Transformers 5: Son Şövalye Filmi

Transformers 5: Son Şövalye Filmi bu cuma vizyona giriyor.

Kahraman olmanın anlamını yeninden tanımlayan ve geçmişin sırlarına doğru bir yolculuğa çıkaran filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

80’li yıllara damga vuran çizgi film serisi 2007 yılında beyaz perdeye taşınmış ve hayran kitlesine yenilerini eklemişti. Çizgi filmden sinemaya uyarlanan yapımların en güzel örneklerden biri olarak belleklerimize yerleşen film, görsel açıdan da kendisine hayran bırakmıştı.

İlk filmin başarısının ardından sırasıyla aşağıdaki yapımları izledik.

Transformers Serisi İsimleri – Transformers Serisi Sırası

Transformers filmleri izleme sırası;

  • 2007 yılında Transformers
  • 2009 yılında Transformers: Revenge of the Fallen – Transformers: Yenilenlerin İntikamı
  • 2011 yılında Transformers: Dark of the Moon – Transformers: Ay’ın Karanlık Yüzü
  • 2014 yılında Transformers: Age of Extincition – Transformers: Kayıp Çağ’ı izledik.
  • 2017 yılında ise Transformers: The Last Knight – Transformers 5: Son Şövalye ise bu hafta izleyicileri ile buluşuyor.

3 yıllık bir aradan sonra beyaz perdeye dönen yapım, toparlayıcı senaryosu ile izleyenlerin aklında hep bir soru işareti olarak kalan “1 milyon yıl önce nasıl yaratıldığı belli olmayan robot ırkının” kökenlerini ortaya koyuyor.

 

Transformers 5: Son Şövalye Filmi 

Transformers konusuna uzak olanlar için kısa bir bilgi notu eklemekte fayda var.

Yaklaşık bir milyon önce yaratılan robot ırkı, yaşam güçlerinin kaynağı olan energon küpü için savaşmaya başlar. Ayrılıkçılar (deceptionlar) ve özgürlükçüler (Autobotlar) olarak ikiye ayrılan bu robotlar küpü ele geçirmeye çalışır. Tam bu esnada küp, yörüngesini dünyaya çevirir ve robotlarda böylelikle dünyaya gelir.

Yıllar geçer ve dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan kazıların sonucunda bu robotlara rastlanır ve yanlışlıkla insanlar tarafından aktive edilirler. Ardından çok çeşitli robot türleri ile tanışır ve mücadelelerine şahit oluruz.

Merkezde ise birbirine düşman olan Megatron ve Optimus Prime’ı izleriz. İlk bulunan robot Megatron’dur ve bulunuşuyla birlikte sanayi devrimi de gelişir…

 

Şimdi gelelim filmimizin konusuna.

 

Transformers 5: Son Şövalye Filmi Konusu 

Filmimiz Milattan Sonra 484 yılında İngiltere’deki kanlı ve korkunç bir savaş sahnesi ile açılışını yapıyor. Ordusu zor durumda olan ve kapana kısılan Lancelot, korkunç büyücü Merlin’in hala aralarına katılmamış olmasından endişelidir. Derken ikinci büyük saldırı gelir.

Yakınlarda bir yerde ise Merlin’i görüyoruz. Uzay aracı kalıntılarının bulunduğu bir bölgeye gelen Merlin, buradaki devasa robotu “savaşta yanlarında olmaya” ikna etmeye çalışır. Dev robotun “koruyucu şövalyeler dönüşün” emriyle harekete geçen şövalyeler, bir anda savaşın rengini değiştirir. Dev robottan bir asa teslim alan Merlin ise şövalyeler ile birlikte savaşa katılır.

Bundan 1600 yıl sonra Optimus Prime uzay boşluğunda savrulurken bir mesaj yayınlar. Mesajında “Dünyayı rahat bırakın, sizing için geliyorum” der. Magatron ise ortadan kaybolmuştur. Transformerlar Küba hariç, tüm dünyada legal ilan edilmiştir. İnsanlar ve Transformerlar savaştadır. Öte yandan geleceğimizi kurtarmanın anahtarı geçmişin sırlarında ve Transformerların dünyadaki gizli geçmişinde yatmaktadır.

 

 

Uzaydan yaratıklar ve tehditler gelmeye devam eder, NASA bu tehditleri görmesine görür ama çaresizdir. Uzaylı atıklarının biriktirildiği bölge halka kapalıdır. Bu bölgenin hakimi ise Cade Yeager’dan (Mark Wahlberg) başkası değildir. Yaşanan bir çarpışma sonrası,  Yeager’ın yaralarını sardığı Canopy’den aldığı tılsım ile birlikte her şey değişmeye başlar.

Tüm bunlar olup biterken, Megatron’un sesini duyarız ve bir zamanlar Merlin’e teslim edilen asanın peşinde olduğunu anlarız. Asanın bulunması için ise tılsımın ele geçirilmesi şarttır. Transformerların gezegeni Cybertron ve Unicron olarak adlandırılan dünya, tıpkı ying yang gibidir. Ezelden beri biri diğerini beslemektedir. Asa ve tılsımın ortaya çıkışıyla dünya hiç olmadığı kadar büyük bir tehlikenin içine girer.

Dünyamızı kurtarmak için Cade Yeager (Mark Wahlberg), İngiliz lordu Sir Edmund Burton (Sör Anthony Hopkins) ve Oxford Üniversitesi’nde profesör olan Vivian Wembley (Laura Haddock) bir araya gelir, olaylar gelişir.

 

Transformers 5: Son Şövalye Filmi Oyuncuları

Transformers 5: Son Şövalye Filminin yönetmen koltuğunda tüm seride olduğu gibi yine Michael Bay bulunuyor.

Oyuncu kadrosunda ise Cade Yeager rolüyle Mark Wahlberg, Sir Edmund Burton rolüyle Anthony Hopkins, Vivian Wembley rolüyle Laura Haddock’u izliyoruz. Kendilerine Josh Duhamel, Isabela Moner ve Stanley Tucci eşlik ediyor.

Dev oyuncu kadrosunu bir arada izlemek büyük keyif veriyor. Mark Wahlberg’in performansı ise öncekilere göre bir tık aşağıda kaldığını düşünüyorum. Her zamankinden daha şaşkın görünüyordu. Gençleri de dahil edelim diyerek filme eklenen Isabela Moner ise zorlama performansıyla çok sırıtıyordu. Kendisini en son Ortaokul Hayatımın En Kötü Yılları filminde izlemiştim ve ne yazık ki orada da oyunculuğu benzer çizgideydi.

Filmin senaryosu ise çoklu yazarlar tarafından hayata geçirilmiş. Bu durum her ne kadar kurguda sırıtmasa bile genel anlatımda zaman zaman sıkıntılara ve kopukluklara sebep oluyor. Filmde işlenen çok fazla konu var ve en nihayetinde tümü birbirine bağlanıyor. Karakter sayısı artınca tüm bunları izlemek kolay olmuyor. Geçmişte izlediğimiz transformerlara yavru transformerlar da ekleniyor. Sir Edmund Burton’un uşak robotu ise her ne kadar C-3PO’yu andırsa bile çok keyifliydi. Gerçi Cade Yeager karakterindede bir Hansolo imajı zorlaması yakalamak da mümkün 🤦‍♀️

 

Transformers 5: Son Şövalye Filmi, 149 dakikalık uzun süresince özellikle aksiyon sahneleri ve bol geçişleri ile izleyicileri hırpalıyor. Buna rağmen bir Transformers hayranı olarak filmi keyifle izlediğimi ve tüm filmleri başarıyla birbirine bağladığını belirtmek isterim.

Öyküye mitolojiyi eklemelerini ve “1 milyon yıl önce nasıl yaratıldığı belli olmayan robot ırkının” kökenlerini sunmasını ise kendi adıma başarılı buldum. Her ne kadar son dönemde bir bilinmezlik varsa şövalyelere bağlayalım (en son Mumya filminde görmüştük) trend haline gelse bile, bu filmde bir bağlantı noktası oluşturmasından rahatsızlık duymadım. Transformers hayranlarının da filmi seveceğini düşünüyor ve mutlaka izlemelerini öneriyorum.

 

Şimdiden hepimize iyi seyirler dilerim.

 

Transformers 5: Son Şövalye Filmi IMDB

 

Transformers 5: Son Şövalye Filmi Fragmanı

 

 

Aşağıda Michael Bay’in Transformers 5: Son Şövalye filmi için kaleme aldığı bir metin var. Sizlerle paylaşmak istedim.

“YALNIZCA BİR DÜNYA AYAKTA KALACAK: YA ONLARINKİ YA DA BİZİMKİ”

On yıldan fazla bir süredir bu serinin içinde yaşıyorum. Transformers 5: Son Şövalye için mitolojimizi büyük ölçüde genişletmek, filmlerimizi tamamen başka bir yönde toplamak için bir yazarlar odası oluşturduk. Bütün filmler birbirine bağlanacak.

Mitolojiyi dünyanın başlangıcından itibaren tarih boyunca genişletmek muazzam bir görevdi. Akiva Goldsman (Akıl Oyunları); Art Marcum & Matt Holloway (Iron Man); Ken Nolan (Kara Şahin Düştü). Zak Penn (Ready Player One); Lindsey Beer (Barbie). Geneva Robertson-Dworet (Tomb Raider). Christina Hodson (Bumblebee). Steven DeKnight (Korkusuz, Smallville). Jeff Pinkner (İnanılmaz Örümcek Adam 2, Lost) ve Andrew Barrer & Gabriel Ferrari (Ant Man) gibi isimlerden oluşan çok iyi bir yazar ekibimiz var.

2015 yazı boyunca Paramount stüdyosunda, serinin filmler, çizgi filmler ve çizgi romanlarla dolu geçmişinden oluşan 10.000’den fazla konsept görüntüyle çevrili büyük bir alanda çalıştılar. Yukarıdan kendilerine bakan gerçek boyutlu bir Bumblebee, bir Megatron kafası ve başka birçok aksesuar vardı. Her şeyden faydalandık. Bir Transformers hayranının rüya odası gibiydi.

Transformers’ın nereden geldiği konusunda onları eğitmeleri ve böylece nereye gidebileceklerini çözebilmeleri için Hasbro’dan Transformers tarihçileri getirdik.

Daha önce, görsel kapsamı ve mitolojisi bu filmdeki kadar geniş olan bir Transformers filminin yapılmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu benim için biraz acı bir deneyim aslında. Serinin her filminde onun sonuncu Transformers filmim olacağını söylemiştim. Tüm dünyada 120 milyon hayranın bu filmleri izlediğini, büyük tema parkı trenlerinin olduğunu ve muhteşem “Bir Dilek Tut Vakfı” çocuklarının setlerimi ziyaret ettiğini görüyorum. Bu bir şekilde geri dönmeme neden oluyor. Bu filmleri yapmayı çok seviyorum. Bu filmi çekmek özellikle eğlenceliydi. Ancak, bu kez gerçekten sonuncu olabilir. Bu yüzden bu filmde eğlenceyi uçuruyorum.

Bu son bölüm ve yeni bir başlangıç. İşte yazarların kısa senaryo özeti:

Son Şövalye, Transformers serisinin özündeki efsaneleri paramparça ediyor ve kahraman olmanın anlamını yeninden tanımlıyor. İnsanlar ve Transformerlar savaşta, Optimus Prime gitmiş. Geleceğimizi kurtarmanın anahtarı geçmişin sırlarında ve Transformerların dünyadaki gizli geçmişinde yatıyor.

Dünyamızı kurtarmak Cade Yeager (Mark Wahlberg); Bumblebee; bir İngiliz lordu (Sör Anthony Hopkins) ve bir Oxford profesöründen (Laura Haddock) oluşan beklenmedik bir ittifaka düşüyor.

Herkesin hayatında fark yaratması istenen bir an gelir.

Transformers 5: Son Şövalye’de avlananlar kahraman olacak. Kahramanlar kötüler olacak. Yalnızca bir dünya ayakta kalacak: ya onlarınki ya da bizimki.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir