Neden Like’lıyorum, Neden Like’lıyorsun?

Kullandığımız sosyal mecralar Instagram, twitter, facebook, google +… hangisi olursa olsun like’lamaya – kalp koymaya, genel bir tabirle beğenmeye doymuyoruz.

Peki ama like’larımızın anlamı ne? Hangi sosyal mecrada hangi amaçla kullanıyoruz. Gelin şimdi like’larımızın ardında yatan duygu durumumuzu ve Like Türlerini birlikte görelim.

Sosyal mecralarda her like’ın bir anlamı ve duruşu var. Bazen beğenimizi göstermek için bazen ise bir alışkanlık ile like’layıveriyoruz.

 

 

Like_turleri2

 

Cumartesi günü Yılın en trend anne baba çocuk fuarı #ibs2015’de konuşmacı olarak katıldığım panelde, sosyal mecralarda davranış biçimlerimize göre bir yorumda bulundum ve değerli dostum Yaprak Yapsan şu anda okuduğunuz yazıyı yazmamı rica etti. Kırar mıyım 🙂

Sosyal hayatımızda Paylaşım ve Like üzerine kurulu bir düzen var.

 

Like_turleri3

 

Neden Like’lıyoruz?

Çoğumuz arkadaşlarımızın, hayatımıza bir şekilde giren insanların şimdi neler yaptıklarını görmek-bilmek istiyoruz. Onlara ulaşmak, mesaj yollamak, kutlamak, tüm bunlar sosyal mecralar üzerinden paylaşım yapma konusunda bizlere motivasyon sağlıyor.

İnternet sayesinde evimizin, arkadaşlarımızın, akrabalarımızın ve yakınlarımızda bulunanların dışında bir dünya olduğunu keşfettik ve bu daha da fazlası ile yakınlaşmak konusunda arzularımızı tetikledi. Farklılık ve benzerliklerimizi ortaya koymak için paylaşmaya başladık.

 • Kabul görme arzusu
 • Dahil olma arzusu
 • Onaylanma arzusu
 • Bağlı kalma arzusu
 • Öğrenme arzusu
 • Sosyalleşme arzusu
 • Önemsenme arzusu
 • Haber alma & verme arzusu…

Paylaşımlarım, yorum ve Like’larımızın ardında iletişim kurma çabamız ve bu insani arzularımız yatıyor.

like_turleri4

 

Like’ın Ne Anlamı Var? Beğeni – Like nasıl Arttırılır?  

Ekranımıza düşen paylaşımlara verdiğimiz her like, o paylaşımı beğendiğimiz anlamına gelmiyor, altında derin ama önemli anlamlar gizliyor. Beğeni yani like’larınızı arttırmak için türlerini öğrenmenizde fayda var…

 

 

Like_turleri5

 

Like Türleri

Beğendim Like’ı

Bazen like sadece beğendim anlamına gelir. Ekranımıza düşer ve hoşumuza gittiği için basarız like’ı

 

Gördüm Like’ı

Paylaşımı gördüğümüzü ifade etmek için kullandığımız like türüdür.

 

Like’a Like

Ben seni beğendim, haydi sen de beni beğen anlamına gelir. Bu like alışverişi en sık rastladığımız like türlerinden biridir.

 

Zorunluluk Like’ı

Bazen yöneticinizi, patronunuzu beğenmeniz adeta bir zorunluluk ve iletişim kurma (göze girme) çabasıdır.

 

Merhamet Like’ı

Paylaşım ekranınıza düşer ve hiç beğeni almamıştır. Empati kurar, üzülürsünüz ve like’larsınız.

 

Sitemkar Like’ı

Evde bunaldığınızı söylediğiniz halde arkadaşınız siz olmadan dışarıda eğlendiğini ilan eder. Yorum yapamayacak kadar bozulursunuz ve sitemli bir şekilde basarsınız like’ı.

 

Can Sıkıntısı Like’ı

Can sıkıntısından önünüze gelen paylaşımı like’larsınız. Anlamsızdır ama en nihayetinde hepimiz arada sırada yaparız.

 

Akraba Like’ı

Anne, baba, eş, dost, akraba için paylaşımlarınızın özenli, görselinizin eşsiz olması şart değildir. Sizi merak eder ve hep ilgilidir. Otomatik beğenilerin hasıdır.

 

Tebrikler Like’ı

Bir başarı, kutlama veya önemli bir güne dair paylaşımlarda canı gönülden tebrik etmek için kullandığımız like’dır.

 

Kanka Destek Like’ı

Her koşulda destek için başvurulan like türüdür. Kanka’lar paylaşımları boş geçmez, gerektiğinde yorumlarıyla zenginleştirir.

 

Neden Orada Değilim Like’ı

Bazen sadece paylaşımın yapıldığı ana-olaya dahil olmak, orada bulunmak istediğimizi ifade etmek için like’larız. Marka etkinlikleri paylaşımında sık yapılır. İlgi çekme isteği ve biraz kırgınlığın ifadesidir. Beni unuttunuz, oysa buralardaydım anlamına da gelir.

 

Arkadaşa Nispet Like’ı

Küskün arkadaşlar arasında bolca yapılır. Dargın olunan arkadaşın sevmediği kişi ve herhangi bir şeye dair yapılan paylaşımlar bolca like’lanır ki, gördükçe siniri katlansın.

 

Sevgiliye Nispet Like’ı

Kavga etmiş, ayrılmış çiftler arasında çok görülür. “Unuttum şimdi seni, çok eğleniyorum” ifadesi ile yapılan paylaşımlara mümkün olduğu kadar dost – arkadaş etiketlenir, eski sevgilinin görmesi sağlanır. Kollektif bir çalışma ürünüdür, kanka like’ları ile desteklenir.

 

Göze Girme Like’ı

Bir ünlü veya uzaktan hayranlık duyduğumuz kişilerin paylaşımlarına seri halde verdiğimiz like’tır. O kişinin muhtemelen haberi olmaz ama ben buradayım ve seni beğeniyorum demenin bir yoludur.

 

Bir kenarda dursun Like’ı

Şimdi vaktim yok ama daha sonra bakarım anlamına gelen Like’dır. Özellikle Twitter’da çok kullanırız.

 

Üşengeç Like’ı

Yorum yapmaya üşendiğimizde paylaşıma iliştiriverdiğimiz like’lardır.

 

Herkes Görsün Like’ı

Kelime hatası, atarlı ama saçma bir söz, yakaladığınız bir yalan, sevmediğiniz kişinin çirkin çıktığı bir fotoğraf… kısaca afişe etmek istediğiniz “belki kınadığınız” veya ispiyonlamak için kullandığınız like türüdür.

 

İlk Like Ne Zaman Kullanıldı?

Sosyal mecraların atası Friendfeed 2007 yılında ilk defa like kullanmamıza imkan sağladı. Bu açıdan tarihte ilk like’a izin vererek tarihe geçti.

 

 

Like’larımı Nasıl Görürüm?

Instagram’da beğendiğiniz – like’ladığınız paylaşımları görmek için; “Sağ altta bulunan kalp tuşuna basın” Burada “Like Hareketleriniz” görünür. Kendi beğenilerinizi “Sen” kısmında, takip ettiğiniz kişilerin beğeni ve like’larını “Takip Edilen” kısmında görebilirsiniz.

Twitter’da daha önce beğendiğiniz paylaşımları görmek için “Likes” butonuna basmanız yeterlidir. Beğeni ve like’larınızı kaldırmak için kalp butonuna tekrar basmanız yeterlidir.

Facebook’la ilgili yazdığım yazı ilginizi çekebilir. Buraya tıklayarak “Facebook Bizim Hakkımızda Neler Biliyor” yazımı okuyabilirsiniz.

 

Benim aklıma gelenler şimdilik bunlar 🙂 Peki siz neden like’lıyorsunuz? Katkılarınızı bekliyorum…

 

 

  7Yorum

 1. Avatar Kemal   •  

  Sosyal mecra aslında yaşamın bizzat yansıması ve orada insanın kendini ifade etmesi daha kolay. Tıpkı arkadaşlarımızla sohbet ederken, deneyimlediğimiz ve sevdiğimiz bir şeyi nasıl ballandıra ballandıra anlatıyor ve tavsiyede bulunuyorsak; sosyal mecrada yaptığımız beğeni, paylaşım ve yorumlar da bunun tam karşılığı.

  Nasılki bir şey hakkında konuşunca birilerinin bizi dinlemesini, teyit etmesini, tavsiyelerimize uymasını ve hatta verdiğimiz değerli bilgiler için teşekkür etmesini bekliyorsak, sosyal mecrada like, paylaşım ve yorum almak da bunun karşılığı bana göre basitce. Hem daha kolay, hem daha hızlı, hem zevkl, hem bilgilendirici, hem faydalı..

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Haklısın Kemal Bey 🙂 Değerli katkılarınız için çok teşekkür ederim.

 2. Avatar Işın   •  

  Ben fotoğraflara beğendim like’ı kullanıyorum. Bazen yazılan bir söz veya kötü bir haber olsa da iyi bir noktaya parmak basıyorsa da like’lıyorum.

 3. Avatar Mustafa   •  

  Like kelimesini hayatımızda olağan bir şey haline getirdik 🙂

 4. Avatar Onur Şendere   •  

  Beğen kelimesine ne oldu ya? 🙂 Oldukça yeterli ve güzel bir kelime oysa. Daha da önemlisi Türkçe

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   “Like” bir atıf aslında 🙂 Yoksa elbette günlük hayatımda beğen kelimesini tercih ediyorum.

 5. Avatar hasan   •  

  hayatımız like olmuş zaten saygılar )))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir