İnternetten Alışveriş Yapmanın Püf Noktaları

İnternetten alışveriş yapmamızın bir sürü nedeni var. Çok kolay olması, çoğunlukla ucuz olması, ürün incelemelerinin ve araştırmalarının kolayca yapılması bunlardan bazıları. İnsanlar gün geçtikçe internetten daha çok alışveriş yapmaya devam edecekler ancak bu konuda bilmemiz gereken bazı ince noktalar var.

İnternetten alışveriş yapmanın püf noktaları düşünmesi zor değil ancak çoğunlukla atladığımız şeyler. Bu püf noktaları kullanarak alışverişimizi daha kolay ve daha ucuz yapabiliriz.

 

1- Ödeme yönetiminiz göre kampanyalara dikkat edin.

internetten-alisveris-1

 

İnternet üzerinden ödeme yapabileceğimiz yeni yeni kanallar çıkmaya başladı. Kredi kartları ve banka kartları dışında, BKM Express gibi online sistem üzerine kurulu yöntemlerle ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ödeme yöntemlerini yaygınlaştırmak için çoğu zaman yeni sistemlere yönelik kampanyalar yapılmakta. Enpara kartın uzun bir süre yürüttüğü bu agresif kampanya girişini BKM Express’te görmeye başladık.

İnternetten alışveriş yaparken güncel ödeme yöntemlerini takip ederek çok avantajlı kampanyalar yakalayabilirsiniz.

 

2- Arama motoru ile alternatif siteleri kontrol edin.

internetten-alisveris-2

Aradığınız ürüne sadece bir mağazada değil, bir çok mağazada bakın. Herhangi bir markanın ürünü internet üzerinde onlarca sitede satılıyor. Bu mağazalar birbirinden bağımsız olarak kampanya ve indirim yapabiliyor, ya da ürün fiyatında farklılık gösterebiliyor. Bu yüzden almak istediğiniz ürünü Google gibi arama motorlarında aratın, zaten Google arama sonucunda direk ürünün fiyatını ve mağazasını gösteren bir banner göreceksiniz. Buradan ürünü bulabileceğiniz en düşük fiyat hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

 

3- İndirim kuponu kullanın. 

internetten-alisveris-3

 

Yurtdışında çok kullanılan, ülkemizde de yavaş yavaş popülerleşen ancak tam olarak alışkanlık haline henüz gelmemiş indirim kuponları, online alışverişin en cazip noktalarından. Ücretsiz olarak bulabileceğiniz bu kodlarla alışverişinize direk 30%, 50 TL gibi indirimler kazanabilirsiniz.

Hatta sadece indirim kuponu yayını yapan siteler de mevcut. Hollanda merkezli ve 10 ülkede hizmet veren Saleduck dünyanın önce gelen indirim kuponu platformu. Ülkemizde de 2015 yılından beri yayında olan Saleduck’ta Boyner, Mizu, Hepsiburada, Flo, Modagram, Yalıspor gibi mağazaların indirim kuponlarını sık sık bulabilirsiniz.

 

4- İade durumunda ücretsiz Kargo imkanı sunan siteleri bulun.

İnternetten aldığımız ürünleri deneme fırsatı bulamadığımız için, ürünümüzü iade etmek isteyebiliriz. Bu durumda da paketimizi geri kargolamamız gerekmekte. Ancak bazı siteler iade durumda da kargoyu karşılarken, bazıları için para ödemeniz gerekmekte. Bu yüzden, iade şartlarına dikkat edin ve aide durumunda da ücretsiz kargo imkanı olan siteleri bir adım önce çıkarın.

 

5- Özel günlerin indirim dönemlerini takip edin.

internetten-alisveris-4

Anneler Günü, Babalar Günü, Black Friday gibi özel günlerde mağazalar cazip kampanyalar sunabiliyorlar. Eğer alışveriş yapmak istediğiniz zaman, böyle bir özel güne yakınsa bekleyebilir, olası bir indirim kampanyasını yakalayabilirsiniz.

 

6- Eğer alacağınız üründen emin değilseniz, sepetinize ekledikten sonra siteden çıkın.

Alacağınız üründen emin değilsiniz, indirim dönemine denk gelmediniz ya da herhangi bir indirim kodu bulamadınız. O zaman düşündüğünüz ürünü sepetinize ekleyin ve daha sonra siteden çıkın. Sepetinizi dolu bıraktığınızı farkeden mağaza, mailinize size özel indirim ya da kampanya gönderebilir.

 

 

  1 Yorum

  1. Avatar maaşı org   •  

    teşekkürler güzel açıklamalı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir