Black Panther Filmi

Black Panther Filmi bu cuma vizyonda. Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Black Panther Filmi 

2016 yılında, Marvel Sinematik Evreni  T’Challa/Black Panther’e hoş geldin dedi ve onu, Yenilmezler’i karşı karşıya getiren hit filmi “Kaptan Amerika: Sivil Savaş” vasıtasıyla bizlere sundu.

O zamandan beri Black Panther’i ve Wakanda’yı izlemek için sabırsızlanıyorduk. Beklediğimize değdi ve ben filmi izlemekten büyük keyif aldım. Filmimiz açılışını akılda kalıcı ve oldukça etkileyici bir anlatımla yapıyor.

 

 

Yüzyıllar önce beş Afrika kabilesi, yabancı metal vibraniumdan oluşan bir meteor üzerinde savaşır. Bir savaşçı, metalden etkilenen “kalp şeklinde bir bitki” yutar ve insanüstü yetenekleri kazanır.

İlk “Kara Panter”, beş kabileyi birleştirir ve Wakanda ulusunu şekillendirecek olaylar zinciri böyle başlar. Zaman geçtikçe Wakanda’lılar ileri teknolojiyi geliştirmek için vibraniumu kullanır. Aynı zamanda dünyanın geri kalanından kendilerini ayırır ve Üçüncü Dünya ülkesi görünümünde hayatlarını sürdürüler.

Gelelim şimdi filmimizin konusuna…

 

Black Panther Filmi Konusu

Marvel Stüdyoları’nın “Black Panther” filminde T’Challa (Chadwick Boseman) Wakanda Kralı olan babasının ölümünden sonra tahta geçmek ve kral olarak hakkı olan yerini almak için eve döner. İzole, teknolojik olarak ileri olan Wakanda, tüm dünyada fakir ancak destek almayı kabul etmeyen bir ulus olarak bilinmektedir.

T’Challa’nın taç giyme töreninde herkes heyecanlıdır. Annesi Ramoda (Angela Bassett), Vibranium teknolojini tasarlayan kız kardeşi Shuri (Letitia Wright) ve sevgilisi Nakia (Lupita Nyong) töreni merakla izler. Her ne kadar krallığın tek varisi olsa bile tüm kabilelere kral adayının gücünü test etme şansı tanınır. İlkel bulunan kabilelerden birinin lideri olan M’Baku (Winston Duke) bu şansı değerlendirmeye karar verir. Ancak aldığı ders hiç de umduğu gibi değildir.

 

Derken güçlü ve bir eski düşman olan Vibranium hırsızı Ulysses Klaue (Andy Serkis) ortaya çıkar. T’Challa, Wakanda’nın ve tüm dünyanın geleceğini tehlikeye atacak bir çatışmanın içine çekilir. Böylelikle T’Challa’ın ve Black Panther’in kral olarak azmi test edilmeye başlar. İhanet ve tehlikeyle karşı karşıya kalınca, genç kral tüm müttefiklerini toplamalı ve düşmanlarını yenmek ve halkının ve yaşam tarzlarının güvenliğini emniyete almak için Black Panther’in tüm gücünü ortaya koymalıdır.

 

 

Black Panther Filmi Oyuncuları

Yönetmen Ryan Coogler, filmin senaryosunu Joe Robert ile birlikte yazmış. Film baştan sona Coogler’ın imzasını hissettiriyor. Filmin görüntü yönetmeni Rachel Morrison, yapım tasarımcısı ise Hannah Beachler. Filmin kostümlerinde İse Ruth E. Carter’ın imzası var.

Filmin oyuncu kadrosuna gelince…

Chadwick Boseman, “Captain America: Civil War” filminde oynamasından sonra T’Challa/Black Panther rolüne geri dönüyor

Oscar ödüllü Lupita Nyong, Nakia rolünde, gözlem yapıp kraliyet ailesine ve kabile konseyine rapor vermesi için Wakanda dışında ülkelere yerleştirilmiş Wakandalı bir casusu ve T’Challa’nın kız arkadaşını canlandırıyor.

“The Walking Dead”de Michonne rolüyle tanıdığımız aktris Danai Gurira T’Challa’nın sırdaşı ve Dora Milaje lideri korkusuz general Okoye rolü ile göz dolduruyor. Aksiyon sahnelerine bu kadar yakışan bir oyuncuyu uzun zamandır görmemiştim.

 

Get Out’un yıldızı Daniel Kaluuya’yı T’Challa’nın Kraliyet Danışmanı olan W’Kabi olarak izliyoruz.

En son Black List’in finalinde izlediğimiz Letitia Wright ise, bir çok alanda Wakanda’ya güç veren ve Black Panther’in cephanesini güçlendiren vibraniumdan tasarımlar yapan T’Challa’nın arsız küçük kız kardeşi teknoloji meraklısı Princess Shuri rolünü başarıyla canlandırmış.

Angela Bassett’i, T’Challa’nın annesi, gözü pek Ana Kraliçe Ramonda rolünde izliyoruz.

Forest Whitaker, “Black Panther” kadrosuna Zuri olarak katılıyor. Wakanda’nın şamanı ve Kral T’Chaka’nın kıdemli akıl hocası Zuri’nin kraliyet ailesiyle uzun ve karmaşık bir geçmişi var. Whitaker’ın oyunculuğunu fazla teatral bulduğumu belirtmeliyim.

 

Ulysses Klaue

Andy Serkis’i yine, ilk defa “Avengers: Age of Ultron” filminde gördüğümüz zalim, vicdansız Güney Afrikalı silah tüccarı Ulysses Klaue rolünde izliyoruz. Bu sefer Klaue, Wakanda’nın vibranyumu ve Black Panther’e gösterilen ilginin peşine düşüyor. Serkis’i CGI olmadan izlemek apayrı bir keyif.

Winston Duke, T’Challa ve kraliyet ailesiyle hiç anlaşamayan, Wakanda’nın dağ kabilesi Jabari lideri M’Baku rolünde izliyoruz.

Martin Freeman’ı ise Ajan Everett Ross rolünde izliyoruz. Freeman’ı böyle bir yapımda izlemek güzeldi.

Michael B. Jordan’ın canlandırdığı Erik Killmonger ise çok özel bir karakter. Killmonger’ın Wakanda ile bağları, geçmişi, T’Challa’ya karşı duruşu ve her sahnede parlaması müthiş. Her açıdan T’Challa/Black Panther karakteriyle izlediğimi Chadwick Boseman’dan üstün ve etkileyiciydi. İleride çok konuşacağımız bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.

 

Atlanta’daki Pinewood stüdyolarında ve Busan, Güney Kore’de çekilen Black Panther’in çekimleri, Ocak 2017’de başlamış ve 20 Nisan 2017 tarihinde tamamlanmış. Marvel mitolojisinde, görünüşte yoksullaştırılan Afrika ülkesi Wakanda, aslında değerli metal vibraniumun ana vatanı. Sayesinde teknoloji zenginliği, bilgi, varlık ve güç geliyor. Wakanda’nın maskesinin ardına bakınca kökleri Afrika geleneklerine dayanan yenilikçi, uhrevi bir kültür görülüyor. Bu kültürel zenginlikleri filmde bolca izliyoruz.

Wakanda setlerinin çoğu; Kabile konseyi, Wakanda Tasarım Grubu, Shuri’nin vibraniumu zengin ülkeyi araştırma ve geliştirme merkezi, antik yeraltı Krallar Salonu ve Savaşçılar Şelalesi, Wakanda’nın saygın geleneklerinin tören merkezi dâhil tümü Atlanta’nın sesli çekim stüdyolarında kurulmuş,

 

Film genel olarak Wakanda’nın hem siyasi hem de güncel yaşamını ele alıyor. Kralllığı oluşturan kabileler ve liderlerini tanıyor, bazılarını da daha detaylı görüyoruz. Sadece bu izole ülkenin günlük yaşam rutinini değil, T’Challa’nın daha önce söylediği gibi neden ölümün Wakanda’lılar için bir son değil, farklı bir başlangıç olduğunu anladığımız sahneler de var.

Erik Killmonger

Bir parantez de Michale B. Jordan’ın Erik Killmonger karakteri için açmak lazım. Kendisi bu tip süper kahraman filmlerindeki klasik Dünya’yı yok etmek isteyen kötü hainlerin aksine, farklı bir amacı olan bir karakter. Wakanda krallığını kendinde hak gören, üstün Wakanda teknolojisini Dünya’nın geri kalanı ile paylaşmak ve bu sayede Dünya’ya hükmetmek isteyen biri. Bu fikirleri de onu farklı kılıyor. Michale B. Jordan’ın hemen her sahnede parladığını ve çokça rol çaldığını söylemek mümkün. Hikayede Erik Killmonge karakteri çok iyi işlenmiş ve canlandırılmıştı.

Filmde bir çok aksiyon sahnesi var filmin yapımcıları özellikle aksiyon sahnelerindeki kareografiler için uzunca çalışmışlar ve estetik olarak harika görünmesini sağlamışlar. Wonder Woman’da Amazon kadınları büyülemişti, Wakanda’nın kadın savaşçılarının da öyle bir etkiye sahip olduğunu ve izlemenin büyük keyif verdiğini söyleyebilirim.

 

Filmdeki Wakanda tasviri, tarihçesi ve Vibranium ile ilgili detaylar da iyi işlenmiş. Aklımızda neden böyleydi sorusuna açıkçası pek fazla yer kalmıyor. Vibranium demişken aslında Marvel sinematik evrenine sonradan eklenen bu meselenin tarihçesine de göz atmakta fayda var.

  • 2011 yılında Kaptan Amerika: İlk Yenilmez filminde Kaptan Amerika’nın kalkanı olarak Vibranium dahil oldu.
  • 2015 yılında ise Avengers: Age of Ultron’da Wakanda ismi ilk kez geçti. Andy Serkis yani Ulysses Klaue vardı. Ayrıca Vibranium gözüktü.
  • 2016 yılında Captain America: Civil War filminde ise T’ Challa yani Black Panther’i gördük.
  • Black Panther filmindeki Okoye, Wakanda ve Martin Freeman yani Everett Ross bulunuyordu. After Credit sahnesinde ise Wakanda ilk kez gözüktü.

Black Panther After Credits

After Credits demişken, her Marvel filminde olduğu gibi bu filmde de bir after credits bir de post credits olmak üzere iki sahne var. Bu sahneleri kaçırmayın ve film bitmeden salondan çıkmayın. Sahnelerden birinin bir sonraki Marvel filmi olan Infinity War ile bir bağlantı oluşturduğunu da belirtmek isterim.

Sonuç olarak Black Panter bir orijin film olduğu için basit bir hikayeye sahip, ancak derdini çok şık anlatıyor. Aksiyon sahneleri ve oyunculuklar büyük keyif veriyor. Sanat yönetimi de ayrıca çok başarılı. 134 dakika süreli filmin nasıl başlayıp bittiğini anlamıyorsunuz ve tekrar izlemek istiyorsunuz.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🎬

 

Black Panther Filmi Fragmanı

Black Panther Filmi Yorumu

 

Black Panther Aile Ağacı

Black Panther ailesinin geçmişine kısa bir yolculuk yapmak isterseniz aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir