Ses Teknolojilerinde Yeni Trendler

Ses Teknolojilerinde Yeni Trendler konusunu, bende yeri çok ayrı olan (ilk yazmaya başladığım dergi) Macline Dergisi için kaleme aldım.

Ses Teknolojilerinde Yeni Trendler

Ses teknolojileri her geçen gün daha hızlı, daha akıllı ve daha işlevsel hale geliyor. Gençlerin yoğun ilgisi ile yükselen bu teknoloji, günümüzde en önemli trend başlıkları arasında yer alıyor.

Ses tanımadaki ilerlemeler; konuşulan sözcükleri tanımlama, metin haline aktarma ve sözlerin asıl hangi anlamı kastederek söylendiğini anlam gibi doğal konuşma dili süreçleri, sesi kullanılabilir bir hizmet haline getirdi. Teknoloji devleri Google, Amazon, Facebook ve Apple’ın geliştirdiği tüketiciye yönelik ürünler ile birlikte ses teknolojileri yükselen bir ivme kazandı. Sanal asistan olarak Siri’nin kullanıldığı Apple HomePod, bu yenilikçi ürünlerden biri.

Ses teknolojilerini kullanarak en inovatif çalışmaları geliştirenler ise bankacılık ve finans sektöründen başkası değil.

 

Siri, banka hesap bakiyem nedir?

Günümüzde ses bankacılığı, dijital asistanlar aracılığı ile kullanılır hale geldi. Apple HomePod gibi akıllı hoparlörlerin gittikçe popülerleşmesi ile birlikte ses bankacılığı daha da vizyoner bir hale dönüştü. Bankacılık faaliyetlerinde akıllı hoparlörlerin dönemine geçtiğimizi ve banka hesabımızı Siri’ye soracağımız günlerin yaklaştığını söyleyebiliriz.

 

Apple HomePod

Apple’ın yenilikçi kablosuz hoparlörü HomePod, kullanıcılarına Siri ile şarkı sözleriyle arama, birden fazla zamanlayıcı ayarlama ve telefonla arama yapma veya gelen aramalara yanıt verme, siri ile kısayol yaratma gibi, pek çok işi yapmalarına olanak veren yeni özelliklere sahip.

HomePod mesaj göndermek, zamanlayıcılar ve anımsatıcılar oluşturmak, takvimdeki randevuları ve hava durumunu takip etmek, çok çeşitli HomeKit özellikli akıllı ev aksesuarlarını kontrol etmek ve Apple Podcast’lerde bulunan binlerce fazla podcast’i dinlemek için çok kullanışlı.

Ses yardımcısı aracılığıyla bankacılık bir hayal değil, halihazırda sunulan bir hizmet. 2014 yılından bu yana büyük finansal kuruluşlar, aktif bankacılık hizmetlerinde pilot uygulamaları kullanıma sunuyor.

Ses destekli bankacılığın farklı bankacılık ve finans sektörlerinde birçok farklı uygulaması da var. Bu uygulamalar, Avrupa Birliği hariç tüm dünyada büyük bir ilgi görüyor. Ancak Fintech’lerin geliştirdiği yeni nesil uygulamalar Avrupa Birliği’ni bir değişime zorluyor.

Avrupa Birliği tarafından 2015 yılında gündeme gelen Ödeme Hizmetleri Direktifi’nin (PSD) gözden geçirilmiş ikinci versiyonu (PSD2) Ocak 2018 itibarıyla yürürlüğe girmişti. PSD2, uyum süreciyle birlikte 2019 Eylül ayına kadar tamamen uygulamaya konulmuş olacak.

PSD2 ile bankalar, müşterilerinin işlem ve kullanıcı bilgilerini güvenli API’ler aracılığı ile üçüncü partilere açmak zorunda kalacaklar. Tüm bu gelişmeler finans hizmetleri alanında inovasyonu canlandıracak ve finansal kuruluşlar arasındaki rekabeti daha da artıracak.

Bu alanda en büyük beklentilerden biri sesli bankacılık üzerine. Bankalar PSD2‘yi beklemeden hizmet ve deneyimleri şimdiden üst düzeye çekmeye çalışarak bu süreci yönetmeye başladı.

 

Ülkemizde aktif olarak kullanılan başlıca Mobil İşlem Asistanlar;

  • Yapı Kredi Mobil İşlem Asistanı Yapı Kredi Mobil ve Görüntülü İşlem Asistanı
  • Garanti Mobil İşlem Asistanı MİA
  • İş Bankası Mobil İşlem Asistanı Maxi
  • Akbank Mobil İşlem Asistanı Akbank Asistan
  • ING Bank Mobil İşlem Asistanı INGO

Bu uygulamaları kullanmak ve sunulan deneyimi yaşamak için ilgili bankalarda hesabınız olması yeterli.

 

Sesle etkinleşen bankacılığın uygulama alanı oldukça geniş.

Bunlar arasında; hesap etkinliğini kontrol et, ödemeleri planla, para transferi yap, kişiden kişiye ödeme yap, faturaları öde, kredi kartlarını yönet gibi uzayıp giden bir liste var.

Ses bankacılığı konusunda tüm bu gelişmeler ve sunulan yenilikler, müşteri taleplerinin artması sebebiyle yaşanıyor. Müşteri memnuniyetini sağlamak, genel taleplerini yönlendirebilmek bankaların önceliği arasında.

Müşterilerin bir sesli asistandan beklentileri insana özgü iletişim ihtiyacını ve duygusal tepkiler almak istediklerini ortaya koyuyor. Sesli asistanların daha da gelişmesi, yani yapay zeka ve makine öğrenimi desteği ile tıpkı gerçek bir arkadaş gibi davranış sergilemesi gelecek beklentilerinin merkezine yerleşiyor.

 

2020 yılına kadar tüm web aramaları sesle kontrol edilecek.

AppDynamics tarafından Eylül 2018’de gerçekleştirilen ve sonuçları açıklanan “The Future of Voice Technology” araştırması tüm web aramalarının 2020 yılına kadar sesle kontrol edileceğini öngörüyor.

Rapor sonuçları dijital asistanların ve akıllı hoparlörlerin yükselişiyle büyüyen bir pazarın ayak seslerini güçlendiriyor.

Rapor, ses teknolojilerine yoğun bir ilgi odağı oluşturuyor; katılımcıların çoğunluğu (yüzde 84), programlarını ve sorumluluklarını takip etmek gibi rutinlerinin hayatlarını kolaylaştırmak için sesli asistanlara güvendiklerini söylemiş. Yaklaşık yarısı ise (yüzde 46) günde beş kez veya daha fazla bir ses asistanı ile görüşme yaptığını belirtmiş.

 

Müşterilerin kulağındaki ses

Ses teknolojileri, toplumu etkileyebilecek ve müşteri hizmetlerinin geleceği olabilecek potansiyele sahip. Bu teknolojilerinin önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşacağı ve markalar temas noktalarında sesli etkileşimi kullanmaya başlayacağı aşikar.

Örneğin;

  • Mağazayla iletişim kurabilen ve ürüne yönlendirme yapabilen ses asistanları,
  • Ev, ofis veya yaşam alanlarındaki belli ünitelerin içine gömülü ses sitemleri,
  • Kendileri hakkında bilgi veren ve etkileşime giren IoT cihazları,

okuma kültüründen izlemeye yönlenen genel kullanıcı profilini, sesi dinlemeye ve etkileşimi ses üzerinden gerçekleştirmeye doğru hızla sürüklüyor.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir