Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı Yayında. Bu sayıda, “Türkiye’nin Ödeme Girişimleri Ordusu” dosya konusunu sizler için kaleme aldım.

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı 

Ödemeler sektörü, tüm dünyada finansal hizmetler ekosisteminin en parlak yıldızlardan biri olmaya devam ediyor. Bu sayımızda dikkatlerinizi ödeme sektörü girişimlerine çeviriyoruz. Ödeme sistemleri ve ödeme girişimleri ile ilgili düzenlemeler, denetleyiciler, gereklilikler, tanımlar, sektörün geleceği, yatırımlar ve faaliyet izni alan kuruluşlara dair detay bilgileri dosya konumuzda bulabilirsiniz. 

Sektörü canlı ve ayakta tutan, ülkenin kalkınmasında büyük rolü olan, ekonomiye can veren, toplumsal ihtiyaçların ve sorunların farkında olarak çözüm geliştiren tüm girişimlere kolaylıklar diliyoruz. 

Her zaman olduğu gibi, bu sayımızda da ses getirecek röportajlarımız sizleri bekliyor. 

Yine dopdolu olan bu sayımızda satın alma ve birleşme işlemlerine de yer ayırdık. Fintek girişimlerine yapılan yatırımların inişli çıkışlı seyir izlediği 2019’un öne çıkan satın alma işlemlerini sizler için mercek altına aldık. 

Her zaman olduğu gibi, bu sayımızda da ses getirecek röportajlarımız sizleri bekliyor. 

Multinet Up CEO’su Demirhan Şener, finansal çözüm ve entegrasyon konusunda adeta bir maestro olan, ekosistemin gözbebeği Multinet Up’ın 20 yıllık dönüşüm sürecini bizlerle paylaştı. Yemek kartından yeni nesil bir fintek şirketine dönüşen Multinet Up’ın gelişim sürecini hatırlatan röportajımızdan keyif alacağınızı düşünüyorum. 

Vizyoner ve ufuk açan Linktera ekibine de bu sayımızda mikrofonumuzu uzattık. Ayrıca, alanında hayranlık duyduğumuz lider kadınlar; Renan Tan Tavukçuoğlu, Prof. Dr. Aytül Erçil, Leyla Arsan ve Av. Dr. Çiğdem Aygözer Öngün de yine sohbet etme fırsatı bulduğum kıymetli isimler arasında yer alıyor. 

Fintechtime dergisine Turkcell’in Dergisine Dergilik üzerinden ulaşabilir, Dergi Aboneliği sayfası üzerinden siparişinizi verebilirsiniz.

Bir önceki sayıda API’lerin potansiyeline dikkat çekmiş, tüm sektörler için hayati öneme sahip olduklarını ve gerekliliklerini vurgulamaya çalışmıştım. 

Bu sayıda ise “Türkiye’nin Ödeme Girişimleri Ordusunu” tüm yönleri ile ele almaya çalıştım. Dosya konusunda; ödeme sistemleri ve ödeme girişimleri ile ilgili düzenlemeler, denetleyiciler, gereklilikler, tanımlar, sektörün geleceği, yatırımlar ve faaliyet izni alan kuruluşlara dair detay bilgileri bulabilirsiniz. Dosya konusunun finalinde “Türkiye’deki ödeme girişimlerini ve sundukları hizmetleri mercek altına aldık. Dosyamızda yer alan ödeme girişimlerine dair bilgiler kurumların web siteleri ve basın bültenlerinde yayınladıkları verilere dayanıyor. 

Fintekler için Pazarlama Stratejileri

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı’nda, alanında birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı köşe yazısı ve makale de bulunuyor.

Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı içerisinde yer alan köşe yazıları ve makalelere gelince;

Makaleler:

 • Funda Güleç Yalçın – Fintekler için Pazarlama Stratejileri
 • Sinem Cantürk – Bankacılık Sektörü Dayanıklılık Testini Geçti
 • Umut Önceler – Bilgileriniz Ne Kadar Güvende?
 • Mehmet Gülez – EY: Life of a Coin Araştırması Üzerine

Köşe Yazıları:

 • Erkan Erken – 2018 Birleşme ve Satın Almalar Raporu Değerlendirmesi
 • Tolga Yücel – Dijital Dönüşümde Bir Şeyler Ters Gidiyor!
 • Erginbay Uğurlu – 2019 Dünya Fintek Raporu
 • Özlem Denizmen – Silikon Vadisi: Hız
 • Bülent Bulut – Fraud’un Zaman İçinde Evrilmesi
 • Çağla Gül Şenkardeş – Büyük Veri ve Blockchain Üzerine
 • Cem Sünbül – Bulutların Gölgesindeki Dijital Dönüşüm

Dergilik Uygulaması

Tablet veya mobil cihazınızda kullanabileceğiniz uygulama dergi taşıma derdine son veriyor. iOS ve android cihazınız için ücretsiz indirebileceğiniz uygulama üzerinden Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 sayısına ulaşabilirsiniz.


iOS Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması
Android Cihazlar için Turkcell Dergilik Uygulaması

Ödeme sistemleri alanında rekabet yoğun, ilgi yüksek, kalıcı olmak ise çok zor. 

Türkiye’nin Ödeme Girişimleri Ordusu

Türkiye’de Ödeme Sistemleri büyüyor, gelişiyor. 

Ödeme sistemleri girişimlerine ilgi yoğun, duyulan güven ise tam. Getirilen düzenlemelerden genel olarak herkes memnun. 

Bilginin finansman kadar değerli sayıldığı günümüzde, finansal teknolojinin getirdiği yeni iş modelleri tüm sektör oyuncularını bu alanda projeler geliştirmeye itiyor. BDDK ve Borsa İstanbul, bu konuda önemli çalışmalara imza atmış durumda. Türkiye’de 2013 yılında, 6493 sayılı kanunla ödeme hizmetleri ve e-para düzenlemeleri gerçekleştirildi ama Avrupa’da ortaya çıkan PSD2 ile ilgili düzenlemeler henüz netleştirilmedi. 

Diğer yandan ödeme sistemi kuruluşlarının elde edebilecekleri gelir modelleri regülasyonla sınırlanmış vaziyette. Dolayısıyla müşteriye verebilecek ürünler sınırlı kalıyor. Beklentiler regülasyonların hizmet kapsamının derinleştirilmesi yönünde. 

Türkiye’de bankalar özellikle teknoloji ve bu teknoloji sayesinde sundukları ürün ve hizmetler açısından son derece güçlü bir konumda. Zayıf kaldıkları veya fazla odaklanmadıkları alanlardan biri ise “ödeme sistemleri”. Bu alan girişimciler tarafından çoktan keşfedildi. Ödeme sistemleri alanında rekabet yoğun, ilgi yüksek, kalıcı olmak ise çok zor. 

2018 yılı 2014’den bu yana en düşük Fintek yatırımı yapılan sene idi. 

Yatırım konusunda girişimlerin yüzü gülmüyor. 

Ödemeler sektörü, tüm dünyada finansal hizmetler sektörünün en parlak yıldızlardan biri olmaya devam ediyor. Ülke sınırlarına döndüğümüzde ise yatırım konusunda ise kan kaybı sürüyor. 

Türkiye’de 2016 yılında tüm startup ekosistemine yapılan yatırımların yüzde 30’undan fazlası 28 milyon USD ile Fintek girişimlerine gerçekleşti.

2017 yılında ise Türkiye’deki Fintek girişimleri yaklaşık 28,5 milyon USD yatırım aldı.

2018 yılı 2014’den bu yana en düşük Fintek yatırımı yapılan sene idi. 

Türkiye’de 2018 yılında 11 ayda dokuz girişim erken aşamada 7,7 milyon dolar yatırım aldı. Geç aşamada ise finteklere yatırım olmadı. Türkiye’de 2018 yılında BizimHesap, Coiny, EkoHesap, Foriba, GatePay, NKolayOfis, Tarfin ve Trusturk fintek girişimleri yatırım aldı. Yurtdışındaki Türk girişimlerinden Colendi 2,5 milyon dolar yatırım alırken, Creosafe ise tohum yatırım aldı. 2018 yılı, 12 milyon dolarlık melek ve risk sermayesi yatırımı ile tamamlandı. 

2019 yılında gelindiğinde ise yatırım açısından son 27 ayın en kötü çeyreğinin geride bıraktık.  

Startups.watch’un Türkiye Girişim Ekosistemi raporuna göre 2019’in ikinci çeyreğinde Türkiye’deki girişimler 12 yatırım turunda toplam 3,4 milyon dolar yatırım almayı başardı. 2019 yılında ilk altı aya bakıldığında ise 24 girişim melek ve girişim sermayelerinden yatırım aldı. 

iyzico, Foriba ve Paraşüt girişimlerinin satın alınması tüm ekosistem adına heyecan yarattı.Son üç yılını başarılı geçiren Türkiye, yakın dönemde ilk defa hem Avrupa’da hem Orta Doğu’da melek ve girişim sermayesi yatırımları bakımından bir alt lige düştü. Avrupa’da 33 ülke arasında 26’ncı sırada yer alan Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da 10 ülke arasında 7’nci sırada konumlandı.

Yurt dışındaki Türk girişimciler tarafından kurulan girişimler ise 2019’un ikinci çeyreğinde melek ve girişim sermayesi yatırımcılarından yaklaşık 90 milyon dolar yatırım aldı. Blok-Z, Carbon Health, Firefly, Hazelcast, MenaPay, Naturansa, Pieligence ve Wordego gibi isimler, yurt dışı merkezli olup bu dönemde yatırım alan girişimler olarak kayda geçtiler.

Foriba, iyzico, Lala, Panaroma ve Paraşüt satışları, ODC Business Solutions’ın ikincil işlemi en fazla dikkat çeken gelişmelerdi. Gerçekleşen satın alma işlemleri, Revo Capital ve 212 gibi girişim sermayelerinin yeni fonlarını kurma ve büyütmeleri açısından iyi bir başarı hikayesi olurken, girişimciler açısından bir başarı hikayesi olarak da zihinlere kazındı. Dev satın almalar, yakın gelecekte hayata geçecek girişimlere için de ilham kaynağı oldu.

Türkiye iş yapma kolaylığı endeksine göre dünya sıralamasında 60. sırada. 

Türkiye’de girişimlerin ve girişimcilerin işi çok zor. Finansal hizmetler sektöründe çalışan nitelikli eleman sayısı kalabalık, bu kişilerin deneyim ve üretim kapasitleri çok yüksek, heves ve inançları ise bol. Özellikle son zamanlarda Ar-Ge ve devlet teşvikleri noktasında iyi bir noktaya gelmiş olmamıza rağmen girişimlerin sürdürülebilirliği tarafında devlet destekleri yeterli gelmiyor. Türkiye’de giriş seviyesi girişimleri destekleyecek yapılar var. Girişimlerin startup seviyesinde yatırım almak konusunda zorlanmıyor. Ancak, bu durumun dışında çıkıldığında yatırımcı bulmak o kadar kolay değil. Öte yandan yatırım ve destek tarafında yüzü gülmeyen girişimler için başta “On Birinci Kalkınma Planı” olmak üzere umut verici gelişmeler de var. 

Dosya konusunun tamamını Fintechtime Dergisi Sonbahar 2019 Sayısı’nda bulabilirsiniz. 

Fayda görmeniz dileğiyle. 

  2Yorum

 1. Pingback: Fintechler için Pazarlama Stratejileri - Fundalina

 2. Pingback: iPara Dünyasını Yeniledi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir