Robotlar İşimize El Koyacak mı

“Robotlar işimize el koyacak mı?“ dersiniz?

Yapay zeka, yakında sizi işinizden edecek diye paniklediniz mi 🤦‍♀️  Bir robot, işinizi elinizden alabilir mi?

Silikon Vadisi’nin en parlak beyinleri, önümüzdeki 10 sene içerisinde ekonomide büyük bir iş değişimi olacağı konusunda uyarıyor.

Fakat bu alarmın korkutucu düzeyde olmaması için iyi sebepler de var. En azından kısa bir süreliğine…

İlk olarak, kötü haber şu ki: ThinkGrowth.org’a göre; İşlerin %9 ila %47’si teknolojik değişimden alakasız oldukları için önümüzdeki 15 yıl içerisinde tehlikeyle karşı karşıyalar. Tehdit altındaki en büyük grup ise az eğitimli insanlar.

 

Robotlar İşimize El Koyacak mı? sorusuna cevap bulmak için, alanına önemli isimlerin konuyla ilgili sözlerini hatırlayalım.

Bill Gates: “Yapay zeka insan ırkı için en büyük tehdittir. Daha çok insanın bu konu hakkında endişe duymadığına inanamıyorum.”

Steve Wozniak:“Hızlı makineler sonunda geri kalmış insanlardan kurtulacak.”

Yapay zekâ uzmanı George John’a göre ise, günümüzde iş dünyasında rekabet üstünlüğüne sahip olmak, makinaların hangi noktalarda insanlardan daha üstün olduğunu tanımaktan geçiyor.

Texas Rice Üniversitesi’nde profesör olan Moshe Vardi’ye göre “robotlar hemen hemen her işi yakın bir gelecekte yapabilecek duruma gelecekler, ancak robotların iş gücünü ele geçirmeleri ile doğabilecek ekonomik sıkıntılara da olacak.”

 

Citibank’ın hazırladığı ‘İş Hayatında Teknoloji’ raporunda Büyük Britanya’da işlerin %35’inin, Amerika’da %47’sinin yerine yapay zekanın geçebileceği öngörülüyor. En büyük riski %77 ile Çin taşıyor. İlk olarak risk altında olan işlerin birçoğunu çağrı merkezleri ve imalat endüstrileri gibi düşük vasıflı işler oluşturuyor. Fakat görünen o ki robotlar için çalışma alanları bunlarla sınırlı değil. Örneğin yatırım tavsiyeleri yapan ‘robot danışmanlık’ üzerindeki çalışmalar finansal teknolojinin en önemli gelişmelerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

Hayatın getirdiği yenilikler karşısında farklı bir kariyer planı yapmak durumunda kalan biri olarak, herkesi B Planı yapmak konusunda motive etmeye çalışıyorum. Yazımla ilgili olarak naçizane kendi sözümü de paylaşmak isterim.

Funda Güleç Yalçın ”Dijital devrim sektörleri dönüştürürken, kariyerlerin yeni baştan hayal edilmesini sağlıyor. Fikrin ve üretkenliğin kaynağı sizsiniz, dönüşümden korkmayın.”

 

Otomasyon, sanayi devrimi öncesinden bu yana insan emeğini kademeli bir şekilde yerinden ediyor. Ve yapay zeka “akıllı” otomasyon sayesinde makinelerin gerçekleştirebileceği görevlerin kapsamını genişletecek gibi duruyor.

Fakat, çalışanlar için gelecek, özellikle de beceriye dayalı ve pazarlama gibi yaratıcı mesleklerde o kadar da kasvetli olmayabilir.

İşte nedeni:

 

Robotlar işimize el koyacak mı? 

Robotlar Tek Başına Yapamazlar – İmalatta Bile

Robotlar 1959’dan beri üretimde kullanılıyor.

Genel olarak otomasyon ve özellikle robotlar fabrika istihdamı üzerinde önemli bir etkiye sahip oldu. Üretim sanayilerinde istihdam edilen işçilerin sayısı, zirveyi yaşadığı gittikçe düşüyor.

Fabrikalar çalışan bulmakta zorluk çekiyor; en azından doğru yeteneklere sahip olanları bulmakta. Önümüzdeki 10 sene sonrasında Amerika’da 1946 ile 1964 yılları arasında doğan kişiler emekli oldukça ve ekonomik gelişmenin iş fırsatlarını artırmasıyla birlikte 3.4 milyon imalat istihdamının oluşması bekleniyor.

Yapay zeka ve robotik teknolojilerinin ilerlemesiyle bile istihdamın büyümesi ve fabrikaların çalışan (insan) sıkıntısıyla karşılaşması nasıl mümkün olabiliyor?

Cevabı basit: Otomasyon üretkenliği ve toplumsal zenginliği artırır, ülkeleri küresel bazda daha rekabetçi hale getirir. “Robotlar İşimize El Koyacak mı?” sorusunun cevabı için kilit noktalardan biri bu.

 

Sürücüsüz Araçlar Çok Yavaş Gelişiyor.

Yapay Zeka, Otomasyon ve Ekonomi isimli ABD hükumetinin yakın zamanlı bir raporunun tahminine göre sürücüsüz otomatikleştirilmiş araç teknolojisi var olan 2.2 ila 3.1 milyon ABD istihdamını saf dışı bırakabilecek. Ancak hiçbir istihdam kaybı böyle ani bir şekilde gerçekleşmeyecek, zamana yayılacak.

Hava, gün ışığı ve diğer koşullara aldırmadan güvenilir biçimde çalışan yapay zeka teknolojisindeki gelişme, iddiasını sürdürüyor. Kitapları çok satan yazar, New York Üniversitesi’nde Psikoloji Profesörü ve girişimci olan Gary Marcus yapay zeka ile ilgili şunları söylüyor: “Mesela, sürücüsüz bir arabaya bakın. Bu zekanın bir biçimi, mütevazı bir zeka, ortalama 16 yaşında olan biri de ayık olduğu sürece birkaç aylık eğitimle bunu yapabilir. Yine de Google, 7 senedir bunun üzerinde çalışıyor ve arabaları hala sadece güneşli havalarda, çok fazla trafik yokken sürülebiliyor.”

Yine de robotlar ve yapay zeka, bazı çalışanları yerinden etti ve yeni işlere doğru genişlemesini sürdürecek. Robotlar, çocuk ve özel ihtiyacı olan yetişkinlerin bakımı adına güvenilir olmak için çok zamana ihtiyaç duyacak.

Yapay zekanın ve robotik ilerlemenin yolunu kesmek kelimenin tam anlamıyla ters etki yaratacak. Yapay zeka, verimliliği artırarak toplum genelinde yaşam standardını yükseltiyor.

 

Robotlar Kaynak Yapıp Araba Sürebilir, Peki Ya Mevcut İşlerinizi Yapabilirler mi?

İlk olarak hali hazırda yaygın olarak kullanılan bir teknolojiyi düşünün: pazarlama otomasyon yazılımı. Etiketlemeye rağmen bu uygulamalar pazarlamayı otomatikleştirmezler.

Pazarlama otomasyon sistemlerinin kullanımını optimize etme alanında uzmanlaşan ajanslar, danışmanlar ve pazarlamacılar var. Pazarlama otomasyon platformları istihdamı yok etmez, sadece işlerin ihtiyaç duyduğu şeyleri değiştirir.

İkinci olarak, pazarlama için olmazsa olmaz ve taklit edildiğinde can sıkıcı olacağı ispatlanmış birkaç belirgin insan özelliği var.

Yorum: PaveAI gibi yapay zeka tabanlı bir araç, Google Analytics üzerindeki 16 milyon muhtemel ilişkiyi değerlendirip en önemli bulguları gösteren bir rapor oluşturabilir. Fakat yine de bir insanın bu sonuçları yorumlaması gerekir.

Yaratıcılık: Pazarlama neredeyse benzersiz bir sol beyin ve sağ beyin mesleğidir. Yapay zekanın yardımcı olabileceği veri analizi tabii ki hayati bir önem taşır. Ama duygu, dikkate alınmış her satın alım sürecinde önemli bir rol oynar ve hem tüketici hem de B2B satın alma kararlarını etkiler. Pazarlamanın yaratıcı tarafı duygularımıza hitap eder ve bu alanda belirli bir şekilde insan yaratıcılığı gerekir. Hayal etmek ise çok zordur.

Özgünlük: Yapay zeka, pazarlamacıların mevcut kanalları optimize etmesine yardım edebilir, fakat radikal şekilde yeni fikirler geliştiremez. Mesela, bir yapay zeka elektronik posta içeriğini optimize edip kişiselleştirmeye yardım edebilir ancak e-posta ile pazarlama fikrini ilk etapta ortaya çıkaramaz.

Bakış Açısı: Herhangi bir yaşam alanındaki her sorunun net bir cevabı yoktur. Aynı temel veriye baksak bile akıllı insanlar bazı konularda kendi fikirleri, inançları ve deneyimleri yüzünden farklı fikirlere sahip olabilir. Pazarlamada yapay zekanın bir öyküyü benzersiz ya da ilginç bir bakış açısıyla örttüğünü hayal etmek zordur.

İkna Edicilik: Herhangi bir formdaki iyi pazarlama, alıcıyı hareket ettirmek için duygular ile mantığı birleştirir. Yapay zeka kendi özünde bir mantığa sahip, ama ona insan duygularını anlamayı öğretmek çok büyük bir zorluk.

Tarihsel olarak teknolojik ilerlemeler her zaman yıktıklarından daha çok iş yaratmışlardır. Bugün farklı olacağı kanıtlanabilir ama robotlar iş yok edicilerden ziyade iş asistanı olmaya daha yatkın durumdalar. Örneğin pazarlama alanında çalışan biri olarak muhtemelen robotların ya da yapay zekanın işinizi alması konusunda endişelenmenize gerek yok. Ama yine de işinizi daha iyi yapmak için bu teknolojiyle çalışmaya hazır olmalısınız.

 

Bundan yaklaşık 3 yıl kadar önce “İşsiz Kaldım, İşsiz Kalacaksın” başlıklı bir yazı yazmıştım. Geçmişi yad etmek için belki bu yazıma da göz atmak istersiniz.

 

İşsiz Kaldım, İşsiz Kalacaksın!

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  3Yorum

 1. Avatar Evren   •  

  Yazının paylaşımını Twitter’dan okuduğumda içimden geçen ilk cümle “mutfak robotlarına rağmen annem yıllardır hâlâ mutfakta” cümlesi geçti. Zaten sen de yazının içinde “Robotlar 1959’dan beri üretimde kullanılıyor.” diyorsun. Yorumlama yetisi yapay zekanın en büyük eksikliği. Gelişen teknolojiye rağmen ne Canon ne Nikon insan gözünün görebildiği megapiksele erişebilen çözünürlükte fotoğraf makinelerini üretmemişken yapay zekanın üstün insan zekasına erişmesi hatta onu kontrolü altına alması pek mümkün görünmüyor. Robotlara gelmeden önce Sanayi Devrimi ile makineleşen sektör, insan emeğine dayalı birçok işin son bulmasına sebep oldu. Robotların, yaoay zekanın bazı meslekleri öldürmesi o yüzden şaşırtıcı gelmemeli. Öyle ki bizim nesil pek görmese bile eskiden insanların terminallerde havalimanlarında bavullarını ücret karşılığı taşıyanlar bıgün yok. Onların ortadan hızla kaybolmasına yol açan en büyük sebep Samsonite’ta (markayı yanlış yazmış olabilirim) çalışan ürün geliştirme uzmanlarının valizlerin altına iki tane tekerlek takmasıydı. Bu küçük ayrıntı sayesinde insanlar başkalarına ihtiyaç duymadan kendi bavullarını kendilerini çekerek taşıyabildiler ve bir iş kolu sessiz sedasız ortadan kayboldu.

 2. Avatar Burak Göç   •  

  Bazen içimden “Emmmeean yaau teknoloji oraya gelene kadar biz zaten ölürüz.” Diyorum. Sonra başta Google olmak üzere ortaya çıkan über süper projeleri görünce içimi bir huzursuzluk kaplıyor. Yazılı internet içeriklerini YouTube zaten yerle bir etmişken bir de yapay zeka vurgunu yersek vay halimize. Çok güzel bir yazıydı abla keyifle okudum çok teşekkürler!

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Katkıların ve desteğin için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir