İnternet Sektörü Neden Bu kadar İlgimizi Çekiyor?

Sevgili Ramiz Tayfur, “İnternet sektörü neden bu kadar ilgimizi çekiyor?” konulu bir mim serisi oluşturarak beni de etiketlemiş.

Şimdiye dek yaşadığım deneyimlerden hareketle bu mime katkıda bulunmak istedim. Önce kişiler daha sonra markalar için gözlemlerimi aktarıyorum.

İnternet sektörü kendimizi ifade edebilmemiz için hepimize ucu bucağı görünmeyen bir yol açtı, sınırları ortadan kaldırdı. Bu sektörü var eden ve bu sektörden beslenen bizler için bilgi birikimimiz, okuduklarımız, gezdiğimiz yerler, giydiklerimiz, yediklerimiz, iş hayatımız, ruh halimiz… kısaca paylaşmak istediğimiz ve başkalarını da bu duruma dahil edeceğimiz bir kaynak oluşturdu.

 

Sosyal medya ise başka kişilerle İnternet üzerinden sohbet etme – iletişim kurma becerisi olarak hayatımızın merkezine yerleşti. Meslektaşlarımız, müstakbel arkadaşlarımız, sektörümüzden kişiler, müşterilerimiz, kendimize – ilgi alanlarımıza yakın bulduklarımız bir kütüphane gibi dizi dizi keşfimizi beklemeye başladı.

 

İlgi alanlarınıza dair binlerce insanın bulunduğu bu mecralarda sohbete katılmanın ve bir parçası olmanın & ait olmanın verdiği mutluluk, zaman zaman hissettiğimiz yalnızlık duygumuzu da aldı götürdü. Üstelik bilgi dağarcığımızı geliştirdik ve kendimize güvenimizi yeniledik.

 

TurkcellPlatinum_YabanAkademi_

 

Çoğumuz arkadaşlarımızın, hayatımıza bir şekilde giren insanların şimdi neler yaptıklarını görmek-bilmek isteriz. Onlara ulaşmak, mesaj yollamak, kutlamak, tüm bunlar sosyal medya mecralar üzerinden paylaşım yapma konusunda bizlere motivasyon sağladı.

 

İnternet sayesinde evimizin, arkadaşlarımızın, akrabalarımızın ve yakınlarımızda bulunanların dışında bir dünya olduğunu keşfettik ve bu daha da fazlası ile yakınlaşmak konusunda arzularımızı tetikledi. Farklılık ve benzerliklerimizi ortaya koymak için paylaşmaya başladık ve zaman içerisinde evrensel bir “Paylaşma arzusu” ortaya çıktı.

 

 • Kabul görme arzusu
 • Dahil olma arzusu
 • Onaylanma arzusu
 • Bağlı kalma arzusu
 • Öğrenme arzusu
 • Sosyalleşme arzusu
 • Önemsenme arzusu
 • Haber alma & verme arzusu…

tüm bu arzuları karşılayabilecek mecralara kavuşmak heyecan yarattı. Her ne kadar büyük bu arzuların bir kısmı kendine güvensizlikle ilintili olsa bile paylaşımlarımızın ardında bunların yattığını düşünüyorum.

 

sosyal_medya_trendleri_2015_

 

Matematik hayatımızın hep merkezinde.

Daha fazla okunmak, beğenilmek, daha kalabalık bir sosyal çevre edinme isteğimizi tetikledi. Yayıldıkça yayıldık ve hep daha fazlasını istedik. Like ekonomisi ile birlikte sosyal mecralar hem sayısal bir analiz hem de daha fazla kişiye erişebilme olanağı sunan bir yapı haline geldi. Yeniliklerle dolu bir hayata başladık. İletişim ve pazarlamanın temeli aynı kalsa bile yeni araçlarla birlikte daha çok önem kazandı ve zenginleşti. Yeni meslekler oluştu, yeni mecralar açıldı, bu hepimiz için sınırların kaldırıldığı fırsatları doğurdu. Markaların da bu dünyaya dahil olma isteği ve bağlı kalma arzusu İnternet’i zenginleştirdi.

 

İnternet ilgimizi ve merakımızı her daim canlı tuttu, iletişim kurma açlığımızı doyurdu, kişileri ve markaları ulaşılabilir kıldı yani temel bir ihtiyacımızı karşıladı ve bizi birleştirdi.

 

Yaşadıklarıyla yazılı – görsel bir iz bırakabilme fırsatı bulan herkes için önce masaüstü bilgisayarlar, ardından taşınabilir cihazlar ve en nihayetinde akıllı telefonlar vazgeçilmez oldu. Okuma, iletişim kurma – iletişimde kalma, takip etme, satın alma, haber-bilgi alma, yön bulma, fikir alma… hemen her konuda akıllı telefonlarımız pusulamız haline geldi. Önem verdiğimiz – benimsediğimiz her konu, yeni kapılar açılmaya ve yeni fırsatlar sunmaya devam ediyor.

 

chrome_eklentileri

 

İnternet merak ve ilgimizi canlı tuttukça daha fazla bağlı kalmak istiyoruz. Günümüzde nesnelerle bile iletişim kurabiliyoruz. Attığımız tek bir tweet bile analiz edilip, değerlendirilebilecek datanın parçasını oluşturuyor. Bu fikirlerimizin, yorumlarımızın, yazıp çizdiğimiz paylaştığımız her şeyin önemini daha da arttırıyor.

İnternet dünyayı değiştiriyor ve hepimiz bu gelişime ayak uydurmaya çalışıyoruz. Merak ve arzumuzu tetikledikçe, fırsatlar doğurdukça, yenilikler sundukça daha da ilgimizi çekiyor, çekmeye devam edecek.

Bu yazıyı bir yerde sonlandırmak lazım 🙂 Aslında İnternet’in hayatımıza girmesiyle birlikte otaya çıkan rant, psikolojik sorunlar, yeraltı dediğimiz oluşumlara dair de bir yazı yazmalı…

 

Ramiz Tayfur’a mim için teşekkür ediyor, ben de Süleyman Sönmez, Alay Onay, Caner Yıldırım’ı ve şu an bu yazıyı okuyan SENi mimliyorum. Bakalım konu ile ilgili neler söyleyecekler, söyleyeceksiniz 🙂

Merakla paylaşımlarınızı bekliyor, katkılarınız ile konuyu geliştireceğinizi umuyorum.

 

  2Yorum

 1. Avatar Ramiz   •  

  Gerçekten açmış olduğum mim konusunu çok güzel özetlemişsin. Ayrıca internetin hayatımıza girmesinden sonra ki psikoloji ve yeraltı oluşumu konuları da yazıya dökülse mükemmel olur. Mim’e geri dönüşün için teşekkür ederim 😉

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   İlk fırsatta yazmaya çalışacağım, mim için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir