True Detective Bir Efsane Mi Olacak?

HBO’nun yeni dizisi “True Detective” güçlü sinematografisi ve mükemmel introsu ile ekranlarımızı şenlendirdi.

Dizinin yaratıcısı Nic Pizzolatto.

 

true_detective06

Geçmiş ve gelecek arasında gidip gelen kurgusu ile 8 bölüm halinde izleyicilere sunulacak dizinin, başarılı olması durumunda farklı oyuncular ve karakterlerle yeni sezona devam edeceği söylentiler arasında. Dizinin, 12 Ocak’ta yayınlanan pilot bölümü “The Long Bright Dark”, 2.3 milyon kişi tarafından izlenmiş.

 

İki ana karakter üzerinden anlatılan öykü, Louisiana’da 1995 yılında Hannibal vari bir şekilde işlenmiş cinayetle ilgili.

Cinayeti araştırmak üzere görevli memurlar Rust Cohle (Matthew McConaughey ve Martin Hart (Woody Harrelson) daha önce böyle bir vaka görmemiş olmanın şaşkınlığı içerisinde. Rust, dalga geçilen ve hep yanında taşıdığı büyük defterine şeytani bir ayinle öldürülmüş gibi görünen maktülün resmini çizerken, Martin çevresindeki memurlara görev dağılımı yaparak rutin prosedürü uyguluyor. Rust, bunun bir seri katilin işi olduğunu düşünüyor ancak bu çevrede daha önce böyle bir olay yaşanmamış.

İçine Schopenhauer kaçmış pessimist Rust, aile babası ve güvenilir bir memur olan Martin’i tedirgin ediyor. Cinayetle ilgili içgüdülerinden hareketle Rust, ortağı Martin’I ikna ediyor ve olayı bu doğrultuda araştırmaya başlıyorlar.

 

true_detective08

 

Dizide görüntüler zaman zaman günümüze bağlanıyor ve Rust’ı tır şöförüne benzeyen kılığıyla, iki polise (tekrar soruşturulmaya başlanan bu cinayetle ilgili) bilgi verirken izliyoruz. Belli ki polisliği artık gerisinde bırakmış. Martin’de benzer bir masada kendi gözünden vakayı anlatıyor, görüntüsü pek değişmemiş hala polis ama parmağında alyansı yok.

 

true_detective05

Bir proje olarak, dönemi kusursuz yansıtan, müzikleri ve atmosferi ile iz bırakan True Detective, ağır temposu ile zor izleniyor ancak kurgusu sebebiyle merak uyandırıyor.

Kurgu ilerledikçe belki bir heyecan gelir ve konu toparlanır. 1-2 bölüm daha şans vermekte fayda var derim.

 

Bunun dışında bu sene adını bolca duyduğumuz Matthew McConaughey’in başarılı bir oyuncu olmadığını düşünüyorum. Romantik filmlerin gözdesi şimdiye dek oyunculuğunun üzerine bir tuğla koymuş değil, sadece onun şanslı yılı ve ciddi projelere imza atıyor hepsi bu. Karakter çalışması iyi yapıldığı için Rust rolünde sırıtmıyor. Woody Harrelson ise tam bir karakter oyuncusu ve zevkle izleniyor.

 

 

Anlatımın gidişatına göre, ilk bölümde Martin’in eşi Maggie’yi (Michelle Monaghan) hafif çıplak bir şekilde izledik. Toplumsal bir mesaj olarak muhtemelen bir aldatma yaşanacak ve intro’da gördüğümüz kadarıyla Martin, maskeli biri ve bu cinayetin altında bir şekilde parmağı olacak. Pesimist ve detaycı Rust ise olayı aydınlatacak ama kabul görmeyecek gibi duruyor. Bakalım, belki beni şaşırtır ☺ İzleyip, görelim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir