Fintechler için Pazarlama Stratejileri

Fintechler için Pazarlama Stratejileri konulu yazımda fintechlerin iş yapış biçimlerine değer katacak pazarlama stratejilerine değinmeye çalıştım

Fintekler için Pazarlama Stratejileri

Fintech Pazarlama veya Fintech Marketing, finansal teknoloji şirketleri için tasarlanmış pazarlama tekniklerinin toplamını ifade eder. Fintechler ise her geçen gün gelişerek, müşterilere sunulan finansal hizmetlerin otomatik hale gelmesini hedefler.

Fintech sektörü yenilikçi, rekabetçi ve oldukça dinamik bir yapıda ilerliyor. Hal böyle olunca bu sektör için pek çok farklı dinamiğin bir araya geldiğini görüyoruz.

Bu yazımda fintechlerin iş yapış biçimlerine değer katacak, seslerinin daha çok duyurulmasına katkıda bulunacak pazarlama stratejilerine değinmeye çalıştım.

Eşsiz bir ürün yaratmak, bu endüstride devrim yaratmanın ilk adımı olsa da, ses getirmek için doğru fintech pazarlama tekniklerini kullanmak bir zorunluluk. Özellikle de her geçen gün doygunluğa ulaşmaya hızla yaklaşan böylesi bir pazarda bu durumla sıkça karşılaşıyoruz.

Bu zorunluluk, en çok geleneksel bankaların gelişen teknolojileri yakalamaya çalıştıkları, tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini en iyi şekilde karşılamak istedikleri zamanlarda ortaya çıkıyor.

Tüketici perspektifinden baktığımızda ise finansal hizmetlerin sıkıcı bir algısı var. Hizmetlerini pazarlamaya çalışan fintekler için bu algıyı kırmak hiç kolay değil.

Fintech sekötründe pazarlama tamamen günümüz teknikleri üzerinden yapılıyor, gelenekselde kalmış reklam unsurlarını kullanmıyor. Fintechler yeni iş modellerini ortaya çıkarıyor, lokalden globale uzanan bir yol tutuyorlar. Fintechlerle ilgili konuşmaya başladığımızda bunu finansal servislerle kısıtlamamız da anlamsız oluyor. Pazarlama dahil olmak üzere daha geniş düşünmeye, sınırları kaldırmaya ihtiyacımız var.

Fintech marketing çabalarınızı başarıya ulaştıracak, yeni müşteriler kazanmanızı ve şirketinizin sesini daha güçlü duyurmanızı sağlayacak pekçok yöntem var. Sizin için önerdiğim Basit fakat etkili pazarlama stratejilerini uygulayarak, fintech şirketinizi herkesin dahil olmak istediği, sıkıcılıktan uzak renkli bir markaya çevirebilirsiniz.

Tüm adımlarınızı mobil öncelikli hale getirin

21. yüzyılda artık her şey mobil hale geldi ve eğer pazarlama girişimlerinizi bu taşınabilir cihazlara uygun hale getirmiyorsanız, tüketicilerinizle etkileşime girebileceğiniz en etkili yollardan birini kaçırıyorsunuz demektir.

Dünyadaki üç milyardan fazla kişi, sosyal medya kullanıcısı ve her 10 kullanıcıdan dokuzu, bu platformlara mobil cihazlar aracılığıyla erişiyor.

2019 yılında akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 5.112 milyar. Bu, toplam kullanıcıların %67’sine denk geliyor. 2019 yılında dünya nüfusunun üçte ikisinden fazlası bir mobil cihaza sahip ve çoğu akıllı telefon kullanıcısı. Ortalama bir kullanıcı 3 saat 14 dakikasını mobil İnternet’e harcıyor. Bu oran Türkiye’de 3 saat 43 dakika. Tüm dünyada mobil internet ile en fazla vakit geçiren 15. ülkeyiz.

Son bir yılda kullanıcıların internette harcadıkları süre, yıl boyunca bir miktar düşüş gösterdi. Ortalama bir internet kullanıcısı günde yaklaşık 6 saat 42 dakikasını internette harcıyor. Geçtiğimiz yıl bu sayı 6 saat 49 dakika idi. Türkiye’de kullanıcılar ortalama 7 saat 15 dakikasını İnternet’te harcıyor. Bu alanda tüm dünyada 14. sırada yer alıyoruz.

Bilgisayar ile İnternet’e bağlanan kullanıcılar ortalama 3 saat 28 dakika vakit geçiriyor. Türkiye’de bu oran 3 saat 32 dakika. Türkiye bu alanda 24. sırada.

Yapılan son çalışmalar, günde neredeyse dört saatimizi mobil cihazlarda geçirdiğimizi ve bu rakamın 2016 yılından beri sıçrama yaparak tam %69 oranında artmış olduğunu gösteriyor. Bu dört saat, fintech şirketlerinin pazarlama stratejilerini mobil kullanıcılar üzerinde uygulayabilecekleri zaman dilimi demek.

Mobil önceliği esas alın, mobil tarayıcılara uygun bir web siteniz olduğundan emin olun.

Öncelikle, mobil tarayıcılara uygun bir web siteniz olduğundan emin olun. Böylelikle, daha iyi ve daha yüksek Google arama sonuçları elde etmekle kalmayacak, gelen ziyaretçilerin büyük bölümünü de müşteriye dönüştürebileceksiniz.

Yapılan çevrimiçi aramaların %52’si mobil cihazlardan yapılıyor. Böyle bir kıymeti, yetersiz ve keyifsiz bir dijital tecrübeye dönüştürmek istemezsiniz.

Mobil demek, kullanım kolaylığı ve hız demektir.

Eğer sitenizde gereksiz widget’lar, pop-up’lar veya alakasız içerikler varsa, kullanıcılar girdikleri anda sitenizi terk ederler. Bu yüzden internet sitenizin kısa ve sonuç odaklı olduğundan emin olun. İnfografikler, ikon ve görsellerin, büyük ve okunaklı olmasına ve içeriğin arasına girmeyen animasyonlar kullanmaya dikkat edin. Özetle; reklamlara, trafiğe ve SEO çalışmalarına para harcamadan önce sitenizin mobilde güzel göründüğünden ve kusursuz çalıştığından emin olun.

Platformun bütününden yararlanmak, işleri sade tutarak temiz ve eyleme geçmeyi destekleyen özellikler barından bir site hazırlamak mobil için ideal bir başlangıç olacaktır. Ancak bununla sınırlı kalmayın. Kullanıcıları günümüz pazarlama dünyasına adapte edebilmek için tam bir mobil tabanlı tecrübe oluşturarak, düzenli aralıklarla optimize ve analiz etmelisiniz.

Fintekler için Pazarlama Stratejileri

Sosyal medyayla dost olun

Sosyal medya platformları kullanıcılar için çok karışık haline geldi. Bazıları selfie fotoğraflarını haftada beş kere paylaşmaktan büyük bir keyif alırken bazıları bir sosyal medya platformuna üye olmak için uygulamayı indirmeye ve üyelik bilgilerini doldurmaya bile üşeniyorlar.

İş fintech marketinge gelince, öncelikle sosyal medya kullanımınızı ateşleyecek ve hem zamanınızın hem de enerjinizin büyük bölümünü ayıracağınız pazarı tanımlamanız ve belirlemeniz gerekir.

LinkedIn, Instagram, Facebook, Twitter, Snapchat, Pinterest, Tumblr, Digg, Reddit, TikTok veya YouTube’dan hangilerinin sizin mesajınız için en uygun olduğuna karar vermeli ve her biri için ayrı bir strateji geliştirmelisiniz.

Seçeneklerinizi ciddi anlamda daraltmak ve bir iş modeli olarak asıl hedefinizi belirledikten sonra farklı sosyal medya mecralarında alt hedefler yaratmanız hayati önem taşır.

Snapchat Instagram’dan, Reddit Facebook’tan farklıdır. Aralarındaki farkı ve hem sizin hem de kullanıcılarınız için hangisinin daha iyi çalışacağını öğrenmek esas işinizdir. Sosyal medya her markaya hemen uyan bir giysi değildir. Fakat diğer geleneksel pazarlama kanallarına kıyasla muhteşem avantajlar sunar.

We Are Social ve Hootsuite’in ortaklaşa düzenlediği 2019 Yılı Global Dijital Raporuna göre;

Türkiye’nin 82.44 Milyon nüfusu var. Nüfusun %50.7’si kadın. %75 oranında kentleşme var. Türkiye’nin mobil kullanıcısı sayısı ise 76.34 milyon.

Nüfusun %72’si internet kullanıcısı ve toplam İnternet kullanıcısı sayısı 59.36 Milyon. Geçen yıla göre %9.3’lük bir artış var.

Türkiye’de nüfusun %63’ü sosyal medya kullanıcısı. Toplam sosyal medya kullanıcılarının sayısı 52 milyon. Geçen yıla göre %2’lik bir artış var.

Sosyal mecralarda günlük ortalama geçirilen zaman 2 saat 46 dakika.

Türkiye’de en çok zaman geçirilen sosyal medya platformu %92 ile YouTube, onu %84 ile instagram, %83 ile WhatsApp takip ediyor. Ardından %82 ile Facebook, %58 ile Twitter geliyor.

Türkiye’de 43 Milyon Facebook kullanıcısının %36’sı kadın. Geçen yıla göre kullanıcı sayısında %-2.3 oranında düşüş var.

Türkiye’de 38 Milyon Instagram kullanıcısının %41’i kadın. Geçen yıla göre kullanıcı sayısında %2.7 oranında artış var.

Türkiye’de 9 Milyon Twitter kullanıcısının %19’u kadın. Geçen yıla göre kullanıcı sayısında %1.9 oranında artış var.

Türkiye’de 6.35 Milyon Snapchat kullanıcısının %68’i kadın. Geçen yıla göre kullanıcı sayısında %-26 oranında düşüş var.

Türkiye’de 7.30 Milyon LinkedIn kullanıcısının %33’ü kadın. Geçen yıla göre kullanıcı sayısında %5.8 oranında artış var.

En kalabalık sosyal medya kullanıcısı %33’lük bir oranla 25-34 yaş arası. Erkeklerin oranı %20.

Aktif olarak kullandığımız mobil uygulamaların ilk sırasında WhatsApp Messenger var. Onu Instagram, Facebook, Facebook Messenger ve Twitter takip ediyor.

Sosyal medya pazarlama platformlarının neredeyse tamamında gerçekten sizin için ideal olan müşteri kitlesine ulaşırsınız.

Bu yüzden gerçek hedef kitlenizi belirleyin ve bu kitlenin sıklıkla kullandığı sosyal medya platformlarını tespit edin. Sonra kitlenizin nerelerde zaman geçirdiği, ne yaptığı, nelerden hoşlandığına uygun şekilde kişiselleştirilmiş içerikler üretin. Bunu yaptığınız anda rakiplerinize kilometrelerce fark atarsınız.

Değerli içerikler üretin

“Değerli içerik” tam olarak yazılığı ve okunduğu gibidir “değerlidir”. Bir okuyucunun zihnindeki soru işaretlerini ortadan kaldıran özel bir liste de oluştursanız, nasıl çorba yapılacağını adım adım anlatan bir rehber de hazırlasanız, içeriğiniz değer görüyorsa, değerlidir.

İçerik, günümüzde hiç olmadığı kadar önemli. Fintech pazarlama alanında daha da önemli.

Örneğin Y kuşağı, onları çevreleyen pek çok finansal durumla ilgili ya kafa karışıklığı yaşıyor ya da eğitimsiz durumda. Pek çok finansal şirketin bu grubu görmezden gelmesi sebebiyle pazarlama yapmaya açık durumdalar.

Yapılan çalışmalar, Y kuşağının %45’inin finansal durumlarını idare edebilmelerine imkan tanıyan finansal ürün veya hizmet talep ettiklerini ancak bunlardan %37’sinin önemli finansal konularla ilgili bilgilendirecek bir kaynağa ulaşamadıklarını gösteriyor. Bu şaşırtıcı bir istatistik olmasından da öte, bu boşluğu fintech içeriklerinizle doldurarak değerlendirebileceğiniz, sektördeki muhteşem bir alan.

Y kuşağı için değerli içerik üreterek ve bunu onlar için ulaşılabilir kılarak, şirketinizin başarısını şekillendirecek stratejinizi sürdürülebilir kılabilirsiniz.

2019 yılında en çok İngilizce dilinde içerik üretildi.

Tüm web sitelerinin %54’ü İngilizce ve bu yıl %5’lik bir büyüme yaşandı. Onu %6.1’lik bir oranla Rusça takip etti ve %12’lik bir düşüş gösterdi.

Türkçe içerik ise %1.2’lik oranla 13. sırada. Son bir yılda Türkçe içerik üretiminde %-14 lük bir erime var.

İçerik üretimi erimesi konusunda en hızlı düşüş % -38 ile Japonya’da. Çin ise %-19 ile Japonya’yı takip ediyor. Arapça içerik üretimi de %-14 oranında gerileme var.

Öte yandan değerli içerikler taraflar arasında güven inşa edilmesini sağlar. Güven, özellikle finansal bir ürün satışında son derece önemlidir. Eğer itibarınızı değerli içerik üretimiyle inşa ederseniz, şirketinizle daha çok iş ve daha çok başarı elde edeceğiniz muhakkaktır.

Fintekler için Pazarlama

Markanızı yaratırken cesur olun

Fintech pazarlamanızla ses getirmek istiyorsanız, başlamanız gereken yer markalaşma olmalıdır. İnsanların ilk (ve son) etkileşime gireceği yer markanızdır. Bu nedenle markanızın özelliklerinin güçlü olmasına dikkat edin.

En değerli içeriği üretebilir, en fantastik sosyal medya stratejisini geliştirebilir ve en mobil uyumlu web sitesini tasarlayabilirsiniz ancak eğer markanız dijital dünyanın uzağında kalıyorsa, burada bir sorun var demektir.

Markalaşma, şirketinizin kültürüne ve hedef kitlenizin demografisine göre belirlenmelidir. Genç kullanıcıları hedefliyorsanız, markalaşırken cesur olmaktan çekinmeyin. Eğer güçlü, etkili ve aktarmak istediğiniz duyguyu veriyorsa veya bir renk cümbüşü yaratacak cesaretiniz varsa, tercihleriniz yenilikçi ve akılda kalıcı olmaktan yana kullanın.

İşin başındayken bir markalaşma stratejisi belirlemek ve pazarlama kampanyanızdaki her şeyin bununla uyumlu ilerlemesine özen göstermek başarıyı getirecektir.

Fintech şirketinizin kimliği, o ofisten çıkan her şeyi temsil eden bir kimliğe sahip olmalıdır. Önemli bir mesaj, renk paleti veya benzer görsel tercihleri eşliğinde yenilikçi ve tutarlı yapınızı korumalıdır.

Etkileşimi esas alın

Pazarlama kampanyanız için hedef kitlenizle etkileşim yaratmak, uzun vadedeki planlamanızın en önemli faktörlerinden biridir. Instagram veya Facebook gönderilerine yapılan yorumlar, atılan bir tweet, e-mail’e verilen yanıt veya LinkedIn’de bir konuşma… Sosyal medyada markanızı tanıtmak için etkileşim kurmak, birincil önceliğiniz haline gelmelidir.

Pek çok şirket kullanıcı etkileşimini görmezden gelir ve bu en önemli uyarı işaretlerinden biridir. Sosyal medya gücünüzü toparlamak, yorumlar bölümünü düzenlemek ve kullanıcılarınızla sohbet etmek, etiketlenmiş resim veya tweetlerle ilgilenmek şirketinizin ve personelinizin iletmesi gereken mesajın aktarılmasında çok güçlü bir rol üstlenir. Kullanıcılarınız için bu sayede kişisel bir tecrübe yaratmalı ve potansiyel müşterilerinizin bunu görmesini sağlamalısınız.

Marka bilinirliğini artırmak ve şirketinizi uğraşmadan veya renkli grafikler kullanmadan tanıtımını yapmak için bu etkileşimi esas almak önemli bir yöntemdir. İnsanlar arasındaki böyle gerçek bir iletişim, tüketici tarafında takdir ve saygı görerek başkalarının da markanızla etkileşime girmesi için teşvik edecektir. Önceden belirlenmiş yalın etkileşim stratejinize sadık kalarak, sosyal medyada aktif şekilde bulunarak, müşterilerinizle diyalogu canlı tutabilirsiniz. Böylelikle siz ne olduğunu anlamadan, pek çok kişi markanızla etkileşime girmeyi sürdürecektir.

Fintekler için Pazarlama Stratejileri

Müşterileriniz için en iyisini siz yapın

Müşterinize talep ettiklerinden daha iyi bir ürün veya hizmet vermekten daha iyi bir müşteri deneyimi yoktur.

Platformunuza katılan yeni bir üyeye teşekkür notu veya doğum günlerinde küçük bir hediye – mesaj göndermek, aranızdaki güven duygusunun inşasında büyük rol oynar. Bunlar, müşterilerinizle ilişkilerinizi güçlendirmenize imkan tanıyan küçük fakat etkili yöntemlerdir. Daha da önemlisi, küçük iyilikler şirket kültürünüze dikkat çeker ve müşteri odaklı yaklaşımınız kullanıcılar arasında konuşulmasını sağlar.

Unutmayın ki, insanlar konuşur ve genelde şirketlerle ilgili yapılan sohbetlerde olumsuzluk hakimdir. Görev tanımının dışına çıkmak ve biraz inisiyatif almak hem size hem de şirketinize yeni bir soluk kazandırır. Bu konuşmalar negatif yapılardan farklıdır ve arkadaşlar arasında bahsi geçtiğinde insanlar bu tip olaylara daha çok dikkat kesilirler. Bu durum, organik pazarlamanın en basit hallerinden biridir ve çevrimiçi yorumlar veya gönderilerle de etkisini katkayabilir.

Yapabildiğiniz her an yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın ve hizmetinizi konuşulacak bir konu haline getirin. Özellikle şirketinizin adını duyurmaya çalıştığınız ilk dönemlerde bu çok çok önemlidir. Ayrıca pazarda yaratacağınız ilk izlenim için de harika bir yoldur.

Reklam kampanyalarında akılcı davranın

Fintech pazarlama kampanyalarıyla ilgili hiçbir zaman, bugün sahip olduğumuzdan daha fazla seçeneğe sahip olmamıştık.

Stratejiniz, hedef kitlenin dikkatinin büyük bölümüne sahip alanda bir patlama yaratmak üzerine kurulu olmalıdır.

2019 yılında başarıya ulaşabilmek için, Google ve sosyal medya platformlarında makul bütçeler, demografiler, ilgi alanları, anahtar kelimeler, görseller ve eyleme geçme hissi uyandıran kampanyalar çok önemli.

Geçtiğimiz hafta Varşova’da gerçekleşen Interact Konferansı’nda açıklanan 28 ülkeyi kapsayan AdExBenchmark Raporu’na göre;

Avrupa Dijital Reklam Yatırımları Video, Mobil ve Sosyal medya yatırımlarının büyük artışının etkisiyle geçen yıla göre %13,9 büyüyerek 55,1 milyar Euro’ya ulaştı. Bu aynı zamanda 2011’den bu yana görülen en hızlı büyüme olma özelliğini de taşıyor. Böylece Avrupa Dijital Reklam Pazarı 2012’ye oranla yaklaşık 2 katından fazla büyüdü.

Raporda yer alan 28 pazarın hepsinde iki haneli büyüme gösteren Out-stream Video ve mobil reklam yatırımları 2018 rakamlarını da önemli ölçüde etkiledi. Out-stream Video reklam yatırımları yüzde 44,7, In-stream Video reklam yatırımları ise yüzde 19,7 oranında büyüdü. Video reklamları toplamda yüzde 30,9 artışla 7,6 milyar Euro’ya ulaşırken Display reklam yatırımlarının yüzde 33’ünü oluşturdu.

Arama motoru reklamları yüzde 12,5 büyümeyle 25 milyar Euro’ya ulaşarak en büyük Dijital Reklam kategorisi olma özelliğini sürdürüyor.

Sosyal medya yüzde 33,7 artışla Display reklam yatırımlarının yüzde 49’unu oluşturuyor. Toplam Mobil reklam yatırımları yüzde 31,4 artışla 22,8 milyar Euro’ya ulaştı ve Avrupa Dijital reklam yatırımlarının yüzde 41’ini temsil ediyor.

Fintekler için Pazarlama

Günümüzde her şey birkaç butona tıklayarak ayarlanabilir. Bunu, tek bir şansı olan billboard’lar veya televizyon reklamlarıyla kıyaslayarak, hangisinin daha büyük potansiyele sahip olduğunu görebilirsiniz.

Billboard, televizyon ve radyolar kısıtlı kullanıma sahiptir ve sancılı pazar alanlarıdır. Bunun yerine, seçilen platformdan son derece niş bir hedef kitle belirlemek ve kampanyayı bu kitleye göre optimize etmek en akıllıca yoldur.

Eğer nasıl optimize edeceğinizi biliyorsanız etkili ve güçlü bir fintech pazarlama stratejisi oluşturmak sizin için son derece kolaylaşacaktır.

Influencer’lar ile Yakınlaşın

Konu fintech pazarlama teknikleri olunca influencer’lar da unutulmamalı. Buna rağmen pek az finansal şirket ürünlerini pazarda tanıtmak için sosyal medya influencer’larını kullanıyor.

Influencer’lar şirketlerin ürünlerini tanıtmak ve duyurmak için ihtiyaç olduğu hedef kitleyi ve ilgiyi çoktan sağladıklarından dolayı şirketler için eşsizdirler.

Influencer Türleri Nelerdir? 

Influencer’lar Celebrity değildir.  Öne çıkan iki influencer türü bulunuyor.

Micro-influencer

Takipçi sayısı 10.000-100.000 arasıdır.

Power-middle influencer

Takipçi sayısı 100.000-250.000 arasıdır.

Influencer Marketing’in tam olarak kontrol edemediğiniz ve özgürlükler tanıdığınız bir alan. Bu sebeple Influencer’lar ile bağlantı kurmadan önce bir strateji oluşturmak ve hazırlayacağınız kampanyanın gelişim süreçlerini tüm detayları ile planlamak temel bir gerekliliktir.

Markanızla örtüşmeyen, hikayenizi yanlış aktaracak ve marka algınızı altüst edecek bir influencer ile çalışmak ummadığınız kadar ters bir etki yaratabilir. Tüketicilerinize ulaşım noktasında katkı sağlayacağını, entegrasyonu daha iyi hale getireceğini düşündüğünüz influencer’lar mevcut çalışmalarınızı da yerle bir edebilir.

Günümüzde çok önemli markaların bile, en temel nokta olan strateji ve planlama kısmını atladığı için marka değerini altüst ettiğini görüyoruz.

YouTube, Twitter, Instagram veya Facebook’taki mevcut milyonlarca izleyicileri veya takipçileriyle influencerları, ürün veya hizmete ilgi uyandırmak için kullanmak harika bir yöntemdir.

Başlamak için yansıtmak istediğiniz fintech pazarlama yaklaşımına en uygun influencer’ları araştırıp, seçin. Pek çok influencer, belli bir yaşam tarzına sahiptir ve takipçileri tarafından bu şekilde takdir görürler. Bu nedenle markanızı tanıtırken influencer’ı buna göre belirleyin.

Uygun kaynakları doğru zamanda nasıl değerlendireceğinizi düşünmeyi de ihmal etmeyin. Farklı platformlardan farklı influencer’lar seçerek farklı niş kitlelere hitap etmeyi deneyebilirsiniz.

Videoların Hakimiyetinden Faydalanın

Bazı kampanyalarda influencer’ın total takipçi sayısına bakılsa da çalışmayı düşündüğünüz influencer’ların kalitesini de gözardı etmemelisiniz. Pek çok mikro-influencer, daha az takipçisi olmasına rağmen insanlarla daha sağlam bir etkileşime sahip olabilir. Pazarlamada, niceliği değil niteliği tercih etmek değerlidir. Bu sebeple, bir kesim mikro-influencer geleceğin pazarlama gücü olarak adlandırır.

Fintech marketing söz konusu olduğunda, videoların uzun bir süre daha konumunu ve liderliğini koruyacağını söylemek elbette bir sürpriz değil. Hareketli resim olarak adlandırılan videolar, tüketicinin tam olarak yönetildiği ve konsantre olduğu bir medya biçimi. Bu da onu son derece güçlü bir pazarlama aygıtı haline getiriyor.

İster nasıl çalıştığıyla ilgili olsun ister kısa YouTube reklamları olsun, ürününüz için bir video içerik hazırlamayı ihmal etmeyin. Tüm bunlar, ürününüze vadettiğiniz kültüre ve değere dikkat çekmek için mükemmel yöntemlerdir. Eğer arzu ederseniz sektörünüzle ilgili içerik üreten video tabanlı influencer’larla çalışmalarınızı genişletebilirsiniz.

Pazarlama zor iştir, konu fintech olunca zorluk seviyesi artar.

Finansal hizmetler, günlük yaşantımızın bir parçası olsa da son derece sıkıcıdır. Öte yandan finansal teknolojilerin sıkıcı olması, pazarlama stilinizin de sıkıcı olmasını gerektirmez. Tüketicilere değer katan, sadakati artıran hizmet operasyonları ve pazarlama yaklaşımları ile bir fintech modeli tasarlamak ancak sosyal medyanın gücü ve her geçen gün büyüyen sosyal kapsayıcılığı ile hayata geçirilebilir.

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı Yayında. Bu sayıda, “Türkiye’nin Ödeme Girişimleri Ordusu” dosya konusunu sizler için kaleme almıştım.

Fintekler için Pazarlama

Fayda görmeniz dileğiye.

  1 Yorum

  1. Pingback: 2019 Yılının En Çok Okunan Yazıları - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir