La La Land Filmi

La La Land Filmi kuşkusuz yılın en iyi filmi.

La La Land Filmi bu cuma vizyona giriyor. Filmle ilgili merak edilenler ve yorumum blogumda size bekliyor.

 

La La Land – Aşkılar Şehri Filmi 

Bazı filmler iyi ki sinema var dedirtir ve unutulmaz duyguları yaşamanıza sebep olurken, yıllar boyu da konuşulur. Romantik müzikal türündeki Aşıklar Şehri – La La Land filmide bu özel yapımlardan biri. İki saat altı dakika boyunca heyecanı, mutluluğu, aşkı ve dramı ta iliklerinize kadar hissettiren film, Damien Chazelle’ın unutulmaz anlatımı ve eşsiz müzikler ile bir başyapıta dönüşmüş.

 

La La Land – Aşkılar Şehri Filmi Konusu

Film her şeyin başladığı Los Angeles’da bir otobanda başlıyor. Trafiğin sıkışık olduğu bir gün, kibirli bir korna sonucunda, hayatlarında yön bulmaya çalışan Sebastian ve Mia tanışıyor. İkisi de imkansıza yakın olan hayallerine odaklanmışlardır. Sebastian 21. Yüzyılda insanların geleneksel jazz müziğini umursamasını sağlamaya çalışmakta, Mia ise sadece kesintisiz bir oyuncu seçmesinde şansını denemek istemektedir. Ancak ikisi de yalnız bir şekilde bekledikleri sıçramayı yapacaklarını beklememektedir. Yapabildikleri asıl sıçrama birbirlerine karşı, sanatsal düşlerinin içine olur. Bu birleşim tabiatının gerektirdiği gibi bir sinematik dünya yaratarak, bizi ışık, renkler, ses, müzik ve sözler ile yakalamaya çalıştığımız mutluluğa ve asla aşamadığımız tutkuların kalp kırıklıklarına, hayran verici bir yolculuğa çıkarır. Sinema efsaneleri arasına girebilecek Aşıklar Şehri, yönetmen Chazelle’in beyaz perdeye aktardığı, insanın en özel bölgesine girerek, samimi ilişkilerin anlatıldığı, kişisel hayallerin ve kararların kaderle kesiştiği, gerçek ancak büyülü bir evren.

 

La La Land – Aşkılar Şehri Filmi Oyuncuları

En son Whiplash’de bizi büyüleyen Damien Chazelle filmin hem senaristi hem de yönetmeni. İnsana dair tüm duyguları sarsıcı bir şekilde belleğimize işleyen çok özel bir yönetmen. Filmin sarsıcı etkisinde en büyük rol kuşkusuz onun.

 

Oyuncu kadrosunda ise Sebastian rolü ile Ryan Gosling ve Mia rolüyle Emma Stone’u izliyoruz. Her iki oyuncunun mükemmel uyumu hemen her sahnede hissediliyor. Ryan Gosling çok özel yapımlarda karşımıza çıkıyor ve ayrı bir saygıyı hak ediyor. Su gibi akıp götüren, içe işleyen oyunculuğunu tarif etmek çok güç. Emma Stone ise her ne kadar (benim çok sevdiğim bir tür) romantik komedi filmleri ile kariyerine başlasa bile bu film her karakterin altından kalkacağının bir işareti. Eğlenceli bir tat veren oyunculuğunu filmle birlikte zirveye taşıyor. J.K. Simmons’u ise yine oyuncu kadrosunda izliyor ve gördüğümüzde Whiplash’ı hatırlıyoruz. Umarım Chazelle tüm yapımlarda imzası olarak kendisine yer verir.

 

 

La La Land ile ilgili saatlerce konuşup, yazabilirim. Kuşkusuz bu yılın en iyi filmi. İnsana dair her ne tür duygu varsa iliklerinize kadar hissettiriyor. Bizi bu hayatın güçlüklerine karşı filmler, müzik ve kitaplar ayakta tutacak. Keşke hep böyle özel filmler izleyebilsek, şu an bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor. Sinema ufkumuzu genişletip, hayal gücümüzü tetiklediği kadar bizi bize de anlatmalı. La La Land beni geçmişime doğru yolculuğa çıkarttı. Nasıl ki bazı filmleri hiç unutmadık ve sohbetlerimize konu ettik, La La Land’i de uzun yıllar konuşacağımızı ve sevdiklerimizi izlemeleri konusunda heveslendireceğimizi düşünüyorum.

 

Filmin imzası eşiz müzikleri hatırlamamak haksızlık olur. Aşağıda La La Land film müziklerini bulabilirsiniz. Yazımı spoilersız yazmaya çalıştım ama bir bestenin mevsimlere göre geçişte hep farklı bir duygu yaşatmasını ve bir ömrü şekillendirmesini hiç bir zaman unutacağımı sanmıyorum.

 

La La Land Filmi Müzikleri

 

 

Filmle ilgili olarak Chazelle’in yaptığı yorumu anmamak olmaz…

 “Hayalperestler hakkında bir film yapmak benim için önemliydi. Bu filmde büyük hayallere sahip iki insanı ve bu hayallerin onları birbirine ve ardından farklı yönlerine sürüklemesini anlatıyor. “

“Aşıklar Şehri bir çok yönden Whiplash’den farklı bir film. Ancak ikisi de çok kişisel bir olguyu ele alıyor. Hayatınızı ve sanatınızı nasıl dengede tutarsınız, gerçek ve hayali, daha belirli olmak gerekirse, ilişkinizi ve sanatınızı diğer insanlarla olan ilişkileriniz ile nasıl dengede tutarsınız. Bu hikâyeyi müzik, şarkı ve dans kullanarak anlatmak istedim.”

 

La La Land, Aşıklar Şehri filmini izledikten sonra kendi iç dünyanıza çekilmeniz mümkün. Açılış sahnesinden itibaren sizi içine çeken hikayenin anlatımı kusursuz. Tıpkı Wiplash’da olduğu gibi duyduğunuz melodiler izlediklerinizle birlikte sizi sürüklüyor. Müzikal anlatım, büyüleyici dans, Hollywood klasiklerine – müzikallere gönderme, rahatsız etmeyen tatta romantizm, etkili bir senaryo üzerinden hayaller ve hayatın gerçekleri sıralanıveriyor. Film bittikten sonra salondan ayrılmanız is zorlaşıyor. Sinema sanattır, sinemanın unutulmaya yüz tuttuğu günümüzde La La Land sinemanın sanat olduğunu sağlam bir şekilde hatırlatıyor.

Hepimizin hayatında çatallı yollar, karar verme anları olmuştur ve bu yollardan birini seçer, ilerleriz… Öte yandan seçmediğimiz yolun sonunda olabilecekleri hayal ederiz. Film buna yaptığı vurgu, klişeli alternatif senaryo kısmı ile de çok değerli.

 

La La Land Filmi Fragmanı

 

Son söz olarak hayallerinizin peşinden asla vazgeçmeden yürümenizi ve hayallerinize destek olanların kıymetini bilmenizi diliyorum.

Şimdiden hepinize iyi seyirler.

Yaşasın sinema…

 

La La Land Filmi Yorumu

La La Land Filmi Altın Küre’ye Damgasını Vurdu! 

Bu yıl 74’ncüsü yapılan Altın Küre ödüllerine bu yıl “La La Land” filmi 7 dalda ödülle damgasını vurdu.

Film, Altın Küre Ödül tarihinin en çok ödül kazanan film olarak rekor kırarak sinema tarihini geçti. 

 

La La Land Filminin Aldığı Ödüller:

En İyi Film (Müzikal/Komedi): La La Land

En İyi Erkek Oyuncu (Müzikal/Komedi): Ryan Gosling, La La Land

En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi): Emma Stone, La La Land

En İyi Yönetmen: Damien Chazelle, La La Land

En İyi Senaryo: Damien Chazelle, La La Land

En İyi Film Müziği: Justin Hurwitz – “La La Land

En İyi Şarkı: “City of Stars” – “La La Land”

 

La La Land Filmi Yapım Notları

Şehrin yıldızlarının altında buluşan jazz piyanisti bir erkek ve umut vaat eden aktris bir kadının günlük hayatlarının sıradanlığından kopup, şarkılar ve dans eşliğinde çıktıkları bir aşk yolculuğunun hikâyesi. Adeta sinema klasiklerinin duygusallığına ve cazibesine bir övgü, Los Angeles’ın dinmek bilmeyen rüyalarına bir aşk mektubu ve farklı bir modern romantizme sahip olan film, Ryan Gosling ve Emma Stone’u, yükselen yıldız yazar ve yönetmen Damien Chazelle’in(Oscar® ödüllü Whiplash.) kanatları altında tekrar bir araya getiriyor.

Film her şeyin başladığı Los Angeles’da bir otobanda başlıyor. Trafiğin sıkışık olduğu bir gün, kibirli bir korna sonucunda, hayatlarında yön bulmaya çalışan Sebastian ve Mia tanışıyor. İkisi de imkânsıza yakın olan hayallerine odaklanmışlardır. Sebastian 21. Yüzyılda insanların geleneksel jazz müziğini umursamasını sağlamaya çalışmakta, Mia ise sadece kesintisiz bir oyuncu seçmesinde şansını denemek istemektedir. Ancak ikisi de yalnız bir şekilde bekledikleri sıçramayı yapacaklarını beklememektedir. Yapabildikleri asıl sıçrama birbirlerine karşı, sanatsal düşlerinin içine olur. Bu birleşim tabiatının gerektirdiği gibi bir sinematik dünya yaratarak, bizi ışık, renkler, ses, müzik ve sözler ile yakalamaya çalıştığımız mutluluğa ve asla aşamadığımız tutkuların kalp kırıklıklarına, hayran verici bir yolculuğa çıkarır. Sinema efsaneleri arasına girebilecek Aşıklar Şehri, yönetmen Chazelle’in beyaz perdeye aktardığı, insanın en özel bölgesine girerek, samimi ilişkilerin anlatıldığı, kişisel hayallerin ve kararların kaderle kesiştiği, gerçek ancak büyülü bir evren.

“Hayalperestler hakkında bir film yapmak benim için önemliydi. Bu filmde büyük hayallere sahip iki insanı ve bu hayallerin onları birbirine ve ardından farklı yönlerine sürüklemesini anlatıyor. “

“Aşıklar Şehri bir çok yönden Whiplash’den farklı bir film. Ancak ikisi de çok kişisel bir olguyu ele alıyor. Hayatınızı ve sanatınızı nasıl dengede tutarsınız, gerçek ve hayali, daha belirli olmak gerekirse, ilişkinizi ve sanatınızı diğer insanlarla olan ilişkileriniz ile nasıl dengede tutarsınız. Bu hikâyeyi müzik, şarkı ve dans kullanarak anlatmak istedim.”

  3Yorum

 1. Avatar mavianne   •  

  o zaman izlenecek filmler listesine alalım bu güzel filmi
  sağolun

 2. Avatar Süleyman Sönmez   •  

  Çok teşekkürler. Yeni izledik ailece ve muhteşem bulduk. Kızım ve eşimle aynı keyfi paylaştık.
  Sanat, görsellik ışıklar renkler, insanların elbiseleri, müzikteki değişimler duygu patlamaları ve hayatın sert yüzleşmeleri muhteşemdi.
  Önerini dikkate alıp izleme listesine eklediğimiz için mutluyuz 😀

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Beğenmenize çok sevindim, özel bir filmdir… Seveni kadar sevmeyeni de oldu 🙋🏼

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir