FinTech alanında haftanın gündemi 89

FinTech alanında haftanın gündemi 89 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

15 – 29 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

Shopify-iyzico Ödeme Uygulaması Yenilendi

Farklı büyüklükteki şirketler için ödeme alt yapısı sunan iyzico, 5 seneden beri devam eden Shopify resmi partnerlik sözleşmesini yeniledi ve ödeme uygulamasını güncelledi.  

İş birliği sayesinde yeni bir online mağaza açmak isteyenler ya da Shopify’ı e-ticaret platformu olarak kullanmak isteyenler, Shopify Store içerisinde herkesin erişebileceği şekilde desteklenen ödeme yöntemi olarak listelenen iyzico’nun çözümlerinden faydalanabilecek.

Architecht’te genel müdürlük görevine Ökkeş Emin Balçiçek getirildi

Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olarak 2015 yılında kurulan ve finansal teknoloji sektöründe faaliyet gösteren Architecht’e yeni genel müdür ataması yapıldı. Türkiye’de ve yurtdışında birçok banka ve finans kuruluşunun teknolojik altyapı süreçlerini tasarlayan Architecht’te, Dr. Mücahit Gündebahar’ın ardından yeni genel müdür Ökkeş Emin Balçiçek oldu. 10 yıl boyunca Kuveyt Türk’ün bilgi teknolojileri departmanlarında aldığı görevleri başarıyla sürdüren Balçiçek, son 3 yıldır Architecht’te teknolojiden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Finansal Teknolojilerde 2022’nin En Hızlısı ParamPOS ve ParamKart Oldu

Bireysel ve kurumsal müşterileri için ön ödemeli kart, sanal POS ve fiziki POS konularında faaliyet gösteren Param, 2021 yılındaki hızlı büyümesini 2022 yılının ilk çeyreğinde de sürdürdü.

Tüm ürünlerinde büyümesini sürdüren Param’ın ParamKart ürünü, 2021 yılının ilk 3 ayına kıyasla işlem hacminde yüzde %73 oranında artış göstererek 2.2 milyar seviyesine ulaştı. Ekosistem içerisinde bulunan toplam ParamKart adedi ise 2022 yılı ilk çeyreğinde 5,9 milyon’a ulaştı. ParamPOS’un ise işlem hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre % 80, işlem adedi ise % 23’ü aşan oranda artarak yeni bir rekor kırdı. En çok alışveriş yapılan sektör 2021 yılının ilk çeyreğinde  elektronik eşyalar olurken, bu yılın ilk 3 ayında hizmet sektörleri oldu.

TÖDEB 3. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti

Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin (TÖDEB) 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleşti. Yetkili fintek hizmeti veren şirketlerin katıldığı toplantıda yeni yönetim kurulu, denetleme kurulu ve disiplin komitesi seçimleri yapıldı. İstanbul’da gerçekleştirilen genel kurulun açılış konuşmalarını, TÖDEB Başkanı Burhan Eliaçık, Rekabet Kurumu Başkan Yardımcısı Faik Metin Tiryaki, Finans Ofisi Başkan Yardımcımız Necip Fazıl Kaymak, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Genel Müdür Yardımcısı Serdar Murat Öztaner yaptı.

TÖDEB Yeni Yönetim Kurulu
Aypara Ödeme Kuruluşu A.Ş. – Ödeal Ödeme Kuruluşu A.Ş. – İyzi Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. – Pay Fix Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. – Turkcell Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. – Vizyon Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.- Paytr Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş. – Elekse Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu A.Ş. – Sender Ödeme Hizmetleri A.Ş. – Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. – Aköde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. – Dgpara Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu A.Ş. – Ozan Elektronik Para A.Ş.

TÖDEB Yeni Denetleme Kurulu
Moka Ödeme ve Elektronik Para A.Ş. – Octet Express Ödeme Kuruluşu A.Ş. – Trend Ödeme Kuruluşu A.Ş.

TÖDEB Yeni Disiplin Komitesi
Ria Turkey Ödeme Kuruluşu A.Ş. – TURK Elektronik Para A.Ş. – Nomu Pay Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş.

Bulut HSM ile maksimum güvenlik, kullanım kolaylığı ve maliyet avantajı

Türkiye’nin ilk yerli ve milli HSM çözümünü üreterek uluslararası sertifikasyonlarını tamamlayan Procenne bir ilke daha imza atıyor.  

Yerleşik bulut HSM hizmetini devreye alan Procenne, kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren pek çok kuruma daha hızlı ve maliyet etkin çözüm sunmayı hedefliyor.

Türkiye’nin tescilli ilk ticari donanımsal güvenlik modülü ProCyrpt HSM, uluslararası sertifikasyon süreçlerinin tamamlanmasının ardından, artık kamudan bankacılığa, e-ticaretten sigortacılığa kadar pek çok sektörün ihtiyaçlarını karşılayabiliyor.

ProCrypt HSM’in piyasaya sürülmesinin ardından Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmaları tamamlanan bulut HSM ile de sektörde fark yaratmaya hazırlanıyor.

Hemen hemen her alanda bulut hizmetlerinin konuşulduğu günümüzde, bulut HSM hizmeti (Cloud HSM – HSMaaS) de oldukça önemli bir noktada yer alıyor.

Paymes Mısır’daki sosyal ticareti büyütecek

Kısa bir süre önce exit yapan ve MENA Bölgesi’nin ödüllü, lider ödeme ve elektronik para kuruluşu PayTabs ile birleşen sosyal ticaretin ülkemizdeki lider ödeme şirketi Paymes, Azerbaycan pazarından sonra Mısır’a açılıyor. Paymes, MENA bölgesinde PayTabs’in sosyal ticaret platformu olarak hizmet verecek. Stratejik ortaklık kapsamında hem kurumsal hem de bireysel milyonlarca kullanıcı, sundukları ürün ve hizmetler için saniyeler içinde sosyal medya platformları üzerinden ödeme alabilecek. Bölge özelinde PayTabs’in geniş ağı vasıtasıyla Paymes, sosyal ticarette EMEA Bölgesi’nin tamamına ulaşacak.

iyzico’da, üst düzey yönetiminde yapılan değişikliklerle yeni bir dönem başlıyor

Şirketin kurucusu olarak 2013 yılından beri CEO’luk görevini yürüten Barbaros Özbuğutu, Yönetim Kurulu Başkanı oluyor.  iyzico’nun CEO’luğunaysa, 8 yıldır şirkette olan ve  COO olarak önemli projelere imza atan Orkun Saitoğlu getiriliyor. Resmi değişiklik 1 Ağustos 2022’de gerçekleşecek. 

Visa İnovasyon Programı’nın Dördüncü Dönemi Başladı

Visa ve Hackquarters ortaklığında hayata geçen Visa İnovasyon Programı’nın dördüncü dönemi başladı.

6 ay sürecek programın yeni dönemine katılan 5 fintech, işin uzmanlarından girişimlerini hızlandıracak eğitimler alacak, Visa’nın iş ortakları ile tanışacak, 200 ülkeye yayılan global ağı sayesinde yurtdışına açılma fırsatları yakalayabilecek. 

Visa İnovasyon Programı’nın dördüncü dönemine Türkiye’den dahil olan fintech’ler aşağıda:

Alternatif SuperApp Alternatif SuperApp B2B müşteriler için dijital cüzdan, sadakat ve CRM gibi ihtiyaç duyduğu altyapıları sağlayan, aynı zamanda B2C için nakit ve kredi kartı alternatifi, bütün dijital cüzdanları bir yerde birleştiren bir pazaryeri uygulamasıdır.

Enno Wallet: Enno Wallet, velayeti tamamen kullanıcının kendisinde olan ve merkeziyetsiz finans uygulamalarını cüzdanın bir parçası olarak sunan mobil kripto para cüzdanıdır.

MonoPayments: Elektronik para, ödeme kuruluşları, dijital bankalar, diğer finansal kurumlar ve E-ticaret platformları özelinde tek bir dijital platform üzerinden hepsi bir arada ‘no code’ fintek çözümleri.

Qumpara: Kullanıcılarına markaların tekliflerini ileterek alışverişlerinden kazanç elde etmelerini sağlayan Qumpara, alışverişçileri ödüllendirirken markalara da, tüketici davranışlarını daha iyi analiz ederek bağlılığı artırma ve bu bağlılık çerçevesinde ilişki kurma fırsatı sunuyor.

Yancep: Yancep, kullanıcıların hedeflerine ve risk tercihlerine göre modellenmiş portföylere yatırım yapmalarını sağlayan bir birikim ve yatırım uygulamasıdır.

Paribu, Team Paribu projesiyle desteklediği spor dallarına dair genel çerçeveyi ortaya koyabilmek için bir araştırma gerçekleştirdi.

Paribu, Türk sporuna ve sporcularına destek olmak için oluşturduğu Team Paribu’nun desteklediği spor dallarına dair genel çerçeveyi ortaya koyabilmek amacıyla “Paribu Spor ve Spor Dalları Algı Araştırması”nı gerçekleştirdi. Araştırmada; spora ve lisanlı spor yapmaya yönelik tutumlar, Türkiye’de ön planda olan sporlar, ailelerin çocuklarının kariyerlerine spor tarafında devam etmesi yönündeki düşünceleri, sporda kariyer yapma konusundaki algılar, spor dallarına göre cinsiyet algısı, Türkiye’nin 7 bölgesi arasında spora ve sporculara olan bakış arasındaki farklar gibi konu başlıkları detaylıca analiz edildi.

PayTR’ın yeni risk direktörü Burcu Ergenç oldu

15 yıllık deneyimiyle PayTR Risk Direktörü olarak göreve başlayan Burcu Ergenç, mevzuat kapsamında risk süreçlerinin yönetimi, bankalar ve MC&Visa ile risk süreçlerinin iletişimi, riskli müşteri başvurularının yanı sıra ürün ve projelerin risk değerlendirme çalışmalarını yürütecek.

Craftgate’de Hedef Global Bir Ödeme Merkezi Olmak

Bulut tabanlı ödeme geçidi Craftgate, işletmelere ait tüm bankaların Sanal POS’larını, birçok ödeme ve e-para kuruluşunu tek merkezden kolayca entegre edebiliyor.

Üye iş yerlerine, PCI-DSS-1 uyumlu kart saklama, tek tıkla ödeme ve abonelik gibi çözümler de sunan girişimin hedefi ise global bir ödeme merkezi olmak.

Bulut tabanlı ödeme geçidi Craftgate’in kurucu ortaklarından Hakan Erdoğan ile girişimin başarı hikayesini, sunduğu hizmetleri ve hedeflerini konuştuk. “Her şey hayal etmekle başlıyor” diyen Erdoğan, “Hedeflerimize adım adım ilerliyoruz, en büyük hedefimiz ise tamamen yurt dışına açılmak ve global bir ödeme merkezi olmak.” dedi.

FinTech alanında haftanın gündemi 88

1 – 15 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir