Google Stadia Koşar Adım Geliyor

Google Stadia ile yakınlaşın.

Google’ın Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda tanıttığı Stadia hakkında ilk izlenimlerim yazımda sizi bekliyor.

 

Google Stadia ile Yakınlaşın

Google’ın Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda tanıttığı Stadia, abonelik temelli bir bulut oyun hizmeti ve ek bir donanım gerektirmiyor.

 

 

Platform bulut tabanlı olduğu için YouTube videosu üzerindeki bir linke tıklayarak, tarayıcınız üzerinden oyunu oynamaya başlıyorsunuz.

Kullanabilmeniz için sadece cihazın İnternet bağlantısına sahip olması ve Google Chrome’u desteklemesi gerekiyor. Yani tüm PC oyunlarınızı herhangi bir tarayıcının içinde, Mac, ChromeOS, Android ve hatta yakında Xbox One’da da oynamanıza izin veriyor.

Google Stadia, YouTube kullanıcılarının medya akışındaki işlevselliği üzerinde de çalışıyor. Bu mantığa göre oyun akışı, video oyunu canlı yayınlarını izlemenin bir uzantısı olarak görülüyor. Tıpkı twitch gibi düşünün (Bakalım Amazon bu durumda nasıl bir hamle yapacak?) ama Google Twitch’i bu hali ile daha da geliştiriyor. Ancak bu yeni platformda streamini izlediğiniz oyunculara rakip olabiliyor veya oyun gruplarına dahil olabiliyorsunuz. Aynı zamanda oyunlarınız için çoklu planlamaya da gidebiliyorsunuz. Örneğin oyununuzun belli bir bölümünde diğer oyuncuları da davet ederek farklı deneyimler yaşayabilirsiniz.

Stadia Controller adı verilen yeni kumanda ile de oynadığınız oyuna cloud üzerinden bağlanabiliyorsunuz. Bu kumanda zorunlu değil ancak paylaşmayı ve iletişimi kolaylaştıran ek fonksiyonlara sahip. Bilgisayarınıza bağlı klavye ve mouse’la da bağlanmak mümkün.

Konsol dünyası, mevcut oyun sağlayıcılar, oyuncular, geliştiriciler, pazarlamacılar… Herkes için bir değişim rüzgarı ve yeni deneyim alanları geliyor.

 

Yeni bir çağ mı başlıyor?

Google Stadia, HDR’deki oyun akışını 4K çözünürlükle saniyede 60 kare hızında destekliyor ve 8K çözünürlükte saniyede 120 kareye ulaşacağını tahmin ediyor.

Oyuncular servise abone olduktan sonra, kişisel cihazlarına yeni içerik indirmek zorunda kalmadan oyunlara başlayabiliyorlar. Oyuncular oturumlarını YouTube’da Stadia üzerinden YouTube’a kaydetmeyi veya yayınlamayı da tercih edebiliyorlar.

Google, kontrol cihazının aynı zamanda bir düğmeye dokunarak oynadıkları oyunla ilgili alakalı, yararlı videoları otomatik olarak YouTube’da arayacak olan Google Asistan’ı da içereceğini doğruladı. Yani bağlayabileceği kadar servisini bu platform üzerinde topluyor.

 

Google içerik platformu mu? Oyun aracı mı? Tüketici servisi mi?

Sosyal medya platformu Google +’ı da kapatan Google, yönünü bambaşka bir alana çevirmiş durumda…

Google içerik platformu mu, bir oyun aracı mı, tüketicilere yönelik bir servis mi? Evet ezber bozuyor, oyunun yönünü değiştiriyor ama Google hemen her şeye hevesle başlıyor, bizi de başlatıp – emek vermemizi sağlıyor ama sonrasında da çok kolay harcıyor.

Bu hali ile Stadia aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışıyor gibi duruyor. Elbette, Google tüm bunları başarabilecek güçte bir teknoloji devi. Bu hamle dev yatırım yapmasına rağmen bir türlü umduğu geri dönüşü alamadığı bulut bilişim servislerinin  kullanım yaygınlığını artırmakla da ilgili.

Stadia’nın yeni pazarlama alanları açacak olması işin ayrı bir tarafı olmasına rağmen bu denli kontrollü bir otomasyon ve değişim çoğumuzu rahatsız edecektir. Bir parça özgürlüğümüzde gidecek, konsola ve PC’ye ihtiyaç kalkacak. Hemen tüm veri erişimi buluta kayacak, mahremimizden uzaklaşmamız teşvik edilecek. Bu dönemi kafamızda sorularla geçirecekmiş gibi duruyoruz.

Bu arada Google’ın, Stadia’nın sıfır aldatma ve saldırıya sahip olacağını iddia etmesi de tuhaf.

Google Stadia ile ilgili daha fazla bilgiye web sitesinden https://www.stadia.dev/  de ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Kim bütün gün oturup bir başkasının bilgisayar oyunu oynamasını izlemek ister ki?

Muhtemelen kimse diyeceksiniz, öte yandan milyonlarca twitch kullanıcısı sizin gibi düşünmüyor. Eğer siz de Twitch’te şansınızı denemek istiyorsanız aşağıdaki yazımı okumanızı öneririm.

 

Twitch Yayını Yapmak için Rehber

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir