Micro Focus Satış Müdürü Zafer Akın Röportajı

Micro Focus Satış Müdürü Zafer Akın ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Micro Focus’un pandemi döneminde öne çıkan çözümleri yazımda.

Micro Focus’un pandemi döneminde öne çıkan çözümlerini röportajda bulabilirsiniz.

Micro Focus Satış Müdürü Zafer Akın Röportajı

Başarılı projelerle adından söz ettiren, Ar-Ge çalışmaları ve müşteri odaklı inovasyonları ile öne çıkarak Türkiye’nin dijital dönüşümünde büyük bir görev üstlenen Micro Focus’un Satış Müdürü Zafer Akın konuğum oldu. 

Zafer Akın “6 bine yakın Ar-Ge çalışanımız müşteri odaklı inovasyonlarımızın sürekliliğini sağlamak ve karmaşık sorunlara etkin çözümler üretmek için çalışıyor. 

Hizmetlerimiz büyük ölçüde müşterilerimizden gelen geri bildirimlerle çerçeveleniyor. Bu sayede her bir müşterimizin farklı ihtiyaçlarını karşılayabilen, kurumsal nitelikte ölçeklenebilirliğe sahip ve analitik işlevleri en başından bünyesinde barındıran yeni nesil çözümler sunuyoruz. Müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuğunu destekleyecek hem bölgesel hem küresel pazarlarda büyümelerini sağlayacak uçtan uca çözümlerimizle onların yanında yer alıyoruz.” 

Micro Focus Satış Müdürü Zafer Akın video röportajı

Micro Focus Satış Müdürü Zafer Akın Röportaj Soruları

Micro Focus Satış Müdürü Zafer Akın’a aşağıdaki soruları yönelttim.

Micro Focus, pandemi sebebiyle uzaktan çalışma, ofislerin kapanması ve bu durumların süresinin uzaması konusunda kurumlara yardımcı oldu. Süreci nasıl yönettiniz, kurumlar için nasıl bir fark yarattınız? 

Sorumu globalde yapılan çalışmalarınızla genişletmek isterim. Sınırlarımızın dışına çıkıldığında neler oldu? Hangi düzenlemeler yapıldı? Talepler ülkemizdekinden farklı mıydı? 

Dünyanın en fazla çeşitliliğe sahip şirketlerinden birisiniz ve hizmetleriniz müşterilerinizden gelen geri bildirimler ile çerçeveleniyor. Yakın dönemde aldığınız geri bildirimler nasıl oldu? 

Doğru teknoloji partnerinin önemi şu süreçte daha çok anlaşıldı. Sizin de çok derin ve kapsamlı bir portföyünüz var. Pandemi sürecinde hangi çözümlerinize ilgi yoğun oldu. Hangi çözümleriniz, hangi durumlarda kullanıldı ve öne çıktı? 

Şu an adaptasyon sürecindeyiz, tekrar bir geri dönüş yaşanır mı emin olamıyoruz. Bu dönem için kurumlara önerileriniz neler olur? Önceliklendirmeleri gereken alanları nasıl belirlesinler, nasıl bir yol izlesinler?

Verdiği bilgiler için Zafer Akın’a çok teşekkür ederim.

Micro Focus BT ve Kurumsal Hizmet Yönetiminde Lider Olarak Konumlandırıldı.

Micro Focus‘un Research in Action (RIA) tarafından BT ve Kurumsal Hizmet Yönetiminde Lider Olarak Konumlandırıldığını sizlere duyurmuştum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir