Gelin Sizi Wiseback ile Tanıştırayım

Gelin Sizi Wiseback ile Tanıştırayım. Müşteri deneyimi yönetimi üzerine bulut tabanlı ve yapay zeka destekli bir çözüm sunan yerli girişim hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Türkiye’de Net Tavsiye Skoru olarak adlandırılan NPS (Net Promoter Score) ölçümü yapan ve bu sayede rekabete farklı bir boyut getiren şirket sayısı artıyor.

Rekabetin her geçen gün hızla arttığı piyasa koşullarında müşteri deneyimine odaklanarak rekabette öne çıkmayı ve farklılaşmayı hedefleyen şirketler, “Net Tavsiye Skoru” ölçümüne yöneliyor. 2017 yılında kurulan Wiseback, müşteri deneyimi yönetimi üzerine bulut tabanlı ve yapay zeka destekli bir çözüm sunuyor.

Gelin Sizi Wiseback ile Tanıştırayım

Yerli sermaye ile 2017 yılında kurulan Wiseback, müşteri deneyimi yönetimi üzerine bulut tabanlı ve yapay zeka destekli bir çözüm sunuyor.

Net Promoter Score Nedir?

Fred Reichheld, Bain&Company ve Satmetrix Sistemleri tarafından geliştirilen NPS® (Net Promoter Score), Türkçe Net Tavsiye Skoru olarakta adlandırılıyor. Önemli bir müşteri sadakati metriği olarak kabul edilen NPS, Reichheld tarafından ilk kez 2003’te Harvard Business Review’da yayımlanan “One Number You Need To Grow” isimli makalede tanıtılmıştı.

Wiseback Nedir?

Wiseback, kolayca geri bildirim toplamanızı sağlayan yapay zeka desteğine sahip bulut tabanlı bir servis.
Wiseback işletmelerin, web sitesi, mobil uygulama, e-posta, kiosk, sms, kare kod kanalları üzerinden omni-channel bir yapıda geri bildirim toplamasını, mutluluk skoru ve NPS ölçümü yapmasını mümkün kılıyor. Wiseback, sunduğu yönetim ekranları ile uçtan uca müşteri deneyimi yönetimine imkan sunuyor. Sektör bağımsız geliştirilen Wiseback çözümü her ölçekteki işletmenin kullanımına uygun bir yapıda kullanıma sunulmuş. Bugüne kadar otomotiv, yeme içme, perakende, turizm, medya, eğitim ve bilişim hizmet sunulan sektörler için çözüm üretmiş.

Wiseback Nasıl Çalışıyor?

Sisteme üye olarak temel özellikerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabileceğiniz sistemde hazır taslak formlar bulunuyor. Aynı zamanda kendi formunuzu da oluşturabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz formu Kare Kod, Sosyal Medya, Web Sitesi, Tablet/Kiosk, e-posta ya da API aracılığıyla yayınlayabiliyorsunuz. Sistemde anlık geri bildirim ekranı ve detay rapor alabileceğiniz bölümde bulunuyor. Wiseback dört farklı paket üzerinden kullanılabiliyor.

Müşteri Deneyimi Neden Önemli?

Müşteri Deneyimi Yönetimi, müşterilerinizin size verdikleri toplam değerin bilimsel yöntemlerle ölçülmesi, değerlendirilmesi ve iyileştirilmesi için yapılan çalışmaların bütünü. Mağazanıza adım atan her müşteri, web sitenizi ziyaret eden her kullanıcı, özetle markanızla temas eden her müşteri bir müşteri deneyimi yaşıyor. Bir müşterinin markanızla yaşadığı tüm deneyimler toplamı sonucu markanıza dair müşteri deneyimi oluşuyor. Bu toplam deneyim sonucu müşterileriniz markanızı tercih edip etmeme kararını veriyor. Yeni müşteri kazanmanın maliyetleri artarken mevcut müşterileri korumak kritik öneme sahip. Müşteri deneyimi rekabette yeni bir savaş alanı olarak kabul ediliyor.
Günümüzde her sektörde müşterilere sunulan üst seviye ürün ve hizmetlere baktığınızda neredeyse birbirinin kopyası ürün ve hizmetler karşımıza çıkıyor. Ancak bazı markalarının rekabette öne çıkmasının ardındaki sır ise sunulan müşteri deneyiminde saklı.

Wiseback’in Kurucu Ortağı Hasan Genç

Wiseback’in Kurucu Ortağı Hasan Genç, Wiseback hakkında şunları söylüyor; “Müşteri varsa müşteri deneyimi de vardır. Olumlu, olumsuz tüm müşteri deneyimlerinin ölçümlenmesi ve değerlendirilmesi gerekiyor. Gelişen teknoloji işletmelere yeni fırsatlar sunuyor. Müşteri deneyimini yönetmek isteyen işletmeler dijital varlıklarını deneyim odaklı geliştirerek rekabette öne çıkma eğiliminde. 2000’li yılların başında ortaya çıkan ve tek bir soru ile müşterilerinizin sizi değerlendirmesine imkan sunan NPS ülkemizde de yaygınlaşıyor. Tavsiye skoru olarak da adlandırılan NPS, uluslararası bir standart olarak kabul ediliyor. Fortune 500 şirketlerinin neredeyse tamamı NPS ölçümü yapıyor. Şirketlerin gelirleri ve Net tavsiye skorları arasında kuvvetli bir korelasyon var. Bir şirketin NPS puanındaki 12 puanlık bir artışın gelirlerini iki katına kadar artırdığı görülüyor. Yaptığımız araştırmada ülkemizin en büyük ciroya sahip 500 şirketinin yüzde 55’inin NPS ölçümü yaptığı görülüyor. Bize de işletmelerden en çok NPS ölçümü için talep geliyor. Wiseback olarak sms, web, kiosk, e-posta, kare kod gibi farklı kanallar üzerinden anlık NPS ölçümüne imkan sunuyoruz.
NPS ölçümlemesinde markaların müşterilerine tek bir soru sorduğunu dile getiren Genç, “Bizi tanıdıklarınıza tavsiye etme olasılığınız nedir? sorusunun cevabı olarak ise 0–10 arasında bir puan verilmesi isteniyor. 9-10 verenler sizi destekçiler, 7-8’ler pasif grup, 0-6 verenler ise kötüleyen grup olarak ayrılıyor.Hesaplamada bu üç gruptan pasifler dikkate alınmıyor. Diğer iki grup (+) ve (-) olarak oranlanıp –100 ile +100 arasında yüzde bir skor ortaya çıkıyor. Bu skor işletmenin NPS yani tavsiye puanını temsil ediyor
“.

Wiseback ile yakınlaşmak için sosyal hesaplarını takip edebilir, web sitesi https://www.wiseback.com/tr/ üzerinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Başta arkadaşım Hasan Genç olmak üzere, tüm Wiseback ekibine hedefleri doğrultusunda ilerleyeceği bu yolda başarılar diliyorum.

  1 Yorum

  1. Pingback: Her kuşak farklı bir müşteri deneyimi istiyor - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir