FinTech alanında haftanın gündemi 90

FinTech alanında haftanın gündemi 90 belli oldu. Finansal Teknolojiler alanında haftanın öne çıkan haberlerini sizin için derledim.

FinTech alanında haftanın gündemi 90

1 – 19 Haziran tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını aşağıda bulabilirsiniz.

TransferGo, 4 milyon kullanıcı sayısına ulaştı

Türkiye’de operasyonlarını Birleşik Ödeme ile yürüten TransferGo, globalde 4 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. TransferGo’da hedef, önümüzdeki 3-4 yıl içinde 5 kat büyümek.

Global çapta da sektörün yıldız oyuncularından biri olan TransferGo, yeni dönemde başarısını sürdürmeyi hedeflerken, bu doğrultuda ekibini de yeni isimlerle zenginleştiriyor. TransferGo, yeni CTO’sunun Mantas Žalneravičius olduğunu açıkladı. Mantas, TransferGo’nun üst düzey liderlik ekibinin gücünü artıracak. Mantas’ın finansal hizmetler sektöründe dijital inovasyon ve dönüşümü yönlendirmede 15 yılı aşkın deneyimi bulunuyor.

Craftgate, 2 milyon dolar tohum yatırım aldı

İşletmelerin, Sanal POS’larını, anlaşmalı ödeme/e-para kuruluşlarını ve alternatif ödeme yöntemlerini tek merkezden kolayca yönetmelerini sağlayan Craftgate, 2 milyon dolar tohum yatırım aldı. 

Craftgate, finansal teknolojiler alanında uzman bir ekiple, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark şirketlerinden biri olarak, AR-GE faaliyetlerine devam ediyor. 2020 yılında kurulan Craftgate, son bir yılda %1200’ün üzerinde büyüme performansı göstererek Fintech yatırımcılarının ilgi odağı haline geldi. 

APY Ventures lider yatırımcı olarak 1 milyon dolar yatırım yaparken, Ak Portföy Girişim Sermayesi ve Boğaziçi Ventures da 500’er bin dolar yatırım yaparak Craftgate’in büyümesine destek olduklarını açıkladı. 

Sipay, PAVO ile güçlerini birleştirdi

Aktif Bank iştiraki olarak faaliyetlerini sürdüren ve güçlü Ar-Ge alt yapısı, çözüm odaklı satış-pazarlama stratejileri, nitelikli üretim, operasyon ve servis hizmetleriyle öne çıkan PAVO ile ödeme sistemleri alanında dinamik ve yenilikçi bakış açısına sahip; dijital cüzdan, sanal POS, link ile ödeme alma, prepaid card gibi yeni nesil ödeme sistemlerini tek bir çatı altında buluşturan ve Fintech sektöründe getirdiği inovasyon odaklı yenilikler ile dikkatleri üzerine çeken Sipay iş birliği gerçekleştirdi.

Bu iş birliği ile Sipay, PAVO ile birlikte fiziksel dünyada ödeme alınması kapsamında üye iş yerlerine Android POS cihazı sağlamak amacıyla hizmet sunacak. Üye iş yerlerinin, fiziksel dünyada tüm kart programlarına taksit yapmak için artık her bankanın POS cihazını bulundurmalarına gerek kalmayacak.

Architecht’ten Yeni Nesil Açık Bankacılık ve API Yönetim Platformu: Airapi

Finansal teknoloji alanındaki tüm bu gelişmeleri yakından takip eden teknoloji şirketi Architecht, “Yeni Nesil Açık Bankacılık ve API Yönetim Platformu” Airapi’yi finans sektörünün kullanımına açtığını duyurdu. Architecht, açık bankacılık platformu ApiGo’dan elde ettiği tecrübeyle, uçtan uca API yaşam döngüsü yönetim ve entegrasyon süreçlerini Airapi ile bir sonraki seviyeye taşımayı hedefliyor.

Airapi: Bankaların ve çeşitli finansal kuruluşların sahip oldukları API’leri tüm kullanıcılara tek bir platform üzerinden güvenli ve yönetilebilir şekilde paylaşmalarını sağlayan, PSD2 uyumlu API gateway çözümü ve entegre bir API yönetim platformu olarak konumlanıyor.

Papara’ya Milli Piyango kupon kodu alma geldi

iyzico Kadın Girişimci Destek Programı’nın Üçüncü Başvuru Dönemi Başladı

“iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”nı hayata geçiren şirket, programın ikinci başvuru sürecini başlattı. 2. dönemde kabul edilecek kadın girişimcilere ilk dönemde olduğu gibi finanstan eğitime, pazarlama ve tanıtımdan özel indirimlere kadar birçok avantaj sunulmaya devam edilecek. iyzico, ilk iki etabı yoğun ilgi gören programı, 6 aylık periyotlarla yeni kadın girişimcileri dahil ederek kadın girişimcilere kapsamlı desteğini sürdürecek.

Hepsi Finansal’da CEO görevine Erkin Aydın atandı

Hepsiburada, fintech şirketi Hepsi Finansal’ın CEO’luk görevine Erkin Aydın’ın atandığını duyurdu. 1 Haziran 2022 tarihinde görevine başlayan Aydın, Hepsiburada’nın tüketici finansmanı ve genişletilmiş finansal hizmet operasyonlarını yönetecek ve bu kapsamda Doruk Finansman ve Hepsipay dahil olmak üzere tüm finansal hizmet operasyonlarına bütünsel yaklaşımla liderlik edecek. Erkin Aydın bu görevinde Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ’a bağlı çalışacak.

Eçözüm Toplu Ödeme Sistemi Ürünü “TÖS”ü Müşterilerine Sundu

 Eçözüm Bilgi Teknolojileri’nin, firmaların toplu para transfer işlemlerini tek panelde birden fazla banka ve hesaba gerçekleştirmesini sağlayan en yeni ürünü “TÖS – Toplu Ödeme Sistemi” kullanıcılarıyla buluştu.

Ödeme listelerinin tek tek bankalara yüklenmesi süreçlerini ortadan kaldırarak zamandan büyük kazanç sağlayan TÖS – Toplu Ödeme Sistemi”  zaman kavramını dijital ortama taşıyor. Eçözüm’ün “TÖS – Toplu Ödeme Sistemi” ürünü sunduğu analitik rapor ve onay mekanizmaları ile ödeme süreçlerini dijitalleştirerek hataları minimize ediyor. 

Twitter, yeni alışveriş özelliği Product Drops’un pilot uygulamasını duyurdu

Twitter, Twitter’daki hareketli alışveriş gündeminden ilham alan başka bir alışveriş özelliğini duyurdu. Yeni özelliğin ismi Product Drop. Product Drops, alışveriş yapanların kendileri için en önemli olan lansmanlardan haberdar olmalarını sağlayacak ve markalara, alışveriş yapanların büyük ürün anlarında ilgisini çekmenin yepyeni bir yolunu sunacak.

Mükellef global markası “Workhy” ile yurt dışı faaliyetlerini genişletiyor

Türkiye, ABD, İngiltere’nin yanı sıra Estonya üzerinden Avrupa Birliği ülkelerinde şirket kuruluşu ve tüm finansal süreçlerin yönetim konusunda online bir platform olarak girişimcilere hizmet veren Mükellef; bundan böyle yurt dışında Workhy adı ile çalışmalarını sürdürecek. 140’tan fazla ülkede girişimcilerin ihtiyaçlarını uçtan uca karşılayacak olan Workhy ekibi, Mükellef ile edindiği deneyimi de yurt dışına taşıyacak.

Kredim ile Alfemo arasında iş birliği anlaşması imzalandı

“Şimdi Al, Sonra Öde” sisteminin öncüsü Kredim ile Türkiye’nin önde gelen mobilya markalarından Alfemo arasında iş birliği anlaşması imzalandı. Alfemo müşterileri de artık “Şimdi Al, Sonra Öde” deneyimi ile “Kredim” dünyasının ayrıcalığını yaşayacak ve alışverişlerinin keyfini çıkaracak.

Papara, SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği’ni de bağış yapılabilen kurumlara eklediğini duyurdu

Hiçbir ek ücret ödemeden Papara hesapları üzerinden bir tıkla diledikleri dernek, vakıf ya da sivil toplum kuruluşlarına bağış yapabilen Papara kullanıcıları, artık SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği’ne de bağış yapabiliyor.

43 farklı kuruma bağış yapılmasına olanak tanıyan Papara’da günde ortalama 1.000’in üzerinde bağış işleminin gerçekleştiği bildirildi. Kullanıcılar Papara ile kendileri adına veya başkası adına bağış yapabiliyor. Papara kullanıcıları dilerlerse aylık düzenli bağış talimatı da oluşturabiliyor. Papara üzerinden yapılan bağışlar, yardım kuruluşlarına anında aktarılıyor.

Paribu ana sponsorluğunda “Yedi nota, bir ada: Bozcaada Caz Festivali” Başlıyor!

Paribu, 2021 yılında destekçileri arasında yer aldığı Bozcaada Caz Festivali’nin bu yıl ana sponsoru oldu. “Yedi nota, bir ada: Bozcaada Caz Festivali” kampanya filmiyle festival biletlerinin passo.com.tr üzerinden satışa çıktığını duyurdu. Bu yıl, 26-28 Ağustos tarihleri arasında 6. kez gerçekleşecek olan festival, farklı jenerasyonlardan uluslararası müzisyenleri dinleyiciyle buluşturmanın yanı sıra, katılımcılarına çağdaş sanat ve gastronomi dâhil olmak üzere farklı disiplinlerin yer aldığı kapsamlı bir etkinlik programı sunacak.

Dijital ödemeler yeni teknolojilerle büyüme hızını artırıyor

Dijital ödemeler pazarı hızla büyümeye devam ediyor. Pazarın 2028 yılına kadar 204,1 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

ReportLinker’ın raporuna göre geçtiğimiz yıl 87,8 milyar dolarlık hacme ulaşan pazarın 2028’e kadar her yıl yüzde 15 büyümesi bekleniyor.
Dijital ödemelerin bu performansı tüm dünyanın nakitsiz toplum olma yolculuğunu da hızlandırıyor. Global danışmanlık şirketi BCG’nin bu yıl haziran ayında gerçekleştirdiği bir araştırma, bu noktada çarpıcı veriler ortaya koyuyor. BCG’nin araştırmasına göre bugün ödemeler pazarından yüzde 40 pay alan dijital ödemeler, 2026 yılında bu payı yüzde 65’e çıkaracak.

E- ticaret harcamaları 8,3 trilyon doları aşacak

Alışverişin e-ticarete kayışının sürmesi, markaların dijital alanda büyümesi, taksitli alışveriş, mobil, temassız ödemelerin yükselişi ve dijital cüzdan kullanımının yaygınlaşması gibi birçok etken de dijital ödemeler pazarının büyümesinde itici güç olacak. Bulut teknolojileri, uç bilgi işlem, makine öğrenimi, IoT teknolojileri ve 5G teknolojisi de pazarda daha yaygın olarak kullanılarak büyümeyi destekleyecek. 2022 Global Payments Report by Worldpay raporuna göre 2021 yılında küresel e-ticaret harcamaları işlem değeri olarak 5,3 trilyon doları aştı. Bu rakamın 2025 yılına kadar 8,3 trilyon doları aşacağı tahmin ediliyor.

Temassız ve mobilde katlamalı büyüme

B2B ve B2B2C ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü şirketi Paynet’in Genel Müdürü Onur Ertürk, temassız ödeme çözümleri ve mobil ödeme teknolojilerinin ödemeler pazarına yön verdiğini söylüyor. Bu iki alanın katlamalı bir büyüme yaşadığını ifade eden Ertürk, “2020’de 10,5 milyar dolar olan global temassız ödeme pazarının 2026 yılına kadar 20,7 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.  Mobil uygulama üzerinden ödeme yapma, linkle güvenli bağlantı üzerinden uzaktan ödeme, QR kod ve mobil cüzdan gibi uygulamalar, şubeye gitmeden kredi kullanımı da tüm işletmeler ve tüketici gruplarında tabana yayılıyor. Yapılan çalışmalara göre mobil ödemeler 2022-2027 yılları arasında her yıl yüzde 22’nin üzerinde büyüme gösterecek. 2021’de 1,8 milyar dolar olan pazar hacminin 2027 yılında 6 milyar dolara ulaşması bekleniyor” diyor.

Param, sektöründeki en önemli yatırımlardan birini aldı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), CEECAT Capital, Alpha Associates ve Revo Capital’ın katıldığı ilk turda 200 Milyon USD üstünde değerleme ile Param finansal teknoloji sektörünün en önemli yatırımlarından birini aldı.

Türkiye’nin ilk elektronik para kuruluşu TURK Elektronik Para A.Ş. Param markası ile hesap, cüzdan, ön ödemeli kart, sanal POS, fiziki POS yurt içi ve yurt dışı para transferi ürünleri ile kurumsal ve bireysel müşterilerine finansal hizmetler sunuyor. Tamamı yerli sermayeli ve alanlarında uzman kadrosu ile kurulduğu günden bu yana ilklerin Fintech’i olan Param; Mastercard, VISA, Troy ve Discover kart şemalarının tümüne sahip tek elektronik para kuruluşu, Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin ilk banka dışı üyesi, Banka ve Kredi Kartları kanunu kapsamında lisans alan ilk banka dışı kuruluşu oldu. Param, 600’ün üstünde çalışanı ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Ödeal Bayilik Sistemiyle Büyüyor

Ödeme Kuruluşu Ödeal, satış kanallarını Türkiye çapında vereceği bayiliklerle büyütüyor. 2022 yılını agresif büyüme yılı ilan eden Ödeal, yıl sonunda 50 bayiye ulaşmayı hedefliyor.  

Ödeal Bayilik Sistemi KOBİ’lerin POS hizmetine erişimini daha da kolaylaştırırken özellikle Ege ve Anadolu’daki Ödeal üye işyeri sayısının artmasına büyük katkı sağlayacak. Ödeal, yıl sonuna kadar ulaşmayı hedeflediği 50 bayisiyle, yeni bir satış ve ciro rekoru kırmayı da hedefliyor.

Paycell ve UZCARD’dan ödeme hizmetlerine yönelik iş birliği

Paycell, global pazarlarda büyüme planı çerçevesinde Özbekistan’ın ödeme hizmetleri sağlayıcısı UZCARD ile iş birliğine ilişkin niyet mektubu imzaladı.

Global pazarlarda büyüme planı doğrultusunda Ukrayna’da elektronik para ve ödeme hizmetleri faaliyetlerini yürüten Paycell, Avrupa Birliği’nde ödeme hizmetleri faaliyetlerine başlayacağını duyurmasının ardından, Özbekistan’ın lider ödeme hizmetleri sağlayıcısı UZCARD ile iş birliği geliştirmek üzere niyet mektubu imzaladı.

FinTech alanında haftanın gündemi 89

15 – 29 Mayıs tarihleri arasında Finansal Teknolojiler alanında öne çıkan haberleri ve gündem başlıklarını hatırlamak isterseniz aşağıdaki derlememi okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.