Merakla Beklediğimiz Mobil Cihazlar!

Ekranlarımız yeni çıkacak akıllı cihazların haberleri ile doldu. Ne alacağız, ne zaman alacağız, kaça alacağız… kafamızda soru işaretleri başladı.

Şahsen ben, henüz aldığım telefonumun keyfini yeni yeni çıkarmaya başlamışken, aslında elimde şu anda eski bir cihaz tutuyor oluşumun hüznünü yaşıyorum. Akıllı telefon teknoloji gelişsin ve yeni cihazlar alalım elbette ama bu kadar hızlı bir ilerleyiş açıkçası maddi – manevi çok hoşuma gitmiyor.

Neyse, hoşumuza gitse de gitmese de bu durum değişmiyor. Markalar yarış halinde, hepsi bir farklılık yaratmak ve ilgimizi çekmek için çabalıyor. Cihazlarda ortak olarak ekranlar büyüyor, daha iyi fotoğraf çekiyorlar ve işlemcileri konusunda bilgisayarlarımızla yarışıyorlar. Ek olarak sundukları aksesuarlar da cabası… Boyut olarak yakında hepimizin neredeyse birer tablet boyutunda akıllı telefonlarla gezeceğimizi söylemek mümkün ki, ben ergonomik bulmuyorum.

 

Evet sosyal mecraları takip ve internette surf için ideal ama iş telefonla konuşmaya gelince bu büyüklükte telefonlar için bluetooth kulaklık şart oluyor. Hele de toplu taşıma söz konusuysa… Pek yakında uzaklara dalmış, toplumdan kendini soyutlamış kulaklıktan gelen sese yanıt veren tiplerden mi olacağız? Göreceğiz 🙂 Her filmini hatırlayın

 

Yazımızın ana konusuna geçiyorum, işte heyecan dalgası yaratan yeni cihazlardan biri iPhone 6. Diğerlerini de yavaş yavaş yazacağım.

 

iphone-6-apple-2014

 

Dün iPhone 6 lansmanı ile çalkalandık.

 

22 Mayıs’ta Çinli analist Sun Changxu’nun yaptığı açıklamalarla şöyle bir yazı yazmıştım. Bu yüzden lansman beni pek şaşırmadı…

iPhone’u boyutunun küçüklüğü yüzünden sevenler de vardı, sevmeyenler de. 4.7 inç iPhone 6 ve 5.5 inç ekranlı iPhone 6 Plus, herkese göre seçenek sunuyor. Cihaz yumuşak hatlı ve ince. iPhone 6, 6.9 mm iken, iPhone 6 Plus 7.1 mm kalınlığında, Plus’un ise daha büyük olduğu halde bunu hissettirmeyeceği söyleniyor.

 

iPhone_1

 

iOS su gibi akıp giden bir işletim sistemi ve hızlı çalışıyor, zaten mevcutta bir zorlanma hissetmiyorduk. Yeni cihazlar, iOS 8 ile birlikte, A8 işlemcili ve dört çekirdek grafik ile sunuluyor.

8 MB iSight kamera ise Foxus Pixels özelliğine sahip bir sensörle birlikte geliyor. Bu da saniyede 60 kare fotoğraf çekimi, video ve fotoğraflar için hızlı çekim, ağır çekim modlarının bolca kullanılabileceği anlamına geliyor.

iPhone 5S’de bulunan parmak izi sensörü yeni nesil cihazlarda da kullanılıyor. Ben parmaklarım nemliyken bu konuda zorlanıyorum.

 

iphone-6

 

Apple, hem süreci hızlandırmak hem de güvenliği sağlamak için TouchID’yi kullanıyor. Yani ödeme yaparken şifre girmenize gerek yok. Parmak izinizi okutarak ödemeyi onaylıyorsunuz. Ayrıca bu cihazda kullanılacak Apple Pay, e-ticaret alışverişlerini kolaylaştırmak ve daha güvenli hale getirmek için düşünülmüş. Cihaz NFC desteği de sunuyor, yani temassız kredi kartı gibi kullanılıyor.

 

iphone 6 comparison

 

Sonuç olarak Apple’ı bu hamlesiyle “büyük ekran yapmak basit ama en ideal ekran bu” lafını yutuyor ve bu konuda rakiplerine ayak uyduruyor demek mümkün. Şunu da unutmamak lazım rakipleri sudan etkilenmeyen, suda çekim yapabilen cihazlar geliştirdi. Pil konusunda bir gelişme de yok ama öte yandan iPhone 6’yı elimize almak için sabırsızlanıyoruz.

 

iPhone denince Steve jobs’ı anmamak mümkün değil. iPhone hayali bu muydu? Bence değildi. Aşağıda iPhone 6’ya kadar olan iPhone modellerinin gelişimini özetleyen bir video var. Mutlaka izleyin 🙂

 

 

Cihazların Türkiye fiyatlarına gelince; 

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, gümüş, altın ve uzay grisi renk seçenekleriyle 26 Eylül 2014’te resmi kanallardan satışa sunulacağı söyleniyor.

iPhone 6; 

16 GB iPhone 6: 2 bin 349 TL.
64 GB iPhone 6: 2 bin 649 TL.
128 GB iPhone 6: 2 bin 949 TL.

iPhone 6 Plus;

16 GB iPhone 6 Plus: 2 bin 649 TL.
64 GB iPhone 6 Plus: 2 bin 949 TL.
128 GB iPhone 6 Plus: 3 bin 249 TL.

 

Fiyatlar korkunçlu öyle değil mi? Şimdiden cihazı alacak arkadaşlarıma imrenerek bakacağımı belirtmek isterim.

 

applewatch

 

Dün geceki lansmandan artı bir değerde Apple Watch!

Kısaca, teknik detay verilmemiş olmasına rağmen sade tasarımlı, yeni bir iletişim kanalının geleceği muhakkak. Ses tanıma özelliği, egzersiz hareketlerinin kontrolüne ek olarak, çizimle – mimikle iletişim, kalp atışı gönderebilmek, dokunma hissini verebilmek konusunda duygusal ve kişisel bir cihaz bizleri bekliyor. Geliştirilebilecek uygulamaları şimdiden hayal etmeye başladım.

 

 

Cihazın; Apple Watch, Apple Watch Sport ve Apple Watch Edition olmak üzere üç model tanıtıldı. Apple Watch, iPhone 6, iPhone 6 Plus, IPhone 5, iPhone 5C, ve iPhone 5S ile çalışabilecek ve fiyatı 349 dolardan başlayacak.

 

Aşağıda ince bir ayar videosu var 😉

 

 

 

  2Yorum

  1. Mehmet CABAR   •  

    Açıkçası Iphone geçmemiş ve büyük ekrandan vazgeçemeyeceğini düşünen biri olarak Iphone 6’yı sabırsızlıkla beklediğimi söyleyebilirim. Ekran boyutunu görünce mutluluktan uçuyordum ama fiyatı görünce çok fena yer çakıldım. O kadar para verilmez yada fakirler veremez diyelim 🙂

    Diğer rakiplerine baktığımızda kesinlikle bir fazlası yok. Hatta teknolojisinin gerisinde ama işte, pazarlama sattırıyor telefonu. Napalım, ucuzlasın bizde alırız ^^

  2. Pingback: Apple, iPhone 6 ile Tükürdüğünü Yaladı « Bonibon l "Hayata dair bonibon.ca tepkiler!"

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir