FinTech alanında haftanın gündemi 63

FinTech alanında haftanın gündemi 63 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 63

19- 31 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Insha Ventures’ın Genel Müdür Vekili Hasan Sami Bayansar oldu

Insha Ventures’ta bayrak değişimi yaşandı. Insha Ventures’ın kurulduğu günden bu yana Genel Müdürlük görevini yürüten Yakup Sezer’in görevinden ayrılmasını takiben Insha Ventures’ta Satış ve Büyüme Direktörü olarak görev yapan Hasan Sami Bayansar, Genel Müdür Vekili olarak atandı.

Sovos, Digital Planet’i satın aldı

Sovos, sürekli işlem denetimi alanında e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura, e-irsaliye çözümleri için bulut tabanlı teknolojiler sunan Digital Planet’i satın almak için bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Bu satın almanın tamamlanmasının ardından Sovos, Türkiye’de ve bölgedeki büyüyen kanal iş ortakları, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ve büyük kurumsal müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için İstanbul temelli ürün geliştirme mükemmellik merkezini genişletecek.

Ozan Elektronik Para, DgPays ile stratejik bir iş birliğine imza attı

Ozan Elektronik Para; “Processing” alanında en verimli hizmeti alabilmek üzere DgPays ile iş birliği gerçekleştirdi. Bu stratejik iş birliği sayesinde kullanıcılar, Ozan Card ile işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilecek. Ozan Elektronik Para, ön ödemeli Ozan Card ve Ozan SuperApp içinde oluşturulacak sanal kart ürünlerini de yıl sonunda kullanıcılarıyla buluşturmaya hazırlanıyor.

Finansal Hizmetlerde Sektörün Rekabet Yapısı Değişecek?

Colendi CEO’su Bülent Tekmen, Webrazzi Summit 2021’de, finansal hizmetler sektöründeki rekabet yapısının dönüşümü ve geleceği hakkında konuştu.

Türkiye girişimcilik ve teknoloji ekosisteminin en etkili konferanslarından biri olan Webrazzi Summit 2021, Colendi’nin platin sponsorluğunda 20 Ekim 2021’de gerçekleşti. Bu sene hibrit bir modelle hem online hem de offline olarak gerçekleşen konferansta; teknoloji odağında girişimler ve yatırım dünyası ile birlikte teknoloji şirketlerinin dönüşüm hikayeleri gibi gündemi oluşturan pek çok konu başlığı ele alındı. 

Dönüşüm içerisindeki finansal hizmetlerin geleceğine odaklanan “Finansal Hizmetlerde Sektörün Rekabet Yapısı Değişecek” panelinde yer alan Colendi Kurucu Ortağı ve CEO’su Bülent Tekmen, sektörde bulundukları konum, oluşan fırsat alanları ve gelecek hedefleri konusunda bilgiler verdi.

Ödeal “İşletici Kuruluş” izni aldı

Ödeal; geliştirmiş olduğu satış, ödeme ve faturalama işlemlerini kapsayan, donanım bağımsız “Güvenli Mobil Ödeme ve Elektronik Belge Yönetim Sistemi” ile sertifikasyon sürecini başarı ile tamamlayarak “İşletici Kuruluş” izni aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ödeal Kurucu Genel Müdürü Fevzi Güngör bu izinle, Vergi Usul Kanunu 507 no’lu tebliğde belirtilen usul ve esaslara uygun olarak satış, ödeme/tahsilat işlemleri ile bu işlemlere ilişkin mali belgelerin elektronik belge olarak oluşturulması, iletilmesi, muhafaza ve ibraz edilmesi çözümlerini işyerlerinin kullanımına sunacaklarını belirtti.

İş Bankası DijiKolay Çözümünü Tanıttı

Türkiye İş Bankası, esnaf ve KOBİ’lerin ticari hayatlarını kolaylaştırmak için yeni bir çözüm geliştirdi.

DijiKolay, ticari müşterilerin dijitalleşme ihtiyaçlarını karşılayan ürün ve hizmetleri tek bir çatı altında sunuyor. DijiKolay, e-dönüşüm hizmetlerinden e-ticaret ve e-ihracat çözümlerine, ödeme sistemlerinden ön muhasebe ve bulut uygulamalarına kadar her boyutta işletmenin ihtiyacını karşılayacak şekilde geliştirildi.

FUPS, kullanıcılarla buluştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası elektronik para kuruluşu lisansının yanı sıra Visa ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) üyeliğine sahip olan, Lydians tarafından kendi insan kaynağı ve sermayesi ile geliştirilen FUPS, kullanıcılarla buluştu.

Fups’un patentli özellikleri ‘’Harcamadan Böl Böl’’ ve ‘’Seç Seç Hesap’’ ilk günden itibaren kullanıcılarına sunuluyor. FUPS temassız VISA kartı, uygulama içerisinden isme özel sipariş edilebiliyor veya anlaşmalı satış noktalarından temin edilebiliyor.

AGRA Fintech Yeni Hedeflerini Duyurdu

AGRA Fintech, 2021’de elde ettiği büyüme başarısını 2022’de de sürdürerek 2 yılda hem ciro hem iş ortağı hem de çalışan sayısında %100 büyüme hedefliyor.  

Türk fintech şirketleri bankacılık sektöründe hızlanması ve dijitalleşmesi gereken alanlara nokta atışı çözümler sunarak sektörün dijitalleşmesinde adeta bir lokomotif görevi görüyor. Bankacılık, muhasebe ve teknoloji alanında deneyimli kadrosuyla AGRA Fintech, bankacılık sektöründe dijitalleşme anlamında geri planda kalan ticari kredi tahsis ve izleme süreçlerinin dijitalleşmesi için geliştirdiği ürünlerle dikkat çekiyor.

Bankaların çalışma ve karar alma süreçlerine doğrudan katkı sağlayan projelerle dikkat çeken AGRA Fintech, kredi tahsis ve izleme süreçlerinde yetkin danışmanlık hizmetleri sunuyor. Şirketin gelecek yıllarda açılacağı pazarların başında MENA ve CIS Bölgesi geliyor.

Paribu’da işlem gören kripto para sayısı 60’a ulaştı

Paribu, Shiba Inu’yu marketine dahil ederek 60’ıncı kripto parasını listeledi. 

Fenerbahçe Token’ı listeleyerek 50 kripto paraya ulaşan ve listelemelerine devam eden Paribu, Shiba Inu’yu 60. kripto para olarak alım satım işlemlerine açtı. 

İBB, BlokZincir uygulamasını İstanbul’da hayata geçiriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2050 vizyonunda önemli bir yere sahip olan ‘akıllı şehir’ uygulamalarında önemli bir adım daha attı. İBB, dünyanın son gelişmiş teknolojilerinden olan BlokZincir (Smartus)  Projesini İstanbul’da hayata geçirmek hazırlığında olduğunu duyurdu. BlokZincir projesiyle vatandaşların belediyeden aldığı hizmetlere dair tüm verileri güvenli bir şekilde saklayacak. BlokZincir (Smartus) projesi, bilişim sektörünün en önemli organizasyonlarından International Data Corporation’ın (IDC) düzenlediği IDC Türkiye Dijital Dönüşüm 2021 ödüllerinde birincilik elde etmişti.

Findeks, 5 milyon kullanıcıya ulaştı

Bireyler ve reel sektörün ihtiyaçlarına yönelik uygulama ve çözümlere imza atan Findeks, 5 milyon kullanıcıya ulaştı. Findeks, 4 milyon 605 bin 102 gerçek kişi, 394 bin 898  tüzel kişi olmak üzere toplam 5 milyon üye sayısına ulaştı.

Facebook yeni çatı markası Meta’yı duyurdu

Facebook Connect Konferansı’nda Mark Zuckerberg yeni şirket vizyonunu ve yeni çatı markası Meta’yı tanıttı.

Facebook Connect Konferası’nda CEO Mark Zuckerberg, Facebook uygulamalarının ve teknolojilerinin yeni çatı markası Meta’yı duyurdu. Meta’nın odak noktası, metaverse’ü hayata geçirmek ve insanların bağlantı kurmasına, topluluklar bulmasına ve işletmeleri büyütmesine yardımcı olmak olacak.

FinTech alanında haftanın gündemi 62

11- 18 Ekim tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.