Kara Gün Filmi

Kara Gün Filmi – Patriots Day bu cuma vizyonda.

2013 yılında Boston Maratonunda gerçekleşen bombalı saldırının ardında olan biteni gözler önüne seren film, haftanın en ilgi çekici yapımlarından biri.

Filme ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Kara Gün Filmi – Patriots Day

Yakın tarihte yaşanan bir terör olayını gözler önüne seren yapım, 133 dakikalık uzun sayılabilecek süresine rağmen izleyicilerin ilgisini canlı tutmayı başarıyor.

Terörün bıraktığı izler ürkütücü olmakla birlikte, zorluklar karşısında bir arada olmanın getirdiği gücü ve ardında yaşananları izlemek çok etkileyici.
Filmin konusuna gelince.

 

Kara Gün Filmi Konusu

Kara Gün Filmi, 2013 yılında Boston Maratonunda gerçekleşen terör saldırısını odağına alıyor. Saldırı sonrası sıradan insanların bu olağanüstü durumda bir araya geldiklerinde oluşturduğu gücü ve adeta birer kahramana dönüşmelerinin ardında yaşananları gözler önüne seriyor.

Filmin senaryosu terör mağdurlarının gerçek hayatlarından kesitler sunarken, teröristlerin yakalanmalarına katkı sağlayan bu kahramanların gözünden olan biteni de aktarmayı başarıyor.
İlk kahramanımız bilinmeyen bir sebeple açığa alınan komiser Tommy Saunders (Mark Wahlberg). Cezası sebebiyle maratonun final çizgisinde göre yapan Tommy, olayları en yakından takip ettiğimiz karakter. 3 kişinin hayatını yitirdiği ve onlarca ağır yaralının bulunduğu alanda hayatta kalanlar ile birlikte bir sonraki patlamayı önlemek için zamanla yarışıyor.

.
Diğer bir kahramanımız ise Çavuş Jeffrey Pugliese (J.K.Simmons).  Görev bölgesi Boston’da olmamasına rağmen terör olayları bulunduğu bölgeye taşıyor ve bir kahramana dönüşüyor.

.
Bir diğer kahramanımız teröristlerin elinden kaçmayı başararak ele geçirilmeleri konusunda büyük katkı sağlayan Dun Meng (Jimmy O.Yang).

.
Bombalı saldırıcı sonucu Boston adeta felç oluyor. Konuyla ilgili tüm birimler harekete geçerken kamera görüntüleri izleniyor, ancak ne yazık ki bir sonuç elde edilemiyor. Şehirde tam bir kenetlenme yaşanıyor ve suçluların yakalanabilmesi için eldeki görüntüler basına dağıtılıyor. Saldırganların ilk izinin bulunması bu sayede oluyor ve tüm birimler en küçük detayları kaçırmadan harekete geçiyor.

 

Kara Gün Filmi Oyuncuları

Filmin yönetmeni Peter Berg.

Berg, Matt Cook, Paul Tamasy ve Eric Johnson ile birlikte filmin senaryosunu da yazmış.

Oyuncu kadrosunda ise Mark Wahlberg, John Goodman, Kevin Bacon, J.K.Simmons, Michelle Monaghan, Jimmy O.Yang, Jack Picking, Alex Wolff ve Themo Melikidze’yi izliyoruz.

Filmin görüntü yönetmeni ise Tobias Schliessler.

.
Kara Gün filmi ne bir belgesel ne de klasik bir film. İkisinin tam bir birleşimini sunuyor. Filmin çekilme sebebi, olaylar karşısında yaşananların unutulmamasını sağlamak ve hem kahramanlara hem de terör mağdurlarına bir saygı duruşu. Kriz anında kenetlenebilme gücünü bulan ve terör karşısında dik drumayı başaran halk ve öne çıkan gerçek kahramanlar filmle birlikte anılıyor.
Filmdeki patlama sahneleri çok etkileyici, çekimler ise belgesel gerçekliğini yansıtıyor. Öte yandan karakterlerin derinliği yok ve oyunculuk performansları ise ortalama ve ortalama altında kalıyor. Yönetmenin olaya ve kurguya odaklanıp, karakterleri senaryo ile desteklemeyi bir kenara bıraktığını söylemek mümkün.

Filmin geneli ise oldukça dokunaklı, etkili ve topluma dair pek çok detay içeriyor. Hayatın pamuk ipliğine bağlı olduğu anlar ve bazen şans eseri hayatta kalmanın veya tam tersi yitip gitmenin ardına yaşananlar, izleyen herkes için çok anlam ifade ediyor.

Terör olayların bu denli yoğun yaşandığı ve adeta kanıksandığı günümüzde, ekranımıza düşen bir haberin ötesini görebilme ve yakın tarihe dair olan biteni izleme olanağı sunan filmi izleme listenize almanızı öneririm. Merak edenler için film Amerikan milliyetçiliğine ve popülizme dair bir bombardıman yapmıyor.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

.

Kara Gün Filmi IMDB

Kara Gün Filmi Fragmanı

 

 

  1 Yorum

  1. Avatar Filmslab   •  

    Bizde merakla bekliyoruz bu filmi fundalina bilgiler gayet açıklayıcı ve yerinde olmuş iyi günler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir