Star Wars Güç Uyanıyor Filmi

Sonunda büyük gün geldi çattı ve Star Wars efsanesini bir sonraki jenerasyona taşıyacak yepyeni Star Wars The Force Awakens (Güç Uyanıyor) filmi vizyona girdi. Spoiler (Sürpriz bozan) vermeden genel bir değerlendirme için lütfen okumaya devam edin. 

Star Wars efsanesini George Lucas‘tan devralan J.J Abrams‘ın performansı, yeni bir neslin eskisiyle birleşmesi ve bugüne kadar Star Wars evreninde hiç işlenmemiş, yazılmamış ve çizilmemiş bir konuyu ele alacak olması ile Star Wars : Güç Uyanıyor, tüm hayran kitlesinde büyük merak uyandırıyordu. 35 yılı aşkın bir süre efsane ile ilgili yüzlerce hikaye, karakter ve yan karakter türetilmişken orijinal bir konu bulmak hayli zor olsa da The Force Awakens (Güç Uyanıyor) bunu başarmış gibi duruyor.

 

StarWars_Guc_Uyaniyor1

 

Elbette bir Star Wars hayranı için bir Star Wars sinema filmi içeriği ne olursa olsun epik hisler uyandırır, Güç Uyanıyor da zaman zaman bu epik duyguları izleyicisine veren bir film olmuş, ancak eksikleri de yok değil.

Filmin basın, ön gösterim ya da gala yapmasının sebebini, hatta sebeplerini demek daha doğru olur filmi izleyince anlıyorsunuz. Bu nedenle filmin konusundan detaylı şekilde bahsetmek, henüz izlemeyenler için haksızlık olur.

 

StarWars_Guc_Uyaniyor2

 

Star Wars Güç Uyanıyor Filminin Konusu

Özetle filmin konusu tahmin edildiği üzere, İmparatorluk’tan arta kalan bir grubun First Order’ı (İlk Düzen) kurarak galaksiye korku salmaya devam etmesini konu edinen filmde, asilerin yerini ise direnişçiler almış. Film bizlere başta Jakku olmak üzere daha önce hiç bu evrene dahil olmamış yeni gezegenleri tanıştırıyor. Kahramanlarımız Rey ve Finn, kendilerini tesadüfen içerisinde buldukları gizli görevi tamamlamaya çalışırken karşılarına eski dostlarımız Han, Leia, C3PO ve Chewbacca çıkıyor ve macera umulmadık sürprizler serisi şeklinde devam ediyor. Star Wars 7’nin final sahnesi de aslında tek bir sahne değil ve birden fazla sürprize tanıklık etmemizi sağlıyor.

 

StarWars_Guc_Uyaniyor3

 

Filmi hala izlememiş olanlar için her yerde adı geçen İlk Düzen’in gezegen üssü Starkiller Base gerçekten yaratıcı olmuş. Ölüm Yıldızı’ndan sonra İmparatorluk daha ne kadar acayip bir silah ortaya çıkarabilir sorusuna yanıt Starkiller üssü. Ancak First Order ile ilgili detaylar biraz yüzeysel kalmış. Ancak yine de ne nedir kim kimdir soruları kolayca yanıt bulmakta.

Öte yandan Kaptan Phasma, Poe Dameron, General Hux gibi karakterlerinde derinlemesine işlenmediğini belirtmek gerek. Muhtemelen İmparator Palpatine’nin yerini alan yüce lider Snoke ise ilginç ve bilinmezleri çok bir karakter. Kylo Ren yeni filmin kötüsü ve sürprizlerle dolu bir başka karakter.

 

StarWars_Guc_Uyaniyor4

 

Filmin en etkileyici yanları ise eski seriye atıfta bulunan sahneler. İzlerken unutmamanız gereken şey ise bu filmin Return of the Jedi’nin devamı olduğu. Zaten izlerken bu hisse fazlası ile kapılıyorsunuz, görsel efektler ve teknolojik referansların tümü ilk üçleme üzerinden işlenmiş ki bu da hoş bir lezzet oluşturmuş.

 

 

Star Wars Güç Uyanıyor Filmi Oyuncu Kadrosu 

Millennium Falcon‘u, C3PO‘yu, Han Solo ve Leia‘yı, R2-D2‘yi yeniden görmek en heyecan verici anları oluşturuyor. Öte yandan şeker robot BB-8 kendinden daha çok söz ettireceğe benzer. Rey ve Finn rollerinde Daisy Ridley ve John Boyega işi iyi kotarmış, Kylo rolünde Adam Driver ve diğer oyuncular da rollerinin üstesinden iyi gelmişler. Ancak elbette Harrison Ford ve Carrie Fisher‘a ayrı bir parantez açmamak mümkün değil, adeta Star Wars evreni için doğmuşlar.

 

StarWars_Guc_Uyaniyor5

 

Görsel efekt konusunda mümkün olduğu kadar ilk üçlemenin gerçekçi efektlerini tercih eden Abrams, CGI karakterler konusunda da Lucas kadar başarı yakalamış. Filmin posterinde de yer alan bin yaşının üzerindeki Maz ise bu bilgisayar üretimi karakterler içerisinden en gerçekçi ve etkileyici olanı.

Sonuç olarak yine yeni bir Star Wars efsanesi doğdu. Daha bir çok defa izleyerek bol bol sindirerek tadını çıkaracağız. 2020 yılına kadar spin off’lar ile beraber her sene bir Star Wars filmi izleyeceğimizi varsayarsak önümüzde konuşulmayı, yazılmayı bekleyen bir deniz derya var demek yanlış olmaz.

 

StarWars_Guc_Uyaniyor6

 

Star Wars : Güç Uyanıyor  filmini iyice sindirip tüm sürprizleri anlamak için birden fazla izlemek gerek, ve bu görkemli dönüş filmi için mutlaka listenizde bir de IMAX deneyimi eklemeyi unutmayın.

Güç sizinle olsun.

 

Star Wars Güç Uyanıyor Filmi Fragmanı

 

Yakın zamanda yazdığım aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir.

Star Wars The Force Awakens – Güç Uyanıyor Hakkında Ne Biliyoruz? 

Star Wars’u Anlamak -I-

Star Wars’u Anlamak -II-

Star Wars Efsanesinin İlham Verdiği Teknolojiler

 

Hepinize keyifli seyirler…

 

  1 Yorum

  1. Pingback: Star Wars: Son Jedi Filmi - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir