Rush – Zafere Hücum

Bu yıl bir çok güzel film izleme şansına eriştik. Genelde aksiyon ve bilim-kurgu ile geçen sezon içinde kendine oldukça iyi bir yer edinen bir başka film Rush radarıma takıldı bu kez.

Başrollerinde  gibi ismlerin yer aldığı filmin yönetmeni Oscar ödüllü .

rushbb

1976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda’nın kullandığı Ferrari ikinci round’un sonunda yaşadığı bir sorun nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt’a gider. Bu kaza sonrasında Lauda yaralanır; aradan geçen altı haftanın ardından olağan hırsı ve öfkesiyle pistlere geri döner. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix’i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam eder. Hedef dünya şampiyonluğudur…
Avusturyalı F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki dillere destan rekabeti konu alan film, Formula 1’in altın döneminde, 1970’lerde geçiyor. beyazperde.com

rushcc

Filmi özel kılan unsur ise hikayesinin yanı sıra oldukça özenli hazırlanmış bir dönem filmi oluşu. 1970’ler hemen her detayı ile harika yansıtılmış. Film sanki o dönemin gerçek karakterleri ile çekilmiş te bugün vizyona girmiş gibi hissetiriyor.

Filmin notunu yükselten asıl değer ise o yıllara damga vuran iki F1 pilotunun rekabet dolu hikayesi. Bir formula 1 efsanesi olan Niki Lauda ile deyim yerinde ise yetenekli ama umarsız bir İngiliz serserisi olan James Hunt’ın f! dünya şampiyonluğuna giden yoldaki hikayesi Ron Howard’ın ellerinde yeniden ve etkileyici şekilde hayat bulmuş.

rushkk

Karakter seçimleri, olay örgüsü şaşırtıcı derecede o yıllara uygun olmuş. Buna bir de Hans Zimmer’in etkileyici müziklerini de eklerseniz ortaya A kalite bir sinema filmi çıkıyor.

rushgg

Eğer Formula 1 yarışlarını seviyorsanız, ve organizasyonun tarihinde kısa bir yolculuğa çıkmak isterseniz bu film tam size göre.

Konu ile çok ilgili değilseniz ancak yine de iyi bir seyirlik arıyorsanız işte size Niki Lauda ve James Hunt hakkında wikipedik bilgiler:

Andreas Nikolaus “Niki” Lauda (22 Şubat, 1949 Viyana, Avusturya)

Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğan Lauda, ailesinin onaylamamasına rağmen bir yarış sürücüsü olmuştur. 1971’de March takımına Formula 2 (F2) pilotu olarak girmiş ve 1972’de March için hem F1 hem de F2’de yarışmıştır. 1973 yılında ise BRM’ye girmiştir. BRM’deki takım arkadaşı Clay Regazzoni 1974’te Ferrari’ye transfer olunca, Enzo Ferrari Clay’e Lauda’nın nasıl olduğunu sormuştur. Bu Lauda’nın hayatındaki büyük değişimin başlangıcı oldu. Regazzoni Lauda’yı öven ve destekleyen biçimde konuşunca, Ferrari Lauda’yı transfer etmeye karar vermiş ve Lauda Ferrari takımının pilotu olmuştur.

James Simon Wallis Hunt (d. 29 Ağustos 1947 – ö. 15 Haziran 1993)
1976 Formula 1 şampiyonasını kazanmıştır. Yarış pilotluğundan ayrıldıktan sonra medya yorumculuğu ve işadamlığı yapmıştır. Kadınlara olan düşkünlüğü ile Formula 3 ve Formula 1’de ün salmış bir yarışçı olmuştur. Kariyerini televizyon yorumcusu olarak sürdürdüğü dönemde kalp krizi geçirerek 45 yaşında yaşamını yitirmiştir.

 

 

 

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Asfaltın Kralları Filmi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir