2 – 15 Ağustos tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını sizin için derledim.

TCMB’nın IBAN Hakkında Tebliğ’de yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin 5 Ağustos 2021 tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi!

Yapılan düzenlemeyle birlikte, bundan böyle ödeme ve elektronik para kuruluşları tarafından da IBAN oluşturulabilecek. Böylece, müşteri numarasının uluslararası standartlarda tanımlanması suretiyle ödeme ve elektronik para kuruluşlarınca uluslararası ödemeler başta olmak üzere tüm para transferlerinin daha da kolay ve hızlı şekilde yapılabilmesi mümkün olacak.

Paribu ve Fenerbahçe Spor Kulübü, Fenerbahçe Token için anlaşmaya vardı

Paribu ve Fenerbahçe iş birliğiyle üretilen Fenerbahçe Token, Fenerbahçe taraftarlarına önemli ayrıcalıklar sunacak. Fenerbahçe taraftarları, token sahibi olarak hem kendi yarınına hem de kulübünün yarınına dijital dünyanın olanaklarıyla katkı sağlayabilecek. Kullanıcılar, Fenerbahçe Token için 9-12 Ağustos tarihleri arasındaki ön satış sürecinde Paribu üzerinden talepte bulunabilecek.

Fenerbahçe Token neler sağlayacak?

Fenerbahçe Token sahipleri kulüplerinin yarınına etki edebilecek. Token sahipleri, yapılacak taraftar oylamalarına, düzenlenecek özel etkinliklere, takım ve sporcularla düzenlenecek buluşmalara katılabilecek. Fenerbahçe Token, Fenerbahçe ile ilgili özel adımlarda söz sahibi olma imkânı sağlayacak.

Papara’dan Sağlık Harcamalarına 15 Milyon TL’lik Destek Geldi

Pandemi döneminde Papara’nın eczane harcamalarına verdiği destek 15 Milyon TL’ye ulaştı.

Papara’da sunulan bu hizmet ile birlikte 2020 Mart ayından itibaren eczane harcamalarında Cashback programından yararlanarak tasarruf eden kullanıcı sayısı 275.000’e ulaştı. Bu kullanıcıların gerçekleştirdiği 900.000 adetin üzerinde eczane alışverişinde kullanıcılara sunulan katkı 15.000.000 TL’ye ulaştı.

Sardis Ödülleri’ne başvurular sürüyor.

Jüri üyeleri arasında bulunmaktan mutluluk duyduğum Jüri üyeleri arasında bulunmaktan mutluluk duyduğum Sardis Ödülleri’ne başvurular sürüyor.

Finans dünyasının tüm bileşenlerinin buluşacağı, yenilikçi projelerin ve pazarlama başarılarının ödüllendirileceği Sardis Ödülleri’ne başvuru dönemi 28 Ağustos’a kadar sürecek.

PayTR, deneyimli isimleri ekibine katarak güçlenmeye devam ediyor.

PayTR’ın yeni teknolojiden sorumlu genel müdür yardımcısı Salim Dervişoğlu olurken, Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına İsmail Sevinç, Finans ve Muhasebeden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına Alper Tekben, Ürün Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına Zafer Latif getirildi.

Sodexo Türkiye Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nde üst düzey iki atama gerçekleşti. 

2018 yılından bu yana Sodexo Avantaj Türkiye’de Pazarlama Direktörlüğünü yürüten Umut Erişen, Sodexo Asya, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinden sorumlu Satış ve Performans Geliştirme Direktörü olarak atandı. Ağustos 2021 itibarıyla Hindistan, Çin ve Türkiye gibi 9 önemli ülkeyi içeren bölgenin müşterilere ve üye iş yerlerine yönelik satış geliştirme süreçlerinden sorumlu olacak olan Erişen, İstanbul merkezli görev yapacak. Sodexo Avantaj Türkiye’de Pazarlama Direktörlüğü görevini ise Ahmet Karan üstlenecek.

Uzaktan müşteri edimini istatistikleri belli oldu

Identify Türkiye, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanan 2 aylık uzaktan müşteri edimini istatistiklerini değerlendirdi.

TBB’nin 14 bankanın verilerinden yararlanarak hazırladığı rapora göre Mayıs 2021 – Haziran 2021 tarihleri arasında bankalarda uzaktan- müşteri temsilcisi ile sonuçlandırılan işlemlere ait müşteri sayısı 63 bin oldu. Bu dönemde uzaktan müşteri olmak üzere başvuranların sayısı ise 220 bin olarak açıklandı.

Başvuru sayısına rağmen başarıyla sonuçlandırılan işlem sayısının düşük olmasını sürecin Türkiye’de henüz emekleme aşamasında olduğundan kaynaklandığını ifade eden Identify Türkiye Genel Müdürü Ali Haydar Ünsal: “2 aylık istatistiklere baktığımızda karşılaşılan düşük rakamların en önemli nedeninin bankaların bu süreci teknolojik ve sadece IT bazlı bir proje olarak görmeleri olduğunu söyleyebiliriz. Oysa ki KYC ya da digital onboarding dediğimiz süreçler en nihayetinde mutlu bir müşteri yolculuğunu etkiliyor. Identify Türkiye olarak son 5 yılda Almanya’da KYC ve digital onboarding gibi süreçlerde yüzbinlerce kimlik doğrulama işlemini başarıyla tamamladık. Tecrübelerimize dayanarak sürecin en başında bankalara elimizden geldiğince tavsiyelerde bulunmaya çalıştık. Onları doğru şekilde yönlendirmek, dönüşüm oranlarına odaklanmaları gerektiğini her fırsatta dile getirmeyi sürdürdük. Bu süreçlerde teknoloji kritik evet ama müşteri temsilcinizin eğitimi, sürecin hızlı işlemesi, ses kaybı, görüntü donması gibi sorunları da potansiyel müşterilere yaşatmamak gerekiyor. Öte yandan bu süreçte gözlemlediğimiz kadarıyla know-how eksikliği üzerinde durulması gereken bir konu olarak öne çıkıyor. Almanya’da da bu sürecin en başında pek çok sorun yaşanmıştı ancak biz Türkiye’de de aynı sorunların yaşanmaması için gayret ediyoruz. 5 yıllık tecrübemiz ve know-how’ımızla her seferinde tekrarladığımız gibi bu süreçlerin Türkiye’den en iyi şekilde gerçekleştirileceğinden hatta Türkiye’nin dijital yetkinliği sayesinde Avrupa’ya KYC ve digital onboarding konusunda öncü olacağına inancımız tam. Sadece tüm kurumların TBB’nin istatistiklerini dikkatlice değerlendirmesi, eksik noktalarını bir an önce tespit etmesi ve bu alanda know-how’ı gelişmiş şirketlerden danışmanlık almaları gerekiyor. Identify Türkiye olarak Türkiye’de KYC ve digital onboarding pazarının gelişimi, pazarda yeni oyuncuların yer alması ve ülkemizin bu süreçleri en etkili şekilde başarıya ulaştırması için tüm bilgi ve tecrübemizle kurumların yanında olmaya devam edeceğiz.”

Ozan Elektronik Para BKM ve Troy Üyesi oldu

“Ozan SuperApp” ve “Ozan Business” ürünleri ile bireysel kullanıcıları ve işletmeleri finansal teknoloji servisleriyle buluşturan Ozan Elektronik Para, kilometre taşı niteliğinde bir adım daha attı ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) üyesi oldu. Ozan Elektronik Para’nın yine BKM tarafından kurulan ve geliştirilen “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi” Troy üyeliği de resmi olarak duyuruldu.

BDDK tarafından lisanslanmış, Ocak 2020’den itibaren de TCMB’nin gözetiminde hizmet veren, Ozan Elektronik Para, 10.08.2021 tarihi itibarıyla Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Troy üyesi oldu.

Fiziksel altına dayalı dijital altın çıktı

AgaBullion, altın destekli dijital altını Türkiye pazarında satışa sunmak üzere, İngiltere merkezli Aurus Technologies ile bir ortaklık anlaşması imzaladı.

AgaBullion, LBMA tarafından akredite edilmiş altına sahip olunmasını sağlayan blokzincir tabanlı token olan AurusGOLD (AWG) aracılığıyla, perakende yatırımcılara iş tekliflerini genişletmek için Aurus ile ülke bazında özel bir ortaklık kurarak, AWG tokenlarını müşterilerine AgaGoldy adı altında satışa sunuyor.

Multinet Up’ın yeni e-ticaret platformu MultiGift Shop açıldı

Multinet Up’ın kurumsal hediye ve sosyal yardım kartı çözümü MultiGift’in yeni e-ticaret platformu MultiGift Shop, 13 Ağustos 2021 itibarıyla kullanıcılarına hizmet vermeye başladı.

Şirketlerin yan hak uygulamaları kapsamında bayram, yılbaşı, doğum günü, evlilik gibi özel günlerde, satış motivasyon hediyelerinde, kıdem ödüllerinde ve sosyal yardım uygulamalarında tercih edilen MultiGift, artık Multinet Up’ın yeni e-ticaret platformu üzerinde de kullanılacak.

FinTech alanında haftanın gündemi 55

20 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir