Pinterest Hesabı Nasıl Silinir?

Pinterest Hesabı Nasıl Silinir?  bilemiyorsanız, sizlere Pinterest’ten bahsedecek ve ardından Pinterest hesabınızı silmeniz konusunda sizlere yardımcı olacağım.

Pinterest bünyesinde barındırmış olduğu milyonlara özelliğin yanında esas olarak pano sistemiyle dikkat çekmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere Pinterest kelimesi aslında “Pin” ve “Interest” kelimelerinden meydana gelmiş bir isimdir. Burada “Pin” kelimesinin anlamı “İğneleme”dir. Interest kelimesi ise “İlgi” şeklinde ifade edilebilir. Pinterest dünyasında yaptığınız paylaşımlara “pin” adı verilmektedir. Yani ilginizi çeken bir şeyi “board” adı verilen panonuza “iğne”lersiniz. Böylece sizin beğenmiş olduğunuz fotoğraf ve videolar kendi sayfanız üzerinden diğer kullanıcıların görebileceği bir şekilde paylaşılmış olur.

Bununla birlikte “Pin İt” adı verilen bir uygulama sayesinde internet üzerinde hoşunuza giden ve panonuzda paylaşmaktan zevk duyacağınız fotoğraf ve videoları tek bir tıkla beraber takipçilerinize sunabilirsiniz. İsterseniz diğer kullanıcıların da sizin panonuza katkı yapmasına olanak tanıyabilirsiniz. Bu platformda da “Like” adı verilen beğenme özelliği bulunmaktadır. Bununla birlikte “Repin” özelliğini kullanarak bir başka kullanıcıya ait olan panoda gördüğünüz fotoğraf ya da videoyu kendi panonuzda kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Repin özelliği ile Twitter’da yer alan “Retweet” özelliği birbirine oldukça benzemektedir. Pinterest uygulaması sayesinde birçok farklı konu başlığı altında sayısız fotoğraf, video ve paylaşıma ulaşmanız mümkündür. Üstelik bu uygulamayı Android ve iOS işletim sistemi yüklü olan cihazlardan da kullanabilmeniz mümkündür.

Neden Pinterest?

Pinterest 2010 yılı Mart ayından beri büyük bir ivme kazanarak günümüzde 70 milyonun üzerinde kullanıcı sayısına erişmeyi başarmıştır. Birçok farklı kategori altında hemen hemen herkesin ilgi alanına göre bir şeyler bulabileceği bu platform sayesinde ücretsiz bir şekilde fotoğraf ve video paylaşımlarında bulunabilir ve sevdiğiniz, takip ettiğiniz ve hoşlandığınız birçok konuya ait görsel bulabilirsiniz.

Pinterest ile birlikte fotoğraflarınızı bilgisayarınızda ya da akıllı cihazlarınızda saklama derdinden kurtulmuş olursunuz. Bu derttir çünkü teknoloji her ne kadar gelişmiş ve gelişmeye devam ediyor olsa da kullanmakta olduğumuz cihazların hafızaları sınırsız değildir. İşte Pinterest ile birlikte beğendiğiniz şeyleri panolara kaydederek büyük bir yer tasarrufu etmiş olursunuz. Beğendiğiniz görsellere ulaşmak için tek yapmanız gereken şey profilinize giriş yaparak panonuza bakmak olur.

Kendi ilgi alanınıza göre oluşturabileceğiniz panolarınızı kişisel zevklerinize göre tasarlayabilirsiniz. Üstelik bu platform geçtiğimiz yıllarda birçok farklı dilde destek vermeye başladığı içinde kullanıcı sayısını arttırmayı başarmıştır. Bu dillerin arasında sizlerin de bildiği gibi Türkçe de bulunmaktadır.

Pinterest’in Olumsuz Tarafları

Pinterest biraz öncede anlatmış olduğum gibi gücünü fotoğraf ve videolardan almaktadır. Fakat genellikle bu tür platformları en tepeye de çıkartan ve en dibe de batıran şey tek bir noktaya odaklanmalıdır. Pinterest her ne kadar ilk çıktığı zamanlarda birçok kişi tarafından ilgi görmüş ve sevilerek kullanılmış olsa da günümüzde Facebook ve Twitter gibi birçok farklı özelliklere sahip olan sosyal ağların giderek daha fazla kişiye hitap etmesiyle birlikte yerini giderek bu tür platformlara bırakmaya başlamıştır.

Yine de bu Pinterest’in tamamen ilgiyi kaybettiği anlamına gelmemektedir. Zira hâlâ Pinterest üzerinde saatlerini harcayan kişiler de bulunmaktadır. Aslına bakılırsa Pinterest’in olumsuz yanlarından biri de budur. Her ne kadar insanların ilgisini bu şekilde cezbetmeyi başarsa da çok fazla zaman aldığı için bazı kişiler Pinterest hesabını silmeye karar vermiştir.

Pinerest ile ilgili sevdiğiniz ya da sevmediğiniz tüm özellikleri yorum olarak bırakabilirsiniz. Şimdi Pinterest hesabınızı silme sebebiniz ne olursa olsun bu işlemleri nasıl yapabileceğinize bir göz atalım.

Pinterest Hesap Silme

Pinterest hesap silme işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle bu linke bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra siteye giriş yapmadığınız takdirde karşınıza şöyle bir ekran gelecektir.

Burada yapmanız gereken şey ekranın sağ üst köşesinde yer alan ve kırmızı dikdörtgenle işaretlenmiş olan “Oturum Aç” butonuna basmaktır. Böylece karşınıza Pinterest giriş sayfası gelecektir.

Bu aşamada oturum açmak için kullanabileceğiniz üç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Facebook, ikincisi Google ve üçüncüsü doğrudan e-posta adresi ve şifre ile giriş yapmaktır. Herhangi bir yol ile siteye giriş yaptığınız takdirde Pinterest “Ayarlar” sayfasına gelmiş olursunuz.

 

 

Sonrasında ise “Hesabı Devre Dışı Bırak” butonuna basmanız gerekiyor. Böylelikle aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi karşınıza “Hesabınız devre dışı bırakılsın mı?” yazılı bir pencere gelir.

Ardından yapmanız gereken şey Pinterest Hesap Silme gerekçenizi size sunulmuş olan seçenekler arasından seçmek ya da “Diğer” seçeneğine basarak ilgili metin kutusuna siteden ayrılma sebebinizi yazmaktır. Aynı zamanda burada Pinterest hesabınızı sildiğiniz takdirde neler olabileceğine dair kısa bir yazıda bulunmaktadır. Pinterest hesap silme işlemlerinin ardından diğer kullanıcılar panonuzda yer alan pin’leri ya da size ait bilgileri göremeyecektir. Bununla birlikte Facebook ve Twitter gibi ağlarla olan bağlantınız da kesilecektir. Bu bağlantı yapmış olduğunuz tercihe göre geçici ya da kalıcı olarak kesilecektir.

Eğer “Hesabımı kalıcı olarak kapatın” derseniz hesabınız kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde silinir. Bununla birlikte “Hesabımı devre dışı bırakın” butonuna basarsanız, hesabınız siz hesabı tekrar aktif hale getirene kadar dondurulmuş olur.

 

Eğer hesabınızı kalıcı olarak kaldırmak istiyorsanız karşınıza yukarıda yer alan görseldeki gibi bir bildirim ekranı gelir. “Evet, e-postayı gönderin” butonuna basmanız halinde hesabınız ile ilişkilendirmiş olduğunuz e-posta adresine bir onay e-maili gönderilir. Bu e-postayı açtığınız zaman karşınıza şöyle bir ekran gelir.

Bu durumda “Evet, hesap kapatılsın” butonuna basmanız halinde hesabınız kapanacaktır. Eğer iki haftalık bir süre dilimi içinde fikrinizi değiştirirseniz e-posta adresiniz ve şifreniz ile birlikte Pinterest hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bu işlemin ardından yine aynı şekilde hesabınıza bir yeniden aktif hale getirme bağlantısı gönderilecektir. Bu bağlantıya tıklamanız halinde de hesabınız aktif hale gelecektir.

Bununla birlikte 14 gün içinde hesabınıza tekrar giriş yapmaz ya da giriş yapmanıza rağmen e-posta adresinize gönderilen linke tıklamazsanız hesabınız geri döndürülemez bir şekilde silinir.

Eğer biraz önce bahsettiğim “Hesabımı devre dışı bırakın” butonuna basarsanız ise tek yapmanız gereken şey hesabınıza e-posta adresiniz ve şifreniz ile birlikte giriş yapmak olacaktır. Bu yolu kullanarak hesabınızı sadece geçici olarak kapatmış olursunuz. Hesabınıza giriş yaptığınız anda hesabınız tekrar aktif hale gelir.

Fayda görmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir