Twitch Yayını Yapmak için Rehber

Twitch yayını yapmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız yazım tam sizlik.

Eğer siz de Twitch’te şansınızı denemek istiyorsanız lütfen okumaya devam edin.

Kim bütün gün oturup bir başkasının bilgisayar oyunu oynamasını izlemek ister ki?

Muhtemelen kimse diyeceksiniz, öte yandan milyonlarca twitch kullanıcısı sizin gibi düşünmüyor.

Canlı yayın web sitesi Twitch, profesyonel oyun turnuvalarını, oyunculukla ilgili gerçekleştirilen talk showları ya da sitedeki 2 milyonun üzerindeki yayıncıların sunduğu solo oyunları izleyen, ayda 100 milyonun üzerinde tekil kullanıcıyla video oyunculuğu ile ilgili en büyük platformlardan biri. 

Twitch’in en büyük yayıncıları, domine ettikleri Leauge of Legends maçlarında onlar için tezahürat yapan ya da korku oyunlarında onlarla birlikte korkan sadık hayranlara sahip yeni internet şöhretleri.

Bu kişilerin çoğu, yığınla sponsora ve onlara profesyonel bir sporcudan farklı davranmayan binlerce sosyal medya takipçisine sahip

Ortalamanın üzerinde bir bilgisayara ya da son dönem oyun konsoluna sahip herhangi biri Twitch yayıncısı olabiliyor. Eğer siz de Twitch’te şansınızı denemek ve starlık yolunda bir adım atmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayarak ilk yayınınıza başlayabilirsiniz.

 

Twitch Yayını Yapmak için Rehber

Twitch Yayını Yapmak için Rehber

 

Twitch Yayını Yapmak için Nelere İhtiyacınız Var?

İyi Bir Bilgisayar Edinin 

Altını çizeceğim bazı istisnai durumlar olsa da yayınlarınızın çoğunu bir bilgisayardan gerçekleştireceksiniz. İhtiyaç duyulan donanım farklılık gösterse de Twitch yayın için en az, Intel Core i5 ailesinden bir işlemci (ya da muadili olarak AMD), 8 GB Ram ve Windows 7 ya da daha güncel bir işletim sistemine ihtiyaç duyarsınız. Mac kullanıcısıysanız da Twitch üzerinden yayın yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayar oyunları yayını yapıyorsanız, oynadığınız oyunu kaldıracak güçte bir ekran kartına sahip olmanız gerekir. Eğer kartınız DirectX 10 ya da üzerini destekliyorsa ve İnternet hızınız ne kadar yüksekse sizin için o kadar iyi.

Twitch’in temel sistem ihtiyaçları oldukça makul ve değişken olsa bile, yüksek grafik yoğunluğuna sahip oyunları oynarken yayın yapmak bilgisayarınıza hayli yük bindirebilir. Bazı yayıncılar, birinde oyun oynamak diğerinde de yayın yapmak üzere iki farklı bilgisayar kullanıyorlar.

 

Bir Twitch Hesabı Oluşturun 

Ücretsiz bir hesap açmak için Twitch.tv adresini ziyaret edebilirsiniz. Üye olduktan sonra kendinize ait bir avatar, banner ve izleyicilerin sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmesini sağlayacak açıklama sayfası hazırlamalısınız. Eğer yayınlarınızın sonradan da görüntülenebilmesi için kaydedilmesini istiyorsanız “Ayarlar – Kanal & Videolar – Arşiv Yayınlar” sekmesine gitmeniz ve bu özelliği aktif etmeniz gerekir.

 

Twitch Yayını Yapmak için Rehber

Twitch Yayını Yapmak için Rehber

 

Twitch Yayın İçin Kullanılacak Yazılımları Belirleyin

Yayıncının alet çantasının en önemli parçalarından biri, oynadığınız oyunları dünyayla paylaşmanıza olanak veren bir yazılımdır. En yaygın kullanılan iki yayın yazılımı, tamamen ücretsiz olan Broadcasting Softwate (OBS) ve bazı özelliklerini kullanabilmeniz için aylık abonelik gerektiren XSplit yazılımıdır. Yazılım tercihiniz değişkenlik gösterse de, yayın sisteminizi hazırlamak aynı genel adımları takip eder:

 1. Aparatlarınızı seçmek (bilgisayar monitörünüz, yayın paylaşımı, mikrofon ya da webcam),
 2. Yayınınızın izleyiciler tarafından nasıl bir arayüz ve şekille görüneceğini belirlemek,
 3. Twitch hesabınızı eşlemek ve canlı yayına geçmek.

 

 

Mikrofon ve Kamera Seçin

Alabileceğiniz en ucuz mikrofonlu kulaklık ile anında yayın yapmaya başlayabilecek olsanız bile, izleyicilerinizin sizi tertemiz işitebilmesi için yayıncılığa özel bir mikrofon tercih etmenizde fayda var. Eğer yüzünüzü göstermek istiyorsanız yeterli kaliteye sahip bir kameraya da ihtiyacınız olacak.

Konsol Üzerinden Yayın Yapın

Xbox One ya da bir PS4 sahibiyseniz, başka hiçbir ekstra ekipmana ihtiyaç duymadan direkt konsolunuz üzerinden yayın yapabilirsiniz. Xbox One’da yalnızca ücretsiz Twitch uygulamasına ihtiyacınız varken PS4’te sistemin içerisinde bulunan “Paylaş” menüsünden anında yayın yapmaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayardaki gibi ince ayar gerektirmemesi sebebiyle, yayıncılık tecrübesi edinmeniz ve yayıncılık denizine alışmanız için konsol yayıncılığı yapmanız oldukça fayda sağlayacaktır. Eğer Nintendo Switch el konsolunuzdan ya da başka benzer bir cihazdan yayın yapmak istiyorsanız, oyununuzu kaydederek bilgisayara aktaran bir capture kartına ihtiyaç duyarsınız.

 

Bir Kitle Yaratın

Twitch, hayatını oyun yayıncılığı yaparak kazanan oldukça samimi kişilerin yuvası haline gelmiş durumda. Ancak bu durumun sebebi son çıkan oyunları, en yüksek donanıma sahip bilgisayarlarıyla oynamaları değil. Çoğu Twitch yayıncısı eğlence sektörünün esas parçaları haline gelmiş durumdalar. Tüm bunlardan öte hepsi kendine has kişiliklere sahip kullanıcılar.

Twitch’in halkla ilişkiler yöneticisi Chase, “En popüler yayıncılarımız mütevazı, arkadaş canlısı, oldukça interaktif ve chat sekmesine yazan takipçilerine sanki şovun gerçek yıldızı onlarmış gibi davranan kişiler.” diyor.

Eğer yeterince büyüyebilir ve belli bir hedef kitleye ulaşabilirseniz, yayın gelirinden pay ve aylık abonelik karşılığında izleyicilerinize özel seçenekler sunabildiğiniz ortaklık teklifi bile alabilirsiniz.

Twitch’te hangi seviyeye ulaşmayı hedefliyor olursanız olun en iyi Twitch yayıncılarından o seviyeye gelebilmeniz için bazı ipuçlarını takip etmenizde fayda var.

 

Twitch Yayını Yapmak için Rehber

Twitch Yayını Yapmak için Rehber

Niş Kitlenizi Bulun

Twitch’te yer alan 2 milyon yayıncı arasından nasıl sıyrılabilirsiniz? Burke Black için yapması gereken tek şey bir korsan şapkası takmak ve sabretmek olmuştu. İki yıl boyunca sürekli olarak yayın yapmasının ardından Black, şu anda gecenin köründe onun korsan temalı yayınlarını izlemek için siteye giren 196 binin üzerinde takipçiye sahip bir Twitch ortağı.

Belki kıyıda köşede kalmış platform oyunlarına dair gizli kalmış eşsiz bir yeteneğiniz vardır, belki de Counter-Strike maçlarında ortalığı dağıtırken kameranın önüne çıkarabileceğiniz sevimli bir kediniz… Yeter ki size özel olanı bulun, onun üzerine gidin ve yayınlarınızı sürdürün.

 

Sürekli Olun

Tıpkı en sevdikleri dizileri haftanın her günü düzenli olan takip ederek TV karşısına geçen izleyiciler gibi, sizin de sürekli yayın yapmanız ve izleyicilerin sizin ne zaman canlı yayına geçeceğinizi bilmesi büyük önem taşıyor. Yayınınız öğlen vakti de olsa sabahın köründe de olsa, zaman çizelgenize sadık kalın ve yayın saatinizin hem Twitch sayfanızda hem de diğer sosyal medya hesaplarınızda yer verdiğinizden emin olun.

 

Yeni Arkadaşlar Edinin

Sonja “OMGitsfirefoxx” Reid, 770,000 takipçisi ve kendi ürün dükkanıyla Twitch’in en büyük yıldızlarından biri. Başarısının büyük bölümünü sözünü sakınmadığı espri anlayışına ve izleyicileriyle olan etkileşimine borçlu olsa da Reid, asıl patlamasını başka yayıncılarla birlikte çalıştıktan sonra yaşamıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=oeZqIaDdGl4

 

İnteraktif Olun

Twitch yayınlarını diğer eğlence çeşitlerinden farklılaştıran şey kitlenin her daim yayınların önemli bir parçası olması ile ilgili. Tüm Twitch yayıncıları, onları destekleyen izleyicilerle direkt etkileşime girmelerini sağlayan bir chat odasına sahip. İzleyicilerinize ne kadar kanepede arkadaş ortamında oyun izliyormuş hissi yaratırsanız sizi takip etmekte de o kadar sadık olacaklardır.

 

Başlangıçta Ekipmanınız Konusunda Endişe Duymayın

Sırf en sevdiğiniz yayıncının kamerası süper, greenbox’u şahane ve iki yüksek performanslı bilgisayardan yayın yapıyor diye başlangıçta siz de bu ekipmanla başlamak zorunda değilsiniz.

Twitch’in sistem ihtiyaçları hayli değişken, bu sebeple yatak odanızı tam teçhizatlı bir yayın odasına çevirmekten önce kitlenizi oluşturmaya ve büyütmeye odaklanmalısınız.

 

 

Sabırlı Olun ve Eğlenmenize Bakın!

Her türlü başarıda olduğu gibi Twitch’te de başarılı olmak, çok çalışmak, bir tarz oturtmak ve sabretmekten geçiyor. Eğer bu işi para kazanmak için yapacaksanız kolayca vazgeçersiniz.

Her halükarda sonuç olarak oyun oynadığını unutmamanız gerekiyor. Yayıncılığı bir kariyere dönüştürme hayaliniz de olsa, bir hobi de olsa, yayıncılığın temeli “eğlenmek ve eğlendirmek” olmalı. En nihayetinde siz ne kadar eğlenirseniz, sizi izleyenler de o kadar eğlenecektir.

 

Twitch Yayını Yapmak için fazla düşünmeyin ve hemen ilk denemelerinize başlayın 🙋🏼

 

Hatırlayacağınız üzere, “İçerik pazarlaması alanında kafalar karışık. Geleceğin bize neler getireceği, nelerin evrileceği ve nelerin yok olacağı, hem pazarlamacıların hem de işletme sahiplerinin bu değişimlere nasıl ayak uyduracağı büyük bir merak konusu.” demiş ve “Alternatif platformlarda rekabet daha az ve pek çok yeni fırsatlarla dolu.” diyerek aşağıdaki yazımı sizlerle paylaşmıştım.

 

Platformlar Yenileri ile Değiştirilebilir

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle

 

  42Yorum

 1. Avatar Emre   •  

  Ryzen3 2200g
  A320M Pro VH
  DDr4 Ram 2400 mhz
  Gtx 1060 -6 gb
  Bu sistemle nasıl bir yayın yapabilirim acaba ?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Sistem özellikleri yeterli ama internet bağlantı hızınız da önemli.

 2. Avatar yiğit   •  

  1050ti ekran kartı
  amd fx 8350
  8gb ram

  • Avatar Osman   •  

   I5 9400f cpu
   RX580 8GB Strix gpu
   8Gb 2400 mhz ram
   Yaklaşık 20-25 Mbit Internet bağlantısı
   (Ethernet bağlantısı)

  • Avatar Hakan   •  

   Twitch yayını yapmak için çift monitör şart mı?

   • fundalina fundalina   •     Yazar

    şart değil ama yapacağınız yayına göre çift ekran kullanmanız gerekebilir.

  • Avatar Yavuz   •  

   İntel i7 9700
   16gb RAM
   1660super ekran kartı
   Yayınlarım güzel olurmu kğpknnqfpsknwdpq

 3. Avatar enes   •  

  i5 4570
  8 gb ram
  gtx 750 ti

  • Avatar kaan   •  

   Benimde aynı ve lol için mükkemel

 4. Avatar wkrM   •  

  geforce 920mx
  intel core i5-4288U
  4gb ram

  LOL yayını için yeterlimi

 5. Avatar Baran   •  

  Ryzen 5 2600
  AMD Sapphire Rx590 Nitro+ 8GB 256bit
  8GB RAM 3000Mhz
  PUBG için yeterlimi

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Yeterli olacağını düşünüyorum.

  • Avatar Furkan   •  

   Fazla bile

 6. Avatar burak   •  

  ücretli abonelik linki veya butonunu kanalıma nasıl koyabilirim

 7. Avatar Turgut   •  

  16 gb ram
  1050ti gpu
  i7 6700k cpu
  3 mbps upload hızı
  pubg-fortnite-csgo vb oyunlar için yeterli midir ?

  yeterli olur mu ?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Evet yeterli olur.

 8. Avatar Furkan   •  

  Bu yazının yeterli olmadığını düşünüyorum, eğer birşey paylaşılacak ve bu size yeterli olur diyorsanız en ince detayına kadar yazmak zorundasınız aksi hiç bir şekilde kabul edilebilir değil, sorulacak o kadar çok soru var ki boşa zamanımı harcadım duvarda.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Merhaba Furkan Bey, yazımı Mart 2018 yılında yazdım, yani üzerinden uzun zaman geçti. Teknoloji çok hızlı değişiyor ve konu ile alakalı yazdığımız yazılar da tahminimizden daha çabuk eskiyor. İlk fırsatta daha güncel ve detaylı bir yazı yazamaya çalışacağım. Öte yandan yazılarım rehber niteliğinde ve sadece sizlere bilgi vermeyi amaçlıyor. Sorduğunuz her soruya yanıt vermeye çalışıyorum. Kabul edilebilir değil yorumunuza ise katılmam mümkün değil. Emeğime saygı duymanızı beklerdim.

 9. Avatar kamuran   •  

  internet hızı minimum kaç bit olması gerekiyor ?

 10. Avatar Mehmet   •  

  6 ram i 5 işlemcı 4 ekran kartı yeterlımı
  Cs go için

 11. Avatar raito   •  

  selam, ben de bir şey sormak istiyorum. grafik olarak çok yüksek olmayan knight online gibi veya pubg mobile gibi oyunları oynarken twitchden yayın yapmak istiyorum. bilgisayarım laptop, bunun için yeterli midir acaba

  ryzen 7 3750h ve gtx 1650 var. ram şu anlık 8gb ama galiba bir iki ay içinde dual 8 lik total 16 yapacağım.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Yeterli olacağını düşünüyorum.

 12. Avatar Magnetax   •  

  İntel Core i5 4200-U 1.60 GHZ

  Amd Radeon (TM) HD 8670M 1GB
  4GB Ram 1600 MHZ İle csgo ve lol yayını yapabilirmiyim

 13. Avatar Gonca   •  

  Eee peki sıfırdan normal bir yayın sisteminin maliyeti ortalama ne kadar olur

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Bu sorunun net bir yanıtı yok. Seçeceğiniz teçhizata göre değişir.

 14. Avatar magntaccebb   •  

  İntel Core i5 4200-U 1.60 GHZ

  Amd Radeon (TM) HD 8670M 1GB
  4GB Ram 1600 MHZ İle csgo ve lol yayını yapabilirmiyim

 15. Avatar hüseyin   •  

  İntel Core i5 4200-U 1.60 GHZ

  Amd Radeon (TM) HD 8670M 1GB
  4GB Ram 1600 MHZ İle csgo ve lol yayını yapabilirmiyim

 16. Avatar Efe   •  

  internet hızım 10mpbs upload var 60 fps çekiyorum oynadığım oyu nwarface oyun bende hiç kasmıyor ama yayında donuyor bunun sebebini çözemedim hala xd

 17. Avatar Yiğit   •  

  işlemci : amd fx 8300
  ekran kartı : amk r7 serisi – 2gb 256 bit ddr5 ekran kartı
  ram : 12 gb
  internet hızı 13 mbps
  upload 1
  ping değerlerim ortalama 5-10 arası

  • Avatar Yiğit   •  

   kusura bakmayın yanlış yazdım amd olucaktı o 😀

 18. Avatar Mahmut   •  

  İşlemci – AMD Radeon R5 2.40 Ghz
  RAM – 16
  Windows – 10
  Ekran Kartı – AMD Readon R8 Graphic

  Bu Özelliklerle Csgo Yayını Yapabilirmiyim ?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Yapabilirsiniz.

 19. Avatar ali   •  

  16 GB Ram
  128 GB ssd 2 TB Hdd
  İ7 5.Nesil işlemci
  Nividia GT1030 2 GB ram ekran kartı
  Kulaklık mikrofon var
  Tek mönitör var
  Yayın için yeterli midir
  Upload Hızı 5Mbps

 20. Avatar can   •  

  geforce gtx 1650 i3 9100 f 8 gb ram yayın yapabilir myim

   • Avatar can   •  

    teşekkür ederim sorun yaşamam degilmi oyun oynarken ?

    • fundalina fundalina   •     Yazar

     sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

   • Avatar can   •  

    birde ben normalde i5 alıcaktım fakat adam sana verdigim i3 yeni nesil dedi 9100 f onu verdi hangisi daha iyi sizce

    • fundalina fundalina   •     Yazar

     i5’in daha iyi olacağını düşünüyorum.

     • Avatar Can   •  

      Bu özelliklerle yayın actım fakat baska yerden yayınımı izleyince görüntü geç geliyor kasma oluyor bunun nedeni nedir not internetim cok kötü bundan olabilir mi ?

     • fundalina fundalina   •     Yazar

      Evet internet bağlantı hızınızla ilgili bir durum bu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir