Marketing Meetup Intelligence’ın Ardından

Marketing Meetup Intelligence, 30 Kasım 2017’de İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Tüm gün süren konferans serisinde, alanında birbirinden değerli konuşmacıyı dinleme fırsatı bulduk. Konferans hakkında merak edilenleri ve aldığım notları yazımda bulabilirsiniz.

Marketing Meetup 

Yılda iki defa İlkbahar ve Sonbahar mevsimlerinde düzenlenen Marketing Meetup, iş zekasına, analitiğe ve entelektüelliğe odaklanarak pazarlama ekosistemini geliştirmeyi amaçlayan bir konferans serisi.

Aynı zamanda doğum günüm olan 30 Kasım’da gerçekleşen konferansın dördüncü buluşması “Intelligence” – Zekâ temasıyla gerçekleştirildi.

 

 

Marketing Meetup Intelligence

Konferansın sunuculuğunu Elif Çetin gerçekleştirdi.

 

Bu ülkenin ilham veren konuşmacılara ihtiyacı olduğu düşünesiyle hayata geçen konferansın açılış konuşmasını Necip Murat gerçekleştirdi.

Ardından sahneye “Beynin Esas İşi : Örüntü Zekası” konulu sunumuyla Prof. Dr. Sinan Canan geldi.

Prof. Dr. Sinan Canan’ın konuşmasından aldığım kısa notlar aşağıda.

İnsan beyni hayatta kalma donanımıdır. Çevremizde gördüklerimiz ve tabiat örünülerle çevrilidir. Zihnimizin karmaşık örüntüleri anlamak gibi bir görevi var.

Tabiatla uyumsuz bir görüntü içerisindeyiz. Diğer canlılara baktığımızda fazlalığımız yok ama eksikliğimiz çok. Eksikliklerimizi düşündüğümüzde ise dış etkilerden daha kolay etkilenecek bir yapıya sahibiz. 

Vücudumuzda bu kadar eksilme olmasaydı, kafamızı – aklımızı da bu kadar kullanmayacaktık. 

İnsan beyni hayatta kalma konusunda donanımıdır.Çevremizde gördüklerimiz ve tabiat örünülerle çevrilidir. Zihnimizin karmaşık örüntüleri anlamak gibi bir görevi var.

Prof. Dr. Sinan Canan konuşmasında sık sık doğadaki örüntülerden örnekler verdi.

Örüntülerle ilgili bilgiler belleğimize hep var ve öylece duruyor, kullanılmayı bekliyor. Bunu kullanmadığınızda ise sıkıntılar başlıyor. Yeni örüntüyü ise elimizde tutuyoruz, bunlar mobil cihazlar. İnsan 3,5 milyar yıllık bir Ar-Ge sürecinin ürünüdür. Makine ve cihazlar bizi mutlu eder zannetmiştik ama öyle olmadı ve yalnızlığa itiliyoruz.

Çaremiz kendimize iyi bakmakta ve örüntülerle örülü bilgiyi bilmeden – ona ulaşmadan rahat etmeyeceğiz…

 

Ardından Prof. Dr. Uğur Batı‘yı dinledik. Batı, “Benim Zeki Markalarım: Beyninizi Mutlaka Kullanın” başlıklı sunumunda pek çok dehadan örnek verdi. Örnek verdiği değerli insanları anlamadığımız sürece Türkiye’den bir dünya markasının çıkmayacağını da ekledi.

 

 

Prof. Dr. Uğur Batı’nın konuşmasından aldığım kısa notlar aşağıda.

Beyninizi Mutlaka Kullanın. Beyin son derece bencildir. Gerektiğinde kendini korumak için şalteri hemen indirir. 

Beyninizi hiç kullanmadığınızı düşündüğünüzde zamanlar aslında onu en çok kullandığınız anlardır. Beynin en çok ışıldadığı an tek bir noktaya odaklı baktığınız andır. 

7 Milyar kimlik arasında deha dediğimiz adamlar bizden farklı mı?

Batı aşağıda göreceğiniz dehaları konusuna dair örnek olarak gösterdi.

  • Michelangelo
  • Shakespare
  • Farabi
  • İbni Haldun
  • Mevlana
  • Muzaffer Şerif

Biz bu değerli insanları anlamadığımız sürece Türkiye’den bir dünya markası çıkmaz. Beyninizi kullanmadığınızda da bir dünya markası çıkmaz. Örüntü öğrenme biçimi çok önemlidir ve örüntüyü öğrenmeliyiz. Beyin örüntü olarak güzeli tanıdığı için reklamın iyisi kötüsü olur. Günümüzde var olanı tekrar yorumlayarak başarılı olan markalar çok başarılı markalar. Beyin zekayı tanır. Tüketiciler ihtiyaç anında tüm seçenekleri değerlendirmek yerine akıllarına ilk gelen markaya giderler. Markalar zeka dolu olmalıdır, bu bir gerekliliktir. Diğer türlü yaşamaları mümkün değildir.

 

 

Ardından sahneye “Marketing Next: Data @The Core” sunumuyla Yüce Zerey geldi.

Yüce Zerey, tüketicinin “Tüketici Serüveni” hiç bir dönemde bu kadar önemli olmamıştı dedi.

 

Tüketici tüketiciye güveniyor. Tüketicinin alım kararını etkileyen çok fazka enstrüman var. Tüketicinin alışveriş yolculuğunu yakından izlemeli. Bu serüvene tek tipte bakmamız doğru değil. Tüketicinin her anı bizim için artık çok önemli ve her anı hesaplamamız gerekiyor. Bunları belirlerken persona bazında müşteri tüketim serüvenini çıkarmanız gerekiyor.

Tüketicinin her mikro anı tüketim serüvenini anlamada bizim için çok önemli. Bunun için personalar çıkarın, müşteriyi tetikleyen kanalları tanıyın ve bunu hikayeleştirin. İşin sırrı hikayeleştirmede. Hangi kanaldan ne kadar müşteri getiriyorsunuz? Bu müşteriler ne kadar harcıyor… Bunu bulun ve pazarlama yatırımlarınızı optimize edin.

 

Canan AtalayTeknoloji Zekamızı Nasıl Etkiliyor?” başlıklı sunumuyla Marketing Meetup Intelligence’taydı.

Canay Atalay insan zekasının öneminden bahsederken, otomasyonun hayatımıza getirdiği değişiklikleri ve geleceğimizi nasıl şekillendireceğini anlattı.

 

 

Ardından Deniz Bayramoğlu “Gündem Özel” programının çıkış amacını ve hikayesini bizlerle paylaştı.

Bayramoğlu “Medya özel bir etki gücüne sahip. Bilgi yerine eğlenceye yönlenilen bir dönemde yayına girdik” dedi.

Deniz Bayramoğlu’nun konuşmasından aldığım kısa notlar aşağıda.

Kutuplaşmanın karşısında ortada bir noktada durmaya ve tamamen insani bir yaklaşımla ve nezaketle yaklaştık.

Programımız siyasi içerikli ve programımızın tanıtımını yapmıyoruz. Ekip olarak Şafak Altun ve ben varım. Toplam iki kişiyiz.

Pazarlama faaliyeti yapmadığımı dönemde bu süreci aşmak için sosyal medyayı kullandık. Madem kanalımız maddi olarak reklam bütçesi sağlamıyor dedik ve kendi derdimizi anlatan, minik espriler yaptığımız ufak tanıtımlar yapmaya başladık ve buna ilgi düzenli olarak arttı. Sosyal medyadan sonra ikinci keşfimiz organik tanıtım oldu. Ardından kanalın kurumsal tanıtımlarını yayınlamaya başladık.

Sakin, güvenilir, kavga gürültüden uzak ve nazik olduk, şahsi mesaj paylaşmadık olumlu mesajları daha görünür kılmak için programımızda yayınladık.

İzleyici önerilerini ve ardından eleştirileri de sunmaya başladık. Bu bizim objektif bakış açımızı ekran karşısında destekledi. Konuklarımızın her biri gündem özel programımızın elçisi oldu. Onları misafirlerimiz olarak kabul ettik ve o şekilde karşıladık. Programın başında, programda ve sonrasında bu yaklaşımımızı sürdürdük.

 

Şafak Altun ise “İnsan Neyi Neden Yapar?” Başlıklı sunumuyla Marketing Meetup Intelligence’taydı.

Altun tüm enerjisiyle ve parande atarak sahneye unutulmaz bir giriş yaptı.

 

Bazı özel olaylar karşısında aynı davranıyoruz. Bunlar öyle çok alanda böyle ki…. Bu etkilerden kendimizi koruyamaz mıyız, önüne geçemez miyiz elbette yapabiliriz. Biz pazarlamanın, reklamın, siyasetin ve propagandaların etkisi altındayız.

Altun, sosyal etki üzerine örnekler de sundu.

Kitty killer etkisi; Amerika’da komşuluk kavramını sorgulatan ve toplumsal olarak bir harekete sebep olan Kitty Killer ilk verilen örnekti.

Bu etki Catherine Susan Genovese’ın uğradığı bıçaklı saldırıda yardım çığlıklarını duymazdan gelen komşularını hedef alıyordu. Ben bununla ilgili bir belgesel izledim ve oldukça derinden etkileyen bir belgeseldi. Fırsat bulursanız izlemenizi öneririm Netflix’de “The Witness – A Documentary About Kitty Genovese” adını aratarak bulabilirsiniz.

Stanford hapishane deneyi, Barbara Streisand etkisi, güzellik etkisi ve son olarak  sahip olma etkisi Şafak Altun’un ele aldığı diğer “etki” konularıydı.

Şafak Altun’un “Etkiler bizi nasıl etkiler” konusuna değindiği “Ferrari’yi Çalan Fil” kitabı ikinci baskısına giriyormuş bu arada.

 

Olcayto Cengiz, teknolojik gelişmeleri özetleyeceği “Noktaları Birleştirmek” sunumuyla Marketing Meetup Intelligence’taydı ve şahane bir sunum gerçekleştirdi.

Olcayto Cengiz Robotik, yapay zeka ve daha da fazlasını espri bir dille ele aldı….

Tüm bu teknolojik gelişmeler daha fazla data toplamak için hayata getiriliyor dedi.

İnsanı insan yapan duygulardır. Duyguların işin içine katmanın bir yolu olmalı. 

Bilgi beceriyle elde edilen ise deneyim veya eğitimdir. Dünya üzerinde beceri ve deneyimle birleştirilen en eğlenceli eğitim ise oyunlaştırmadır. 

 

BrandMap Genel Yayın Yönetmeni Bülent Fidan’ın Moderatörlüğünde “Türk Markalarına Zeka Katmak” Paneli ile Marketing Meetup Intelligence sürdü.

Panelistler olarak Oğuzhan Süral, Murat Kolbaşı ve Ali Sami Aydın‘ı dinledik.

 

 

Panelden yayınladığım minik video parçaları aşağıda;

 

 

 

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle panel sonrası ayrılmak durumunda kaldım.

Harika ve fayda dolu bir gündü, çok değerli isimlerden çok çok önemli bilgiler edindik ve deneyimlerine yakınlaştık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Konferansa dair anlık paylaşımlarımızı #MarketingMeetup etiketi üzerinden gerçekleştirdik.

Konferans için “Marketing Meetup Intelligence Başlıyor” yazısı ile sizlere çağrı yapmıştım.

 

Marketing Meetup Intelligence Başlıyor

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Marketing Meetup 2018 Başlıyor - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir