Game Of Thrones’tan Çıkarmamız Gereken Dersler

Dijital dünyada özel bir yer bulan Game Of Thrones’tan çıkarabileceğimiz onlarca ders var. Digital Age Dergisi Temmuz – Ağustos 2019 sayısı için Game Of Thrones’tan Çıkarmamız Gereken Dersleri kaleme aldım.

Game Of Thrones’tan Çıkarmamız Gereken Dersler

Sekiz sezondur hepimizi ekran başına kilitleyen Game of Thrones, sadece 2019’da toplam 100 milyon Tweet’in konusu olmuştu.
Twitter’da rekor üstüne rekor kıran dizi, final bölümüyle yine en çok konuştuklarımız arasındaydı.
İnfografiklerle, hashtag stratejileriyle, marka işbirlikleriyle, hikaye anlatımına kattığı değer ile dijital dünyada özel bir yer bulan Game Of Thrones’tan çıkarabileceğimiz onlarca ders var.

Pazarlama Sektörü Game of Thrones’tan neler öğrenebilir?

Final sezonu ile her ne kadar hayal kırıklığı yaratsa da, pazarlama stratejileri açısından diziden ders çıkarılabilecek pek çok faydalı ipucu var. Hazırsanız hem GOT karakterlerini ve sözlerini hatırlayalım hem de olmazsa olmazları sıralayalım.

You Know Nothing, Jon Snow

İş dünyasında ne olacağını asla bilemezsiniz. Bazen kusursuz stratejiniz işlemez, B planına dönmekte yeterli gelmez. Tıpkı GOT’ta olduğu gibi, İyi adamların kazanma garantisi yoktur ve kötü adamların mutlaka yavaş ve acı verici bir ölümle uğurlanması da gerekmez. Kendinize çok güvenmeyin, yenilikleri kucaklamakta, yaştığınız işi geliştirmekte gecikmeyin.
Pazarlama, stratejiyle, yeniliklerle ve dönüşümlerle doludur ve bazen işler umduğunuz gibi ilerlemez. Bazen ise yanlış demografik pazarlama yaparsınız, ya da garanti gördüğünüz sosyal medya yayınlarınız takipçileriniz tarafından umursanmaz. Tüm bunlar işinizi iyi yaptığınız için de olabilir. Eleştiriye açık olun dışarıdan bir göz hatalarınızı ve eksiklerinizi söylediğinde savunmaya geçmeyin.

Ne kadar emin olursanız olun, zamanı geldiğinde mevcut pazarlama stratejinizi yeniden gruplandırmak ve analiz edip tekrar değerlendirmek konusunda tereddüt etmeyin, hemen harekete geçin. Veriler bu yolda en güçlü dostlarınızdır.

Ya Adapte olun, Ya da Oyun Dışı Kalın.

Markalaşma, kurum stratejileri, hedef kitle ve daha nicesi…
Markanız ve kurumunuz aslında bir oyun alanını temsil eder. Geleneksel iş yöntemlerinden gittikçe uzaklaştığımız günümüzde, işletmeler dijital çağın getirdiği oyunun kurallarına ayak uydurmak zorunda. Sosyal olmamayı seçerseniz sektörünüzde tüketicilerinize ulaşmanın yeni yollarını terk ederek oyun alanından çekilmiş de olursunuz.
Cercei’nin “Taht oyunu oynadığında ya kazanırsın ya da ölürsün. Bunun orta yolu yoktur.”  ifadesini hatırlayın.

Adapte olun, artık müşterileriniz sadece satın almak istemiyor, aynı zamanda eğlenceli bir deneyim yaşamak ve dahil olmak istiyorlar. Şirketiniz içinde bilgi paylaşımını artırmak, iş süreçlerinizle ve müşterilerinizle daha yakınlaşmak için yeni stratejiler belirleyerek Sosyal Medya Krallığının imkanlarından sonuna kadar faydalanabilirsiniz.

Doğru İş Ortaklarını Bulun, Büyüyün.

Markalar için doğru platformları bulmak veya doğru yayın destekçileri – iş ortakları ile çalışmak, pazarlama stratejileri için oldukça önemli br konumda. Bunun yanında iş ortaklarınız ile aynı amaca sahip olmak da kritik önem taşıyor.
Stratejik plan işletmenizin, rakiplerinizin ve müşterilerinizin ilişki içinde oldukları çevre koşullarından da etkileniyor. Game of Thrones dünyasına bakarsak diğer hanelerin etkileşiminden çıkaracağımız ne çok ders var.
Tahta giden yolda; Lannister, Stark, Targaryen, Frey, Baratheon,  Greyjoy,  Arryn, Tyrell hanelerinin taht kavgaları sadece hırs, intikam ve şöhretten daha fazlasını sunuyor.
Jon Snow’un “Farklı yollar bazen aynı kaleye çıkar” sözünü hatırlamakta fayda var.

Bir kale gibi koruduğunuz stratejik planlamanızda doğru kanallar ve doğru iş ortakları ile gücünüze güç katın. İşinize yaramayacağını düşündüğünüz platformlara da bir şans verin. Bazen en emin olduğunuz platform bile zamanla hayal kırıklığı yaşatabilir. Doğru olanı bulmak için denemekten çekinmeyin.

Cesur Olun, Ayakta Kalın.

Stratejik planın en korkutan boyutlarından biri de, plana harcanan emek ve uygulanabilirlikle arasındaki ilişkinin gücüdür.

  • Sosyal mecralarda veya veri okyanusunda kaybolur muyum?
  • Rakiplerim çok önde, arayı kapatabilir miyim?
  • Yabancı bir sahada nasıl etkin rol alabilirim?
  • Başarısız olursam nasıl geri dönerim?

Tüm bu sorular elbette kafa karıştırıcı olabiliyor. Oysa tek ihtiyacınız cesaretli olmakta gizli. Günümüzde yenilikleri ilk deneyen, onlarca adım öne geçiyor.
Bran ve Ned Stark arasındaki diyaloğu hatırlayalım: Bran’ın “Korkan bir adam aynı zamanda cesur olabilir mi?” sorusuna cevaben Ned Stark, ”Bu bir adamın cesur olabileceği tek zamandır” demiştir.

Dijital dünyada atak yapan, cesaretli olan kazanıyor. Bu bazen en çekindiğiniz zamanda almanız gereken bir karar haline dönüşüyor.
İşletmeniz başarı için, stratejilerinde cesur davranmalı ve konfor alanından uzaklaşmalıdır. Cesaretli olanlar sosyal medya krallığında ayakta kalır.

Farklılıklarınızla Öne Çıkın, Değerlerinizi Koruyun.

İşletmenizin müşterilerinizi cezbedecek mutlaka farklı bir değeri ve özelliği vardır. Rakiplerinizden neyi farklı yaptığınızı bulmak için en güçlü varlıklarınızı koruyun ve bu varlıklarınızı asla unutmayın.
Daenerys’in başta sadece ejderha yumurtalarına sahipti ve zaman geçtikçe hem umutlarını hem de ejderhalarını büyüttü ve en nihayetinde onlardan güç aldı. En nihayetinde herkesin peşinden gittiği bir güç haline geldi.

Sosyal medya platformlarında işletmenizin sosyalleşmekten öteye ulaşabilmesi için varlıklarınızı doğru ölçün, değerlendirin ve kullanın. Sosyal teknolojileri benimseyin, ondan vazgeçmeyin ve iş süreçlerinize tüm bu varlıklarınızı dahil edin. Değerleriniz ve sunacağınız farklılıklar rakipleriniz üzerinde “Dracarys” etkisi yaratabilir.

Marka İtibarını Korumak Konusunda, Ned Stark Gibi Erdemli Olun.

İş süreçlerinin her aşamasında dürüst olmak önemlidir. Marka itibarınız, her şeyin ötesinde tutulması gereken bir değerdir. Verdiğiniz sözler sizi, iş ahlakınızı ve markanızı da ifade eder. Müşterilerinize sunduğunuz vaatler de markanızın sosyal dünyada tutunması açısından oldukça önemlidir.
Etrafınızı size güvenen insanlarla çevirin. Sosyal medyadaki takipçilerinizden – müşterilerinizden güç alın. Çalışanlarınızı bu gücünüzü katlamakta kullanın.
Ned Stark’ın oğlu Robb’a verdiği  “Seni takip eden adamları bil, seni tanımalarına izin ver.” öğüdünü hatırlayalım.

Müşterilerinizi tanımak için zaman harcayın, hikayenizi doğru anlatın, onların da sizi tanımalarına fırsat verin. Tepkilerinden de ders çıkarmasını bilin. İş yapış biçiminize çalışanlarınızıda dahil ederek etki alanınızı genişletin. Çalışanlarınızla da dijital bağınızı daima güçlü tutun.

Hakkınızda Konuşulmasını Sağlayın. Küçük Fısıltıları Gözden Kaçırmayın.

Markanız, ürünleriniz veya sunduğunuz hizmetler hakkında yapılan organik konuşmalar sürdürülebilir başarınıza değer katar. Bazen ise atılan yanlış adımlardan daha yolun başında dönülmesine imkan tanır. Sosyal medya platformlarında markanıza yapılan eleştirileri ve yorumları göz ardı etmeyin, bunları yanıtlamak için çaba gösterin. Hoşnut olmayan, sorusuna yanıt bulamayan müşteri, “siz haklı olsanız bile” markanıza zarar verebilir. Empatinin bu denli güçlü olduğu günümüzde tek bir eleştiri gün içinde katlanarak çekilmez bir çileye dönüşebilir.


Büyük Çöl Deniz’in Khaleesi’si, Ejderhaların Annesi, Targaryen Hanesi’nden İsminin Birincisi Daenerys Fırtınadoğan, neredeyse tüm hayatını sürgünde geçirdi. Öte yandan Jorah Mormont ve Ser Barristan gibi ünlü savaşçılar onun davasına katılmak için hayatlarını feda etti. Tüm bunlar grup içi konuşmalar ile başladı, zaman içinde etkileri katlandı. Khaleesi’nin gücü, kararlılığı ve kapsayıcılığı tüm krallıklar tarafından konuşuldu. Sadece ününe dayanarak onu takip eden binlerce yeni savaşçı vardı. Küçük fısıltıları yakalayan ve tüm bunları fırsata dönüştüren Varys, bir Lannister olmasına rağmen stratejist olarak Khaleesi’ye değer katan Tyrion bu etkileşimi katlayarak büyüttü.

Hangi marka böylesi büyük bir etkiye sahip olmak istemez ki?

İster fısıltı olsun ister ise bir grup, gözünüze ne kadar küçük görünürse görünsün yeteri kadar fırsat verilirse zamanla büyür. Bu büyüme fırsatını göremeyenler zaten sosyal medya taht oyunlarının dışında kalır. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği daima taçlandırın, hakkınızda daha fazla paylaşım ve daha fazla konuşma yapılmasına imkan tanıyın.

Winter is coming

Kış davet beklemez, amansızca geliverir. Her zorluğa karşı önceden planlama yapamazsınız ancak araştırmaya – bilgiye dayalı ve esneklik payı olan bir pazarlama stratejisi geliştirebilirsiniz. En büyük markalar yeniliklere daima açık olur, ilk onlar dener, kolay vazgeçmez ve sürdürülebilir başarıyı esas alır.
Beklenmedik olan, aniden gelen içinde hazırlık yapabilirsiniz. Yeter ki kışı kucaklayacak enerjiniz, bilginiz, yeteneğiniz, deneyiminiz ve cesaretiniz olsun. Kışı beklerken Arya Stark gibi kendinizi geliştirmekten, öğrendiklerinizi uygulamaktan, her daim bir kaşif gibi ilerlemekten çekinmeyin.

Sosyal medya krallığını yönetmek için rahatsız bir tahta oturmanız yeterli gelmez.
Markanızın tüketici tarafından nasıl algılandığını derinlemesine inceleyerek, doğru marka kimliğini inşa etmek için tüketici algısını ve bakış açısını kullanabilirsiniz.

Kışı kucaklamak için ihtiyaçlarınız deneyim, vizyon ve cesaret.

Otuzun üzerinde ana karaktere sahip olan, sihir ve ejderhalar ile fantastik evrenin kapılarını aralayan GOT; özgünlük, topluluk oluşturma ve yönetimi, dijital pazarlama, hikaye anlatımı, içerik pazarlaması ve içerik pazarlamanın arkasındaki destekleyici güçler konusunda pazarlama dünyasında derin ve yenileyici bir etki bıraktı. Bu sebeple başta pazarlama olmak üzere pek çok sektörün diziden çıkaracağı dersler var.

Yazımın finalinde tıpkı Jon Snow’un yaptığı gibi “Sevdiğinizi Öldürmekten Çekinmeyin” diyor. Başarıya giden yolda bazen en sevdiğiniz platform “Khalesi gibi” bile olsa ve eğer tüm enerjinizi – bütçenizi alıp, size büyüme fırsatı tanımıyorsa, yeni yollara yeni başlangıçlara açılmanın zamanı gelmiştir.
Tyrion Lannister’ın dediği gibi “Güvende ve mutlu olduğunu sandığın gün gelecek, ama o neşen ağzında bir küle dönüşecek.”
Kışı kucaklamak için ihtiyaçlarınız ise deneyim, vizyon ve cesaret.

Fayda görmeniz dileğiyle.

  2Yorum

  1. Pingback: 2019’un En İyi Dizileri - Fundalina

  2. Pingback: HBO Dizileri Artık BluTV’de İzlenebilir - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir