Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis Röportajı

Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis ile özel bir video röportaj gerçekleştirdim. Ağ teknolojilerinin lider şirketi Zyxel ve daha da fazlası yazımda.

Gündemi değerlendirdiğimiz, Zyxel’in çalışma sistemi ve çözümleri ile birlikte uzaktan çalışmanın ve dijital dönüşümün gerekliliklerini odağımıza aldığımız sohbeti izlemenizi öneririm.

Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis ile video röportaj

Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis Röportajı

Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis, şirketteki sorumluluklarının ve yöneticiliğinin yanında  önemli bir kadın lider. “Huzur, başarının en büyük koşuludur” diyen ve ekibini bu felsefe ile yöneten Tuğba Hanım’a şapka çıkartmak lazım 🎩.

Ağ teknolojilerinin global lideri Zyxel, yaklaşık otuz yıldır insanları ve kurumları internete bağlıyor.

Zyxel; ağ teknolojilerindeki deneyimini, telekom şirketleri, servis sağlayıcılar ile iş ve ev kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak için kullanıyor. Tuğba Hanım ile Zyxel’in çalışma sistemi ve çözümleri ile birlikte uzaktan çalışmanın ve dijital dönüşümün gerekliliklerini odağımıza aldığımız sohbette, yönetimde kadın yöneticilere olan ihtiyacı ve iş hayatında nasıl bir fark yarattıklarını da konuştuk. 

Evden çalışmak kolay gibi gözükse de aslında birçok zorluk ile mücadele ediyoruz. Pandemi sürecinde daha uzun süreler internete bağlıydık. İnternet hızımızdan yakındık, bu noktada kullandığımız cihazların da ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrenmek durumunda kaldık. Bu dönemde; uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik sorunları ve kullandığımız cihazların yetersizliğini çok konuşuldu. Bu noktada hem bağlantı hızımızı artıran hem de uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik sorunları konusunda çözümler sunan Zyxel ürünleri öne çıktı. 

Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis

Zyxel Channel Head Tuğba Şişik’e aşağıdaki soruları yönelttim ve yanıtlamasını rica ettim.

Zyxel olarak nasıl bir çalışma sistemine geçtiniz ve nasıl bir yol haritası izlediniz? 

Pandemi sürecinde daha uzun süreler internete bağlıydık. İnternet hızımızdan yakındık, bu noktada kullandığımız cihazların da ne kadar önemli olduğunu yaşayarak öğrenmek durumunda kaldık. Bu dönemde; uzaktan çalışmanın getirdiği güvenlik sorunları ve kullandığımız cihazların yetersizliğini çok konuşuldu. Home ofis çalışanlar ve işletmeler hangi önlemleri almalı? 

Şu dönem geleceği düşünmek konusuna daha fazla zaman ayırdığımız bir dönemdi. Malum dijital dönüşüm yıllardır konuşulan ama bir yol haritası izlemek konusunda hep geç kalınmış süreçler bütünü. Şimdiye dek sürece ayak uyduramayan geride kalacak diyorduk, ancak şimdi tarihe karışacaklarını düşünüyoruz. Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğunda birçok sektörde başarılı projelere imza attınız. Deneyimleriniz ışığında bir durum tespiti yapabilir misiniz? 

Zyxel’de sorumluluklarınız büyük, aynı zamanda ülkemizin kadın teknoloji liderlerinden birisiniz. İletişiminiz çok güçlü, kapsayıcısınız ve sosyal sorumluluklara da önem veriyorsunuz. Yönetime kadın elinin değmesinde özellikle şu dönemde çok ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz? 

Zyxel Ülke Müdürü Tuğba Şişik Reis’in son soruma verdiği yanıtı sizler için aşağıya özetliyorum. 

Zyxel Türkiye ofisinde sadece kadın çalışanlara değil tüm çalışanların işlerini geliştirecek özel eğitimler alınmasını sağlıyoruz. Çalışanlarımızın bireysel yeteneklerine göre özel kariyer planı adımlarımız bulunmakta. Çalışanlarımızı en değerli varlıklarımız olarak görüyoruz.

Bu ülkenin tek kurtuluşu kız çocuklarının eğitimli olmasından geçiyor. Kızların kendilerini her sektörde göstermeleri ve kadın işi, erkek işi diye bakmayıp, yapabileceklerinin en iyisini hedeflemeleri gerekiyor. Ülkemizde de dünyada da kadın liderler, yöneticiler çok az. Kadınlara doğuran, ev işi yapan, çocuk bakan kimseler olarak bakıldığı için, arta kalan zamanlarında iş hayatına dâhil olabilirler diye bakılıyor. 

Kadınlar her alanda ikinci plana atılmaya çalışılıyor. Kadın işe girecekse ve evli ise acaba doğurur mu diye endişe duyuluyor. Oysa ki bu son derece haksızlık. Kadınların artık biz de varız demeleri ve vitrin malzemesi olmadıklarını anlatmaları gerekiyor. Ben inanıyorum ki; kadınlar gün be gün iş hayatının içinde daha fazla yer alacaklar ve bunun için de eskisi kadar mücadele etmek zorunda kalmayacaklar. 

Hem çalışan, hem de yönetici olma hayali kuran kadınlar, çok çalışsınlar, cesur olsunlar. Hayatlarındaki erkeklere bu hayatta ayakları üzerinde nasıl durulabildiğini de yaşatarak / deneyimleterek göstersinler. Asla azla yetinmesinler. Çok okusunlar, çok seyahat etsinler. Özellikle iş hayatına atıldıklarında kazandıkları paranın mutlaka bir bölümünü kendilerine yatırım yapmak için harcasınlar. 

Yabancı dil öğrensinler. Bir tane de değil iki dil, hatta olabiliyorsa üç dil öğrensinler. Yabancı dil dünyaya açılan yegane kapı. Asla zorluklar karşısında pes etmesinler. 

Ne olursa olsun üretmeye çalışmaya devam etsinler. Eğitim hayatlarının bir bölümünde mutlaka belli bir zaman yurt dışında yaşama yolu bulsunlar. Hatta orada çalışsınlar. Dünya insanı olmak için çabalasınlar. Aile hayatı düzenli hayat da çok önemli. Hayat yolculuklarında kendilerine eşlik edecek doğru insanları seçsinler. Hatada ısrar etmesinler. Kötü özel hayat, iş hayatı için çok büyük bir tuzaktır. 

Çalışmadan hiçbir yere gelemeyeceklerini bilsinler. Haydi geldiler diyelim, asla orada kalıcı olamayacaklarını bilsinler. Çalışmak ve ömür boyu eğitim içinde olmak zorundalar.

  3Yorum

  1. Avatar umut   •  

    teşekkürler

  2. Pingback: PeakUp COO’su Kadircan Toprakçı Röportajı - Fundalina

  3. Pingback: 2021 yılı ağ trendleri belli oldu - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir