Green Lantern Keramet Yüzükte!

En aydınlık günde, En karanlık gecede…Hiçbir kötülük kaçamayacak gözümden.
Kötülüğün gücüne tapanlar, sakınsınlar gücümden…
Yeşil Fener’in ışığından!

DC çizgi roman karakteri Green Lantern sinemalarda. Üstelik diğer çizgi roman kahramanları gibi endişeli, ciddi ve iddialı değil.

Konusuna gelince;

Hal, yetenekli fakat disiplinsiz ve hayatı ciddiye almayan, ukala bir test pilotudur. (Diğer süper kahraman filmlerinde olduğu gibi, üzücü bir ailevi geçmiş, güzel bir kız, ona hayran aile bireyleri detaylarını atlıyorum ) Hal, umarsız ve tasasız hayatını sürerken, evrende bir yerlerde Paralax adındaki ahtapottan bozma yaratık, uğradığı gezegenlerdeki hayatları emerek son vermiş ve yoluna çıkan büyük savaşçı Abin Sur’u döve döve dünyaya inişe zorlamıştır.

Abin Sur! Evrenin en büyük savaşçısı! Yüzüğünü Hal'a devredene kadar...

Olaylar bundan sonra gelişir… Abin Sur yaralanır, yüzüğünü yeni kullanıcısını bulması için parmağından çıkarır ve yüzüğün dünya yolculuğu başlar. Yüzüğün Green Lantern Corps olarak bilinen bir galaksiler arası gücüne katılmak için seçtiği insan Hal olur.

Filme adını veren yeşil fenerliler, yüzüklerinden güç alan, korkusuz ve cesur, şıkır şıkır yeşil kostümlü evren savaşçıları. Yüzükler enerji dolu ve içinden çıkan ışınlar düşünce gücüyle yönlendirilip her türlü şekle girebilir. Konu düşünce gücü ile yönetmek olunca eleştiri bol oluyor elbette. Vay efendim yarattığı şekil kargacık burgacık, ben olsam bu şekilde düşünmem diyerek, yüzüğü seçiminden dolayı film boyunca eleştirmek mümkün ancak konu efektlere ve 3D konusuna gelince orada durmak lazım.

Filmin bütününe bakıldığında bazı sahnelerin gereksiz uzatılmış olmasına ve zaman zaman temponun düşürülmesine rağmen aslında konunun basit bir şekilde anlatıldığını – konuya hakim olmayan biri için bile hoş bir seyirlik olduğunu söylemek mümkün.

3D olarak izleyebileceğiniz bu filmi mutlaka çok iyi bir salonda izleyin. Kanyon AVMde izlediğim filmin 3D kalitesi etkileyiciydi. Filmi bir kenara bırakın, özellikle dünya dışı sahneleri mükemmeldi. Sonuç olarak klasik bir Marvel & DC filmi. Süreç hep tahmin edilebiliyor ama fantastik film severler için ideal bir film.

Daha ilk bölümde yeşil ve azıcık ucundan sarı yüzüğü gördük. Oysa daha kırmızı ve mavi yüzükler var, merakla bekliyor ve bilim kurgu severlere bu filmi öneriyorum.

Eğer hala izlemediyseniz aşağıdaki 4 dakikalık WonderCon 2011 için hazırlanan özel derlemeye mutlaka göz atın.

Unutmadan filmin sonundaki yazılar bitene kadar beklemeyi unutmayın!

 

  1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir