Çalışmalarınıza Verim Katacak Araçlar

İster küçük bir işletme olun, isterseniz freelance & serbest çalışarak birden fazla projeye destek olun çalışmalarınıza verim katacak araçlara ihtiyaç duyarsınız. Her iş kaleminin fonksiyonu farklıdır ve planlarınızı bir şablon üzerinden ilerletmek tahmin edemeyeceğiniz kadar çalışma veriminizi arttırır.

Ortak çalışılacak dosyalar, onay işlemleri, zaman yönetimi, toplantı organizasyonu ve daha pek çok alanda işlerinize pratiklik katacağını düşündüğüm ve şu anda kullandığım uygulamaları sizin için derledim.

Küçük İşletmeler & Serbest Çalışanlar için Ücretsiz, Pratik Uygulama ve Araçlar

Açıklamalarını okuduktan sonra araç veya uygulamaları kullanmak için, isimlerinin üzerine tıklamanız yeterli…

 

Ortak Çalışma Alanı için Araçlar

Ortak çalışma dosyaları için ücretsiz hizmet veren Google Drive benim de sıklıkla başvurduğum bir adres. Aynı dosya üzerinde çoklu çalışma ortamı sunan drive, yorum balonları ve anlık mesajlaşma özelliği ile çok kullanışlı. Google hesabınızla kullanabileceğiniz drive’a, tüm mobil cihazlardan erişebiliyor olmanız ise artı bir değer. Dosyalarınızı buluta taşımaya karar verdiyseniz bu konuda tüm alternatifleri değerlendirmenizde fayda var. Ücretsiz sürümler üzerinden verilen depolama alanlarını gönlünüzce kullanın ve dosyalarınızı kaybetme riskini bir kenara bırakın.

Google Drive Alternatifleri;

Yandex Disk

Dropbox

 

 

Etkili İletişim için E-posta Araçları

İletişiminizin merkezine e-postayı koyduysanız ücretsiz edinebileceğiniz onlarca adres var. Kullanmaya başlamadan önce klasör, etiket ve imza bilgilerini önceden hazırlayın. Bu ön çalışmayı yapmak ileride size düzen ve konfor sağlar. Ben google’ın e-posta hizmetinden faydalanıyorum ancak alternatiflere de arada başvuruyorum. Yandex mail, Yahoo mail, Outlook bunların başında geliyor. Ancak tüm bunlara rağmen klasik e-posta iletişimi zaman zaman karışıklığa sebep olabilir. Konuşmaları tek bir yerde tutmak, ilgili kişiler için özel izin seçenekleri belirlemek ve etiketler oluşturmak için Asana’yı da alternatifleriniz arasına almanızı öneririm. En fazla 15 kişilik gruplar oluşturabileceğiniz araç, pratik ve iletişim gücünüzü bir adım öteye taşıyor.

Bildik çözümlere ek olarak önereceğim Mailstrom ise, iletişim kurduğunuz kişi ve grupları ek bir çalışma içerisine girmeden klasörler halinde sunuyor. Dilerseniz konu başlıkları veya gönderici bilgileri, dilerseniz zaman bazlı veya boyuta göre sıralama yapacağınız e-postalarınız daha kullanışlı ve düzenli hale geliyor.

 

E-posta ile Pazarlama Araçları

E-posta üzerinden oluşturabileceğiniz bir pazarlama kampanyası, çalışmalarınızı duyurmanız açısından olumlu bir etki bırakır.

Bu konuda MailChimp ücretsiz ve kolay bir çözüm sunuyor. Örnek şablonlar üzerinden oluşturduğunuz postanızı kolayca adres kutusunuzdaki kişilere ulaştırabilirsiniz. Sistem üzerinden 2000 üyenize 12.000 e-postayı ücretsiz gönderebilirsiniz. E-postalarınızın ne kadarı okunmuş, ne kadarı spam’e gitmiş tüm metrikleri takip edebilirsiniz.

 

Belge İmzalama Araçları

Bazı projelerde makbuz, sözleşme ve gizlilik anlaşması imzalamanız gerekir.

Bu tür evrak işleri için PandaDoc’u kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak ise Adobe eSign üzerinden belgelerinizi güvenli bir şekilde imzalayıp, depolayabilirsiniz.

 

Video Konferans & Toplantı Araçları

Video konferanslar uzakları yakın kılar. Diler yurtiçi diler yurtdışı çalışmalarınızda, toplantı ve bireysel telefon ve video görüşmeleriniz için bir araca ihtiyaç duyarsınız. Skype gibi ücretsiz araçlar bu konuda mükemmel bir çözüm sunar.

Video Konferans Alternatifleri;

ZohooMeeting

ooVoo

GoToMeeting

 

 

 

Takip Araçları

Kişisel, kurumsal blogları, sık ziyaret ettiğiniz web sitelerini en kolay RSS reader kurarak takip edebilirsiniz. RSS kullanmayı alışkanlık haline getirmek sizi her daim besler ve gündemi takip etmek açısından kolaylık sunar. Bu konuda markalar genelde deneme sürümüyle ilginizi çeker ve ücretini ödemeniz dahilinde takibinizi devam ettirecek çözümler sunar. Ben uzun süredir Digg Reader kullanıyorum ancak ücretli olmasından endişelendiğim için sık sık arşivimin yedeğini alıyorum.

 

 

Proje Hazırlama Araçları

Gelişi güzel hazırlanmış bir çalışma daha en başında olumsuz bir etki bırakır.

Bu konuda hazır araçlar kullanıp – profesyonel bir düzenleme aracına ihtiyaç duyarsanız QuoteRoller iyi bir seçenektir.

Pano görünümlü bir araç olan Wrike üzerinden de projeniz için çalışmalarınıza akış kazandıracak hızlı bir plan oluşturabilirsiniz.

İnfografik, grafik, sunu hazırlamak için ise ücretsiz kullanabileceğiniz araçlara dair bir yazı hazırlamıştım. Buraya tıklayarak bu çalışmalardan faydalanabilirsiniz.

 

Planlama Araçları

Proje, alışveriş, seyahat planı, yapılacaklar, günlük plan… konusu ne olursa olsun planlamayı kolaylaştıran ve planınızı çalıştığınız kişilere paylaşma olanağı sunan Wunderlist favori araçlarınızdan biri olacak. İş takibini mobil üzerinden gerçekleştirecek olanlar için ideal bir uygulama.

Evernote ise aldığınız notları tüm cihazlarınızda ortak bir şekilde kullanabilmenize olanak sağlıyor. Fikir, hatırlatma, ilham veren bir fotoğraf, ses kaydı… türü ne olursa olsun aldığınız notlar proje veya blog yazısı için hazır hale geliyor.

Ajanda için ise Sunrise‘ı öneririm.

 

Beyin fırtınası & Mind Mapping Araçları

İyi fikirler tüm müşteriler tarafından takdir edilir ve beyin fırtınası yapmak rutin bir iş kalemidir. Bu konuda eksiklerinizin olduğuna inanıyor ve pratiğe ihtiyaç duyuyorsanız size bir tavsiyem var.

MindMeister üzerinden egzersizler yapabilir, fikirlerinizi başkalarıyla paylaşabilir, bu fikirleri göreselleştirebilir ve bir sonraki aşama için kullanılır hale gelebilirsiniz.

 

 

Önerdiğim araçların işlerinize düzen ve kolaylık getireceğini umuyor, fayda görmenizi diliyorum 🙂

 

  6Yorum

 1. Avatar Emre Acun   •  

  Teşekkürler faydalı yazınız için 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Fayda gördüyseniz ne mutlu bana…

 2. Avatar Emir Kenar   •  

  Çok Yararlı araçlar gerçekten çoğunu kullanıyorum. Rss uygulaması olarak da Feedly kullanıyorum. Android uygulaması da mevcut. Telefondan kolayca takip edebiliyorum. 🙂 Alternatif olarak ekleyebilirsiniz. 🙂

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Feedly’i çok uzun bi dönem kullandım ancak zaman zaman sorunlar yaşadım bu sebeple digg’e geçtim ve orada kaldım 🙂 RSS uygulamalarına çok güvenemediğim için yedek alma konusunda takıntılıyım, arşivim büyük emekle oluştu bu yüzden gözüm gibi bakıyorum.

 3. Avatar Ayhan KORKMAZ   •  

  Gerçekten çok kaliteli bir yazı olmuş. Zevkle okudum ve notlar aldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir