PeakUp COO’su Kadircan Toprakçı Röportajı

PeakUp COO’su Kadircan Toprakçı ile özel bir video röportaj yaptım. Dijital iş yeri kavramını ve gerekliliklerini, verimliliği artıran PeakUp çözümlerini kendisinden dinledim.

PeakUp COO’su Kadircan Toprakçı Röportajı

PeakUp Kurumsal Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kadircan Toprakçı ile hem gündemi hem dijital iş yeri kavramını ve gerekliliklerini hem de verimliliği artıran PeakUp çözümlerini konuştuk. 

PeakUp COO’su Kadircan Toprakçı video röportajı

PeakUp, 2012 yılında bilişim altyapı hizmetlerinden yazılım geliştirme faaliyetlerine kadar uçtan uca çözüm ve ürün sunmak üzere %100 yerli sermaye ile kurulmuş bir teknoloji şirketi. Aynı zamanda Deloitte Technology 2019 Fast 50 Türkiye Programı kapsamında en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketinden biri. Üstelik bu listede üç yıldır üst üste yer alarak sürdürülebilir bir başarı sergiliyorlar. 

Röportajda şirketlerin iletişim süreçlerini dijitalleştiren ve basitleştiren PeakUp platformu Velocity’i de konuştuk. 

Velocity, iletişim süreçlerini dijitalleştiren intranet platformu. 

Son dönemde dijital iş yeri kapsamında en fazla dikkat çeken başlıklardan biri içeriğin yönetimi, bilgi ve belge paylaşımı ve güvenlik. Bilgi ve belge yönetimi, her ölçekteki kurum için hayati önem taşıyor. Hızlı ve güvenilir platformlar üzerinden gerçekleştirilen iş süreçleri, kurumlardaki iletişim kopukluklarının önüne geçilmesini sağlıyor. Yapılan bir araştırmaya göre, buluta yüklenen kurumsal verilerin yaklaşık yüzde 39’u dosya paylaşım uygulamalarıyla ilgili. Bu oran diğer tüm kategorilerden daha fazla. Diğer yandan paylaşılan belgelerin yüzde 35,7’sinin önemli bir kısmı (yüzde 71,4’ü) kurum içi çalışanlar arasında gerçekleşiyor. Tüm bu öngörüler ışığında geliştirilen, iletişim süreçlerini dijitalleştiren ve kullanımı en basit haline getiren bir intranet platformu olan Velocity, şirketlerin dijital dönüşümde en önemli yardımcılarından biri. Çeşitli departmanların tek bir platform üzerinden şirket ile ilgili iletişim süreçlerini takip edebilmelerini sağlayan Velocity, çalışanlar arasındaki etkileşimi sürekli hale getiriyor. Anlık bilgi akışının hızlanmasını mümkün kılan ürün, profesyonel hayattaki performansı artırıyor.

Röportajda altını çizdiğimiz bir başka konu ise tüm dünyanın konuştuğu “dijital iş yeri” kavramı oldu. PeakUp’ın yakın dönemde paylaştığı evden çalışma klavuzu, dijital platformlar üzerinden uzaktan çalışma süreçlerine geçen kişi ve işletmeler için tavsiyelerle dolu. Bu metni sizin için aşağıda özetledim. 

PEAKUP’tan Evden Çalışma Kılavuzu

PEAKUP, koronavirüs salgını sebebiyle dijitalleşen çalışma hayatını daha verimli hale getiren kuralları bir kılavuzda topladı. 

PEAKUP, hazırladığı kılavuzda dosya paylaşımı, görüntülü görüşme, chat odaları ve telekonferans seçenekleri gibi konularda tavsiyelere yer verdi.

Öncelikle çalışanların dijital platformlardan en çok hangi işlevleri beklediğinin tespit edilmesi gerektiğini belirten PEAKUP COO’su Kadircan Toprakçı, sıralamayı şöyle yapıyor: “Bildirimlerin alındığı ve filtrelendiği etkinlik alanı, belge ve fotoğraf paylaşılan bir chat odası, arşivdeki dosyalara kolayca ulaşabilme, dosyalar üzerinde ekip arkadaşlarıyla eş zamanlı çalışabilme, görüntülü görüşme, duyuru paylaşma ve toplantı organize edebilme. Elbette tüm bunları doğru bir şekilde yapabilmek için gerekli olan şey iyi bir internet bağlantısı ve güvenli bir bilgisayar, tablet veya telefon. İşte tüyolar bu ilk andan başlıyor.” 

Bilgisayar:

Kişisel bilgisayarınız iyi bir sistemle tam koruma altına alınmamışsa güvenlik açısından şirket bilgisayarınızı kullanmanızı tavsiye ederiz. Koruması zayıf olan bir cihazdan güvenli olmayan Wi-Fi ya da 4G/5G bağlantılarını kullanmanız sizi hüsrana uğratabilir. Eğer ofis bilgisayarınızın da yeteri kadar güvenli olduğuna inanmıyorsanız hemen IT birimiyle diyaloğa geçmenizde fayda var. Aksi taktirde tüm şirket bilgilerinize girilebilir ya da arşiv dosyalarınız zarar görebilir. Ofis bilgisayarınızdan bağlandığınız şirket hesaplarınızın parola güvenliği de verileriniz için ayrı bir önem taşıyor. Parola güvenliğinizi en üst seviyede tutmak, mümkün olduğunca güncellemek ve basit parolalardan kaçınmak gerekiyor.

İnternet bağlantısı:

Dijital çalışma ortamının en sevimsiz yanı önemli bir toplantının ortasında internetin kesilmesi ya da yavaşlamasıdır. Yoğun dosya paylaşımı veya video görüşmesi  ihtiyaçları olan bireylerin internet paketlerinin yükleme (upload) kotalarını arttırmak basit bir çözüm olabilir. Bunun dışında WiFi ağlarında sorun yaşanması durumunda mobil telefonlar aracılığıyla 4.5G internet erişiminin “Personal Hotspot” özelliğini mobil cihazlarda aktif hale getirmek mümkün. Muhasebe, İnsan Kaynakları uygulamaları ve benzeri şirket verilerini içeren kaynaklara erişimde en güvenli yol, BT ekipleri tarafından sağlanmış Sanal Masaüstü (Virtual Desktop) uygulamalarının tercih edilmesi olacaktır. Tüm ekibin kurumsal ağa güvenli bağlanabilmesi ve ağ trafiğinin tek bir tünelden geçirilmesi için mutlaka VPN kullanmalısınız. 

İşletim sistemleri:

Her zaman işletim sistemleri ve uygulamaların en güncel sürümlerini kullanmayı tercih edin.  En güncel işletim sistemi, sunduğu yeni özellikleri ile verimlilik katkısı olmasının ötesinde bulaşma ihtimali olan her siber tehlikeye karşın sürekli güvenlik güncellemeleri alarak önleyici koruma sağlayacaktır.

Arşivleme:

Evden çalışırken iş bilgisayarınızdaki dosyalara erişmeniz gerekebilir veya bilgisayarınızda lazım olan bir dosyanızı silmiş olabilirsiniz. Özellikle uzaktan çalışırken belgelerinizin zaman ve mekandan bağımsız taşınabilir olması gerekebilir. OneDrive gibi bulut depolama çözümlerinden yararlanarak tüm belgelerinizi güvenle saklayabilir ve herhangi bir olumsuz sonuca karşı önceki versiyonlara dönmek veya silinmiş bir ögeyi kurtarmak gibi önemli aksiyonları alabilirsiniz.

Birlikte çalışma ortamı:

Ofiste çalışırken iş arkadaşlarınızla birlikte çalışma fırsatı bulabiliyordunuz. Ancak uzaktan çalışma sürecinde ortak olarak yapmanız gereken işlerde fiziksel olarak birlikte olamıyorsunuz. MS Teams gibi uygulamalar bu süreçte size destek oluyor. Sadece uzaktan çalışma süreçlerinde değil tüm ofis ortamınızı birlikte çalışma alanına taşıyabiliyor, belge ve dokümanlarınız üzerinde iş arkadaşlarınızla ortak düzenlemeler yapabiliyor, video görüşme, sohbet, ofis dokümanları gibi günlük rutininizde yer alan iş süreçlerinizde pek çok içeriği tek bir platformdan takip edebiliyorsunuz.

Küçüklere karşı güvenlik:

Bu madde özellikle çocuklu çalışanlar için. Ara verdiğiniz sırada meraklı çocuğunuzun istemeden çalıştığınız dosyaları silmesine karşı mutlaka ekran kilidi ve parola koymalısınız. Özellikle bu noktada Windows 10 sürümüyle birlikte ücretsiz gelen Dynamic Lock özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bilgisayarınızdan uzaklaştığınız anda telefonunuzla senkronize ettiğiniz Dynamic Lock  bilgisayarınızı kilitli moda geçirecektir.

Toplantılar:

Online çalışmaya geçilmesiyle birlikte toplantı, etkinlik ve eğitimler de iptal edilmeye başladı. Ancak iş süreçlerinin devam etmesi için gerekli olan toplantı veya eğitimlerin aksaması işleriniz için sıkıntılı süreçler yaratabilir. MS Teams üzerinden yapabileceğiniz görüntülü toplantılar ve canlı etkinliklerle iş programınızı aksatmadan sürdürebilirsiniz. Örneğin, toplantılara telefon, tablet ve bilgisayarlarınızdan katılabilir, toplantı yaparken bir yandan da yazışabilir, dosya veya ekranınızı paylaşabilirsiniz.

İş arkadaşlarıyla sosyalleşme: 

Bu madde hem çalışanlar hem de işverenler için. Sürekli evde kaldığımız, sosyalleşme imkanımızın kısıtlandığı bu süreçte sadece iş süreçlerinizi ilerletmek değil, MS Teams veya Velocity gibi iç iletişimi güçlü tutan platformlarla çalışanlarınızın motivasyonunu arttırabilmeniz de çok önemli. Film önerilerinizi paylaştığınız, görüntülü konuşabildiğiniz gruplar oluşturabilir, karşılıklı kahvelerinizi içebilirsiniz. İletişiminizi dijital platformlar üzerinden sürdürebilir ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. 

Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis ile özel bir video röportaj gerçekleştirmiştim.

Gündemi değerlendirdiğimiz, Zyxel’in çalışma sistemi ve çözümleri ile birlikte uzaktan çalışmanın ve dijital dönüşümün gerekliliklerini odağımıza aldığımız sohbeti izlemenizi öneririm.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 8 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir