Reklamsız Yeni Sosyal Ağ TPO

Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Walles’ın friendfeed’i andıran ve reklamsız kurguladığı yeni sosyal ağ TPO beta sürümüyle yayına girdi.

İşte bir bakışta TPO, ilk kullanıcı deneyimim ve bu ağ üzerinde yapabilecekleriniz.

Sosyal ağların açılıp – kapanma hızına yetişmek mümkün değil. Bugün yeni bir tanesi ile tanıştık ve kullanıcı adlarımızı alıp deneyimlemeye başladık. Friendfeed’in kapatılışı hepimizi üzdü ve başka sosyal mecralara dağıldık. İlk izlenim olarak bende Google + ve Friendfeed karışımı bir etki bırakan TPO’nun sunduğu yenilikler ve yapılabilecekleriniz kısaca aşağıda…

TPO_Nedir_0

TPO’da neler paylaşılıyor?

Fotoğraf – video içerikleri, fotoğraf albümü, link paylaşımı, durum güncellemeleri… vs yapabildiğiniz TPO, hashtaglarin aktif olarak kullanıldığı bir mecra. Ekranın sağ tarafından bulunan popüler hashtagler üzerinden daha şimdiden yüzlerce bağlantıya ulaşmak mümkün.

TPO_Nedir8

Kullanıcıların ağ ve hashtagler üzerinden bireştiren TPO’nun odağında sivil toplum örgütleri, sosyal kuruluşlar ve kar amacı gütmeyen kurum – kuruluşlara erişim ve yardımı kolaylaştırarak sunmak var. Üye olduğunuzda bu kuruluşlar size otomatik olarak öneriliyor. Bu sayede bir bağış platformu olarak kullanılabilen TPO, kullanıcıların desteklemek istedikleri konuyla ilgili kampanya yapmasını destekleyen araçları da ağ üzerinden kullanıma sunuyor.

Şu anda gruplar ve bildirimleri oldukça hareketli. Sürekli yeni başlıklar ekleniyor ve bunlar size bildirim olarak sunuluyor.

TPO’yu Pazarlama amaçlı kullananlar var. Ama nasıl?

TPO_Nedir

TPO’nun dili İngilizce ve ilk izlenim olarak ne yazık ki daha ilk günden pazarlama amaçlı tuhaf denemeler “hashtagler üzerinden” yürütülmeye başlandı bile. Şimdik twitter’da olduğu gibi trend hashtagler üzerinden girişimler sürüyor 🙂

Fayda amaçlı sunulan bu ortamı umarım toplum olarak bozmayız.

TPO’nun sunduğu yenilikler.

TPO’nun sunduğu bir yenilik ise Unlike. Dilerseniz paylaşımların altına gelen yorumları “like” veya “unlike” ederek beğeninizi ifade ediyorsunuz.

TPO_Nedir1

Lokal dernekler ile ilgili çalışmalara ise “Causes” menüsü üzerinden erişebiliyorsunuz.

TPO_Nedir9

TPO’da kullanıcı nasıl eklenir? Arkadaşlarınızı nasıl bulursunuz?

İlgi alanınıza yönelik aramalar için # hashtag kullanmak zorundasınız, kullanıcıları aramak için ise adını yazıp arama butonuna basmanız yeterli. Ancak beta sürümünde olduğu için kullanıcıları bulmak kolay değil. Örneğin ben eşimi kullanıcı adıyla arayarak erişemedim, bu yüzden adını yazdım ve ancak o şekilde arkadaşlarımın arasına ekleyebildim. Tanıdığınız kişilerin profil bilgileri üzerinden arkadaş eklemeniz en kolay yol.

TPO’ya nasıl üye olunur?

tpo_logo

Şimdilik TPO ile test sürüşündeyiz, sizde TPO’ya buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

Yeni mecra yeni heyecan demek. Beni arkadaş olarak eklemek isterseniz profilime buraya tıklayarak erişebilirsiniz… Follow + etmeyi de unutmayın 🙂

  1 Yorum

  1. Pingback: 2015 Sosyal Medya Verileri ve En Çok Konuşulanlar - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir