İstanbul Design Week Türkiye’nin İmajına Önemli Katkılar Sağlamaya Devam Ediyor!

8 yıldır, dDF’in (Dream Design Factory) organize ettiği ve bu yıl 27 Kasım – 1 Aralık 2013 tarihleri arasında ilk defa Maçka Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşecek olan İstanbul Design Week, 5 gün boyunca dünyanın en önemli tasarımcılarına ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin tanıtımına ve imajına yıllardır önemli katkılar sağlayan etkinlik, tasarım ve sanat dünyasının fikir önderlerini ve sanatçıları İstanbul’a çekiyor.

İstanbul’un uluslararası en köklü tasarım oluşumu olan İstanbul Design Week, bu sene ilk defa Eski Galata Köprüsü’nden ayrılıyor. Tamamen tasarım adanmış bir hafta olan İstanbul Design Week, tasarım sergileri, konferanslar ve atölye çalışmaları ile 27 Kasım – 01 Aralık tarihleri arasında Maçka Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşecek.

 

Print

8 yıl içerisinde uluslararası bir platforma dönüşen İstanbul Design Week’in ve dolayısıyla tasarımın, Türkiye ekonomisine, ihracat ve turistik anlamda katkıları da gözlerden kaçmıyor. Türkiye’nin dünyada tasarım ve tasarımcılarıyla yerini alması, tasarım aracılığıyla uluslararası bir network/ağ oluşturmak, farklı tasarımın gücüyle Türkiye’yi algıda daha güçlü ve daha farklı konumlanmasına katkıda bulunmasını sağlayan etkinlik; tasarım ve sanat dünyasının fikir önderlerinin ve sanatçılarının ilgilerini hem İDW’ye hem de İstanbul’a çekiyor.

 

İDW, endüstriye ve Türkiye ekonomisine katkılarının yanı sıra, genç tasarımcılar ve yeni başlayan firmalardan oluşan Türkiye’nin yaratıcı gençliğinin, ekonomik olanaklarını genişletmek adına uluslararası alanda tasarım ve ticaret dallarında uzman kişilerle buluşma fırsatı da sağlıyor.

 

2005’ten bu yana toplamda 350 tasarımcı ve firma tarafından 4200 ürünün sergilendiği İstanbul Design Week, bu sene de beş gün boyunca tasarım, trend, moda, bilim, mimarlık ve teknoloji hakkında en yeni projeler, sergiler ve atölye çalışmalarıyla dopdolu bir program sunacak.

 

Bu sene, “Tasarım ve Kent” başlığını konu eden İstanbul Design Week, Finlandiya, İsviçre, İngiltere, Avusturya, Polonya, İtalya, Hollanda, Almanya ve Fransa gibi farklı ülkelerin tasarım yaklaşımlarının görülebileceği sergileri misafir ediyor. Neredeyse her bir günü, ayrı bir ülkeye adanmış olan İDW’de, Polonya, Helsinki, İsviçre gibi ülkelerin tasarım yaklaşımlarını gözler önüne serilecek.

 

idw_BRAND

Geçtiğimiz senenin tasarım başkent olan Helsinki’den, Finlandiyalı en iyi tasarımların ve tasarımcıların ödüllendirildiği Finnea Ödüllü tasarımlar, İstanbul Design Week kapsamında, beş gün boyunca sergilenecek. Dünyayı gezerek; Finlandiya tasarımlarını, tasarımcılarını, şirketlerini tanıtmayı amaçlayan sergi, İstanbul Design Week ile ilk defa Türkiye’ye geliyor. Finlandiyalı birçok ödüllü tasarımcılar ve Finlandiya Başkonsolosu Nina Vaskunlahti’nin de katılımlarıyla İDW’nin ikinci günü (28 Kasım, Perşembe) çok özel bir kokteyl verecekler.

 

30 Kasım 2013 Cumartesi günü, İsviçre Tasarım Danışmanı Pierre Keller vereceği konferans ve İsviçre’den gelecek olan genç tasarımcılarla İstanbul Design Week’te İsviçre rüzgârı esecek.

 

Polonyalı seramik – porselen tasarımcıların, bardak ve kupalardan oluşan özgün koleksiyonu da İstanbul Design Week’te tasarım severlerle buluşacak. Polonya’nın tasarım anlayışını seramik bardaklara taşıyan sergi, 20. ve 21. yüzyılda Polonya tasarım tarihini inceleme fırsatı sunacak. Türkiye-Polonya arasındaki ilişkilerin 600. yılını kutlayacağımız 2014 yılı öncesinde ağırlanacak olan Polonyalı ünlü tasarımcıların, 1 Aralık 2013 Pazar günü vereceği workshop ile seramik – porselen bardakların üzerine tasarım yapma fırsatı yaşayacaksınız.

 

Ayrıca, dünyanın önde gelen 15 mimarlık okulunun projeleri, aralarında Aziz Sarıyer, Can Yalman, Koray Özgen gibi 2007 yılından 2012 yılına kadar ödül almış ünlü Türk tasarımcıların ödül alan ürünleri, İngiltere’nin en ünlü sanat ve tasarım üniversitesi “Royal College of Art” mezunu 8 gencin bir araya gelerek yarattığı “No Borders-Sınır Yok” sergisi, 10 yaratıcı sürpriz ismin İstanbul’un önde gelen mekânlarına özel tasarladığı Red Bull dolapları ve 2010 yılından beri düzenlenen 40 yaş altı 40 Genç Türk tasarımcıların 40 ürününden oluşan Design Spirit İstanbul da İDW 2013 kapsamında sergilenecek diğer projeler arasında yer alıyor.

 

IDV_ConferenceProgram

 

“İDW 2013, genç tasarımcılar ve yeni tasarım firmalarına da ev sahipliği yapıyor!”

 

İstanbul Desing Week bu sene de genç tasarımcılara ve yeni başlayan firmalardan oluşan Türkiye’nin ve dünyanın yaratıcı gençliğine de destek olmaya devam ediyor. Aralarında geri dönüşümlü sallanan sandalye Flaxx, Flat Craftwork, Derin Design, Ron Tasarım ve Naif Design gibi genç tasarımcıların kurduğu yeni firmalar ve tasarımların da olduğu İDW’de ayrıca Philips Geleceğin Televizyonu Yarışması’nın sonuçlarının yer aldığı özel öğrenci projelerinin sergileri ile gelecek nesil tasarımcıların keşfedilmesini destekleyecek.

 

“İDW 2013 yine Dünyaca ünlü konuşmacılara ev sahipliği yapacak!

 

Sergiler kadar, yaratıcı endüstri dünyasından birçok özel ismi konferanslarıyla ağırlayacak olan İstanbul Design Week’in bu seneki konuşmacıları arasında, İsviçre Tasarım Danışmanı Pierre Keller, Arjantin doğumlu İsviçre’nin ünlü ve ödüllü Endüstriyel Tasarımcı Alfredo Häberli, dünyada trend haline gelen son yılların en yenilikçi tasarımı NOOKA saatlerinin kurucusu ve tasarımcısı Matthew Waldman, İrlanda CCAE Cork Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı Jason O’Shaughnessy, Bosnalı Moda Tasarımcısı Anastasia Su, Mimar Martin Lesjak ve Finlandiya’dan Arni Aromaa gibi isimler yer alıyor.

 

“Sürprizlerle dolu 5 gün!”

 

Sergileri, katılımcı firmaları, konferansları, workshoplarıyla ve partileriyle dopdolu 5 gün sunan İstanbul Design Week’te sizleri Almanya’dan gelen çok özel bir ışık enstalasyonu karşılayacak. Ayrıca, FG ve Lounge FM’in sponsorluğunda, ünlü DJ’ler Murat Uncuoğlu ve Birol Güven, 1 Aralık Pazar günü “Music & Design” workshop ile İDW’ye keyifli bir nokta koyacaklar.

 

“İDW Sokağa çıkıyor!”

 

“Yaratıcılık ve Şehir Sergisi” adı altında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yaratıcı endüstri mağazalarının vitrinlerinde bireysel tasarımcılara ait ürünler, özel vitrin sergisi kapsamında sergilenecek. Genç tasarımcıların farkındalık yaratmak için yaratılan bu projede satın almak isteyenler web sitesinden online olarak satın alabilecekler.

Detaylı bilgi için: www.sokakgalerisi.com

 

 

İstanbul Design Week’i sosyal hesaplarını takip ederek daha da yakınlaşabilirsiniz.

Web: http://www.istanbuldesignweek.com

Twitter: twitter.com/IDW13

Facebook: www.facebook.com/istanbuldesignweek2012

Instagram: @istanbuldesignweek #istanbuldesignweek #IDW2013

 

Sergiler Hakkında:

 

1. “Finlandiya’dan Ödüllü Tasarımlar Sergisi”

Finlandiyalı en iyi tasarımlarının ve tasarımcılarının ödüllendirildiği Fennia Prize – Fin Tasarım Ödüllü tasarımcılar, İDW 2013 kapsamında ilk defa Türkiye’de! Fennia Prize – Fin Tasarım Ödülü, her iki yılda bir, Tasarım Forumu Finlandiya ve Finnea Grubu tarafından organize edilmektedir. Toplam ödülün € 35.000 tutarında olduğu ödülün amacı ise tasarıma yatırım yapmayı teşvik etmektir.

 

Dünyayı gezerek; Finlandiya tasarımlarını, tasarımcılarını, şirketlerini tanıtmayı amaçlayan sergi, ülkemize Finlandiya Konsolosluğu’nun destekleri ile gelmektedir.

 

2. Glass&Cup Polonya Tasarım Hikâyeleri

20 ve 21. yüzyılda Polonya tasarımının tarihini inceleyen bu özgün sergi, bardak ve kupalardan oluşuyor. Seramik tasarımcısı ve bir tasarım tarihçisi arasında geçen küratör söyleşi olan bu sergi, çalkantılı ve son yüzyıllarda Polonya’daki cam ve seramik üretimini konu almaktadır. Bağımsızlığın ilk günlerinden, 2.Dünya Savaşı sonrasındaki döneme ve çağdaş zamanlara uzanan sergi, iki karşıt çaba tarafından belirlenmiştir: Bir tarafta benzersiz, ulusal bir üslup oluşturma amaçlı inatçı bir çaba, diğer tarafta ise canlı imalar ve uluslararası etkilerin izleri.

 

1930’lara kadar uzanan endüstriyel üretim gümüş kaplama bardak tutuculardan, popüler kahve setlerine, 1950’lerin özel seri “New Look” parçalarından, çağdaş tasarımlara kadar resmi ve mahremin birbirine dolandığı büyüleyici hikâyeleri su yüzüne çıkartıyor.

 

Zamek Cieszyn ile Adam Mickiewicz Ensitüsü tarafından düzenlenen bu sergi “Fly with Art Foundation” tarafından tasarlanmış “Glass&Cup” fikrine dayanmaktadır. Kasia Jeżowska and Bogdan Kosak küratörlüğündedir.

 

3. Mimarinin Modernleşmesi / Uluslararası Mimari okul projelerinden seçkiler

 

Uluslararası Mimarlık Okullarının TAB 2013’teki “n+1 Methods” sergisi, dünyaca ünlü 15 mimarlık okulunun projelerini İstanbul’a getiriyor. Şehir planlamasına yardımcı olacak ve modern yapılaşma ve kamusal alanların yaratılması ile ilgili konularda yaratıcı projeler sergilenecek.

 

4. İNGİLTERE’DEN GENÇ TASARIMCILAR

 

İngiltere’nin ünlü sanat ve tasarım üniversitesi “Royal College of Art” mezunu 8 genç bayan, London Design Festival sonrasında İstanbul’da tasarımlarını getiriyorlar. 8 farklı tasarımcıdan 8 farklı tasarım; aydınlatma, mobilya, masa aksesuarı, moda ve cam gibi konularda genç, dinamik, eğlenceli, hikâyeleri olan tasarımlar sergilenecek.

Tasarımcılar:

1. Lina Patsoui- The Sun Clock Collection

2. Dagny Rewera & Lucy Norman – Winter Tide

3. Bilge Nur Saltik – OP-jects

4. Rive Roshan & Bilge Nur Saltik – Scarf Rings

5. Annina Gaehwiler – Nuts on Circles

6. Lucy Norman & Annina Gaehwiler – Back & Forth

7. Diana Simpson Hernandez – Aztek Neck Plates

8. Jule Waibel- Entfaltung

 

 

 

5. Elle Decoration Uluslararası Tasarım Ödüllerinin Türkiye Seçkisi

2007 yılından 2012 yılına kadar ödül almış ünlü Türk tasarımcıların ödül alan ürünleri sergilenecek. Türkiye’de seçilen tasarımcılar her sene Milano Design Week’te sergileniyor. Bu sene ilk defa karma bir sergi yapılarak 12 seçilmiş ürün özel bir proje ile İstanbul Design Week’te sergilenecek.

Sergide yer alacak tasarımcılar ve tasarımları:

 • Yılın Tasarımcısı -Aziz Sarıyer-S lounge-2007
 • Genç yetenek-Joelle Hançerli- Bank-2008
 • Oturma birimi-Autoban-Deco Sofa-2009
 • Aydınlatma-Terzani-Barlos Baylar-Atlantiz-2009
 • Zemin kaplama-Koray Özgen-Dhoku-2012
 • Banyo-Vitra-Freedom-Ross-2009
 • Mobilya-Derin Sarıyer-Nas-2012
 • Kumas-Haremlique-Caroline Koç & Berrin Yoleri-2009
 • Masaüstü Aksesuar-GaiaGino-fish scale-2011
 • Mutfak-İntema-Atilla Kuzu-2010
 • Yatak odası-Faruk Malhan-PArtita-2012
 • Duvar Kaplama-Çanakkale Seramik-Can Yalman-2007

 

6. Redbull Canvas Cooler

10 yaratıcı sürpriz kişi, Red Bull dolaplarını İstanbul’un önde gelen mekanlarına özel olarak yeniden tasarlıyor. İkonik Red Bull dolapları önce İstanbul Design Week’te Red Bull Curtes Canvas Cooler alanında sergileniyor, ardından İstanbul’un en seçkin ve tasarım odaklı mekânlarda yerlerini alıyor olacak.

 

 

Konferans Konuşmacıları Hakkında:

1. Alfredo Häberli, Endüstriyel Tasarımcı // www.alfredo-haeberli.com

Alfredo Häberli 1964 yılında Arjantinde, Buenos Aires de dünyaya gelmiştir. Alfredo Häberli bugün Zürih İsviçre’nin uluslararası anlamda kendini kanıtlamış endüstriyel tasarımcısıdır. Alfredo Häberli tasarımlarında geleneksel anlayış ile yenilik, neşe ve enerjiyi birleştirir. 2009 yılında uluslararası tasarım yarışması «Architektur und Wohnen» yılın tasarımcısı ünvanını almıştır. Alfredo Häberli’nin birlikte çalıştığı şirketlerden bazıları Alias, Camper, Iittala, Kvadrat, Luceplan, Moroso, Schiffini,Vitra. ve Volvo’dur.

 

2. Matthew Waldman: NOOKA saat markasının kurucusu // www.nooka.com

Matthew Waldman kendisine kazara girişimci olarak tanımlıyor. Matthew Waldman 1990’ların ortalarında interaktif arayüz tasarım dünyasına düşmeden önce kariyerine grafik tasarımcısı olarak başladı, bir marka ve kurumsal kimlik uzmanı olarak ilerliyordu. NOOKA aslında bu yörüngenin buluşudur. Matthew Waldman’nın bütün tasarım başarıları, çekirdek tema ve ahlakı EVRENSEL dildir.

 

3. Jason O’Shaughnessy, İrlanda CCAE Cork Mimarlık Fakültesi Bölüm Başkanı // www.architecture53seven.com

Jason, akademik kariyeri dışında, 2000 yılından itibaren şehir mimarilerinde inovasyon araştırmaları konusunda aktif olan “Architecture 53seven” kurucularındandır. Şehir hayatında bireysel ve kamusal alan mimarileri ile ilgili araştırmalar ve projeler yürütmektedir.

Architecture 53seven projelerinin aldığı ödüllerden bazıları:

• the European Union Prize for Contemporary Architecture –

• the Mies van der Rohe Award in 2009

• Special Commendation at the inaugural World Architecture Festival in Barcelona 2008,

• AAI Special Award in 2008

 

4. Anastasia Su , Moda Tasarımcısı // www.anastasiasu.com

ANASTASIA SU ,1984 Bosna Hersek Doğumlu. İlk elbise tasarımını 13 yaşında tasarlamış. Bosna Savaşı sonrasında kişiye özel elbiseler tasarladığı bir mağaza açmış sonrasında Avusturya’nın Graz şehrine giderek eğitim ve moda hayatını sürdürmüş. Avusturya’da Tıp bilimleri okuyarak moda ve insan vücudu arasına farklı bir bağ yakalamış.

 

ANASTASIA SU koleksiyonundaki tasarım konseptindeki etkiler: kişisel birikimi ve insan vücudunun estetiksel yanını çıkarmayı hedefliyor. Duygusal değerleri giysilerin tasarımında ve şekillenmesinde yardımcı oluyor.

 

5. Martin Lesjak, Mimar ve INNOCAD Kurucu Ortak // www.innocad.at

1972, Avusturya doğumlu Martin Lesjak Graz, Avusturya Graz şehrinde mimarlık okuduktan sonra profesyonel iş hayatına 1999 yılında Erhard Rathmayr, Andreas Reiter, Peter Schwaiger ve Bernd Steinhuber ile birlikte Graz’da INNOCAD Mimarlık şirketini kurmuştur. INNOCAD firma olarak konut, ofis, sağlık hizmetleri, perakende, iç ve ürün tasarımı gibi çok sayıda proje yürütmektedir. Microsoft Viyana merkezi , “Am Kai” bunlardan biridir. Kısa zamanda Avusturya’da ve Dünya’da çok sayıda mimari projeler ile yarışmalara katılmışlar ve ödül kazanmışlardır. Provincial Construction Prize 2004, TECU Architecture Award 2005,International VELUX Award for architecture 2006 ödüllerinden bazılarıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir