SAS Analytics Day 2018’in Ardından

SAS Analytics Day 2018’in ardından kısa bir derleme okumaya ne dersiniz?
Etkinlikte konuşulanlar ve konuşmacıların ele alığı konu başlıkları yazımda.

SAS’ın, 13 Şubat’ta gerçekleştirdiği “SAS Analytics Day 2018” etkinliği bankacılıktan sigortacılığa, telekomdan perakende ve enerjiye, Türkiye’den ve dünyadan üst düzey yöneticileri ve kanaat önderlerini ağırladı. Canlı bloglama şansı bulduğum etkinliğe dair detayları aşağıda bulabilirsiniz.

 

SAS Analytics Day

SAS, 13 Şubat’ta gerçekleştirdiği Analytics Day etkinliği kapsamında, analitiğin ortaya çıkardığı analitik ekonomisi, yapay zekâ, makine öğrenimi, blockchain, veri gizliliği, veri yönetişimi stratejisi, yapay zekânın müşteri deneyimini nasıl geliştirdiği ve analitik aracılığıyla inovasyonun nasıl mümkün olduğu konuları ele alındı. Türkiye’den ve dünyadan önemli isimleri dinleme şansı bulduğumuz etkinlik, Analitik Ekonomisini gözler önüne serdi. Etkinliğin içeriğini sizlere duyurmuştum.

 

SAS Analytics Day Başlıyor

 

SAS, veri odaklı kuruluşlarda giderek artan ihtiyaçları bu bağlamlarda ele alırken, analitik yaşam döngüsü içerisinde gelişmekte olan “dijital ekonomi” kavramını da yeniden tanımlayarak, şirketler için hayati önem taşıyacak bir değere dönüştürüyor.

 

Berna Helva

Berna Helva

 

SAS Analytics Day, SAS Türkiye Ülke Müdürü Berna Helva’nın açılış konuşmasıyla başladı.

 

 

Ardından sahneye Dünyanın ilk Cyborg Sanatçısı Neil Harbisson geldi.

 

SAS Analytics Day’in konuşmacıları arasında yer alan önemli isimlerden biri de, dünyanın ilk cyborg sanatçısı unvanına sahip olan Neil Harbisson oldu. Akromatopsi diye adlandırılan nadir görülür bir hastalık ile dünyaya gelen sanatçı, hastalığı sebebiyle dünyayı gri görüyordu. Kendisi şu anda kimsede olmayan bir yeteneğe sahip: Renkleri duyabiliyor!

 

Elektronik bir göz renk frekanslarını toplayarak, bunları Harbisson’ın başının arkasındaki bir çipe gönderiyor. Böylece Harbisson, kırmızıyı, sarıyı, pembeyi, moru göremese de frekansını duyarak renkleri ayırt edebiliyor. Harbisson konuşmasında, kendi biyolojik evrimimize aktif bir şekilde katılmamızın artık bir teori değil bir seçenek olduğunu; aynı zamanda kendimizi teknolojiyle birleştirerek, bedenimizin ve duyularımızın tasarımcısı olabilmemizin ve hayatta kalma olasılıklarımızı artırabilmemizin ayrıntılarını paylaştı.

 

Hakan Aran

Hakan Aran

 

Türkiye İş Bankası Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Hakan Aran sahnedeydi. 

İleri analitik çözümlerinin yapay zeka uygulamalarına nasıl dönüştüğünü ve bu dönüşümün insanlık için önemini Türkiye İş Bankası Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Aran’dan dinledik.

Hakan Aran, İş Bankası’nın yeni robotlarını tanıttı. Robotlar bu yıl içinde belirlenen şubelerde göreve başlayacaklar. Aran “Biz robotun yapay zekâ ve teknoloji boyutuyla ilgileniyor ve bu süreçte de konunun diğer boyutlarıyla ele alınıp bir yol haritası oluşturulacağını ümit ediyoruz.” dedi.

 

Ardından “Paradise Found: Discover Your Best City to Live using Machine Learning, SAS” başlıklı sunumuyla Aleksander Pivk’i dinledik.

 

“Enterprise Analytics – Accelerating Your Path to Value with an Open Analytics Platform” başlıklı sunumuyla Paul Gittins’ sahnedeydi. Gittins, kurumsal analizi ve SAS platformlarının iç yapısını anlattı.

 

İnanç Çakıroğlu

İnanç Çakıroğlu

 

Turkcell ICT CRM İş Zekası Dijital Yetenekler Direktörü İnanç Çakıroğlu; Türkiye’nin en büyük verisini, SAS yazılımlarıyla müşterileri için değere nasıl dönüştürdüklerini SAS Analytics Day’de anlattı.

 

SAS Analytics Day 2018’in Ardından

SAS Analytics Day 2018’in Ardından

 

Murat Yıldız’ın moderatörlüğünde “Gelecek nasıl şekillenecek? Yarının teknolojisi yapay zeka mı, blok zinciri mi?” paneli ile SAS Analytics Day sürdü.

Yapı ve Kredi Bankası CIO’su Cengiz Arslan “Yapay zekanın altında çok fazla dal var. Bazıları kullanım açısından hala uzak. Yapay zeka ve yeni teknolojilerle neler yapabiliriz buna odaklanıyoruz.” dedi.

 

Yapı ve Kredi Bankası CIO’su Cengiz Arslan “Fintekler yeterli büyümeye ulaşamadıkları için bir bankayla birlikte hareket etmek durumunda kalıyor. Bu sektörümüz için büyük bir fırsattır.” dedi.

 

Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk “ Turkcell olarak pek çok farklı çözüm üretiyor, çalışmalarımızı yenilerini ekliyoruz. Büyük veri kavramı yıllar içerisinde gelişti ve değerli veri haline geldi.” dedi.

Turkcell Müşteri Deneyimi ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Öztürk, blockchain konusunda ise aşağıdaki tamımlamayı yaptı.

 

SAS Analytics Day’de ayrıca; Akbank Chief Analytics Officer Dr. Atilla Bayrak, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Veri Yönetimi Daire Başkanı Mustafa Erbilli, Teknoloji ve Trend Editörü Serdar Kuzuloğlu ve daha birçok önemli isim, verinin hayatımıza olan etkilerini SAS Analytics Day’de bizlerle paylaştı.

 

SAS Analytics Day 2018’in Ardından

SAS Analytics Day 2018’in Ardından

 

SAS iş ortağı SciSports firmasının CEO’su Giels Brouwer de futbolun teknolojik yüzünü gösterdi. Brouwer, uyguladıkları sistemle futbolculara, kulüplere ve federasyonlara futbolun ve futbolcunun gelişimi alanında destek olduklarını belirtti. Futbolcuların sahip oldukları özellikleri detaylı analizlerle ortaya çıkaran SciSports, Belçika’dan Genk, İngiltere’den Leeds United, Portekiz’den Estoril, Almanya’dan Wolfsburg ile Hollanda’dan Utrecht, Twente ve Vitesse gibi Avrupa’dan birçok takımla çalışıyor. Ayrıca SAS’ın yapay zeka (artificial intelligence) teknolojisiyle birleştirdikleri BallJames adlı çözümleriyle futbol stadlarına ekledikleri kameralar sayesinde maç anındaki tüm hareketlerin 3D görüntüsünü çıkarıyor ve mevcut diğer verilerle de birleştirerek doğruluk oranı mükemmele yakın analizler yapabiliyorlar.

 

SAS Analytics Day’de anlık paylaşımları  etiketi üzerinden gerçekleştirdik.

Bir sonraki etkinlikte görüşmek ve faydalı olması dileğiyle.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir